Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

AİHM’den tutuklu yargıçlar için emsal karar

Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu başkanevekili Alparslan Altan için AİHM önemli bir ihlal kararı verdi. Kararın tutuklu tüm yargıçlara bakan yönü var.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 15 Temmuz’un ardından tutuklanan Anayasa Mahkemesi’nin eski Başkanvekili ve üyelerinden Alparslan Altan’ın yaptığı başvuruyla ilgili çok önemli bir karara imza attı.

AİHM, Altan’ın Türkiye aleyhine yaklaşık 2 yıl önce yaptığı başvuruyu karara bağladı ve Alparslan Altan ile ilgili hak ihlali kararı verdi.

AİHM, Altan’ın yaptığı başvuruyla ilgili olarak Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) özgürlük ve güvenlik hakkıyla ilgili 5. maddesinin 1. fıkrasını ihlal ettiğine hükmetti. AİHM’in ilgili dairesi, bu kararı 6’ya karşı 1 oy ile aldı. Mahkeme kararı gereği, Türkiye 10 bin euro tazminat ödeyecek.

KARAR EMSAL OLACAK

Hukukçu Kerem Altan, kararı duyururken emsal yönüne özellikle dikkat çekti. Altan şunları belitti:
“Altan hakkında AYM Genel Kurulu karar vermeksizin soruşturma ve kovuşturma yürütülmüş, AİHM bunun mümkün olmadığını söylüyor. O zaman sadece tutukluluk değil, yargılamanın kendisi de sakatlanır.
Aynı durum, benzer şekilde tutuklanan tüm yargıçlar için de söz konusu olur.”

Emsal niteliğindeki kararda, suç üstü kavramının içtihat ile genişletilemeyeceğini ve tutuklama için kuvvetli suç şüphesi bulunması gerektiğine dikkat çekildi.

Mahkeme kararı gereği, Türkiye 10 bin euro tazminat ödeyecek. 15 Temmuz sözde darbe girişiminin ardından tutuklanan Altan, Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından 6 Mart’ta 11 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmıştı.

16 TEMMUZ’DA TUTUKLANMIŞTI
Alparslan Altan, Ankara savcılığı tarafından açılan soruşturma sonucu sözde darbe teşebbüsünden bir gün sonra 16 Temmuz 2016 tarihinde tutuklanmıştı. Anayasa Mahkemesi, 4 Ağustos 2016’daki oturumunda Altan’ın üyelikten ihraç edilmesi yolunda karar almıştı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, ‘terör örgütüne üye olmak’ iddiasıyla 6 Mart’ta aldığı kararda, Alpaslan Altan’a 11 yıl 3 ay hapis cezası vermişti.

HAKKINI AİHM’DE ARADI
Alparslan Altan, kararın ardından Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını kullandı. Türkiye’deki duruşmalarda yaptığı savunmada ve AİHM’e yaptığı başvuruda suçlamaları kabul etmedi. Örgüt üyesi olmadığını ve isnat olunan suça ilişkin somut delillerin bulunmadığını söyledi.

ALTIPARMAK: KARAR EMSAL OLACAK
AİHM’nin kararı kamuoyunda geniş yankı buldu. İnsan Hakları hukukçusu akademisyen Kerem Altıparmak, karar sonrası yaptığı paylaşımlarda şu ifadeleri kullandı:
“AİHM Alparslan Altan kararında ihlal buldu. Ancak bu sıradan bir ihlal değil. Altan’ın dokunulmazlığı kaldırılmaksızın suçüstü hali nedeniyle tutuklanması ve yargılanması yasal açıdan öngörülemez görülüyor. Bunun Altan ve diğer yargıçlar açısından şöyle bir sonucu var:
1. Altan hakkında AYM Genel Kurulu karar vermeksizin soruşturma ve kovuşturma yürütülmüş, AİHM bunun mümkün olmadığını söylüyor. O zaman sadece tutukluluk değil, yargılamanın kendisi de sakatlanır.
2. Aynı durum, benzer şekilde tutuklanan tüm yargıçlar için de söz konusu olur.”

