Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Devlet Yeterlilik Sınavı

Hukuk Fakültesi Mezunları için yeni bir sınav geliyor. Adı: Devlet Yeterlilik Sınavı. Hukuk fakültelerini bitiren herkes bu sınava girmek ve geçmek zorunda.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Samsun’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Adalet Bakanlığı ile çok ciddi bir “yargı reformu” çalışması içinde olduklarını ve ayrıntıların nisan ayı içerisinde açıklanacağını ifade ederek, “Hukuk fakültesini bitirenlerden avukat, hakim, savcı veya noter adaylığına başvuracak olanların, bu mesleklere girişte aşmaları gereken bir baraj sınavı geliyor” demişti.

Nisan ayı içerisinde açıklanması beklenen ve hukuk fakültesini bitirenlerin yeni bir sınava tabi tutulmasını öngören sınava ilişkin, Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, Mezopotamya Ajansı’na  değerlendirmelerde bulundu.

BÜTÜN HUKUK MEZUNLARI GİRMEK VE 70 ALMAK ZORUNDA

Adalet Bakanlığı’yla konu hakkında ciddi görüşmeler yaptıklarını ifade den Sağkan, söz konusu sınavın “devlet yeterlilik” sınavı olarak öngörüldüğünü belirtti. Sistemin Almanya’da bir modele benzediğini aktaran Sağkan, “Burada söylenen şey şu; ‘avukat, hakim, savcı ve noterlik sınavı.’ Yani hukuk fakültesini bitiren ve diplomalarını alanlar avukat, hakim, savcı ya da noter olmak için girmek zorunda olduğu bir tek genel ve 70 puan barajı olan bir sınavdan söz ediliyor. Sınav ÖSYM tarafından yapılacak. Sınavın kimleri kapsayıp kapsamayacağı konusunda ise bakanlığın görüşünü tam olarak bilmiyorum. Yürürlük tarihi 4 yıl sonra mı olacak, yoksa hemen yayınlanmasıyla mı yürürlüğe gireceği henüz net değil” diye ifade etti.

70 BARAJINI GEÇENLERİ NE BEKLİYOR?

70 barajını geçenlerin bir yıllık avukatlık stajına başlayabileceklerini aktaran Sağkan, “Avukatlık kanunu ve yönetmelikler uyarınca bir yıllık stajı bitirdikten sonra, mevcutta zaten baroların yapmakta olduğu mülakat sistemi uygulaması aynen devam edecek. Ancak ilk yapılacak olan ‘Devlet Yeterlilik Sınavı’nın’ devamında bir mülakat söz konusu değil. Hakimlik ve savcılık için de 70 barajını geçenler mevcut yapılan hakimlik, savcılık sınavına girme hakkı kazanacak ve tabi orada bir de mülakat peşinden geliyor zaten” şeklinde konuştu.

SINAVI GEÇEMEYENLERE BAŞKA İŞ ALANLARI AÇILACAK

Sağkan, 70 barajını geçemeyenler için ise şunları söyledi: “Burada sınava kaç kere girileceği gibi kıstasların iyi belirlenmesi gerekiyor. Muhtemelen birkaç kere hak tanınacaktır ama bütün imkanlara rağmen kazanamayanlar için de bazı iş alanlarının açılacağından, bakanlıktaki görüşmelerimizde bahsedildiğini duyduk. Ayrıntılarını henüz bilmiyoruz, ama icra dairelerindeki müdür konumunda ve adliyelerdeki mahkeme kalemindeki müdür konumunda olan personellerin artık hukukçulardan istihdam edileceğinden söz edildi. Yine noter baş katiplerinin hukukçu olması zorunluluğunun getirilebileceği ve emniyet teşkilatının bazı birimlerinde görev alabilecekleri gibi bazı iş alanları konuşuluyor. Ama şunu biliyorum ki hukuk fakültesine girenlerin asıl hedefi hakim, savcı, avukat ve noter olmak. Önceliğin gelecek sınavdan geçmek olduğu gerçek olarak karşımıza çıkıyor. ”

‘SORUN SINAV İLE ÇÖZÜLEMEZ’

Avukat olmak isteyen kişinin önüne bir engel konulmaması gerektiğini ifade eden Sağkan, “Sorunun bir eğitim politikasıyla ilgisi var. Sorunun, iktidarın ve devleti yönetenlerin hakime, savcıya, avukata bakış açısıyla ilgili çözülmesi gereken problemleri var. Sınav evet olsun, ama öncelikle hukuk fakültelerinin denetlenmesi, kontenjanların ihtiyaca göre belirlenmesi, taban puanlarının yükseltilmesi ve bu önlemlerin alınmasına müteakip yapılacak bir sınav ancak bizim bahsettiğimiz olumlu sonuçlara sebebiyet verebilecektir” dedi.

Genel

Türkiye’ye S-400 yaptırımları gelecek ay oylanacak

ABD’nin ikazlarına rağmen Rusya’dan S-400 alıp denemesini yapan Türkiye’ye yönelik yaptırımları içeren yasa gelecek ay Amerikan Kongresi’nde oylanacak. Çoğunluğun oyuyla onaylanması beklenen yasayı Başkan Trump veto edemeyecek.

BOLD – ABD Kongresi’nin Aralık ayı ortasına kadar yasalaştırmayı öngördüğü 2021 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası, Rusya’dan S-400 satın alan ve denemesi de yapan Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını içeriyor. Diplomatik kaynaklar, Amerikan Kongresi’nin her iki kanadında da 3’te 2’lik bir çoğunlukla onaylanması beklenen yasanın Başkan Donald Trump tarafından veto edilemeyeceğine dikkat çekiyor.

