Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Ajax kendi hikayesini baştan yazdı

Şampiyonlar Ligi’nde Ajax’ın evinde Real Madrid’e 2-1 yenilmesiyle Hollanda ekibinin Devler Ligi yolculuğunun son 16 turunda biteceği düşünülüyordu. Ancak görünen o ki hikaye yeni başlamıştı.

Deplasmanda önce Real Madrid’i 4-1 yenerek tur atlaması, sonrasında da Juventus’u 1-1’in ardından deplasmanda 2-1 mağlup ederek elemesi tüm dünyanın dikkatini çekti. Peki Ajax, bu kadar genç kadrosuyla nasıl oldu da yarı finale yükselmeyi başardı.

Ajax, real madrid’in ardından Juventus’u da Devler Ligi’nden eleyerek büyük bir başarı yakaladı.

VAN DER SAR VE OVERMANS’IN PROJESİ

Futbola Ajax’ta başlayan ve uzun yıllar sonra bu kez yönetici olarak Ajax’a dönen Edwin van der Sar ve Marc Overmars, “Biz gittikten sonra burası çok değişmiş.” diyerek ilginç bir fikir buldu ve bu fikri oyuncularla paylaştılar.

Buna göre takımdaki her oyuncu, Ajax’tan çıkıp efsaneleşen isimle özdeşleşecekti. Örneğin kaleci Andre Onana, Van der Sar olacaktı. Forvet Kasper Dolberg, Ibrahimovic, Frenkie de Jong da Christien Eriksen formasını giydi. Van der Sar, bu fikri oyunculara sunarken Ajax’tan çıkıp nasıl efsane olabileceklerini gösterdi.

ALT YAPIDAN 7 OYUNCU

Alt yapıdan çıkıp A takımda oynayan 7 futbolcu vardı. Bu futbolculara birlikte olalım, kupalar kazanalım ve sonra kariyerinizde büyük adımlar atın denildi. Sadece bir isim buna uymadı: Justin Kluivert… O da şu an Roma’da ancak onun için şartlar çok iyi görünmüyor.

Ajax genç takım sorumlusu Ouaali, ‘”Bir futbolcunun bir sezon oynayıp gitmesine üzülüyoruz. Onlar için üzülüyoruz. Kendisini geliştirip giden futbolcular ile gurur duyuyoruz.” diyor. Frenki de Jong, 80 milyon euroya Barcelona’ya transfer oldu. Sezon sonunda da De Light’ın yüksek bir bonservis ücretiyle dev bir takıma gitmesi bekleniyor.

Ajax’ı çalıştıran Eric Ten Hag, oyuncuların çok erken yaşta takımdan ayrılmalarından şikayetçi.

16 YAŞINDA PROFESYONEL SÖZLEŞME

Avrupa’da en çok genç futbolcu çıkartan kulüp, açık ara farkla Ajax. Hollanda’da bir takımda oynayan 16 yaşındaki futbolcular, kulüpleri ile profesyonel sözleşme imzalamak zorunda. Bu kural sayesinde belki de futbolcular, genç yaşta sorumluluk alıyorlar.

Henüz 16-17 yaşında Ajax gibi bir takımla sözleşme imzalayan futbolcularda sorumluluk bilinci artıyor. Bunu genç takım sorumlusu Ouaali söylüyor.

Alt yapıya bu kadar önem verince genç yaşta yetenekli futbolcuları bulmakta kolay oluyor. Teknik direktör Eric Ten Hag, “Genç futbolcular, Hollanda Ligi’nde kalmıyor. Eskiden 23-24 yaşlarında ayrılıp büyük takımlara giderdi. Rekabet artınca artık 20-21 yaşlarında gidiyorlar.

Bunun için de 19 yaşında A takımda oynamanız ve kendinizi göstermeniz gerekiyor.” diyerek adeta yüzmeyi öğrenmeleri için denize atıyor oyuncuları.

Hollanda ekibinin 20’li yaşlardaki oyuncuları, Juventus’a top göstermedi.