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

Dalkılıç’tan Yeditepe konserlerine destek: Müzisyenler evlerine ekmek götürebildi

Şarkıcı Murat Dalkılıç, Cumhurbaşkanlığının organize ettiği Yeditepe konserlerine sahip çıktı. “Sanatçının mahallesi olmaz” diyen Dalkılıç, birçok müzisyenin Cumhurbaşkanlığı konserleri sayesinde evine ekmek götürebildiğini söyledi.

BOLD – Eleştirilen Yeditepe konserlerine şarkıcı Murat Dalkılıç’tan destek geldi. Eleştirilere tepki gösteren Dalkılıç, “Cumhurbaşkanlığı konserleri sayesinde müzisyen arkadaşlarımız evlerine ekmek götürdü. Geniş bir sanatçı kadrosu vardı. Sanatçının mahallesi olmaz” diye konuştu.

DALKILIÇ: TABİİ Kİ BU KONSERLERDE YER ALACAĞIM

Kovid-19 sürecinde sanatçıların zor zamanlar geçirdiğini ileri süren Dalkılıç kutuplaşmaya dikkat çekerek “Yer almadıkları için konserleri eleştirmek, oranın sanatçısı, buranın sanatçısı diye ayrım yapmak çok yanlış. Unutmamak gerekiyor ki, bu etkinlik sayesinde müzik sektöründeki emekçi arkadaşlarımız para kazandı. Tabii ki bu konserlerde yer alacağım.” dedi.

Tartışmaların siyasi olduğun ileri süren Murat Dalkılıç “Konserlere siyaset üstü bakmamız gerekiyor. Bu konserler siyasete alet edilmemeli, sanatçıyız biz. Her görüşten, kesimden insana müziğimizle ulaşıyoruz. Sanatçının mahallesi olmaz. Ben kendimi ne bir partiye ne de bir mahalleye ait görüyorum. Siyaset üzerinden Cumhurbaşkanlığı Konserleri’ne yapılan eleştirileri de bu yüzden haksız buluyorum.” ifadelerini kullandı.

Sabah yazarı Tuba Kalçık’a konuşan Dalkılıç ayrıca Kovid-19 sebebiyle sektör çalışanlarının zor bir süreçten geçtiğini belirterek “Benim kendi birikimim vardı, o yüzden şanslıyım ama ekibimdekiler için öyle değil durum maalesef. Umarım zor günleri bir an önce atlatırız.” dedi.

8 Haziran’da başlayıp bir ay süren “İstanbul Yeditepe Konserleri”nde yaklaşık 60 sanatçı sahne aldı. Konserler, her gün saat 21.00’de İletişim Başkanlığı YouTube kanalından yayınlanırken Dalkılıç da konserlerde sahne almıştı.

30 MİLYON TL HARCANDI İDDİASI

Diğer yandan kamuoyunda konserler için 30 milyon lira harcandığı iddiası gündeme geldi. Cumhurbaşkanlığı bu iddiaları yalanlarken hangi sanatçıya kaç lira verildiği açıklanmadı.

Okumaya devam et

Gündem

Kadir Şeker’in hapse girmesine neden olan Ayşe Dırla tutuklandı

Üniversiteye hazırlanan Kadir Şeker’in şiddet gördüğünü düşünerek kurtarmaya çalışırken katil olduğu Ayşe Dırla adlı kadın uyuşturucu ticareti suçundan tutuklanarak cezaevine girdi.

BOLD – Konya’da Özür Duran’ın şiddetine maruz kalan Ayşe Dırla’yı kurtarmaya çalışırken Duran’ın ölümüne sebep olan Kadir Şeker adlı Fen Lisesi öğrencisi cezaevinde. Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada Şeker, “kasten öldürme” suçundan 12 yıl 6 ay hapisle cezalandırıldı.

