Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

AİHM’den tutuklu yargıçlar için emsal karar

Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu başkanevekili Alparslan Altan için AİHM önemli bir ihlal kararı verdi. Kararın tutuklu tüm yargıçlara bakan yönü var.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 15 Temmuz’un ardından tutuklanan Anayasa Mahkemesi’nin eski Başkanvekili ve üyelerinden Alparslan Altan’ın yaptığı başvuruyla ilgili çok önemli bir karara imza attı.

AİHM, Altan’ın Türkiye aleyhine yaklaşık 2 yıl önce yaptığı başvuruyu karara bağladı ve Alparslan Altan ile ilgili hak ihlali kararı verdi.

AİHM, Altan’ın yaptığı başvuruyla ilgili olarak Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) özgürlük ve güvenlik hakkıyla ilgili 5. maddesinin 1. fıkrasını ihlal ettiğine hükmetti. AİHM’in ilgili dairesi, bu kararı 6’ya karşı 1 oy ile aldı. Mahkeme kararı gereği, Türkiye 10 bin euro tazminat ödeyecek.

KARAR EMSAL OLACAK

Hukukçu Kerem Altan, kararı duyururken emsal yönüne özellikle dikkat çekti. Altan şunları belitti:
“Altan hakkında AYM Genel Kurulu karar vermeksizin soruşturma ve kovuşturma yürütülmüş, AİHM bunun mümkün olmadığını söylüyor. O zaman sadece tutukluluk değil, yargılamanın kendisi de sakatlanır.
Aynı durum, benzer şekilde tutuklanan tüm yargıçlar için de söz konusu olur.”

Emsal niteliğindeki kararda, suç üstü kavramının içtihat ile genişletilemeyeceğini ve tutuklama için kuvvetli suç şüphesi bulunması gerektiğine dikkat çekildi.

Mahkeme kararı gereği, Türkiye 10 bin euro tazminat ödeyecek. 15 Temmuz sözde darbe girişiminin ardından tutuklanan Altan, Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından 6 Mart’ta 11 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmıştı.

16 TEMMUZ’DA TUTUKLANMIŞTI
Alparslan Altan, Ankara savcılığı tarafından açılan soruşturma sonucu sözde darbe teşebbüsünden bir gün sonra 16 Temmuz 2016 tarihinde tutuklanmıştı. Anayasa Mahkemesi, 4 Ağustos 2016’daki oturumunda Altan’ın üyelikten ihraç edilmesi yolunda karar almıştı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, ‘terör örgütüne üye olmak’ iddiasıyla 6 Mart’ta aldığı kararda, Alpaslan Altan’a 11 yıl 3 ay hapis cezası vermişti.

HAKKINI AİHM’DE ARADI
Alparslan Altan, kararın ardından Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını kullandı. Türkiye’deki duruşmalarda yaptığı savunmada ve AİHM’e yaptığı başvuruda suçlamaları kabul etmedi. Örgüt üyesi olmadığını ve isnat olunan suça ilişkin somut delillerin bulunmadığını söyledi.

ALTIPARMAK: KARAR EMSAL OLACAK
AİHM’nin kararı kamuoyunda geniş yankı buldu. İnsan Hakları hukukçusu akademisyen Kerem Altıparmak, karar sonrası yaptığı paylaşımlarda şu ifadeleri kullandı:
“AİHM Alparslan Altan kararında ihlal buldu. Ancak bu sıradan bir ihlal değil. Altan’ın dokunulmazlığı kaldırılmaksızın suçüstü hali nedeniyle tutuklanması ve yargılanması yasal açıdan öngörülemez görülüyor. Bunun Altan ve diğer yargıçlar açısından şöyle bir sonucu var:
1. Altan hakkında AYM Genel Kurulu karar vermeksizin soruşturma ve kovuşturma yürütülmüş, AİHM bunun mümkün olmadığını söylüyor. O zaman sadece tutukluluk değil, yargılamanın kendisi de sakatlanır.
2. Aynı durum, benzer şekilde tutuklanan tüm yargıçlar için de söz konusu olur.”

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

Rusya’dan gelen 400 bin doz aşı kayıp

Türkiye’nin Rusya’dan getirdiği 400 bin doz SputnikV aşısı kayıplara karıştı. Haziran ayının başında gelen Rus aşılarının neden kullanılmadığına dair Sağlık Bakanlığı açıklama yapmıyor.

BOLD – Dünya gazetesi yazarı Yasemin Salih, ‘Rusya’dan gelen 400 bin doz SputnikV nerede?’ başlıklı yazı kaleme aldı. Sağlık Bakanlığı’nın, SputnikV’i geliştiren Rus Gamaleya Enstitüsü ile altı ayda 50 milyon doz aşının Türkiye’ye gelmesi için anlaşma imzalandığını hatırlattı.

RUS AŞILARI KULLANILMIYOR

Türkiye’nin aşıya Nisan ayında acil kullanım onayı verdiğini kaydeden Salih, “SputnikV’te tam bir muamma söz konusu. Türkiy İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan da analiz sürecinde olduğu bilinen Rus aşısından ses seda yok. Aşının Türkiye’de satış, dağıtım, üretim dahil tüm haklarını alan Viscoran İlaç Sanayi de sürecin akıbeti hakkında sessizliğini koruyor. Viscoran İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran, DÜNYA’nın aşının uygulanma zamanına ilişkin sorularını yanıtlarken, “Henüz bizlere de bir açıklama yapılmadı” ifadelerini kullandı. 400 bin dozluk aşının Viscoran’dan bağımsız olarak Türkiye’ye geldiğini belirten Oran, “Neden kullanılmadığını bilmiyoruz” dedi” diye yazdı.