KISA VADEDE TÜRKİYE-ABD ARASINDA SORUN YAŞANACAK

BBC Türkçe’nin haberine göre ABD seçimlerinin sonucu Türk-Amerikan ilişkilerinin uzun vadede nasıl şekilleneceğini göstermesi açısından çok önemli olacak. Ancak ABD Kongresi’nde yasalaşmayı bekleyen 2021 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA), iki müttefik arasında hemen kısa vadede yaşanabilecek büyük bir sorunun sinyallerini veriyor. Yaklaşık 740 milyar dolarlık bir bütçeyi içeren yasa, ABD Savunma Bakanlığı’nın 2021 yılı planlaması, dünyaya yayılmış birliklerin stratejik konumlandırmalarının gerçekleştirilmesi gibi yaşamsal öneme sahip maddeleri içeriyor.

TÜRKİYE’YE YAPTIRIM UYGULANACAK

Yasanın 1292 sayılı bölümü ise Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alan Türkiye’ye yaptırım uygulanması çağrısını içeriyor. Cumhuriyetçi ve Demokrat Kongre üyelerinin girişimiyle 2021 Savunma Yasası’na eklenen bölüm, 2017 Ağustos’unda Başkan Donald Trump’ın onayıyla yürürlüğe giren Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası’nın (CAATSA) Türkiye’ye karşı uygulanmasını kapsıyor.

Biden’den ilk açıklama: Tüm Amerikalıların başkanı olacağım

Okumaya devam et

Genel

Trump’ın ruhani danışmanından seçim duası!

Gözler ABD seçimlerinden gelecek sonuca çevrilmişken Başkan Donald Trump’ın ruhani danışmanı Paula White-Cain seçim ayini düzenledi. Dikkat çeken karelerin yaşandığı ayinde ruhani danışman, ‘Zaferin sesini duyuyorum’ dedi.

BOLD – ABD seçimlerinden gelen sonuçlara göre Demokratların adayı Joe Biden, Başkan Donald Trump’ın önünde gidiyor. Gözler sonuçlara çevrilmişken Trump’ın ruhani danışmanı Paula White-Cain, destek için Florida eyaletinde ayin düzenledi.

Ruhani danışman “Zaferin sesini duyuyorum” sözleriyle dikkat çekerken duasında şu sözleri kullandı:

Zafer kazanana kadar saldır

Tanrının zaferi için onları yere çarp

Zaferi duyuyorum cennetin divanında

Zafer, zafer, zafer…

Çarşamba akşamı yapılan dini tören sosyal medyada da en çok paylaşılan görüntüler arasında yer aldı. Ayinde Paula White-Cain duasında özellikle, “Trump’tan seçimi çalmaya çalışan şeytani konfederasyonları” hedef aldı.

PAULA WHITE KİMDİR?

Evanjelist din insanı Paula White-Cain, Beyaz Saray’ın İnanç ve Fırsat Girişimi’nin başına getirilmişti. Donald Trump’ın yönetiminde Evanjelik Danışma Kurulu Başkanı olarak atanan White-Cain, 20 Ocak 2017’de Trump’ın göreve başlama töreninde de ayin düzenlemiş ve bir başkanın yemin töreninde ayin düzenleyen ilk kadın olmuştu.

White-Cain, Trump’ın 2017’de Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını desteklemişti. Daha önce de Trump’ın siyasi muhaliflerinin “büyücülükle uğraştığını” iddia eden White-Cain; Cindy Jacobs, Dave Kabul ve Dutch Sheets gibi din insanlarıyla birlikte Tek Sesli Dua Hareketi adında bir hareket başlatmış ve “Trump’ı büyüden korumak için” dua etmişti.

Okumaya devam et

Genel

Göztepe taraftarı Ali Kaygusuz’un deprem vergisi paylaşımı sosyal medyanın gündeminde: Hainsiniz!

Göztepe Spor Kulübü, taraftarı Ali Çağın Kaygusuz’un depremde hayatını kaybettiğini duyurdu. Kaygusuz’ın Elazığ depremi sonrası yaptığı deprem vergisi paylaşımıysa sosyal medyada viral oldu.

BOLD – Süper Lig ekiplerinden Göztepe Spor Kulübü, İzmir’i sarsan ve 58 kişinin hayatını kaybettiği 6.9 büyüklüğündeki deprem felaketinde, enkaz altında kalan taraftarı Ali Çağın Kaygusuz’un hayatını kaybettiğini duyurdu.

Göztepe Kulübü  yaptığı paylaşımda: “Başımız sağ olsun. Kardeşimiz Ali’yi, Ali Kaygusuz’u kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ali’ye Allah’tan rahmet, camiamıza ve ailesine sabırlar diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir dönem kulüpte stajyer olarak da çalışan ve takımın tutkulu taraftarı Kaygusuz’un arkadaşı oyuncu Rıza Kocaoğlu da sosyal medyadan yaptığı paylaşımla takipçilerine acı haberi duyurdu.

Öte yandan Kaygusuz’un, geçen sene meydana gelen ve 44 kişinin hayatını kaybettiği Elazığ depreminin duyulmasının hemen ardından, Kızılay’ın halktan para istemesine ilişkin yaptığı bir paylaşım sosyal medyanın gündeminde. Kaygusuz paylaşımında deprem vergisi tartışmalarına da değinerek şunları ifade etti: ” Sen deprem olduğundan 3 dk sonra para dileniyorsan, vatandaş da elbette 20 yıldır ödediği deprem vergisinin nereye gittiğini soracak. Sen de eşek gibi hesabını vereceksin. Hainsiniz.”

Bayraklı’da facia geliyorum demiş! İki binanın çürük raporu var, tahliye yok

 

Okumaya devam et

Popular