Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Yüksek performans sunan 8 kaliteli dizüstü bilgisayar

Fiyatları Türkiye’de cep yakıyor olsa da iş ve seyahatler için dizüstü bilgisayarlara ihtiyaç duyuluyor.

Hayatın koşuşturmasından dolayı dizüstü bilgisayar kullanan tüketicilerin en büyük beklentileri daima uygun fiyat ve taşınabilirlik oluyor.

Webtekno, taşınabilirliğiyle ön plana çıkan 8 farklı yeni dizüstü bilgisayarı listeledi. İşte firmaların en yeni ve en taşınabilir dizüstü bilgisayarları:

8. Lenovo Yoga 920

Başarılı üretici Lenovo’nun en güncel ürünlerinden biri olan Yoga 920, kompakt ve hızlı oluşuyla tüketiciler için ideal hale geliyor. Yoga 920’nin teknik detayları şu şekilde:

İşlemci: Intel Core i7 8550U
RAM: 16 GB DDR4
Ekran Kartı: Intel HD Graphics
Ekran: 13,9 inç, 3840 x 2160 piksel
Depolama: 512 GB SSD
FİYAT: 13.500 TL

7. Dell XPS 13

Hafiflik konusunda gayet başarılı olan XPS 13, Dell Cinema teknolojisiyle birlikte tüketicilere renkli bir dünya sunuyor. XPS 13’ün teknik detayları da şöyle:

İşlemci: Intel Core i7 8550U
RAM: 8 GB LPDDR3
Ekran Kartı: Intel UHD Graphics 620
Ekran: 13,3 inç, 3840 x 2160 piksel
Depolama: 256 GB SSD
FİYAT: 13.035 TL

6. Huawei Matebook X Pro

Tasarımıyla Apple MacBook Pro’ya bir hayli benzeyen Matebook X Pro, 1.330 gram ağırlığıyla taşınabilirlik anlamında bekleneni veriyor.

İşlemci: Intel Core i7 8550U
RAM: 16 GB LPDDR3
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce MX150
Ekran: 13,9 inç, 3000 x 2000 piksel
Depolama: 512 GB SSD
FİYAT: 12.999 TL

5. HP Spectre X360

13,3 inçlik ekranıyla sınıfına göre daha kompakt bir tasarım vadeden Spectre X360, fiyat performans olarak da başarılı sayılabilir.

İşlemci: Intel Core i7 8565U
RAM: 8 GB DDR4
Ekran Kartı: Intel UHD Graphics 620
Ekran: 13,3 inç, 1920 x 1080 piksel
Depolama: 512 GB SSD
FİYAT: 10.299 TL

4. ASUS Zenbook 14

14 inçlik ekran kategorisinde dünyanın en küçük dizüstü bilgisayarı olmayı başaran Zenbook 14, bir önceki modele göre yüzde 13 daha küçük.

İşlemci: Intel Core i7 8565U
RAM: 16 GB DDR3L
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce MX150
Ekran: 14 inç, 1920 x 1080 piksel
Depolama: 512 GB SSD
FİYAT: 10.228 TL

3. Apple MacBook 12 inç

Teknoloji devi Apple’ın en yeni ve en ucuz MacBook’u olan 12 inçlik MacBook, farklı renk opsiyonlarıyla da tüketiciyi memnun edebiliyor.

İşlemci: Intel Core m3
RAM: 8 GB LPDDR3
Ekran Kartı: Intel HD Graphics 615
Ekran: 12 inç, 1440 x 900 piksel
Depolama: 256 GB SSD
FİYAT: 9.799 TL

2. Lenovo IdeaPad 720S

Lenovo’nun yeni nesil IdeaPad’i 720S, 14 ve 15 inçlik modellerle teknolojiseverlerin karşısına çıkıyor. 14 inçlik 720S’in fiyatı ve teknik detayları şu şekilde:

İşlemci: Intel Core i7 7500U
RAM: 8 GB DDR4
Ekran Kartı: NVIDIA GT940Mx
Ekran: 14 inç, 1920 x 1080 piksel
Depolama: 256 GB SSD
FİYAT: 8.599 TL

1. Acer Switch Alpha 12

Listedeki fiyat performans anlamında en uygun ürünlerden biri de Switch Alpha 12. Acer’ın tamamen seyahatler için ürettiği Switch Alpha 12, üst düzey sessizlik vadediyor.