ÖNCELİK AJAX’IN BAŞARISI

Van der Sar’ın genç futbolculardan istediği şey ise önce Ajax’a başarı getirmek, sonra gitmek. Efsane eski kaleci, “De Jong ve De Light, bizimle kupa kazanmamış olabilir ama Şampiyonlar Ligi’nde bizi çeyrek finale taşıdılar, Real Madrid’i yenmemizi sağladılar. Her zaman, bir sonra çıkacak oyuncuyu bulmamız lazım.

Eğer futbolcular çok fazla kalırsa, yeni gelecek oyuncu oynayamaz. Sürekli yeni birilerinin çıkması lazım.” şeklinde konuşuyor.

CRUYFF FELSEFESİ ÖNEMLİ

Ajax’ta başarıyı getiren unsurların başında ise Johan Cruyff felsefesi geliyor. Güzel oyun, atak futbolu… Cruyff, zamanında “Neden bizden çok daha zengin bir takımı yenemeyelim? Hiçbir zaman paranın gol attığını görmedim.” demişti. Real Madrid’i 4-1 ve Juventus’u 2-1 yendikleri maçta gol atan para değil, genç çocuklar oldu…

Andre Onana, Matthijs de Ligt, Noussair Mazraoui, Frenkie de Jong, Donny Van de Beek, David Neres, Kasper Dolberg, Dani de Wit. 4-1’lik Real Madrid galibiyetinde bu futbolcuların hepsi 22 veya daha genç yaştaydı. Real Madrid’i deplasmanda 4-1 yenmek büyük başarı. Bunu Juventus ile de perçinlediler.

Ajax Real Madrid’i son 16 turunda 4-1’lik galibiyetle elerken son iki yılın şampiyonuna diz çöktürdü.

GELİRİNİ 86 MİLYON EUROYA ÇIKARDI

Real Madrid’in ardından Juventus’u elemeyi başaran Ajax, uzun yıllar sonra bu başarıyı tekrarladı. Ajax, Şampiyonlar Ligi’nde yarı finale yükselerek gelirini 86 milyon euroya çıkardı.

Frenkie de Jong, Barcelona’ya gidiyor. Max Wober, Sevilla’ya gitti. De Light, büyük ihtimalle yazın gidecek. Cruyff’ın planında asıl yatan şey sürdürülebilirlik. Ajax, bu yapısıyla hayatta kalmaya devam edecek. Ve Cruyff mentalitesi hiçbir zaman ölmeyecek. Çünkü bu takımın DNA’sında var.

Genel

Öğretmenin gündemi geçim derdi

24 Kasım Öğretmenler Günü öncesi yapılan anketler eğitimcilerin geçim sıkıntısı yaşadığını ortaya çıkardı. Eğitim-İş’in yaptığı araştırmaya göre öğretmenlerin yüzde 63’ü gıda ihtiyacını bile karşılayamaz hale geldi. Öğretmenlerin yüzde 22’si her ay birilerinden borç alarak ancak geçinebilirken ek iş yapan öğretmenlerin oranı ise yüzde 26.

BOLD – Eğitim-İş, 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesi öğretmenler ile yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. 5 bin 514 öğretmen ile çevrimiçi görüşmeler yoluyla yapılan araştırmaya göre, öğretmenlerin yüzde 63’ü çocuklarının gıda ihtiyaçlarını, yüzde 73’ü kıyafet ihtiyaçlarını, yüzde 47’si ise eğitim ihtiyaçlarını rahat karşılayamıyor.