Bugün Şeker’in kurtarmaya çalıştığı Ayşe Dırla adlı kadın uyuşturucu ticaretinden tutuklandı.

Olay şöyle gerçekleşti: Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince yapılan çalışmalar neticesinde, Karatay ilçesi Tatlıcak Mahallesi’nde durdurulan araçtaki aramada 900 gram eroin bulundu.

Konuya ilişkin araçta bulunan, kamuoyunda “Kadir Şeker olayı”nda maktulün kız arkadaşı olarak bilinen Dırla ile M.H. gözaltına alındı.

Dırla ile yanındaki şüpheli hakkında “uyuşturucu madde ticareti yapmak” suçundan soruşturma başlatıldı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden A.D, gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı.

Zanlılar, nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

Şüpheli Dırla’nın emniyetteki ilk ifadesinde, M.H. ile dini nikahla birlikte yaşadıklarını ve araçta ele geçirilen eroinin ona ait olduğunu söylediği öğrenildi. M.H’nin de eroinin kendisine ait olduğunu ancak uyuşturucu satmadığını iddia ettiği belirtildi.

NE OLDU

5 Şubat’ta Selçuklu ilçesi Kosova Mahallesindeki bir parkta iddiaya göre, duyduğu tartışma sesleri üzerine Ayşe Dırla’nın şiddet gördüğünü düşünen Şeker, çifti ayırmak isteyince Özgür Duran’ın sözlü ve fiziki müdahalesiyle karşılaştı.

Kadir Şeker’i bir süre kovalayan ve darbeden Özgür Duran, boğuşma sırasında aldığı bıçak darbesiyle yere yığıldı. Göğsünden yaralanması nedeniyle ambulansla Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan Duran hayatını kaybetti.

45 gündür kayıptı: Emniyet’te işkenceden konuşamaz halde bulundu

Okumaya devam et

Gündem

Tarlası kundaklanan KHK’lı öğretmen için 7 saatte 30 bin TL

Kendi köyünde bile hayat hakkı tanınmayan KHK’lı öğretmene, Türkiye sahip çıktı. Tarlasındaki sulama boruları kundaklanan KHK’lı öğretmen Celalettin Tokmak için 7 saatte 30 bin lira toplandı.

BOLD – KHK’lı öğretmen Celalettin Tokmak’ın geçim kapısı olan sulama boruları tarlada ateşe verildi. Sesini sosyal medyadan duyuran Tokmak’ın imdadına tanımadığı insanlar koştu.

150 SULAMA BORUSU ATEŞE VERİLDİ

Öğretmen Celalettin Tokmak, on binlerce öğretmen gibi 15 Temmuz’un ardından KHK ile ihraç edildi. Geçimini sağlamak için Sivas’taki köyüne yerleşerek tarım ve hayvancılıkla uğraşmaya başladı. Ancak tarlasını sulamak için kullandığı 150 boru 29 Kasım gecesi kundaklandı.

JANDARMA: DELİL YOK, BİR ŞEY YAPAMAYIZ

Olay yerine jandarma çağırıldı. Ekipler tutanak tutarak yangını kayıt altına aldı. Ancak ‘delil’ olmadığı için bir şey yapılamayacağı söylendi.

Celalettin öğretmen su borularının yandığı anın görüntülerini sosyal medya hesabında “An itibariyle tarlada sulama borularımı yakmışlar. Bu yangının içinde bunu yakanlarda yanacaklar.” sözleriyle paylaştı.

7 SAATTE İHTİYACI KARŞILANDI

İnsanlar Celalettin Tokmak’ın mağduriyetine duyarsız kalmazken destek mesajları yağdı. Ardından açılan yardım hesabında 3 bin 304 dolar toplandı. 136 kişi bağışta bulunurken Tokmak’ın zararı 7 saat içerisinde hayırsever vatandaşlar tarafından karşılandı.

Okumaya devam et

Popular