Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Türkiye’de tarımsal üretimin maliyeti yüzde 27.33 arttı

TÜİK, tarım ürünleri üretici fiyat endeksinin (Tarım - ÜFE), mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27,33 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart 2019 dönemine ilişkin Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi verilerini açıkladı.

Buna göre tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım – ÜFE), 2019 yılı mart ayında bir önceki aya göre % 1,75, bir önceki yılın Aralık ayına göre % 13,20, bir önceki yılın aynı ayına göre % 27,33 ve 12 aylık ortalamalara göre % 16,04 artış gösterdi.

Bir önceki aya göre değişim, tarım ve avcılık ürünlerinde % 1,88 ve ormancılık ürünlerinde % 5,19 artış, balıkçılıkta ise % 4,71 azalış olarak gerçekleşti.

Ana gruplarda da bir önceki aya göre değişim, çok yıllık bitkisel ürünlerde % 6,62 ve tek yıllık bitkisel ürünlerde % 1,62 artış, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde ise % 0,63 azalış olarak gerçekleşti.

Alt tarım gruplarından turunçgiller % 7,96, çeltik % 3,46, koyun ve keçi, canlı; bunların işlenmemiş süt ve yapağıları %0,62 artış, yağlı meyveler % 0,33, canlı kümes hayvanları ve yumurtalar % 3,28, lifli bitkiler % 5,01 azalış gösterdi.

Mart 2019’da endekste kapsanan 81 maddeden 48’inin fiyatlarında artış, 27 maddenin fiyatlarında da azalış oldu, 6 maddenin fiyatlarında ise değişim yaşanmadı.

Ekonomi

Erdoğan: Merkez Bankası bağımsız ancak yüksek faize karşıyım

Merkez Bankası'nın bağımsızlığı ifadesine katıldığını ancak yüksek faiz politikasına karşı olduğunu söyleyen Erdoğan, "Buraya kesin bir çözümü inşallah kısa zaman içerisinde getireceğiz" dedi.

Tayyip Erdoğan, yabancı basın mensuplarının sorusuna karşılık, “Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ifadesine katılıyorum ama yüksek faiz politikasına karşıyım” dedi.

Türkiye’deki uluslararası basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

“Ben Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ifadesine katılıyorum. Ama şunu çok açık net söyleyeyim: Tabii faiz politikalarına, hele hele yüksek faiz politikasına karşıyım. Yüksek faiz politikalarına karşı olmamın en önemli sebebi şudur: Yüksek enflasyonun bana göre en önemli sebebi yüksek faizdir.

Yüksek faiz eğer aşağıya çekilmezse enflasyon da kesinlikle aşağı düşmeyecektir. Benim tezim şudur: Enflasyonla faiz doğru orantılıdır. Faizi aşağı çekerseniz enflasyon aşağı düşer. Faizi yükseltirseniz enflasyon da yükselir.

Bakınız şu anda ABD Merkez Bankası (Fed) biliyorsunuz enflasyonu düşürme kararı aldı. Ama benim ülkemde maalesef şu anda politika faizi %24… Böyle bir şey olamaz. Onun için buraya kesin bir çözümü inşallah kısa zaman içerisinde getireceğiz. Çünkü bu faiz politikasından Türkiye’nin çok dikkatli bir şekilde bir dönüş yapması gerekiyor.

Faiz bize zarar veriyor, benim düşüncem bu ama benim düşüncemi en yakınımdaki arkadaşlarımın bir çoğu paylaşmıyor. Gerçek ortada olduğu halde enflasyon yükseldiği halde… Kendilerine bunu zaten yüksek enflasyonla ispatlamış olmamıza rağmen… Ama tartışa tartışa bu işi çözeceğimize inanıyorum.”

ABD, Japonya, AB, İsrail gibi ülkelerdeki düşük faiz örneklerini veren Erdoğan, “Trump’ın mesela ABD’de faizin yüksek olduğunu, bunun düşürülmesi gerektiğini söylemesi gibi… Japonya’da, İsrail’de, AB üyesi ülkelerde faiz nerelerde biliyorsunuz. Peki bize ne oluyor da böyle yüksek politika faizi ile hareket ediyoruz? Yüksek… Bu noktada faiz olduğu sürece o ülkede yatırım olmaz” diye konuştu.

Yatırımcının girişimci ruhunu düşük faizle kullanabileceğini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Siz yüksek faiz uygularsanız yatırımcı o girişimci ruhunu uygulayamaz. Bunu başardığımız andan itibaren, ben inanıyorum ki süratle bir yatırım atağı Türkiye’de başlayacaktır. Bu yatırım atağı ile birlikte istihdam da süratle artacaktır. İstihdamın atmasıyla bir taraftan da üretim imkanı artacak, ihracatımız daha da artacak, böylece büyüme de gelişmeye başlayacaktır.

