Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Mansur Yavaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı karşılayan protokoldeki yerini aldı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’da gerçekleştirdiği resmi ziyaretin ardından özel uçak “TUR” ile saat 23.40’ta Ankara’ya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Esenboğa Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ankara Valisi Vasip Şahin ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile öteki ilgililer karşıladı.

Millet İttifakı’nın adayı olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan Mansur Yavaş, ilk defa protokolde yer aldı.

Protokolde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mansur Yavaş’ın elini sıkarak ayaküstü “hayırlı olsun” temennisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Ankara’ya geldi.

Mansur Yavaş, mazbatasını alır almaz ilk icraatı: İhaleler durduruldu, izinler iptal

Politika

Öztrak’tan Berberoğlu yorumu: “20 Temmuz sivil darbesinin yeni adımı!”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasıyla ilgili “20 Temmuz sivil darbesinin yeni adımı. Şahsi garezle yapılmış ve açıkça CHP düşmanlığı. Kimsenin şüphesi olmasın, hak, batıla galip gelir” dedi.

BOLD – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Faik Öztrak, İstanbul vekili Enis Berberoğlu’nun Meclis üyeliğinin düşürülüp tutuklanmasına ilişkin “Dün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) müflis bezirgan siyasetin yeni senaryosu sahneye kondu” diye konuştu.

ANAYASA MAHKEMESİ KARARI BEKLENİRKEN VEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ

Demokrasi ve milli iradenin ayaklar altına alındığına işaret eden Öztrak, ayrıca şunları ifade etti: “Enis Berberoğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi, 20 Temmuz sivil darbesinin yeni adımıdır. Meclis tutanaklarına da yansıdığı gibi Berberoğlu hakkında yapılan siyasi ve askeri casusluk iddiası düşmüştür. Verilen cezanın gerekçesi, gizli kalması gereken bilgileri açıklamaktır. Ama her zamanki gibi Saray’ın mafyatik trolleri gece devreye giriyor ve arkadaşımızı mahkemenin bile delil bulamadığı casusluk suçlaması ile sabaha kadar sosyal medyada lince çalışıyor. Berberoğlu’nun vekilliği, davalarla ilgili yargılanan diğer şahıslarla ilgili suçlama kalmamışken, Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuş karar beklerken Meclis’in geçmiş içtihatları ve uygulamaları yok sayılarak düşürülmüştür. Hele gece yarısı apar topar evinden gözaltına alınması tam bir zulümdür. Şahsi garezle yapılmıştır ve açıkça CHP düşmanlığıdır. Hiç kimsenin şüphesi olmasın, ip koptuğu yerden bağlanır ve hak, batıla galip gelir.”

KİME İNANACAĞIZ? RECEP BEYE Mİ TAYYİP BEYE Mİ ERDOĞAN’A MI?

Gece yarısı, 14 büyükşehir ve Zonguldak için getirilen sokağa çıkma yasağının, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ca kaldırılmasına dair de “Önce Sağlık Bakanı çıkıyor, ‘Böyle bir düşüncemiz yok’ diyor. Sonra AK Parti Genel Başkanı çıkıyor, ‘Sağlık Bakanlığı önerdi’ diyor. Sonra Recep Bey çıkıyor, ‘Günlük vaka sayısı yeniden yükselince bu kararı aldık’ diyor, Tayyip Bey çıkıyor ‘Gönlüm razı olmadı’ diyor, Erdoğan ‘Sokağa çıkma yasağını iptal ettim’ diyor. Şimdi hangisine inanacağız, güveneceğiz? Recep Bey’e mi, Tayyip Bey’e mi yoksa Erdoğan’a mı? Bu, yönetimdeki savrulmayı çok açık seçik ortaya koyuyor. Tek kişinin aklını herkesin aklının önüne koyarsanız böyle olur” ifadelerini kullandı.

“Bedeli ne olursa olsun bu memlekete adaleti ve demokrasiyi getireceğiz!”

Okumaya devam et

Politika

DEVA Partisinden 3 ismin milletvekilliğinin düşürülmesine tepki: Karar siyasi, seçmen iradesi bertaraf edildi

DEVA Partisi, Enis Berberoğlu, Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’ın milletvekilliklerinin düşürülmesine ‘siyasi karar’ değerlendirmesi yaptı. Kemal Aktaş ve Engin Alan’ın kararlarını hatırlatılarak, “Seçmenin iradesi bu keyfi tasarruflarla bertaraf edilmiştir” denildi.

