Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Uçak biletleri taksilerin İstanbul Havalimanı tarifesinden daha ucuz

İstanbul Havalimanı’na taksiyle gitmenin ücreti açıklandı. 52 TL ile 272 TL arasında değişen fiyatlara köprü ve otoban ücretlerini de eklemek gerekiyor. Ayrıca trafiğe bağlı olarak bu ücretlerin artma olasılığı yüksek.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO), yeni hizmete açılan İstanbul Havalimanı’na ulaşım için taksi ücretlerini açıkladı. Fiyatlar 52 TL ile 272 TL arasında değişiyor.

İstanbul Havalimanı’na ulaşım konusu uzun süre tartışılmış, çeşitli ilçelerden yapılacak otobüs seferleriyle yolcuların havalimanına taşınması için çalışmalar yapılmıştı. Havalimanına taksi ile gitmek isteyenler için taksi ücretleri açıklandı.

Havaalanına taksi ile gitmenin en ucuz olduğu ilçe Arnavutköy oldu. Arnavutköy-İstanbul Havalimanı arası taksimetre 52 TL yazarken, Şile ise 272 TL ile taksi yolculuğunun en pahalı olduğu ilçe oldu.

İstanbul’un ana arterlerinden Beyoğlu ve Beşiktaş’tan yapılacak yolculukların 145 TL tutacağı açıklanırken, bu miktar Kadıköy’den 168 TL, Şişli’den 147 TL, Esenyurt’tan 155 TL ve Beylikdüzü’nden 154 TL olarak açıklandı.

Taksi ücretlerine ek olarak yol ve köprü ücretlerini de hesaplayarak taksiye binmek gerekiyor.

Havalimanı tam kapasiteye ulaştığında 1.000 taksi hizmet verecek. Bu taksilerde toplam 3.000 şoför çalışacak. Taksimetreler 4 TL’den açılacak, kilometre başına 2,5 TL ücret yazacak.

“FİYATLAR SABİT DEĞİL, ARTABİLİR”

İTEO Başkanı Eyüp Aksu, “Belirlediğimiz ilçe ilçe fiyatlarda insanların bu rakamları da aklında tutması kıymetli. Trafiğin yoğun olduğu güzergahlarda sadece tutarlarda değişkenlik olabiliyor. Ancak ufak değişiklikler olsa da aşağı yukarı tarife bu şekilde olacaktır” diyerek, vatandaşları bu fiyatların sabit olmadığı konusunda uyardı.

Aksu ayrıca, şoförlerin gerekli eğitimleri aldıklarını söyleyerek, “Bugüne kadar her zaman ülkemizin, milletimizin yanında yer aldık. Burada vereceğimiz kaliteli hizmetle Türk turizminin gelişmesi için de elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

İTEO Başkanı, kendilerine yetki verilmesi durumunda taksilerle ilgili sorunları üç ay içerisinde çözeceklerini iddia ederek, bu konuda yetkililerle birlikte ellerini taşın altına koymaya hazır olduklarını söyledi.

İlçe ilçe taksi ücretleri şu şekilde:

