Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Financial Times: TCMB, döviz rezervlerini kısa vadeli borçlanarak artırıyor

Financial Times, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) rezervlerini milyarlarca dolar borçla takviye ettiğini, bunu da özel bankalardan swap yoluyla kısa vadeli döviz borcu alarak sağladığını yazdı.

Seçim arifesinde hükümetin ricasıyla bankaların yabancılara fonlamayı kısması SWAP faizlerini yüzde 1000’lere yükseltmiş, TCMB de “arka kapıdan faiz artırımına” başvurmak zorunda kalmıştı.

Böylece bankalar arasında çok sık kullanılan, fakat sokaktaki vatandaşın hemen hiç gündemine gelmeyen bir finansal enstrüman da manşetlere geçmişti. Artık SWAP piyasası normale döndü, swap eğrisi yüzde 26 civarında bir TL faizi fiyatlıyor, fakat SWAP’lar gündemimizden çıkmadı.

TCMB’nin her hafta yayınladığı analitik bilançoda olağan dışı hareketler bir çok uzmanın dikkatini çekti. TCMB’nin kamuya döviz borç verdiği, kamunun da el altından döviz satarak TL’yi savunduğu iddiaları dillerde dolaşmaya başladı.

Son olarak da yabancı yatırımcı ve bankalar TCMB’in net F/X rezervlerindeki gerilemeyi dillerine doladı. Bu gerileme son 2 veri haftasında durdu, ama şüpheler dağılmadı. Bazı uzmanlar TCMB’nin bu kez kulaklarından döviz mevduatı fışkıran özel bankalardan swap yoluyla borç alarak net F/X rezervlerini yüksek gösterdiğini öne sürdü. TCMB bu konuda açıklama yapacağını vaadetmesine rağmen uzun süre sessiz kaldı.

Dün Financial Times’da (FT) çıkan “Turkey props up reserves with billions of dollars in short-term borrowing” (Türkiye rezervlerini milyarlarca dolar borçla takviye ediyor) başlıklı haberde TCMB’nin cevabı yayınlandı.

Haber, “TCMB rezervlerini kısa vadeli dolar borçla takviye ederek olası bir krizde TL’yi savunma gücünü abartıyor” ifadeleriyle başlıyor.

İnternet sitesinde dün yukarıdaki şekilde yayımlanan haber bugünki FT basılı gazete nüshasında ise manşete çıkarılmış.

TCMB’NİN NET REZERVLERİ SADECE 16 MİLYAR DOLAR

TCMB’nin en son raporunda net rezervleri 28.1 milyar dolar hesaplandı. Fakat, FT’nin swap işlemleri ayıklandıktan sonra bulduğu meblağ sadece 16 milyar dolar.

TCMB, Gelişmekte Olan Ülkeler (GOÜ, Piyasalar = GOP) içinde kısa vadeli dıç borçlarına oranla en az F/X rezerv tutan merkez bankası, bu yüzden de olası para kaçışlarına karşı “ekonomimizin kırılgan” olduğu söyleniyor.

FT’nin müracatı üzerine yazılı bir cevap yollayan TCMB, swap işlemlerinin rezerv meblağını etkileyebileceğini kabul etti, fakat muhasebeleştirmenin uluslararası normlara uygun olduğunun altını çizdi.

Ancak, FT’nin görüştüğü bazı piyasa katılımcıları bu açıklamadan sonra dahi rahatsızlıklarını ifade etti. Investec Bankası GOP traderı Julian Rimmer, “Bu (swapların) olağan işlemler olduğunu düşünmüyorum. Merkez Bankaları gerçekler hususunda bu denli ketum olmamalı” yorumunu yaptı.

Aşağıdaki grafiK, “Türk merkez bankası swapların kullanımını dramatik miktarlarda artırıyor” başlığını taşıyor.

“REZERV ARTIRMANIN GELENEKSEL YÖNTEMİ BU DEĞİL”

Adını vermek istemeyen bir eski TCMB yöneticisi ise “Bunlar borç, kazanılmış para değil. Rezerv artırmanın geleneksel yöntemi bu değildir” dedi.