DELTA VARYANTINA KARŞI ETKİSİZ Mİ?

Sağlık Bakanlığı’nın da Rus aşılarıyla ilgili soruları cevaplamadığını kaydeden Salih, ‘Rusya menşeli Sputnik V aşısının ilk sevkıyatını taşıyan uçak, 19 Haziran’da Ankara Esenboğa Havaalanı’na inmişti. Aşılar Sağlık Bakanlığı Halka Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne sevk edilmiş ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, gelen sevkiyatın içinden rastgele dozlar alarak kontroller yapacağını duyurmuştu. Aşının uygulanmaması akıllara “SputnikV, delta varyantına karşı etkili değil mi?” sorusunu getiriyor” bilgisini verdi.

Mültecilere suyu çok gören Bolu Belediye Başkanı Özcan’a soruşturma

Okumaya devam et

Gündem

KHK zulmüne uğrayan Nurefşan’ın vedası

Babası KHK ile kapatılan kurumda çalıştığı gerekçesiyle Ankara’da özel eğitim gördüğü okuldan atılan yüzde 100 engelli Nurefşan Ketenci, son yolculuğuna uğurlandı. Mehmet Ali Şengül’ün yanına defnedilen Nurefşan’ın mezarının başına çiçekler ve çok sevdiği balonlar konuldu.

BOLD – Küçük yaşta olmasına rağmen ailesiyle KHK zulmünü yaşayan Nurefşan Ketenci(16), Almanya’nın Hanau kentinde toprağa verildi.

Dünyada 50 bin kişide bir görülen Kedi Miyavlaması Sendromu (Cri du Chat) ile dünyaya gelen Nurefşan Ketenci 25 Temmuz günü Almanya’da hayatını kaybetmişti. Nurefşan Ketenci, Almanya’nın Hanau kentinde kılınan cenaze namazının ardından üç aydır gördüğü koronavirüs tedavisi sonrası 11 Temmuz’da hayatını kaybeden Mehmet Ali Şengül’ün mezarının yanına defnedildi.

16 yaşında dünyaya veda eden Nurefşan’ın mezarının başına ise çiçekler ile en çok sevdiği balonlar konuldu.

Babası KHK ile kapatılan bir kurumda çalıştığı için Ankara’da Sistem Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi’nden baskıyla atılan Nurefşan üç senedir ailesiyle Almanya’da yaşıyordu.

Babası KHK ile kapatılan bir kurumda çalıştı diye eğitim hakkı engellenen Nurefşan vefat etti

Okumaya devam et

Gündem

Mültecilere suyu çok gören Bolu Belediye Başkanı Özcan’a soruşturma

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı, mültecilerle ilgili söylemleri nedeniyle Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında, “görevi kötüye kullanma” ile “nefret ve ayrımcılık” suçlarından soruşturma başlattı.

BOLD – Göçmenlerle ilgili açıklamalarıyla gündeme gelen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında, “görevi kötüye kullanma” ile “nefret ve ayrımcılık” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

YABANCILARIN KULLANDIĞI SUYA 10 KAT ZAM

Bolu Belediye Başkanı Özcan, kentte yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların su ve katı atık vergilerine 10 kat zam yapılmasını belediye meclisinde gündeme getireceğini söyledi. Son açıklamasının ardından birçok kişi Özcan hakkında suç duyurusunda bulundu. Özcan’ın ifadelerine yönelik yapılan suç duyurularına ilişkin dilekçelerin işleme konulmasının ardından Özcan hakkında, “görevi kötüye kullanma” ile “nefret ve ayrımcılık” suçlarından Bolu Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı.

“BU MİSAFİRLİK UZADI, GİTSİNLER İSTİYORUZ”

Bolu Belediye Başkanı Özcan, “Yabancı uyruklu kim varsa abonemiz olan, su fiyatlarına, katı atık ücretlerine başta olmak üzere bazı ücretlerde 10 kat zam yapacağız. Türk vatandaşıyla yabancı uyruklu vatandaş aynı fiyattan suyu kullanamayacak. 10 kat suya, 10 kat katı atık vergisi ücretine zam yapacağız? Bunu niye yapıyoruz. Gitsinler istiyoruz. Bu misafirlik uzadı. Benim elimde yetki yok ki zorla, zabıtayla şehrin dışına bırakıp koyayım. Bir ara sınırlar açıldığında biz otobüsleri ücretsiz yapıp insan gönderdik. Şimdi de göndermeye hazırız. Gönderelim gitsin” demişti.

SÖZLERİNİ SAVUNDU, “YENİ ÖNLEMLER ALMAYA KARAR VERDİK”

Gelen tepkilerin üzerine yaptığı açıklamada da, “Geri adım atmayacağım fazlasını da yapacağım” diyen Özcan, “Arkadaş, yardımı kesiyorsun gitmiyorlar. ‘İş yeri ruhsatı vermiyorum’ diyorsun gitmiyorlar. Biz yeni önlemler almaya karar verdik” dedi.

CHP’DEN DE TEPKİ GELDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın açıklamaları hakkında, “Su gibi temel bir yaşam hakkının bırakınız engellenmesi, bu konunun tartışmaya açılması dahi, parti politikalarımız ile taban tabana zıttır” dedi. Torun, “Özcan’ın yabancılar ile ilgili görüşleri kendisini bağlamaktadır” dedi. DW Türkçe’ye konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da göçmenlerin su faturalarına ve katı atık vergilerine 10 kat zam yapacağını açıklayan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a katılmadığını, o tür söylemleri kabul etmediğini söyledi.

Türkçe öğretmenliğinden bilgisayar programcılığına bir başarı hikayesi

Okumaya devam et

Popular

Shares