Bizimle iletişime geçiniz

Medya

İlmik Belgeseli bu akşam Yunan devlet televizyonunda

Türkiye’de insan hakları ihlalleri ile basın özgürlüğü önündeki engelleri anlatan Thomas Sideris’in ödüllü “İLMİK-THE NOOSE” belgeseli, saat 23:00 ‘da ERT’de.

UFUK YARDIMCI
BOLD/ATİNA

Türkiye’de insan hakları ihlalleri ile basın özgürlüğü önündeki engelleri anlatan ödüllü “İLMİK-THE NOOSE” belgeseli, Yunanistan devlet televizyonu ERT’de bugün akşam televizyon seyircisiyle ‘ilk’ kez buluşacak.

Yunan devlet televizyonu ERT çalışanı gazeteci ve belgeselci Thomas Sideris’in senaryosunu yazarak yönettiği İlmik adlı uzun metrajlı belgesel, bu akşam saat 23:00’da devlet kanalı ERT3’te ekrana gelecek. ERT, Paskalya yortusu öncesi İlmik belgeselinin “ilk kez” televizyonda gösterileceğine ilişkin tanıtım videosu ile izleyicilerin dikkatini çekmeyi amaçlıyor.

ERT TANITIM VİDEOSU HAZIRLADI

Devlet kanalı “ert.gr” sitesinde çıkan haber ve tanıtım videosuna aşağıdaki linkten ulaşılabilir: https://www.ert.gr/ert3/ert3-protaseis/ert3-i-thilia-ntokimanter-trailer/

İZLEMEK İSTEYENLER İÇİN..

Bu akşam İlmik belgeselini ERT3 kanalında izlemek isteyenler ise https://webtv.ert.gr/ert3-live/ linkinden takip edebilecek.

İNTERNETE YÜKLENECEK

İlmik, bu akşam televizyonda ekrana gelmesinin ardından internete de yüklenecek. Link adresi ise:

http://webtv.ert.gr/category/ert3/ntokimanter-ert3/

İzleyemeyenler daha sonra yukarıdaki linkten internet ortamında seyredebilecek.

DÜNYA TURU DEVAM EDİYOR

İlmik, Selanik ve Atina’nın farklı salonlarında gösterildikten sonra yönetmen Sideris’in de eşlik ettiği bir dünya turuna çıkmıştı. 12 ve 14 Mart tarihlerinde Almanya’nın Berlin ve Leipzig şehirlerinde izleyiciyle buluşan İlmik, 16-24 Mart tarihleri arası ise Amerika’nın Broklyn, Washington DC, Cleveland ve Chicago eyaletlerinde beğeniyle karşılanmıştı. 9 Nisan’da ise “Tenkil Müzesi” açılışı öncesi Brüksel Press Club’da ilgiyle takip edilen İlmik, önümüzdeki dönemde Avrupa’nın diğer ülkelerinde de gösterilecek.

İlmik Belgeseli’ni gazeteci Thomas Sideris kendi çabalarıyla tamamladı.

MUHALİF KESİMLERE MİKROFON UZATILIYOR

Türkiye’de etnik, ideolojik, cinsiyet ve dini kimlik temelinde Hizmet Hareketi başta olmak üzere tüm muhalif kesimlere yönelik devam eden insan hakları ihlallerine mercek tutan belgesel, 15 Temmuz’dan önce kapatılmaya başlanan onlarca medya organının susturulması ile gazetecilerin korkutularak sürgüne gitmek zorunda bırakılmalarını gerçekleştirilen röportajlar eşliğinde anlatıyor. Belgeselde Hrant Dink cinayeti başta olmak üzere darbeler tarihi de değiniliyor.

ÖNEMLİ İSİMLERLE SON RÖPORTAJLAR

15 Temmuz’dan yaklaşık 1 ay önce 8 Haziran 2016’da İstanbul ve Ankara’da çekimlerine başlanan belgesele konuşan gazetecilerin tamamına yakını, bugün için ya cezaevinde, ya da haklarında onlarca yıl hapis cezası isteniyor. Sürgünde gazetecilik yapmak zorunda bırakılan çok sayıda gazeteci de var.

Filmin görüntü yönetmenlerinden Osman Geniş, 2 yıldan bu yana Kırklareli cezaevinde tutuluyor.
Hidayet Karaca’nın eşi Şule Karaca, Mehmet Baransu’nun eşi Nesibe Baransu’nun da görüş bildirdiği belgeselde, Nazlı Ilıcak gibi gazeteciler hapse konulmadan önce son röportajlarını İlmik için verdi. HDP eski eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da onlar arasında.

‘İlmik’ için kişisel tecrübe ve öyküsünü anlatan bazı isimler ise şöyle: HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Antony Bellanger, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Nazlı Ilıcak, Büşra Hanım Erdal, Ekrem Dumanlı, Tarık Toros, Basın Konseyi Genel Sekreteri Zeynel Lüle, Sevgi Akarçeşme, Erkan Akkuş, Cevheri Güven, Arzu Yıldız, Can Erzincan TV’nin sahibi Recep Aktaş, işadamları ve işkence mağdurları…

ARAPÇA’YA DA ÇEVRİLİYOR

Şimdiye kadar İngilizce, Fransızca ve Almanca diline çevrilen belgesel, Arapça dilinde de izleyicinin beğenisine sunulacak.

