Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Yandaş imasına alınganlık gösteren CNN Türk: İmamoğlu’nun medyayı tehdidini üzüntüyle takip ediyoruz

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) resmi olmayan seçim sonuçlarına göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Kartal Belediyesi’ni ziyaretinin ardından yaptığı konuşmada yandaş medyanın taraflı haberciliğini eleştirdi.

31 Mart seçimleri öncesinde ve sonrasında birçok iktidar yanlısı medya kuruluşunun kendi açıklamalarına yer vermediğini vurgulayan Ekrem İmamoğlu, “Ama bazı aileler, bazı iş insanları var ki onlarca yıl ailelerinin büyüklerinin kurduğu asil mücadelelerle bugüne getirip taşıdıkları soyadları ile Türkiye’ye örnek olmuş iş insanları var. Ben onların patronluğunu yaptıkları medya kanallarında sesimin kısılmasını onlar adına değil, geçmişleri adına, babaları, anneleri adına bu ülkeye hizmet etmiş o insanlar adına üzüntüyle takip ediyorum” dedi.

Ekrem İmamoğlu’nun bu açıklamasını haberleştiren CNN Türk, “İmamoğlu’nun medyayı tehdidini üzüntüyle takip ediyoruz” başlığı ile vermesi sosyal medya da alay konusu oldu.

Rakiplerinin adına on kişinin konuştuğunu ve her birinin naklen verildiğini ifade eden Ekrem İmamoğlu, “Benim de onlara cevabım var beni niye göstermiyorsun? Ben basın açıklaması yapıyorum. Rakibin adına konuşanların cevabı yayınlanıyor ama benim açıklamam yayınlanmıyor. Benim söylediğimi toplum bilmezse, insanlar duymazsa o insanın bana verdiği cevaptan ne anlayabilirsin, böyle adalet olur mu?” diye konuştu.

İmamoğlu, “İsim veriyorum; NTV’yi Şahenk ailesini, Habertürk’ü, Ciner ailesini, CNN Türk’ü, Demirören ailesini takip ediyorum. Ailelerine ve geçmişten bugüne iş dünyasına yaptıkları katkılardan dolayı kendilerini uyarmayı kendime hak gördüğüm için uyarıyorum. Yoksa gün gelir isimlerini anmaktan bile vazgeçerim ama saygı duyduğum için bunu söylemek zorundayım” ifadelerini kullandı.

CNN Türk’ün alay konusu olan haberine ilişkin sosyal medya paylaşımlarının bazıları şu şekilde;

CNN Türk’ten bir skandal daha! CHP’li adayın röportajı yayından kaldırıldı

Medya

Akit’in İstanbul’daki Yahudileri hedef gösteren ırkçı yazısına AKP’den tepki

AKP’li Mustafa Yeneroğlu, İstanbul’da yaşayan Yahudileri hedef gösteren Akit gazetesine ”Müslüman yalan haber üretemez, ahlaklı ve insaflı olur” diyerek ateş püskürdü.

BOLD – Hükümet yanlısı Akit gazetesine AKP İstanbul Milletvekili ve MKYK üyesi Mustafa Yeneoğlu’ndan sert tepki geldi. Tepkinin nedeni ise gazetede yayınlanan İstanbul’da yaşayan Yahudilerle ilgili bir yazı.

Yazı gazete okuru İclal Yalçınlar’a ait. Yalçınlar’ın “Beykoz Göksu Evleri’ndeki köpekler” başlıklı yazısında Yahudilerin köpeklerini Müslümanlara saldırmaları için eğittiği iddiaları yer alıyor.

BU NAZİ DİLİ

Yeneroğlu sosyal medya hesabından Akit gazetesine seslendi. Yazının ırkçılığı körüklediğini belirterek “Bu Nazilerin dili” dedi. Avrupa’da Müslümanların devamlı maruz kaldığı bu dile ülkemde Yahudi ve Hıristiyanların zaman zaman maruz kalması gerçekten yıkıcı diyen Yeneroğlu Akit’e şu uyarıda bulundu:

”Müslüman ırkçı olamaz, Müslüman nefret tellallığı yapamaz, Müslüman yalan haber üretemez. Müslüman her şeyden önce ahlaklı ve insaflı olur!”

KHK’lı öğretmenden Oxford’da karşılaştığı Numan Kurtulmuş’a: Bu gece nasıl uyuyacaksınız?

Okumaya devam et

Genel

Havuz ve trollerden AKP’li de bıktı: ‘İnanın sesimizi halka muhalif medya duyuruyor’

Yeniçağ gazetesine konuşan AKP’li bir yönetici artık biatçı havuz medyası ve ahlaksız trollerin işe yaramadığını, eleştirilerini muhalif medya olmadan halka duyuramadıklarını söyledi.

