Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gladyo’nun 2 numarası mı? “

Gazeteciler, bir haftadır açıklama yapmayan AKP’nin İstanbul adayı Binali Yıldırım’ın peşinde. Ancak kayıp Yıldırım’ın ne zaman kamuoyunun huzuruna çıkacağı ise şimdilik merak konusu.

Seçmenlere yönelik polis baskınlarıyla gündeme getirilen Büyükçekmece’de akp’li adayın 11 yakınının aynı evde kaydı çıktı. İmamoğlu, “herhalde ev bulamamışlar” dedi. Aydınlık gazetesi yazarı Sabahattin Önkibar ile Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek arasında yaşanan Ekrem İmamoğlu polemiği istifa getirdi.

Ekrem İmamoğlu için “bir Amerikan projesi” diyen Perinçek’e tepki gösteren Önkibar, “ne oldu da gladyo’nun 2 numarası Erdoğan’a destek veriliyor” diye sordu. Yavuz Sultan Selim ve Osman Gazi köprüleri, Avrasya tüneli, İstanbul İzmir ve kuzey Marmara otoyolları… bunlar, AKP’nin mega projeleri…

Bu projelere 2018 yılı için verilen geçiş garantileri karşılığı işletmeci firmalara gelecek hafta 3 milyar 650 milyon lira ödeme yapılacak. Hukuku ayaklar altına alan AKP hükümeti, yurt dışından getirdiği “kaynağı meçhul” parayla krizden çıkmaya çalışıyor. 2018’de 21,1 milyar dolar, bavullarla Türkiye’ye getirilmişti.

Aynı yolla 2019 yılının ilk iki ayında 1,6 milyar dolar “kaynağı meçhul” para girişi oldu. Milli Görüş cephesinde kılıçlar çekildi. Erbakan’ın çocukları, saadet partisi genel merkezi’ne haciz gönderdi.

Fatih Erbakan seçimlerde AKP’yi desteklediğini ilan etmişti. Babasında bylock olduğu gerekçesiyle kızına 6 yıl 3 ay ceza verildi. 24 yaşındaki hemşire kızı Feriha Zeynep Yüce’nin karartılan hayatına annesi Şaduman Yüce anlattı. YSK’nın, KHK ile ihraç edilen seçilmiş belediye eş başkan adaylarına mazbata verilmeyeceğine yönelik açıklamasına HDP’den sert tepkiler geliyor.

Parti sözcüsü Saruhan Oluç, “YSK Türkiye’nin büyük bir kaosa sürüklenmesi için adım atmaktadır” dedi. Sudan’da hayat pahalılığı gerekçesiyle başlayan protestolar, 30 yıldır devlet başkanı olan Ömer El-Beşir’in istifasını getirdi. Protestoculara asker de destek verdi.

İngiltere polisi, 2012 yılından beri Londra’daki Ekvator Büyükelçiliği’nde yaşayan wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ı gözaltına aldı.

Gündem

Saray’da Rus füzeleri Marmaris’te 2 gemi… 15 Temmuz’da Rusya’nın rolü!

Gazeteciler Fatih Akalan ve Levent Kenez Türkiye’nin ve dünyanın gündemini ve en sıcak gelişmelerini Bold canlı yayınında değerlendiriyor.

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Londra piyasasında Türk Lirası işlemleri Nisan ayında yüzde 40 düştü

İngiltere Merkez Bankası, Londra piyasasında Türk Lirası işlemlerinin Nisan ayında ortalam günlük işlem hacminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 düştüğünü açıkladı.

31 Mart’ta yapılan yerel seçimler öncesi AKP hükümeti, doların yükselmesini önlemek için Türk kamu ve özel finans kuruluşlarının Londra piyasasında yabancılara Türk Lirası satışını yasaklamıştı.

BOLD-İngltere Merkez Bankası, 2019 yılı ilk 6 ayı için dünyanın en büyük döviz piyasası konumundaki Londra piyasasında yapılan yabancı para cinsinden işlemlere ilişkin verileri açıkladı.

Türk Lirası – ABD döviz işlemleri geçen yıl Nisan ayında günlük 56.2 milyar dolar civarında gerçekleşti. Bu rakam Ekim 2018’de 35.2 milyar dolara ve bu yıl Nisan ayında 33.5milyar dolara düştü.

Böylece TL-ABD Doları döviz işlemlerinin Londra piyasasında yapılan bütün yabancı para işlemlerindeki payı da yüzde 2.1’den yüzde 1.2’ye düştü.

Bu ani düşüşte geçen yıl Ağustos ayında Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşısında aşırı değer kaybetmesinin önemli payı oldu.

TÜRK LİRASI AŞIRI DALGALI VE YÜKSEK RİSK TAŞIYOR

Uluslararası yatırımcılar, özellikle son bir yıldır artan enflasyon ve ekonomideki kötüye gidişle mücadele edecek Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konusunda ciddi endişeler taşıyor.

31 Mart’ta yapılan yerel seçimler öncesi AKP hükümeti, doların yükselmesini önlemek için Türk kamu ve özel finans kuruluşlarının Londra piyasasında yabancılara Türk Lirası satışını yasaklamıştı. O dönemde Türk Lirasının offshore piyasalarında alım maliyeti yüzde binlere çıkmıştı.

Londra piyasasında konuyu yakından takip eden uzmanlar, bazı uluslararası bankaların aşırı dalgalanan ve yüksek risk taşıyan Türk Lirası işlemleri yapmayı offshore piyasasında bıraktığını belirtiyor.

Deniz Bank Genel Müdürü: Merkez Bankası faizi 9 puan indirebilir

Okumaya devam et

Gündem

Ahmet Nesin’in başına gelenler, babası Aziz Nesin’in romanlarını aratmıyor

Oğlu Ahmet Nesin’in yaşadıkları babası Aziz Nesin yazdığı trajikomik hikayeleri aratmıyor. Türk yargı sisteminin bezdirdiği Ahmet Nesin vatandaşlıktan çıkma başvurusu yapacak.

BOLD- Aziz Nesin’in romanlarındaki trajikomik hayat hikayelerinden biri bugünlerde oğlu Ahmet Aziz Nesin’in başından geçiyor. Gazetecilik yapan ve Artı Gerçekler adlı haber sitesinde köşe yazısı yazan Ahmet Nesin sosyal medya hesabından Türk yargı sistemi yüzünden nasıl mağdur edildiğini anlattı.

Özgür Gündem gazetesinde nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyasına katıldığı için ‘örgüt propagandası’ suçundan yargılanan ve 2 yıl önce beraat eden Nesin bu yüzden pasaport alamadığını belirtti.

Ahmet Nesin, yaşadığı  tüm olumsuzluklar nedeniyle vatandaşlıktan çıkma başvurusu yapacağını duyurdu.Nesin’in sosyal medyadan yaptığı paylaşımı şöyle, ”Özgür Gündem Gazetesi’nde 1 günlük genel yayın müdürlüğü yaptım diye önce tutuklandım, sonra da beraat ettim. Ona rağmen hâlâ pasaport verilmiyor. Demokratik Faşizm diye yazdığım bu olsa gerek. Yarın dilekçeyle vatandaşlıktan çıkma başvurusu yapacağım” dedi.

Nesin, Erol Önderoğlu ve Şebnem Korur Fincancı ile birlikte Özgür Gündem’de nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyasına katıldığı için ‘örgüt propagandası’ suçundan yargılanmış ve 17 Temmuz 2019’da beraat etmişti.

Küçük ortak MHP’den AKP’li Başkanın 30 Ağustos skandalına günler sonra tepki

Okumaya devam et

Popular