İşlemci: Intel Core i5 6200U
RAM: 8 GB DDR3L
Ekran Kartı: Intel HD Graphics 520
Ekran: 12 inç, 2160 x 1440 piksel
Depolama: 256 GB SSD
FİYAT: 4.650 TL

Sürekli olarak değişen döviz kurlarıyla birlikte bu dizüstü bilgisayarların fiyatları da değişebiliyor. Fiyatlar, mevcut kur durumundan dolayı oldukça yukarı çıkmış görünüyor.

Teknoloji

Koronavirüs Facebook’un kalitesini düşürdü

Sosyal medya platformları Facebook ve Instagram, koronavirüs sebebiyle internet kullanımındaki atış yüzünden, videoların görüntü kalitelerini düşürme kararı aldı

BOLD – Koronavirüs salgını hızla yayılırken, ülkelerin aldıkları önlemler sonucu dünyada 3 milyar insan evlerine kapandı. Yakınlarıyla internet üzerinden görüşen insanların en çok kullandığı sosyal medya platformları Facebook ve Instagram da yoğunluk ciddi şekilde arttı.

YOUTUBE, AMAZON, NETFLİX DE DÜŞÜRMÜŞTÜ

Facebook ve Instagram, koronavirüs sebebiyle internet kullanımındaki atış yüzünden, videoların görüntü kalitelerini düşürme kararı aldı. Geçtiğimiz günlerde, YouTube, Amazon ve Netflix bu konuda çalışmalar yaparak video kalitesini düşüreceklerini açıklamıştı.

“Millet can derdindeyken birilerinin Kanal İstanbul derdine düşmesi akıl alır gibi değil”

Okumaya devam et

Teknoloji

KKTC de yerli otomobil yaptı

Türkiye’den sonra KKTC de yerli otomobilini tanıttı. Adı ‘GÜNSEL’… Otomobilin Yakın Doğu Üniversitesi tarafından geliştirildiği belirtildi. 2016’da prototipi yapıldığı açıklandı.

BOLD – Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Ar-Ge ekipleri ile Otomotiv Mühendisliği Bölümü tarafından uzun yıllar süren çalışmalar sonucu ortaya çıkan, 2016’de prototip üretimi tamamlanan Kuzey Kıbrıs’ın yerli ve elektrikli otomobili ‘GÜNSEL’in ilk modeli ‘B9’ ile ikinci modeli SUV tipi ‘J9’un tanıtımı yapıldı.

Girne’de bir otelde düzenlenen programa, Başbakan Tatar’ın yanı sıra, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bakanlar, milletvekilleri, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kuzey Kıbrıs’ın 3’ncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel, Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel ve ailesi, yerli ve yabancı iş insanı ile çok sayıda davetli katıldı.

Tanıtım programı, ‘GÜNSEL’in tanıtım videosu ve İrfan Günsel’in aracın teknik özelliklerini anlattığı sunumla başladı.

Başbakan Tatar, burada yaptığı konuşmada “KKTC adına sevindirici bir olaya tanıklık ediyoruz ve bu güzelliği ortaya koyanları tebrik etmek istiyorum” dedi.

YDÜ ailesinin başarılı, çalışkan ve yetenekli olduğunu belirten Tatar, hep birlikte Kuzey Kıbrıs’ın başarılarına imza attıklarını söyledi.