KİŞİSEL ÇABANIN ÜRÜNÜ

Herhangi bir kurumsal destek almadan Sideris’in kişisel çabaları ve prodüksüyonu Blacklight Productions’yla çektiği uzun metrajlı “İlmik” belgeseli, 15 Temmuz’dan önce çekimlerine başlanan ve 15 Temmuz’un ardından tamamlanan alanında tek yapım olma ayrıcalığını elinde bulunduruyor.

Çoğunluğu Türkiye’den 25’ten fazla gazeteci, akademisyen, kuruluş temsilcisi ve iş insanıyla yapılan söyleşilere yer verilen belgeselde, Türkiye’yi terk eden ‘mülteci’ gazeteciler ile gözaltında işkence gören mağdurlara da mikrofon uzatılıyor.

İlmik, geçen yıl Yunanistan 34. Botsi Vakfı ‘Onur Ödülü’ ile Girit Yerapetra 5. Uluslararası Belgesel Festivali’nde ise ikincilik ödülüne layık görülmüştü.

Medya

Canlı yayında annesinin vefat haberini aldı

Halk TV’deki yayında annesinin vefat haberini alan sunucusu Fatih Ertürk, İyi Partili İsmail Tatlıoğlu ve gazeteci Necdet Saraç’ı ağırladığı programı terk etmek zorunda kaldı.

BOLD – Halk TV sunucu Fatih Ertürk canlı yayın sırasında acı bir haberle sarsıldı. İyi Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu ve gazeteci yazar Necdet Saraç’ı konuk alan Ertürk, canlı yayında annesinin vefat ettiği haberini aldı.

Duygu dolu anlar yaşayan Ertürk: “Aslında tabi yayın devam edecek ama ben öbür kısmında yokum çünkü annemi kaybettim. İyi akşamlar” diyerek yayını sonlandırdı. Ertürk’ün gözyaşlarına zor hakim olduğu görüldü.

Ertürk’ün ardından yayına bir başka sunucu ile devam edildi.

Meclis’te polis gerginliği: Meclis’e nasıl müdahale edebilir?

Okumaya devam et

Medya

Türk medyasının halinden sorumlu olduğunu söyleyen ROK kendisine bela okudu

İskoç aktör Sean Connery’in ölümünü işlemeyen medyaya kızan Rasim Ozan Kütahyalı, Türk medyası için, “Ne kadar da içe kapalı, boğucu” ifadelerini kullandı.

BOLD – James Bond’u ilk canlandıran Sir ünvanlı İskoç aktör Sean Connery, yaklaşık 3 hafta önce hayatını kaybetti. Ölüm haberini yeni duyan Güneş gazetesi yazarı Rasim Ozan Kütahyalı, sosyal medya hesabından öz eleştiride bulundu. Ünlü aktörün ölüm haberi üzerinden, Türk medyasının içe kapanıklığından şikayet eden Kütahyalı bu vazitetten kendisinin de sorumlu olduğunu söyledi.

İÇE KAPALI BOĞUCU

Kütahyalı’nın sosyal medya hesabından Sean Connery’nin ölümü ile ilgili yaptığı paylaşım şöyle: “Efsanelerin efsanesi büyük aktör Sean Connery 22 gün önce 31 Ekim 2020’de vefat etmiş ve benim şimdi Apple TV sayesinde haberim oldu. Allah benim belamı versin. Türk basınında da 1 yazı bile çıkmamış. Ne kadar da içe kapalı, boğucu bir medya ortamı. Ben de mesulüm bu vaziyetten.”

Erdoğan’dan konuşmasını alkışlamayan AKP’lilere sitem: Heyecan görmüyorum

Okumaya devam et

Medya

Amberin Zaman’ın annesi vefat etti: Annemi uğurlamak istiyordum

Hakkında açılan soruşturmalar nedeniyle yurtdışında yaşamak zorunda kalan Gazeteci Amberin Zaman’ın annesi Vasfiye Kalmuk, hayatını kaybetti. Annesinin Türkiye’deki cenazesine katılamayan Zaman, “Anneme sarılmak, koklamak ve uğurlamak istiyordum. Yaşattığınız zulümler, kararttığınız hayatlar, Allah sizleri affetsin. Kulların affetmesi çok zor” diye yazdı.

BOLD – Gazeteci Amberin Zaman, annesi Vasfiye Kalmuk’un vefat haberini sosyal medyadan duyurdu.

Yurtdışında olduğu için cenaze törenine katılamayacak olan Amberin Zaman, paylaştığı mesajında iktidara ve zulüm edenlere tepkisini gösterdi. Zaman, “Anneme sarılmak, koklamak ve uğurlamak istiyordum” dedi.

ALLAH BÜYÜK SİZLER İSE ZAVALLISINIZ

Zaman, şunları yazdı: “Sürekli Allah’ı ağızına alıp sürekli büyük günahlar işleyen sizler, bir gün vicdanınızla baş başa kalacaksınız. Kaldıysa vicdan tabii Allah sizleri ıslah etsin. Yasattığınız zulümler, kararttığınız hayatlar, Allah sizleri affetsin. Kulların affetmesi çok zor. Annemi kaybettim birkaç saat önce. Söyleyecek o kadar çok şey var ki. Benim mağduriyetim bir hiç yaşanan onca acı ve zulüm karşılığında. Allah Büyük. Sizler ise zavallısınız. Zavallı. Coğrafyamızın insanları, bir kez daha ne kadar içten ne kadar şefkatli olduğunuza tanık oldum.”

Davutoğlu’ndan Bahçeli’ye yolsuzluk eleştirisi: Saatini 17.25’e ayarlamıştı şimdi susuyor!

 

Okumaya devam et

Popular