FT hesaplarına göre geçmişte swap hesabında 500 milyon dolardan fazla bakiye göstermeyen TCMB’nin bu kalemde borçları 8 Nisan haftasında 13 milyar dolara yükseldi.

Adını vermek istemeyen beş uzman veya yatırımcı da FT ile rezerv düzeyi hakkında kaygılarını paylaştılar. FT’ye göre bu kişiler JP Morgan aleyhinde soruşturma başlatılmasından sonra bu konuda açıkça konuşmaktan çekindiklerini söyledi.

FT, tanımların biraz değiştiği günlük analitik bilançodan da SWAP işlemlerini çıkartarak rezerv hesabı yaptı. Bu hesaba göre net F/X rezervler nisan ayı boyunca 11.5 milyar doların altında seyretti. Eş yöntemlerle hesaplanan mart başı rezervleri ise 28.7 milyar dolar olarak rapor edildi.

FT’ye göre, swap işlemleri dahil edilse bile mart-nisan arasında rezervlerde bir kayıp var. FT bu kaybın TCMB’nin kamuya verdiği borçla ilgili olup olmadığını sordu.

TCMB soruya açık cevap vermedi, fakat “SWAP operasyonları bankamızın yerli bankaların likidite yönetimi ve etkin çalışmasını sağlamada kullandığı uluslararası kabul gören bir yöntemdir” demekle yetindi.

TCMB ayrıca genel kabul görmüş rezerv rasyosunun brüt rezervler olduğunu, çünkü gerektiği zaman tüm bu meblağın bankanın kullanımına amade olduğunu vurguladı.

Halen 77 milyar dolar olan brüt rezervlerin de bir yıl içinde 177 milyar dolar dış borç çevirmesi gereken ekonomi için yetersiz olduğu iddia ediliyor.

Aşağıdaki grafiğin başlığı “Türkiye’nin net yabancı varlıkları ve kısa vadeli swap borçlanması” başlığını taşıyor. Mavi çizgi net yabancı varlıklar, pembe çizgi kümülatif swaplar.

Financial Times makalesinin belki de en çarpıcı yanı swaplar çıkarıldıktan sonra TCMB’nin net rezervlerinin kalan miktarı. Aslında bütün yazı neredeyse aşağıdaki grafiği vermek için yazılmış desek yanlış olmayabilir.

“Analistler, Türkiye’nin cephaneliğinin kısa vadeli borçlanmayla doluymuş gibi gösterildiğini söylüyor” başlığını taşıyor.

Burada da mavi çizgi TCMB net yabancı varlıklar yani net rezervleri gösterirken, pembe çizgi swap borçlanması çıkarıldıktan sonra kalan net rezervleri gösteriyor. Grafiğin içindeki okla gözüken yazıda ise ise o noktada TCMB’nin swap kullanımı burada hızlanıyor diyor.

Bu yazıda dikkat edilmesi gereken bir şey var. O da 2008 krizinin patlak vermesinden beri bütün büyük merkez bankaları dahil, merkez bankalarının FT’nin tabiriyle savaş deposunun doldurulması için swap’ları kullandı. Yani bunu yapan ilk TCMB değil. Üstelik o kriz zamanları çok ciddi merkez bankalarının ve bankacılık sistemlerinin rezervleri, kur ve faiz riskleri çok ciddi boyutlara çıkmıştı.

Yani acil zamanlarda bu tür yöntemlerin bazen bir miktar aşırıya kaçacak şekilde bile olsa kullanılması gayet meşru. Sorun bunun acil ve kısa dönemlerde kullanılabilecek geçici bir önlem olduğunu ve uzun dönemde bunlara güvenmemek gerektiğini unutmakta olabilir.

Onun için FT’nin bu haberini okuyup akılda tutmak ve bir an evvel Türkiye’nin rezervlerini geliştirmek için daha çok güven yaratacak, daha kalıcı, daha uzun vadeli yöntemlere geçmesini istemek faydalı olacaktır.

kaynak: paraanaliz.com

Ekonomi

Muhtarlar, icra takiplerine yetişmek için eleman alıyor

Ekonomik krizin etkisiyle artan icra takipleri muhtarların iş yükünü artırdı. CHP’nin hazırladığı yoksulluk raporunda, muhtarların mesailerini çoğunu icra takiplerine ayırdığı ve yığılan evraklarla uğraşmak için yardımcı eleman aldıkları belirtildi.

