Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Ali Palabıyık Galatasaray’ın şampiyonluğunu çaldı

Süper Lig’in 28’inci haftasında oynanan Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde yine hakem konuşuldu. Ali Palabıyık verdiği ve vermediği kararlarla sonuca etki ettiği belirtildi.

Spor yazarları da Ali Palabıyık konusunda ciddi eleştiriler getirdi. 10 kişi kalan Galatasaray’ın 1-0 öne geçmişken Fenerbahçe yenememesinin sorumlusu olarak da fatih Terim görüldü. Sarı-Kırmızılıların Kadıköy’de galip gelememesi 20’inci yılını buldu. Spor yazarlarının maçla ilgili görüşleri ise şöyle:

GALATASARAY’IN ŞAMPİYONLUĞUNU ÇALDI

Ahmet Çakar: Türk hakemliğinin en korkak en eyyamcı temsilcisi Ali Palabıyık bu gece Mehmet Topal’ı oyundan atmayıp, Fenerbahçe’nin golü öncesi Feghouli’ye yapılan açık faulü vermeyip Galatasaray’ın 2 puanını ve belki de şampiyonluğunu çalmıştır.

GALATASARAY HİÇ SÜRPRİZ YAPMADI

Metin Tekin: Baştan beraberlik dense Fenerbahçe kabul ederdi, demek ki istediği oldu. Fenerbahçe’nin 1-0 geriye düştüğü maçta beraberliği getirmesi başarıdır.

Ancak oyun anlamında çok eksikleri var. 11’e 11 oynansa Galatasaray’a çok eleştirel bakamayız ama 10 kişi kalan rakibin karşısında 1-0 öne geçiyorsun. Oyun içerisinde Galatasaray hiçbir sürpriz yapmadı. Çok etkisiz göründü.

‘O SENE BU SENE’ DİYORDU PEK ÇOK KİŞİ BEN DİYEMİYORDUM

Fatih Altaylı: “Bu sene o sene” diyordu pek çok kişi. Ben ise diyemiyordum bunu rahatça. Çünkü Galatasaray’ın futbol kalitesinin farkındaydım. Zaten gördük maçta da! Galatasaray’ın topa sahip olma, atak yapma üstünlüğü var ama bunu pozisyon üstünlüğüne çeviremeyen de yine Galatasaray.

Rakip 10 kişi kalmışken de taktik bir değişiklik yapamayan da Galatasaray. Golü attıktan 5 dakika sonra, 10 kişilik rakibin, atak bile olmayan atağında kalesinde golü gören de Galatasaray. Fenerbahçe dediğin ise can havli ile oynamaya çalışan ama onu da beceremeyen, maçın başında müthiş bir heyecan ve korku içinde ne yapacağını çözememiş bir takım.

ALİ PALABIYIK SEN NEREDESİN?

Erman Toroğlu: Fenerbahçe’nin golünden önce Feghouli’ye faul var. Adamın topla alakası yok. Adam kırmızılı oyuncuyu alıyor, indiriyor. Ali Palabıyık, sen neredesin? Fenerbahçe, Ali Palabıyık’ı istedi ve boşuna da istemediği belli oldu.

Cüneyt Çakır’ı Fenerbahçe istemiyordu, Galatasaray’da Ali Palabıyık’ı istemiyordu. Tam tersi oldu! Ben, Fenerbahçe kulübünün yerinde olsam takım otobüsünün ön camına Ali Palabıyık posteri asar öyle tesislere girerdim.

ARMA OLMASAYDI 3-1 MAĞLUPTU

Rıdvan Dilmen: Maçı izlerken Fenerbahçeli’yim ama gördüklerimi söylemeliyim. Başka bir stadyumda olsaydı, Galatasaray bu maç kazanırdı. Kazanamamasının birinci nedeni Fenerbahçe taraftarıydı. Fatih Terim rakibin 10 kişi kalmasını hesaplamadı. Ali Palabıyık dağıldı. Beraberlik golünden önce faul var. Mehmet Topal’ın atılması lazımdı.