Kur rejimi şartlara göre değişir. Öyle zaman olur ki sabit kur rejimi isabetli olur, öyle bir zaman olur ki dalgalı kur rejimi o ülkenin şartlarında isabetli olur… Biz şu anda dalgalı kur rejimi ile akışımızı devam ettiriyoruz.”

Okumaya devam et

Ekonomi

Fed piyasaları rahatlattı: Dolar düşüyor, borsa yükseliyor

Dün ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerine bu yıl başlanabileceğine yönelik açıklamaları sonrası rahatlayan piyasalar, bugün pozitif bir seyir izliyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimlerine bu yıl başlayabileceği sinyalinin ardından piyasalar pozitif bir seyir izliyor.

BOLD – Fed sonrası dün akşam 5.7750 seviyelerine inen dolar/TL güne 5.80’in altında başladı, 5.73 seviyelerine doğru geriledi. Euro/TL ise 6.48 seviyelerinde.

Artan ticaret gerilimleri ve zayıf enflasyonla ilgili endişeleri değerlendiren Fed, gelecek ay kadar erken bir sürede faiz indirimleriyle küresel ve ülke içindeki ekonomik risklerle mücadele etmeye hazır olduğunu belirtti.

Fed politika faiz oranını yüzde 2.25 ile yüzde 2.5 aralığında sabit bıraksa da son politika toplantısından bu yana yaklaşımı değişti.

Fed politika yapıcılarının birçoğu, yılın geri kalanına ilişkin faiz görünümlerini yaklaşık yüzde 0.5 puan düşürdü ve Fed Başkanı Jerome Powell diğer politika yapıcıların da faiz oranlarının düşürülmesi için daha güçlü gerekçeler gördüğünü söyledi.

Fed’in faiz adımları atmadan önce “sabırlı” olma taahhünden vazgeçmesi adım atmaya hazır olduğuna işaret ederken, Powell zayıf enflasyonu “geçici” olarak nitelendirmekten de vazgeçti.

Fed’in bu yılın ilerleyen zamanlarında olası faiz indirimleri sinyali vermesinin ardından küresel hisse senedi piyasaları yükselirken, dolar ve küresel tahvil getirileri geriledi.

ABD nin 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2.10 seviyelerinden 1.97 sınırına kadar gerilerken, altının ons fiyatı 1.346 dolardan yükselişe geçerek 1.390’ın üzerini test etti ve 1.380 dolar seviyesinde dengelendi.

Dün Fed öncesi pozitif seyreden New York borsasında Dow Jones endeksi yüzde 0.15, S&P 500 endeksi yüzde 0.30 ve Nasdaq endeksi yüzde 0.42 değer kazandı.

Avrupa tarafında dün karışık bir seyir izleyen pay piyasalarında Almanya’da DAX endeksi yüzde 0.19 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0.53 değer kaybetti, Fransa’da CAC 40 endeksi ise yüzde 0.16 yükseldi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Moody’s şimdi de Türk şirketlerinin kredi notunu düşürdü: THY, Rönesans, Turkcell, Doğan, Koç, OYAK…

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, geçen hafta Türkiye'nin, dün de 18 Türk bankasının kredi notunu düşürmesinin ardından bugün de 11 büyük Türk şirketinin notunu indirdi.

Moody’s aralarında THY, Rönesans Holding, Turkcell, Doğan Holding, Koç Holding ve OYAK’ın da bulunduğu 11 büyük Türk şirketinin kredi notunu düşürdü.

BOLD – Geçen hafta Cuma günü Türkiye’nin, dün ise 18 Türk bankasının kredi notunu düşüren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, bugün de 11 Türk şirketinin kredi notunu bir kademe indirdiğini açıkladı.

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu düşürdü

Anadolu Efes Biracılık, Coca-Cola İçecek, Doğan Holding, Koç Holding, OYAK, THY ve Tüpraş’ın kredi notları “negatif” görünüm ile B1’e düşürüldü.

Şişe Cam, Turkcell İletişim Hizmetleri, Erdemir ve Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın kredi notlarını da B1’e indiren Moody’s, bu şirketlerin notlarını olası bir indirim için izlemeye aldı.

Moody’s ayrıca Petkim’in B1 olan kredi notunu olası bir indirim için izlemeye aldığını duyurdu.

Moody’s Türk bankalarının notunu düşürdü: Hükümet halkın dövize erişimini daha da zorlaştıracak

Okumaya devam et

Popular