BOLD – CHP yönetimi, ekonomideki kötü gidişle ilgili yoksulluk raporu hazırladı. Raporda, muhtarlarla yaptıkları görüşmelere de değinildi. Alınmadığı için muhtarlıklara tebliğ edilen icra ve borç evraklarıyla mücadele için muhtarların yardımcı eleman arayışına girdiği kaydedildi.

Çok sayıda kentte yerel temsilcilerle bir araya gelen CHP yönetimi, ekonomik gidişatla ilgili rapor hazırladı. Raporda muhtarların, mahalleli hakkında hazırlanan icra takiplerini sıraya koymak ve bu nedenle artan iş yükünü kontrol altına almak için eleman aradığı belirtildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’n yurt gezilerinin ardından hazırladığı “yoksulluk” raporunda, “Tüm illerde muhtarlar artık mesailerinin büyük bölümünü icra takiplerine ayırmaktadır. Pandemi süreci ve kötü giden ekonomi, icra ve borç yükünü artırmıştır. Muhtarlar artan iş yükü için yardıma ihtiyaç duyuyorlar” ifadeleri kullanıldı.

İCRA EVRAKLARI MUHTARLIKLARDA BİRİKTİ

Sözcü’nün haberine göre CHP’li Erkek, Yalova’da gerçekleştirdiği temasların ardından hazırladığı yoksulluk raporunda son zamanlarda muhtarlıklarda biriken ve büyük bölümü muhatapları tarafından alınmayan icra bildirimlerine yer verdi. Ziyaretlerinde muhtarların biriken icra ve borç evrakları nedeniyle iş yüklerinin arttığından yakındığını vurgulayan Erkek, şunları kaydetti: “Esnafın en büyük şikayetinin hükümetin tedbirler kapsamında sıklıkla uyguladığı ‘aç-kapa’ düzenlemesi olduğu görülmüştür. Küçük esnafın dükkanları hafta sonu kapatılmakta, alışveriş merkezleri ise açık kalmaktadır. Hükümetin vadettiği yardımlardan esnafın büyük bir çoğunluğu yararlanamamış ya da yardımlar çok yetersiz kalmıştır. Muhtarlar, pandeminin ve kötü giden ekonominin icra ve borç evraklarını çoğalttığını, bunun iş yükünün artmasına neden olduğunu, eş dosttan yardım aldıklarını iletmişler, yardımcı eleman arayışına girişmişlerdir. Pandemi aile içi şiddeti de artırmıştır.”

ESNAF DÜKKAN KAPATIYOR

Pandemiyle artan ekonomik krizin esnafa dükkan kapattırdığı kaydedilen raporda, “Pandemi öncesinde ekonomik krizin etkilerinin ağır şekilde hissedilmeye başlandığı, pandemiyle birlikte ise dayanılamaz boyutlara geldiği gözlemlenmiştir” denildi. Raporda girdi maliyetleri sürekli arttığı için esnafın sattığı ürünleri tekrar yerine koyamadığı belirtilerek, “Kısa çalışma ödeneğinin sonlandırılmış olması da en büyük sorunlardan biri. Esnafa çare olabilecek en hızlı çözüm kayda değer oranlarda nakdi yardım” denildi. Raporda bir esnafın, “22 kişinin çalıştığı iş yerim vardı. Ancak 21 kişiyi işten çıkardım ve iş yerimi fiilen kapattım” sözleri dikkat çekti.

“128 milyar doları ucuza satarak iki kuş vurdular”

Okumaya devam et

Ekonomi

“128 milyar doları ucuza satarak iki kuş vurdular”

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük finans skandalı 128 milyar dolarla ilgili çarpıcı bir değerlendirme geldi. Ucuza dolar satılacağından ‘birilerinin’ haberdar olduğunu söyleyen Ekonomist Esfender Korkmaz,  “Bunların bir kısmı 2019 Mart yerel seçimlerinde, kamu bankalarına verildi. Kamu bankaları bu dövizleri ucuza satarak bir taşla iki kuş vurdular.” dedi.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 128 milyar dolarla ilgili Anadolu Ajansı’na açıklama yaptı. Merkez Bankası’nın rezervlerinin nerede olduğuna ilişkin net bilgi vermekten kaçınan Kavcıoğlu, “Herhangi bir kesime, banka veya firmaya ayrıcalıklı döviz işlemi gerçekleştirilmesi söz konusu değil” dedi.