BOLD – Yeniçağ’dan Muharrem Kılıç’a konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir AKP yöneticisi; “Basında yaşanan ahlaki çöküntü ve ‘Reisçi’ görünen bazı tiplerin gazeteciliği tetikçilik olarak algılaması seçmen nezdinde partimizin inandırıcılığını bitirdi” dedi

ELEŞTİRİLERİMİZİ MUHALİF MEDYA HALKA DUYURUYOR

Parti destekçisi vicdanlı üç beş gazetecinin de artık isyan etiğini söyleyen AKP’li yönetici ”Fikir üreten ve vicdan sahibi gazetecilerimiz bizi terk etti. Genel başkanımızın başbakanlığı sırasında kendisine basın danışmanlığı yapan isimler bile şu an karşı cephede bize karşı adalet arar duruma geldi. İnanın çoğu zaman bizim iyi niyetli eleştirilerimizi bile muhalif medya halka duyuruyor. Bize yakın gazete ve televizyonlarda belirlenen isimler dışında kimseye yer verilmiyor” diye konuştu.

AHLAKSIZ TROLLERİMİZ EVLERE ŞENLİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın isimlerin Erdoğan’ın ağzından çıkan her siyasi söylemi doğru yanlış demeden savunmaları aslında ne kadar boş olduklarını gösterdi eleştirisi yapan AKP’li yönetici trollere de veryansın etti. Yönetici sosyal medyada ahlaki ölçüler dışında boy gösteren troller için de, “Hele bir de sosyal medya trolleriniz var ki, evlere şenlik. Hiçbir ahlaki ölçüleri yok. Sahiplerinden aldıkları emirle yıllarca partiye emek veren insanları bir gecede itibarsızlaştırıyor. Üstelik bunların çoğu iktidar nimetlerinden bol bol istifade eden, maaşlı eleman ve kim olduklarını bilmediğimiz insanlar” dedi

NE GAZETE SATIYOR VE TELEVİZYONUMUZ İZLENİYOR

Çok hata yaptık ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a halk güvenini sarstık diyen dertli yönetici, ”Her türlü reklam ve istihbarat desteğine rağmen gazetelerimiz satmıyor, televizyonlarımız izlenmiyor. Çünkü ne gazetecilik yapıyorlar ne de televizyonculuk. Çoğu nereden nemalanırız, aman hükümetle ters düşmeyelim havasındalar. Milyar dolarlık basın yayın gruplarımızın (ki, beş altı basın yayın kuruluşu bunlar) toplam etki sahası muhalefete ait kıt kanaat yayın yapan televizyon ve gazetelerin etkisinden daha az. Gündemi önceden biz belirlerdik ama şimdi onlar belirliyor. Değişen dünyaya ayak uyduramadık, sosyal medya ve internet gazeteciliği, Youtube gibi bir mecranın olduğunu muhalefet bizden önce keşfetti. Bu alanda muhalefetin milyonlarca gerçek hesap ve gönüllü ordusu ile bizim sahte hesap kullanan troller baş edemedi. Hızlı bir şekilde imaj düzeltme yoluna gitmezsek işimiz çok zor” ifadelerini kullandı.

MUHALİFLER MEDYASINA SAHİP ÇIKIYOR

Medyada yeniden yapılanma çalışmalarına başlandığını fakat pek de umutlu olmadığını vurgulayan AKP’li yönetici, ”Gazetelerin çoğu zarar ediyor. Reklam desteği olmadan yayın yapmaları neredeyse imkansız. Bedava dağıtılan gazeteleri halk artık okumuyor. Avrupa’daki metro gazeteleri gibi oldular. Merak ediyorum iktidar olmasak bu gazeteleri kime satacaklar. Muhalif kesim aşırı bir şekilde gazete ve televizyonlarına sahip çıkıyor. En gerçekçi rakamlar muhalif gazetelerin satış rakamları. Hepsi para ile satılıyor. Sokağın dili en gerçekçi dildir” diyerek muhalif medyayı övdü.

Okumaya devam et

Medya

Hürriyet ve Cumhuriyet’in tirajları dipte eşitlendi

Havuz medyasına girdikten sonra adım adım eriyen Hürriyet gazetesi 40 binli rakamlara düşerek Cumhuriyet gazetesi ile tirajda eşitlendi.

BOLD –
Politikasını AKP’yi desteklemek üzerine değiştirdikten sonra Doğan Grubu’nun elindeyken erimeye başlayan, Demirören’e geçtikten sonra tamamen çöküşe geçen Hürriyet gazetesinin bayi satışları 40 bine geriledi.

Cumhuriyet’ten Orhan Bursalı, Cumhuriyet gazetesi ile Hürriyet’in bayi satış sayısı arasındaki farkın 6-7 bine düştüğünü yazdı.

Bursalı, “Satış raporlarına baktığınızda, hepsi maşallah uçuyor. Başbayilerden büyük ölçekli toplu alımlarla, çalımlarından geçilmiyor. Sitelerin girişlerine bedava yığılıyor tomarlar. Birer ‘metro gazetesi’ne dönüştü yandaş medya. Metro gazetesi, Avrupa’nın metropollerinde parasız dağıtılır. İlandan parasını kazanır. 5 ay kadar önce Amiral Battı Gemisi’nin satışı 60 bin olarak bildirilmişti bana” açıklaması yaptı.

Bursalı, son olarak ulaştığı bilgiye göre Hürriyet’in satış sayısının 40 bine düştüğünü yazdı.

Okumaya devam et

Popular