Başbakan Tatar, “Doğu Akdeniz’de, Mavi Vatan’da KKTC ile çok olumsuzluklar konuşulmaktadır. Bu başarı öyküsü, bütün konuşanları mahcup etmektedir. Çünkü biz başarılıyız, devletimize sahip çıkan ve devletimizi yücelten, başarılı bir milletin evlatlarıyız” diye konuştu.

‘Mutluluk duyuyoruz’
Büyükelçi Başçeri, YDÜ ve Günsel ailesinin Kuzey Kıbrıs’a kazandırdığı başarı hikayesinde emeği geçen herkesi kutladı.

Dünya otomotiv sanayisinin büyük bir yol ayrımında olduğuna dikkati çeken Başçeri, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 Aralık 2019’da Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun üzerinde çalıştığı, yerli otomobilin (TOGG) tanıtımında da yaptığı konuşmada ifade ettiği gibi, şu an bu yarışta herkes eşit şartlarda” dedi.

Elektrikli otonom ve ağ bağlantılı teknolojilerin liderliğinde yeni üretilen modellerin yavaş yavaş ortaya çıktığını aktaran Başçeri, “Bu anlamda aynı çabanın GÜNSEL markası çerçevesinde ortaya konulduğunu görmekten mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Söz konusu marka için gösterilen kararlılığının Kuzey Kıbrıs’da Ar-Ge ekosisteminin nitelik ve nicelik olarak geliştirilmesinde bir fırsat olacağına işaret eden Başçeri, bunun çoğu firmaya da ilham vereceğini söyledi.

Başçeri, teknoparklarda Ar-Ge ve inovasyon alanında yapılacak çalışmalarla üretimin, Kuzey Kıbrıs’ın geleceğinin temel taşlarını oluşturacağını ifade ederek, bu çabanın her türlü politik engellere rağmen tüm kısıtlamaraları ortadan kaldıracağını vurguladı.

‘Bu gurur, bu araba bizim’
YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Günsel, yerli otomobilin ülke için büyük bir dönüm noktası olacağını belirterek, söz konusu markanın heyecanını hep birlikte yaşadıklarını söyledi.

“GÜNSEL”in KKTC’nin her bir bireyinin gurur duyması gereken bir proje olduğuna belirten İrfan Günsel, “Bu gurur, bu araba bizim. Bu gurur, bu araba sizin” dedi.

Konuşmaların ardından görücüye çıkan ‘GÜNSEL’in seri üretimi ise 2021’de başlayacak.

Okumaya devam et

Teknoloji

Apple’dan tüm zamanların satış rekoru

ABD’li teknoloji devi Apple, 2019’un son çeyreğinde 91,8 milyar dolarlık satış ile tüm zamanların en yüksek 3 aylık satış rakamına ulaştıklarını açıkladı.

BOLD – Apple, 2019’un Ekim-Aralık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre satışların yüzde 8 artarak 91,8 milyar dolara çıktığını açıkladı. Net karın da 22,2 milyar doları bulduğu belirtilen açıklamada, tüm zamanların en yüksek 3 aylık satış rakamlarına ulaşıldığı vurgulandı. iPod, iPad, iMac gibi bir çok elektronik ürün de satan şirketin, iPhone satışlarından elde ettiği gelir bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artarak 55,9 milyar dolara ulaştı.

YENİ TELEFON MODELLERİ İLGİYİ ARTTIRDI

Akıllı telefonun öncüsü Apple’ın Yönetim Kurulu Başkanı Tim Cook, yeni telefon modellerinin ilgiyi arttırdığını belirterek, “iPhone 11 ve iPhone 11Pro modellerine olan güçlü talepten kaynaklanan, tüm zamanların en iyi çeyrek dönem gelirini açıklamaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Manisa ve Elazığ depremleri bilen isimden Silivri uyarısı: “Birkaç gün içinde 5 veya 6 şiddetinde deprem olabilir”

Okumaya devam et

Popular