Ekonomi yazarı Esfender Korkmaz ise ‘Döviz ve faizde oyun içinde oyun’ başlığıyla yazdığı yazısında 128 milyar dolara ilişkin önemli bilgiler verdi. 128 milyar doların bir kısmının 2019 yerel seçimleri öncesi kamu bankalarına verildiğini kaydeden Korkmaz, “Kamu bankaları bu dövizleri ucuza satarak bir taşla iki kuş vurdular. Kuşlardan birisi seçim nedeniyle kur şoklarının önünü kesmiş oldular. Bu doğru bir politikadır. Zira dalgalı kur politikasında kurlardaki aşırı hareketlerin önlenmesi için Merkez bankaları gelişmiş ülkelerde de döviz alır veya satar.” dedi.

BU KARARI BİLEN BİRİLERİ VAR

Ucuz dolarların satılacağından haberdar olanlar bulunduğunu belirten Korkmaz, “Ancak bu işlemin kamu bankaları eliyle yapılması, aynı zamanda ikinci kuşun ne olduğu endişesini de yaratıyor. Bunlar döviz kurlarının düşmesi için bu kararı bilenlerdir. Bu bir kişi mi, bir grup mu, kimin olduğu ancak o dönemde kamu bankalarından düşük kurla kimler yüksek döviz satın aldı? Kimin adına aldı? Bunlar ortaya çıkınca anlaşılır. Kamu bankaları ve siyasi iktidar bu iddia ve şaibeden kurtulmak istiyorsa, kamu bankalarından o dönemde yüksek miktarda döviz alanları açıklamasını sağlamalıdır.”  çağrısı yaptı.

UCUZA ALIP STOKLADILAR YÜKSELİNCE SATTILAR

Korkmaz şöyle devam etti: “Bu şartlarda ister istemez zihinler bulanıyor? Bütün bu faiz – enflasyon tartışmaları, Merkez Bankası başkanlarının  değişmesi, birilerinin ucuz döviz alarak stoklaması ve sonra da kur artınca satarak yüksek getiri sağlayanların işine  yaradı. Hatamı yapıldı; bilerek mi yapıldı? sorusunu her demokratik ülkede her vatandaşın sorma hakkı vardır. Eğer Merkez Bankası 128 milyar doların hesabını verirse, bu gibi endişeler de kaybolur.”

Patron Hisarcıklıoğlu’nun gözü de işsizin parasında

 

Okumaya devam et

Ekonomi

AKP’li troller misilleme başlattı: 128 milyar dolara karşılık 121 milyar lira nerede?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın kaybolan 128 milyar dolarına cevap veremeyen AKP’liler karşı atağa geçti. Halkın 128 milyar dolarını ‘iç edilmesine’ kulaklarını tıkayan AKP’li troller, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na 121 milyar TL nerede? diye sordu.

BOLD – 128 milyar dolar tartışması büyüyor. CHP’nin 128 milyar doların akıbetini sorduğu pankartlar polis eşliğinde indirilirken, AKP’liler de “121 milyar TL” nerede soruları sormaya başladı.

AKP’li trolleri komik duruma düşüren tabela sosyal medya platformu Twitter’da açıldı. Paralı troller “121 milyar TL nerede?” başlığı altında kısa sürede 20 bin mesaj attı. AKP’nin kampanyası 128 milyar dolar gerçeğini bir kez daha gündeme getirdi.

Ekrem İmamoğlu fotoğraflarının yer aldığı mesajlarda İBB’nin bütçesi, hükumetten gelen bütçe desteği ve borçlanma rakamları dahil edilerek belediyenin 121 milyar TL’yi nereye harcadığı soruldu.

AKP’li trollerin mesajlarında ayrıca İmamoğlu’nun CHP’ye yakın isimlere kaynak aktardığı iddia edildi.

Amiraller Bildirisi’nde ikinci dalga: 7 emekli amiralin evi aranıyor

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0