Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Dünya Julian Assange sayesinde neler öğrendi

İngiltere, Wikileaks’ın kurucusu Assange’ı ABD’ye iade etmek için uygun zamanı bekliyor. Kamuoyu da Assange’ı unuttu. Ancak Assange’ın dünyanın iyiliği için yaptığı unutulmaz şeyler var.

BOLD-WikiLeaks, ABD, Tayvan, Avrupa, Avustralya ve Güney Afrikalı gazeteciler, Çinli muhalifler, matematikçiler ve şirket teknologları tarafından, kamuoyunu bağımsız biçimde bilgilendirmek için kuruldu. Avustralyalı gazeteci ve internet aktivisti Julian Assange, Wikileaks organizasyonunun görünen yüzü oldu.

4 Ekim 2006 tarihinde yayına başlayan wikileaks.org’un veritabanında 1 milyondan fazla doküman bulunuyor.

İpotek Cinayeti videosu, bugüne dek en çok aranan ve izlenen sızdırması oldu.

WikiLeaks yayınladığı raporlarla çok sayıda yeni medya ödülü kazanmıştır.

Assange’ın genç bir gazeteci olarak dünyayı sarsan sızıntıları yayınladığı ilk günlere ait bir fotoğraf.

WİKİLEAKS’IN DÜNYAYI SARSAN SIZINTILARI

WikiLeaks 26 Temmuz 2010’da Amerikan ordusunun 2004-2009 yılları arasında Afganistan Savaşı’nda tutmuş olduğu 92.000 belgeyi, dünyanın en prestijli gazeteleri The Guardian, The New York Times ve Der Spiegel dergisiyle birlikte açıkladı.

Wikileaks’in yayınladığı Körfez Savaşı belgeleri ise Amerika’nın, Julian Assange’ı hedefe koymasına neden oldu.

Amerikan askerlerinin sivil katliamlarını gözler önüne seren belgelerde, örneğin; 2 Reuters haber ajansı çalışanının da bulunduğu 15 sivilin öldürülmesi görüntüleri vardı. Apache helikopterinin kamerası tarafından tespit edilen bu görüntülerde, Amerikan askerinin vurduktan sonraki sevinçlerini de içeriyordu.

Savaşta işkencenin sistematik olarak uygulandığı da bu belgelerle kanıtlandı. Dünya Guantanamo cezaevinde gerçekte neler yaşandığını ilk kez bu belgelerde gördü.

Afganistan’da ABD’nin öncülüğündeki koalisyonun yüzlerce sivili öldürdüğünü ve bunları gizlediğini de Wikileaks duyurdu dünyaya.

Hillary Clinton’ın e-maillerini ABD başkanlık seçimleri sırasında yayınlayan Wikileaks, dünyada işlerin nasıl yürüdüğünü ifşa etti. IŞİD’in Irak’taki Kürt ve Ezidilere giriştiği katliamın 1 hafta sonrasına ait bir yazışmalarda, “IŞİD’e ve bölgedeki diğer radikal gruplara gizlice finansal ve lojistik destek sağlayan Katar ve Suudi Arabistan hükümetlerine baskı uygulamak için diplomatik ve geleneksel istihbarat kaynaklarımızı kullanmalıyız.” deniyordu. IŞİD’ı kimlerin destekleyip büyüttüğünü herkesin bildiğini gösteriyordu bu belgeler.

Panama Papers belgelerinde ise Wikileaks politikacılar, devlet adamları, işadamları ve yeraltı dünyasının isimlerinin vergi cenneti adalara gönderdikleri milyarlarca doların dökümleri ve ayrıntıları yeralıyordu. Tayyip Erdoğan, ailesi ve AKP’li işadamlarının vergi cenneti adalardaki paraları da bu belgelerde yeralıyordu.

Wikileaks’ın Türkiye’yi ilgilendiren en önemli sızıntılarından biri de Berat Box oldu. Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın e-mail kutusunun tamamı yayınlandı. Çok sayıda suç, yolsuzluk, entrika bu maillerle ifşa oldu. Albayrak’ın doktora tezini kendisinin yazmadığı, bir grup akademisyene yazdırdığı da bu yazışmalarla kamuoyuna yansıdı.

Wikileaks, Batılı ülkelerin yanında Ortadoğu diktatörlükleriyle de mücadele etti. 2015 tarihinde The Saudi Cables kod adıyla, “çok gizli” olarak tasnif edilmiş 500.000 Suudi Arabistan dokümanı paylaşıldı.

Assange, Ekvator Elçiliği’ne sığındığı ilk günlerde balkondan bir basın toplantısı düzenlemişti. Sonrasında bu fırsat da verilmedi.

YAPTIKLARI UNUTULDU

Wikileaks’ı destekleyen gazetecilere göre tüm bu paylaşım ve ifşalarla dünya daha kötü bir yöne gitmekten kurtuldu. Ancak şu an Assange’ın ve Wikileaks’ın kamuoyunu bilgilendirme adına risk alarak yaptıkları unutulmuş durumda.

Assange yıllardır zorunlu olarak sığındığı Ekvator Büyükelçiliği’nden yaka paça çıkartıldı ve İngiltere’de gözaltında.

İngiltere’nin muhafazakâr hükümeti Assange’ı ABD’ye iade etmeye hazırlanıyor. Tek cılız ses ise İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’dan geliyor. “Afganistan ve Irak gerçeğini Wikileaks sayesinde öğrendik” diyerek iadeye karşı çıkıyor.