ÖĞRETMENLER GEÇİNEMİYOR

Cumhuriyet’in haberine göre, öğretmenlerin yüzde 96’sı son bir yılda yaşanan fiyat artışlarının bütçesini daha fazla etkilediğini; yüzde 61’i ise gelirlerinin yetersizliği nedeniyle psikolojik sorunlar yaşadığını ifade ediyor. Çok sayıda öğretmenin de kredi borcu var. Buna göre, öğretmenlerin yüzde 44’ü ev kredisi, yüzde 30’u araç kredisi, yüzde 25’i ise çocuklarının eğitimi için çektiği kredileri ödüyor. Öğretmenlerin yüzde 26’sı ek iş yapıyor; yüzde 29’u esnafa olan borcunu, yüzde 35’i ise şahıslara olan nakit borcunu ödemeye çalışıyor; yüzde 37’si de kredi kartlarının sadece asgari ödemesini yapabiliyor. Öğretmenlerin yüzde 3’ünün maaşında icra var, yüzde 8’inin maaşına en az bir kez icra gelmiş ve yüzde 46’sı annesi, babası ya da arkadaşlarından yardım alarak ancak geçinebiliyor. Her ay borç alan öğretmenlerin oranı ise yüzde 22. Geçim sıkıntısındaki öğretmenlerin yüzde 92’si her gün bir gazete, yüzde 62’si her ay bir kitap bile alamıyor.

EĞİTİMDEN ÖĞRETMENLER DE ŞİKAYETÇİ

Siyasi baskı da öğretmenleri etkiliyor. Öğretmenlerin yüzde 46’sı görevden alınma korkusu yaşadığını söylüyor; yüzde 83’ü ise yönetici olmak için mutlaka torpile ihtiyaç olduğuna emin. Öğretmenlerin yüzde 48’i de yöneticiler tarafından öğretmenlere siyasi baskı yapıldığını ifade ediyor. Öğretmenlere göre devlet okullarındaki eğitimin niteliği de gün geçtikçe düşüyor. Öğretmenlerin yüzde 83’ü kalitenin düştüğünü belirtiyor. Öğretmenlerin yüzde 80’i, MEB’i Covid-19 sürecinde başarısız buluyor ve uzaktan eğitimin başarılı olmadığını kaydediyor.

ÖĞRETMENLER İŞLERİNDEN MEMNUN DEĞİL

Araştırma acı bir tabloyu daha gözler önüne serdi. Öğretmenlerin yüzde 93’ü öğretmenliğin saygın bir meslek olma özelliğini yitirdiğini belirtiyor. Daha fazla para kazanabileceği iş bulması halinde öğretmenliği bırakacağını söyleyen öğretmenlerin oranı da yüzde 43. Büyük bölümü borç içinde olan öğretmenlerin yüzde 86’sı, çocuğunun öğretmen olmasını istemiyor.

EĞİTİM-İŞ BAŞKANI: ÖĞRETMENLER ÇARESİZLİK ÇUKURUNDA

Araştırma sonuçlarını yorumlayan Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, “Geleceğin mimarı olan öğretmenlerimizin nasıl bir çaresizlik çukuruna itildiği görülmekte. Bu yılki araştırmamızda en dikkat çekici veriler, geçim sıkıntısına ilişkin. Öğretmenlerin hepsinin borç batağında olduğu, bu borçlar yüzünden yarısından fazlasının psikolojisinin bozulduğu, kendi çocuklarının ihtiyaçlarını bile giderecek kadar ücret verilmediği bir ortamda eğitim ne kadar sağlıklı olabilir? Öğretmenler hamaset değil adalet istiyor” dedi.

ÖĞRETMENLER İŞLERİNDEN MEMNUN DEĞİL!

Eğitim Sen’in 4 bin 565 öğretmenin katılımıyla yaptığı “Öğretmenlerin Ekonomik ve Mesleki Sorunlarına Bakış Anketi”nin sonuçlarına göre ise öğretmenlerin yüzde 60’ı aldığı maaşı işinin karşılığı olarak yeterli bulmuyor. Daha iyi bir iş teklifi alması halinde öğretmenliği bırakmayı düşünen öğretmenlerin oranı ise yüzde 70. İşyerinde kendini değerli hissetmeyen öğretmenlerin oranı yüzde 56, güvende hissetmeyenlerin oranı ise yüzde 70 oldu.

Eğitimde pandemi yönetimini yeterli bulmadığı ortaya çıkan öğretmenlerin yüzde 70’i okulların hijyen ve temizlik açısından gerekli koşullara sahip olmadığını belirtti. Okullarda ‘maske, mesafe, temizlik’ şartlarının hayata geçirildiğini düşünüyor musunuz” sorusuna katılımcıların yaklaşık yüzde 69’u “hayır” yanıtı verdi.

Öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığının icraatlarından da memnun değil. Katılımcıların yüzde 94.5’i “Millli Eğitim Bakanlığı’nın sorunları çözmek için ürettiği politikaların gerçekçi olduğunu düşünüyor musunuz” sorusuna “hayır” dedi.

 

Okumaya devam et

Genel

Enes Kanter evine döndü, yeni adresi; Portland

Tüm dünyada basketbolseverlerin yakından takip ettiği NBA’de sezonun yaklaşmasıyla birlikte takımlar arasında takaslar hız kazandı. NBA’deki başarılı temsilcimiz Enes Kanter, gerçekleşen 3’lü takasla, Portland Trail Blazers’a geri döndü.

MUHAMMET ALİ TOKSOY

BOLD- Bu sezon Boston Celtics forması giyen Enes Kanter, Memphis Grizzlies, Portland Trail Blazers ve Boston Celtics arasında gerçekleşen takas sonrasında, 2018-2019 sezonunda 23 maç forma giydiği takımı Portland Trail Blazers’a geri döndü. Gerçekleşen bu takasın ardından, Portland Enes kanter’i kadrosuna katarken, Mario Hezonjia ve Desmond Bane’de Memphis’in yolunu tuttu. Boston Celtics’de, Memphis’ten 1.tur draft hakkını aldı.

11 NUMARALI FORMAYI EMEKLİ EDİN

Enes Kanter gerçekleşen takasın ardından, Twitter hesabından Boston celtics’e teşekkür etti. Celtics organizasyonunda yer almanın kendisi için büyük bir lütuf olduğunu söyleyen temsilcimiz, bu takım, bu eyalet; saha içinde ve saha dışında, beni daha iyi bir oyuncu daha iyi bir insan yaptı. NBA yıldızımız twitini ’11 numaralı formayı emekli etmeyi unutmayın’ esprisiyle bitirdi.

“EVİM EVİM, GÜZEL EVİM”

Enes Kanter önümüzdeki sezon forma giyeceği eski takımına da sosyal medyadan mesaj göndermeyi ihmal etmedi. İlk olarak ev emojisi atan Kanter, sonrasında ise ‘Evim evim, güzel evim’ twitini paylaştı.

YARIM KALAN HİKÂYE DEVAM EDECEK

Enes Kanter, 2018-2019 sezonunun ikinci bölümünde New York Knicks’ten Portland Trail Blazers’a geçmiş, Yusuf Nurkiç’in sakatlanmasıyla ilk beşte maçlara çıkmaya başlamıştı. Nurkiç’in sakatlanmasıyla Play Off’larda hiç şans verilmeyen Portland Trail Blazers, ilk turda Westbrook’lu Oklahoma’yı, ikinci turda ise Jokic’li Denver Nuggets’ı eleyerek Batı Konferansı Finaline çıkarak otoriteleri şaşkına çevirmişti. Enes Kanter oruçlu çıktığı bu maçlarda harika performans sergilemiş, Oklahoma karşısında Steven Adams’a, Denver karşısında Jokic’e üstünlük sağlamıştı.

NBA TARİHİNİN İLK TÜRKÇE ANONSU

Enes Kanter, Portland’da 23 maç oynamış, 13 sayı ve 8.6 ribaund ortalamasıyla başarılı bir performans sergilemişti. Seyirciler ve arkadaşları tarafından çok sevilen Enes Kanter için takım organizasyonu, ilk beş çıktığı maçlarda Türkçe anons yapmıştı. NBA tarihinde ilk kez, maçların öncesinde yapılan seromonilerde bir oyuncu için Türkçe anons yapılmıştı.

Okumaya devam et

Genel

Kılıçdaroğlu: Ekonomi pik değil dip yaptı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında AKP’ye ekonomi üzerinden yüklendi. Vatandaşın gerçeğiyle AKP’nin açıklamalarının örtüşmediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Yandaşlar ve tefeciler için ekonomi pik yaptı. Peki esnaf, emekli, işçi, dul için, yetim için ekonomi pik mi yaptı? Hayır, pik değil dip yaptı” dedi.