ARNAVUTKÖY 16,7 KM

₺52,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

EYÜP 19,3 KM

₺60,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

KAĞITHANE 33 KM

₺92,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

ESENLER 34,9 KM

₺97,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

SULTANGAZİ 34,7 KM

₺97,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

BAĞCILAR 34,4 KM

₺98,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

BAŞAKŞEHİR 39,3 KM

₺110,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

SARIYER 44,1 KM

₺112,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

ÇATALCA 41,7 KM

₺115,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

BAYRAMPAŞA 42,7 KM

₺117,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

GAZİOSMANPAŞA 43,6 KM

₺120,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

FATİH 47 KM

₺127,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

AVCILAR 49,1 KM

₺130,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

GÜNGÖREN 46,3 KM

₺130,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

ZEYTİNBURNU 47,9 KM

₺130,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

BAHÇELİEVLER 50,4 KM

₺135,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

KÜÇÜKÇEKMECE 51,1 KM

₺137,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

BEYKOZ 51,2 KM

₺138,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

ÜMRANİYE 54,3 KM

₺145,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

BEŞİKTAŞ 54,3

₺145,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

BEYOĞLU 53,6 KM

₺145,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

BAKIRKÖY 55 KM

₺147,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

ŞİŞLİ 54,5 KM

₺147,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

ATAŞEHİR 54,8 KM

₺150,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

BEYLİKDÜZÜ 60,1 KM

₺154,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

ESENYURT 57,7 KM

₺155,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

BÜYÜKÇEKMECE 58,4 KM

₺157,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

ÜSKÜDAR 58,9 KM

₺160,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

KADIKÖY 63,5 KM

₺168,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

ÇEKMEKÖY 71,3 KM

₺188,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

SANCAKTEPE 73,7 KM

₺195,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

SULTANBEYLİ 73,8 KM

₺195,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

MALTEPE 83 KM

₺217,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

TUZLA 85,7 KM

₺225,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

SİLİVRİ 86,9 KM

₺227,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

PENDİK 94,6 KM

₺247,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

KARTAL 96,9 KM

₺252,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

ŞİLE 105 KM

₺272,00 + Köprü ve Otoban Ücretleri

Ekonomi

Halk dövizden vazgeçmiyor

Ekonomi yönetimindeki değişim ve reform söylemlerine rağmen, halk TL yerine döviz almaya devam ediyor. Merkez Bankası verilerine göre, son 3 haftada döviz hesapları 7,1 milyar dolar arttı.

BOLD – Merkez Bankası verilerine göre, yurt içinde yerleşik yatırımcıların bankalardaki döviz hesabı 2 milyar 386 milyon dolarlık artış kaydetti. Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alındığı 6 Kasım’dan bu yana ise döviz hesaplarındaki artış 7,1 milyar dolara ulaştı. Döviz hesaplarındaki toplam tutar 228 milyar 164 milyon dolar ile rekor kırarken, Türkiye’deki toplam döviz hesapları ise 256 milyar doları aştı.

ATILAN ADIMLAR GÜVEN OLUŞTURMADI

Ekonomistlere göre dövize talebin en önemli nedeni yüksek enflasyon ve Türk Lirası’na (TL) olan güvensizlik. DW Türkçe’den Aram Ekin Duran’a konuşan Yeditepe Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysel Ulusoy, son birkaç haftada TL’nin yabancı para birimleri karşısında yüzde 3-4 düzeyinde değer kazandığına, buna karşın dövize yönelimin sürdüğüne işaret etti. Hem tüketicilerin hem de şirketlerin dolar ve euro almaya devam ederek ekonomiye güvenmediklerini bir kez daha gösterdiğini dile getiren Prof. Ulusoy, “İnsanlar da kurumlar da Türkiye’deki yüksek enflasyondan kendini korumaya çalışıyor. Hükumetin attığı adımlar ise güven oluşturmaya yetmiyor” dedi.

DÖVİZE TALEP ARTIYOR

Daha faiz artırılmadan önce AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve yeni ekonomi yönetiminden gelen “piyasa dostu” açıklamalarla dolar kurunun 8,50’den 7,70’e düştüğüne işaret eden Alnus Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Kaya, faiz artırımı sonrasında dolar kurundaki düşüşün bir miktar daha devam etmesine rağmen kalıcı olamadığını söyledi. Merkez Bankası’nın 20 Kasım haftasına ait yabancı para mevduatı verilerinin de gösterdiği gibi dövize olan talebin artarak devam ettiğini dile getiren Kaya, “Yalnızca son birkaç günde 1,5 milyar dolarlık yeni alım yapıldığını görüyoruz” dedi. Kaya, dövize olan aşırı talebin önemli nedenlerinden birinin de Türk şirketlerinin yüksek dış borcu olduğunu kaydetti.