Galatasaray 7’de 7 yapsaydı şampiyon olurdu ama şimdi o şansını kaybetti. Galatasaray paslaşmalarda çok basit oynadı. Maç 11’e 11 gitseydi Fenerbahçe şanslıydı. Galatasaray’a karşı 11’e 10 oynayarak beraberlik almak önemli ama Fenerbahçe çok kötü futbol oynadığı bir sezon geçiriyor. O arma olmasaydı bu maçta Fenerbahçe 3-1 mağlup olurdu.

KAYBETME KORKUSU VARDI

Tümer Metin: Maçın başlamasından itibaren bir oyun kalitesi görebiliriz diye düşündüm. Mücadele vardı, kaybetme korkusu vardı bu da sahadaki oyuna yansıdı. Maçtan önce Fenerbahçe tarafına ‘Beraberlik’ deseler, kabul edecek Fenerbahçeliler vardır.

Galatasaray tarafında ise bu kabul edilmezdi. Galatasaray, 20 senenin üzerine bir de 10 kişi kalmış rakibini yenemeyerek şampiyonluk yolunda büyük yara aldı.

BAŞAKŞEHİR 20.55’TE ŞAMPİYON OLDU

Gürcan Bilgiç: 110 yıllık bu eşleşmenin genetiğinde puandan veya zirveden öte “ligin ağabeyi olmak” gibi de bir “racon” saklı. En iyi kadroyu, en zayıf anındaki rakiplerine karşı oynatıp eksik kalmalarına veya öne geçmesine rağmen, tabelada “galip” yazdıramadı Fatih Hoca.

Skor; eksik kaldığı, kendi sahasında favori olamadığı bir maçta Fenerbahçe adına elbette başarıdır. Şampiyonluk şansını eline aldığı haftada, ezeli rakibine “Burada olmaz” diyen de bu çocuklar. Şimdi Beşiktaş da uzattı kafasını ikincilik için. Kadıköy gecesinde zirvenin hikayesi değişti.

Senaryoyu Fenerbahçe yeniden yazdırıyor. Başakşehir dün saat 20:55’te büyük oranda Süper Lig’de şampiyon oldu.

KIRMIZI KARTIN ALTINDA EZİLDİ

İlker Yağcıoğlu: Hasan Ali’nin atıldığı pozisyon UEFA’nın son talimatlarına göre net sarı kart. Zaten Ali Palabıyık da pozisyonda sarı kart gösterdi. Sonrasında Bülent Yıldırım’ın işgüzarlığı Ali Palabıyık’ın kırmızı kart göstermesine sebep oldu. Ondan sonra da Palabıyık maçın kontrolünü kaybetti. Topal’ı atabilirdi.

Fenerbahçe’nin attığı golden önce de yapılan faulü veremedi. Kısacası gösterdiği kırmızı kartın altında ezildi. Sezonun en önemli maçında 20 yıllık gelenek devam etti ve G.Saray yine kazanamadı. Açıkçası F.Bahçe’yi bu kadar kötü durumda bir daha zor yakalarlar.

Üstelik Hasan Ali’nin oyun dışı kalmasından sonra maçın büyük bir bölümünü de bir kişi fazla oynadılar.. Dün gece bir kere daha şahit olduk ki Galatasaray Kadıköy’e gelince normal görüntüsünden çok uzaklaşıyor. Fenerbahçe dün gece de rakibine yenilmeyerek hem geleneği devam ettirdi.

BERABERLİK EN İYİ SONUÇTU

Ömer Üründül: Futbol seviyesi vasatın altında bir derbi izledik. Daha maç başlamadan düşündüm: Fenerbahçe’nin büyük bir seyirci avantajı vardı. Ama bu sezonki olumsuz futboluna ve de takım tertibine baktığımda beraberlik en iyi sonuç gibi duruyordu. Fatih Terim’in 10 kişiden sonra gerginlik artmışken sarı kartlı Belhanda’yı devrede çıkarması da doğru bir hamleydi.