Avustralya Yeşillerinin lideri Richard Di Natale ise Assange’a destek veren ülkesindeki tek politikacı. “Assange hakkında ne düşünürseniz düşünün önemli olan ilkedir. Assange, Irak’ta işlenen savaş suçlarını ortaya çıkarmıştır, bu da kamu yararı ve açık, saydam demokrasi için yaşamsal önemdedir” diyerek Assange’ın ülkesine yani Avustralya’ya iadesini istiyor.

Kamuoyunu bilgilendirmek için çok büyük riskler alan Assange, kamuoyundan yeterince tepki yükselmezse İngiltere tarafından ABD’ye iade edilecek.

Medya

Emekliye her gün zam müjdesi veren Takvim gazetesi kapanıyor

Her gün emekliye zam, ikramiye ve promosyon müjdesi vermesiyle ünlenen hükumete yakın Takvim gazetesi kapanıyor. 28 Şubat’ta kağıt baskısına son verecek olan gazete dijital ortamda yayın hayatına devam edecek. 

BOLD – İktidara yakın Turkuvaz Medya Grubu bünyesinde yer alan ve her gün birinci sayfadan emekliye zam haberleri yayımlamasıyla ünlenen Takvim gazetesinin de kapatılacağı iddia edildi.

SON BASKI 28 ŞUBAT’TA

Ömer Faruk Kalyoncu’nun sahibi olduğu Kalyon Holding’e bağlı Turkuvaz Medya Grubu’na ait hükumete yakın Takvim gazetesinin kapanacağı iddia edildi. Her gün ilk sayfadan emeklilere zam, ikramiye ve promosyon müjdesi veren Takvim, Medyaradar’ın haberine göre kağıt baskısına son verecek. Bunun için ise koronavirüsle mücadele kapsamında hayata geçen kısa çalışma ödeneğinin uzatıldığı 28 Şubat tarihi beklenecek. O tarihten sonra Takvim dijital olarak yayın hayatına devam edecek.

 

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Medya

Gazeteci Sevim Gözay hayatını kaybetti

Bir süredir lenf kanseri tedavisi gören gazeteci Sevim Gözay hayata veda etti. Kültür, yaşam ve medya alanında haber yapan Gözay 48 yaşındaydı.

BOLD – Gazeteci ve televizyon yapımcısı Sevim Gözay, bu sabah saat 07.30’da İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. 19 Aralık 1972 doğumlu olan Sevim Gözay, 1993 yılında girdiği medya sektöründe birçok yapımda kamera arkasında çalıştı. 2000’lerde kamera önüne geçen Gözay, ödüllü programları “Stüdyo: Sinematik Portakal” ve “Cosmopolis” ile tanınıyordu.

BİRÇOK KANALDA ÇALIŞTI

Sevim Gözay, Kanal D, TV8, CNN Türk, ATV, Show TV, Habertürk, Sky 360, TRT kanallarında yönetmenlik, sunuculuk, moderatörlük ve jüri üyeliği yaptı. Gözay, asistan olarak “Dr. Stress”, “Canlan Biraz”, yardımcı yönetmen ve yönetmen olarak “Sabah Şekerleri”, “Hi-Fi”, “Netike”, yönetmen-seslendiren olarak “İstanbulART”, sunucu-editör olarak “Şehrin Rengi”, “Dizikolik”, “Bazıları Sıcak Sever”’ ve “Artist” programlarında çalıştı.

2001 ve 2002 yıllarında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Kültür-Sanat Televizyon Başarı Ödülü’ne lâyık bulunan Gözay, 2006 – 2013 yılları arasında Akşam gazetesi ve Nokta dergisinde şehir, yaşam, ilişkiler, kültür sanat ve popüler kültür hakkında bin 500’ün üzerinde köşe yazısı yazdı, röportajlar yaptı.

2011 yılında “Kızlar ve Babaları” adlı kitaba katkıda bulunan Gözay’ın, “Kasetten Canlı” (2013) ve “Sinemaskop Randevular” (2015) adlı iki kitabı bulunuyor.

Okumaya devam et

Medya

Erdoğan’dan Ahmet Hakan’a ‘hak edilmiş ödül’

Can Dündar, Tarafsız Bölge programıyla Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği tarafından verilen ödülü Erdoğan’ın elinden alan Ahmet Hakan’ı alaycı bir dille kutladı.

BOLD – Hürriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği 2019 yılı Medya Oscar Ödülleri Töreni’nde, CNN Türk’te yayınlanan Tarafsız Bölge programıyla ödüle değer görüldü.

Ahmet Hakan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla bugün düzenlenen törende ödülünü Erdoğan’ın elinden aldı.

Öte yandan, gazeteci Can Dündar Ahmet Hakan’ın aldığı ödülü sosyal medya hesabından değerlendirdi. Erdoğan ve Ahmet Hakan’ın fotoğrafını paylaşan Dündar, ödül için de “Hakedilmiş bir ödül” ifadesi kullandı.

Genel yayın yönetmeni olduğu dönemde Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan ‘MİT Tırları’ haberi yüzünden cezaevine giren Dündar, hayatına yurtdışında devam etmek zorunda kaldı.

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Okumaya devam et

Popular