YABANCI SERMAYE ÇIKIŞI SÜRÜYOR

Türk Lirası değer kaybederken, Türkiye’den yabancı sermaye çıkışının da sürdüğünü söyleyen Kaya, 2020’nin ilk 10 ayında Türkiye piyasalarından çıkış yapan yabancı sermaye miktarının 13 milyar doları aştığına dikkat çekti. Merkez Bankası’nın net rezervlerinin uzun süredir ekside olduğunu hatırlatan Kaya, “Hem Merkez Bankası hem kamu bankaları kurdaki yükselişi durdurmaya çalışırken, son 1 yılda 120 milyar dolarlık döviz satışı yaptılar. Ama şimdi dövize ihtiyacımız olduğunda ne yapacağız sorusu hala yerinde duruyor” dedi.

Tayyip Erdoğan’ın paralel ordusu: Sayıları 29 bini geçti

Okumaya devam et

Ekonomi

Ayakta kalma mücadelesi veren küçük esnaf sokağa iniyor

Ekonomik krizle boğuşan, koronavirüsle mücadele kapsamında getirilen kısıtlamalarla daha da sıkıntılı duruma düşen esnaflar, sokağa iniyor. Pandemi gerekçesiyle kapatılan küçük işletmelerin sahipleri, Kadıköy’de eylem yapacak.  

BOLD – Salgının faturasıyla boğuşan küçük esnaf, sokağa çıkıyor. Herhangi bir teşvik, kira desteği, vergi affı veya fatura desteğinde bulunulmadan kapatılan işletmelerin bağlı olduğu esnaf dernekleri, bugün Kadıköy’de eylem yapacak. Esnaflar, koronavirüsten mi, yoksa açlıktan mı ölecekleri ikileminde kaldıklarını kaydetti.

KAPATILAN İŞLETMELERDEN VERGİ ALINIYOR

Birgün’den Meral Danyıldız’a konuşan Kadıköy Esnaf Derneği Başkanı Tuncay Savaşlı, milyonlarca çalışanı olan işletmelerin kapatıldığını belirterek, tüm vergilerin alınmaya devam ettiğine dikkat çekti. Bankalardan faizsiz kredi verilmesini talep ettiklerini belirten Savaşlı, “Mevcut kredilerimizin ise bir yıl ötelenmesini istiyoruz. Toplu taşımalar çalışıyor, AVM’ler açık, sanki pandemiyi yaratan içkili mekânlarmış gibi bir algı oluşturulmaya başlandı. Her yer açık, tek çalışmayanlar tekel bayiler, içkili mekânlar, kafeler… Biz nasıl karnımızı doyuracağız?” dedi.

ÇAREYİ SOKAĞA ÇIKMAKTA BULDUK

Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (BEYDER) Başkanı Aydın Kalaycı ise günah keçisi ilan edildiklerinin altını çizdi. Çareyi sokağa çıkmakta bulduklarını aktaran Kalaycı, “Dokuz aydır kapalı olan bir sektörümüz var. Akabinde haziranda yalnızca restoranlar açıldı. Diğer işletmelerin ise hepsi kapatıldı, hiçbir destek verilmedi. AVM’ler, toplu taşımalar kalabalık ama bu iş sanki meyhanelerden, barlardan geçiyormuş gibi bir algı yarattılar” diye konuştu.

SADECE BEŞİKTAŞ’TA BİNLERCE KİŞİ İŞSİZ KALDI

Beşiktaş Esnafları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Hasan Durmuş da, pandeminin en büyük zararının esnafa olduğunu belirterek, “Sokağa çıkmak için geciktik bile. Taleplerimizi yüksek sesle haykıracağız. Sadece Beşiktaş’ta bir ayda binlerce insan işsiz kaldı” dedi. Avcılar Cafe-Bar İşletmecileri Derneği (AKİD) Başkanı Murat Akbaş da yönetememe sorununun faturasının halka kesildiğini ifade etti. Akbaş, “Hak arama mücadelemizin bir parçası olduğu için sokaktayız” dedi.