Ama madalyonun bir de öbür yüzü vardı: Emre’den hiçbir katkı gelmedi. Fenerbahçe ise 10 kişi ile Kadıköy büyüsünü bozmamak için onurlu bir mücadele sergiledi. Futbolcular enerjilerini sınırsız kullandılar ve de dünkü şartlar için 1 puan galibiyet kadar önemliydi.

TARAFTARIN AŞKI DA BİTTİ BİtİYOR

Serdar Ali Çelikler: Kaleye gelemeyen, gelmeye de mecali olmayan Fenerbahçe’ye üstelik 10 kişi kalmışken dahi sadece 2 pozisyona girebilmek (Onyekuru’nun golü ve Linnes’in şutu) sadece hakemle açıklanamaz. Ali Koç, bu takımın kalitesizliğini kesinlikle görmeli ve seneye tartışmasız en az 5 yüksek kalitede oyuncu almalı.

Artık Jailson-Zajc’lı bir orta alan denenmeli. Ancak seneye buraya kesin olarak bir 8 numara şart. Yanal’ın çok formsuz bir sezon geçirdiği kesin. Onu haksızlığa uğrarken savunan az sayıdaki isimlerden biri olarak diyorum ki taraftarın kendisine olan aşkı da bitti bitiyor.

Genel

AKP döneminde İBB’ye milyonlarca dolara itfaiye aracı diye füze rampası sattılar

AKP’nin yönetimde olduğu 2006 yılında İBB’ye teslim edilen 90 adet füze rampasından bozma itfaiye araçları büyüklükleri nedeniyle İstanbul sokaklarında kullanılamıyor.

BOLD – Sosyal medyadan canlı yayın gerçekleştiren İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ve CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı, İBB’de geçmiş dönemde yapılan usülsüz harcamalara dair açıklamalarda bulundu. Şubaşı, AKP döneminde füze rampasında bozma itfaiye araçlarına milyonlarca lira ödendiğini söyledi.

Şubaşının bahsettiği araçlar, hacimlerinden dolayı İstanbul sokaklarında da kullanılamıyor, üstelik itfaiye istasyonlarının garajlarına da sığmıyor.

Şubaşı araçların rutin masraflarıyla ilgili de: “Yakıt tüketimi yüzde 100 ve tek bir firma ürettiği için bakım masrafı çok yüksek. Hiçbir ülkede de kullanılmıyor. Gerçekten akıl alır gibi değil” ifadelerini kullandı.

90 alınan ve tanesine AKP yönetimi döneminde 1.1 milyon dolar ödenen ‘Koca Yusuf’ adı verilen itfaiye araçlarının yerine yeni araçların alınması gündemde.

İŞLEVİNİ YERİNE GETİREMİYOR

Sözcü’de yer alan habere göre bu araçlardan 13’ünün büyüklüğü nedeniyle faal olarak kullanılamadığı, geniş alanlarda orman yangını gibi olaylara müdahale edebildiği bildirildi.

Araçların kullanım amacının fabrika yangınlarında duvar yıkmak, enkazdan yük kaldırmak olmasına rağmen satın alındıktan sonra yapılan testlerde beton kıramadığı anlaşıldı.

90 ADET ALINDI

İBB, 2004 yılında 21/b maddesine göre ilana çıkmadan davet usulü ile ihale düzenledi. Yabancı bir şirketten “6x6x6” denilen, adedi o dönemki kura göre 1 milyon 100 bin dolar olan 90 adet araç alındı.

Araçlar 2006 yılında itfaiyeye teslim edildi. Füze rampasından itfaiye araçlarına dönüştürülen bu araçların 45’inin ilk müdahale, 45’inin de arama-kurtarma aracı olarak kullanıldığı öğrenildi.