BOLD – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ekonomide ve yargıda reform çıkışını sert sözlerle eleştirdi. Kılıçdaroğlu “Ekonomide reform yapacağız. Ne demek bu? Tefecilere selam göndermek. Zamları yapacağız, millet önceden hazırlıklı olsun demek” dedi.

Faiz ve merkez bankası politikasını da eleştiren CHP lideri, “Erdoğan, ‘faizin en azından enflasyon seviyesinde tutulma mecburiyeti bu konuda mücadelemizi zora sokuyor’ diyor. Ya arkadaş sen demiyor muydun faiz düşerse enflasyon düşer, faiz düşerse dolar düşer, faiz düşerse fiyatlar düşer diyen sen değil miydin? Londra’daki bir avuç tefecinin önünde diz çökmek demektir bu. Bunu yapacaksınız siz” ifadelerini kullandı.

“ACI REÇETE” TARTIŞMASI

“İktidar çözemiyor. Sorunların altına yığılıp kaldılar” diyen Kılıçdaroğlu, hükumetin ekonomi açıklamalarıyla, vatandaşın gerçeğinin bir birine uymadığını vurguladı. Erdoğan’ın bir biriyle çelişen sözlerine gönderme yapan CHP lideri, “Daha 15 gün önce ekonomi pik yapıyor diyenler 15 gün sonra millete acı reçeteyi vereceğiz diyenler bunlar değil mi? Ekonomi pik yapıyor lafı bazıları için doğru. Dolarla ihale alanlar için ekonomi pik yapıyor. Dolarla devlete borç verenler için de ekonomi pik yapmış vaziyette” ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu vatandaşın durumuna da dikkat çekerek “Buradan AK Partili kardeşlerime seslenmek isterim. Yerli ve milli olanlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından dolarla borçlanma konusunda hazine tahvili çıkarırlar mı? Sen kendi parana güvenmiyorsun, kendi vatandaşına bana dolar üzerinden borç ver diyorsun. Sarayın bekçiliğini yapan için de bu sözüm geçerli. Yandaşlar ve tefeciler için ekonomi pik yaptı. Servete servet katıyorlar. Peki esnaf, emekli, işçi, dul için, yetim için ekonomi pik mi yaptı? Hayır, pik değil dip yaptı” diye seslendi.

KILIÇDAROĞLU: AYRANI YOK İÇMEYE…

Saray’da israf harcamalarının devam ettiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu “Bir uçak Erdoğan için, bir başka uçak Bahçeli için, bir başka uçak bakanlar ve heyetler için, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu için ayrı bir uçak, iki uçak da korumalar… ‘Ayranı yok içmeye’ diye bir atasözü var ya bizde…” diyerek Kuzey Kıbrıs ziyaretini de eleştirdi.

AKP’YE SAMİMİYET ELEŞTİRİSİ

Erdoğan’ın gündeme getirdiği bir başka konu ise yargı reformuydu. AKP’yi samimi olmamakla suçlayan Kılıçdaroğlu “Hukukta reform yapma konusunda Erdoğan ne kadar samimi? Adalet kurumuna güven kalmadığını o da görüyor. Adalet kurumunda çalışıp adalet dağıtan hakimler de görüyor. Onlar da ifade ediyorlar zaten. Hakimlerin savcıların belli odaklardan talimat almadan karar vermedikleri o da biliyor, biz de biliyoruz, dünya da biliyor. Adalet Bakanı, o da konuşmuş, ‘Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun’. Günaydın beyefendi. Bu konuda adım atacak kim, sizsiniz kardeşim” dedi.

“Anayasa mahkemesi kararlarını uygulamayarak devlet krizine yol açan yargıçları ne yapacaksınız?” diyen Kılıçdaroğlu “ Birisini terfi ettiler, yargıtay üyesi yaptılar. O da dahil. Eğer sen hukukta reform yapacağım diye samimiysen. Bu iki hakim için gerekeni yapacaksın” ifadesini kullandı.

Okumaya devam et

Popular