DAHA NE KADAR DEVAM EDECEĞİ BELLİ DEĞİL

Türkiye Tekel Bayileri Platformu İstanbul Temsilcisi Ali Ekber Uçur ise çok yakın zamanda kapanmaya başlayacaklarını belirterek, “Bir teşvik verilmezse, tedbir alınmazsa biz çok yakın zamanda ‘tekel tekel’ kapanacağız. Bunların olmasını istemiyoruz. Devletin koronavirüs tedbirlerini Avrupa’da birçok ülke de alıyor ama esnafını da halkını da düşünüyor. Bizde ise böyle bir şey yok. Biz esnaf artık açlıktan mı yoksa koronavirüsten mi öleceğiz diye ikileme giriyoruz. Daha ne kadar devam edeceği belli değil. Belirsizlik içinde, yarınımızı bilmeden yaşayıp gidiyoruz” dedi.

Trump: Seçiciler Kurulu onaylarsa Beyaz Saray’ı terk edeceğim

Okumaya devam et

Ekonomi

AKP’nin yaptırdığı köprülerde şoför esnafına Deli Dumrul faturası

osmangazi köprüsü

Dolar üzerinden ücretlendirilen araç garantili köprü ve otoyollar, kamyon ve otobüsçüleri icralık hale getirdi. Pahalı yolları kullanmaya mecbur bırakılan şoför esnafı, ceza ve avukat parası da ödemek zorunda bırakılıyor.

BOLD – Araç garantili olması nedeniyle geçen geçmeyen herkesin para ödemek zorunda kaldığı özel köprü, tünel ve otoyollar, şoför esnafını icraya sürüklüyor. Bu yolları zorunlu olarak kullanan şoför esnafına icra yağdığını bildiren Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, ayrıca yüksek geçiş ücretlerinin 4 katı ceza uygulandığının altını çizdi.

HABER VERİLMEDEN İCRA GÖNDERİLİYOR

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre Apaydın, nakliyeci esnafının bilgi verilmeden kesilen cezalar yüzünden icra memurlarıyla karşı karşıya kaldığını söyledi. Herhangi bir tebligat yapılmadan kesilen cezaların esnafı araçlarını satmaya zorladığını belirten Apaydın, “Esnafımız hesaplarını düzenli takip edemeyebiliyor. Kartında yeterli bakiyenin olmaması nedeniyle esnafımız geçiş ücretinin ödenmediğinin farkında olmayabiliyor. Böyle zamanlarda bir mesaj atılabilir ancak hiçbir uyarı olmadan doğrudan icra işlemi başlatılıyor. Geçiş bedelinin 4 katı cezaya maruz kalan esnafımız, bir de icra masrafları, avukatlık ücreti ödemek zorunda kalıyor” dedi.

HDP MİLLETVEKİLİ PAYLAN DA ŞİKAYETÇİ

HDP Milletvekili Garo Paylan da Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’na hitaben TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerde yüksek ücretlerden şikayet etmişti. Paylan, İstanbul’dan İzmir’e gitmek için paralı köprü ve otoyolları kullanmak zorunda kaldığını, pahalı üçüncü köprü ve bağlı otoyolları kullanırken HGS kartındaki tüm paranın bittiğini, Osmangazi Köprüsü’nü geçmek için kartta para kalmayınca 125 lirayı nakit ödeyip yolda kalmaktan kurtulduğunu söyledi. Paylan, pahalı yollarda halkın mütevazı arabalarını değil, zenginlerin lüks arabalarını gördüğünü de kaydetti.

90’lara dönüşün bir ayağı daha tamamlandı: Bütçe’de en büyük pay ‘faiz’in

Okumaya devam et

Popular