3 bin 600 litre su kapasitesi olan araçların Beyoğlu ve Fatih gibi dar sokaklı ilçelerde kullanılamadığı, her itfaiye garajına da giremediği kaydedildi. Bu tip araçlara sadece 3 personel binebiliyor.

Time dergisi 2020’nin en iyi 10 filmini seçti

 

Okumaya devam et

Genel

Vefat sayısı 4 kat artan kentte AKP’li belediyeden 5 bin yeni mezar kazımı için ihale

Pandemi öncesi günlük ortalama vefat sayısı 15 kişi olan Gaziantep’te dün 67 kişinin defnedildiği, büyükşehir belediyesinin de yeni mezarlıklar için ihale açtığı öğrenildi.

BOLD – CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan, Mart 2020 öncesi günlük vefat sayısı 15 olan kentte, dün 67 kişinin defnedildiğini duyurdu. Kalkan, AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin de yeni mezarlık kazımı için ihaleye çıktığını söyledi.

Kalkan paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “2020 Mart ayında Gaziantep Valiliği günlük 15 civarında vefat olduğunu açıklamıştı. Dün Gaziantep’te defnedilen cenaze sayısı:67. Bu sayı nasıl buralara geldi? Daha sıkı önlemler almanın zamanı geldi de geçiyor. Gaziantep Büyükşehir Bel. 5 bin daha mezar kazılması için ihale yaptı.”

Hizmet Hareketi gönüllülerine hakaret ve saldırıya ‘ağır ceza’

Okumaya devam et

Genel

Kovid-19 İstanbul’da ölümleri ikiye katladı

Geçen yıllarda İstanbul’da günde ortalama 200 vefat gerçekleşirken, bu rakam koronavirüs salgını sonrası ikiye katlandı. 2018 ve 2019 yıllarında aylık 5 bin civarında olan ölümler bu yıl kasım ayında 10 bine yaklaştı.

BOLD – Koronavirüs salgının merkezi olan İstanbul’daki toplam ölüm sayısı, Kasım ayında geçtiğimiz yıllara göre 2 katına çıktı. 2018 ve 2019’da günlük ortalama 200’ler civarında olan vefat sayısı, bu kasım ayında 400’lere ulaştı.

GASİLHANELERDE CENAZE SIRASI BEKLENİYOR

Koronavirüs salgınında vaka sayılarının tekrar zirve yapması ile birlikte açıklanan vefat sayıları ile ilgili tartışmalar da yeniden gündemde. Salgının merkezi durumunda olan İstanbul’daki vaka ve vefat sayısı da bu tartışmaların odağında yer alıyor. Son olarak Küçükçekmece’deki gasilhane önünde yıkanmayı bekleyen cenazeler nedeniyle oluşan uzun kuyruk görüntüsü İstanbul’daki son durumu da özetler nitelikte. İstanbul’da son 3 yılın Kasım ayındaki vefat sayıları arasında neredeyse 2 katı ulaşan bir fark dikkat çekiyor.

VEFAT  SAYISI İKİ KATINA ÇIKTI

2018 ve 2019 yılının Kasım aylarında günlük ölüm sayısının 200’ler civarında olduğu İstanbul’da, bu yıl sayı 400’ler seviyesinde. E-Devlet uygulaması üzerinde İstanbul’daki vefat sayıları sorgulandığında 2018 yılında 1-26 Kasım arasında toplam vefat sayısı 5 bin 385 iken 2019’da aynı dönemde bu sayı 5 bin 312 oluyor. 2020 yılına gelindiğinde ise 1-26 Kasım tarihleri arasındaki toplam vefat sayısı 9 bin 828’e çıkıyor.

Koronavirüs vaka sayısı 30 bini geçti

Okumaya devam et

Popular