BOLD – Demokrasi ve Atılım Partisinden yapılan açıklamada, “Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türkiye’nin sesidir, demokrasimizin nefesidir. Egemenlik yetkisini kullandığı oy marifetiyle milletvekillerine devreden seçmenin iradesi bu keyfi tasarruflarla bertaraf edilmiştir. Çifte standart ortaya koyan bu uygulamalar kabul edilemez” ifadeleri kullanıldı.

DEVA Partisinin açıklamasında şunlar  kaydedildi:

SİYASİ KARAR

“CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın haklarında verilen yargı kararlarının parlamentoda okunmasıyla milletvekillikleri düşürüldü. Tarafsız olması gereken Başkanlık Divanı’nın vekiller hakkında verilen mahkûmiyet kararlarını, uzunca bir süre beklettikten sonra TBMM Genel Kurulu’nda okumayı tercih ederek milletvekilliklerini sona erdirmesi siyasi bir karardır. Dün TBMM’de vekillikleri düşürülen milletvekillerinin durumuyla hukuken benzer mahiyette geçmişte çok sayıda örnek vardır ki, Başkanlık Divanı mahkemelerin vermiş olduğu kesinleşmiş kararları genel kurulda okutmamıştır.

ÇİFTE STANDART KABUL EDİLEMEZ

Bu sayede milletvekillerinin seçildikleri dönem sonuna kadar görevlerini yapmaları sağlanmıştır. Kemal Aktaş ve Engin Alan hakkındaki meclis uygulaması benzer örneklerdendir. Ve bu örnekler aklıselimin, sağduyunun sergilendiği güzel örneklerdir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türkiye’nin sesidir, demokrasimizin nefesidir. Egemenlik yetkisini kullandığı oy marifetiyle milletvekillerine devreden seçmenin iradesi bu keyfi tasarruflarla bertaraf edilmiştir. Çifte standart ortaya koyan bu uygulamalar kabul edilemez.”

Meral Akşener: Enis Berberoğlu’ndan terörist çıkmaz

Okumaya devam et

Politika

“Bedeli ne olursa olsun bu memlekete adaleti ve demokrasiyi getireceğiz!”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülüp tutuklanmasıyla ilgili “Benim bu millete sözüm var. Bu ülkeye gerçek anlamda hakkı, hukuku, adaleti ve demokrasiyi getireceğiz. Bedeli ne olursa olsun” dedi.

BOLD –  Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülüp tutuklanmasına sosyal medya hesabından paylaştığı yeni bir video ile tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, mesajında şunları söyledi: “Enis Berberoğlu’nun milletvekilliği haksız yere düşürüldü… Hukuka, anayasa aykırı olarak düşürüldü. Bunu tartışıyoruz. Enis Berberoğlu ne yaptı? Enis Berberoğlu, saygın bir gazeteci, saygın bir siyasetçi. Türkiye’yi bilen Türkiye’nin koşullarını bilen saygın bir isim Enis Berberoğlu. Haksız yere mahkum edildi, adaletsiz yere mahkum edildi. Demokrasinin olmadığı yerde, adaletin olmadığı yerde bu tür olaylarla karşılaşıyoruz. CHP olarak biz koşullar ne olursa olsun. Demokrasiyi, hakkı, hukuku ve adaleti sonuna kadar savunacağız. Bu memlekete gerçek manada demokrasi gelinceye kadar sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bu mücadelede bir bedel ödenecekse o bedeli CHP’liler ödeyecektir. Enis Berberoğlu, o bedeli ödeyenlerden birisidir. Anayasa’ya aykırı.

TBMM VE YARGI VESAYET ALTINDA

Enis Berberoğlu, Yargıtay kararından sonra tekrar milletvekili seçildi. Anayasa Mahkemesine başvurdu. haksızlığı oraya götürdü. Adalet, hak ve hukuk istiyordu. Anayasa’nın 83. maddesi tekrar seçilen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma Meclis  dokunulmazlığının kaldırılmasına bağlıdır diyor. Bu kadar açık. Bu maddenin de gereği yapılmadı. Çünkü adaletin olmadığı yerde; hukuk da olmuyor, Anayasa da olmuyor, TBMM vesayetten kurtulamıyor. Yargı vesayet altında. Ama benim bu millete sözüm var; Ne olursa olsun! Hangi bedel, hangi engel çıkarılırsa çıkarılsın. Bu ülkeye gerçek anlamda hakkı, hukuku, adaleti ve demokrasiyi getireceğiz. Bedeli ne olursa olsun! Bu bedeli ödemeyede razıyız.”

Tayyip Erdoğan İçişleri Bakanlığının sokağa çıkma yasağını iptal etti

Okumaya devam et

Popular