Bizimle iletişime geçiniz

Politika

AKP, İBB’de ilk engeli memurların sosyal denge tazminatlarının ödenmesinde çıkardı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde çoğunluğu bulunan AKP, ilk engeli, belediye bünyesindeki memurların mart ayından beri bekleyen sosyal denge tazminatı ödemelerinde çıkardı.

Belediyesi Meclis toplantısında, İBB bünyesindeki memurların mart ayından beri bekleyen sosyal denge tazminatı ödemeleri, AKP grubunun karşı çıkması nedeniyle karara bağlanamadı.

BAŞKANVEKİLLİĞİ İÇİN İKİ KUZEN YARIŞTI

İBB Meclisi Birinci Başkan Vekili için kuzen olan AKP’li Göksel Gümüşdağ ve CHP’li Gökhan Gümüşdağ yarıştı. Yapılan oylamada, AKP’nin adayı olan bir önceki dönem 2. Başkan vekili olarak görevine veda eden Göksel Gümüşdağ, birinci başkan vekili seçildi. Öte yandan İBB tarihinde ilk kez bir Meclis toplantısı canlı yayınlandı.

KİŞİSEL ÇIKARLARA İZİN VERMEYECEĞİZ

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Otuz dokuz belediye başkanı, bizim belediye başkanımızdır. Burada 4 siyasi partinin temsilcileri vardır. Kadını, erkeği 80 binin üzerindeki çalışanın alın terine saygı göstereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Ben onların patronu değilim, emanetçiyim. Tek şartımız bu şehrin insanına hizmet etmek. Kimsenin bürokrasinin gücünü kişisel çıkarları için kullanmasına da izin vermeyeceğiz” dedi.

KAFTANCIOĞLU ATIŞMASI

İmamoğlu’nun ardından söz alan AKP İBB Meclis Grup Başkan Vekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun “İçimi acıtan bir şeyi ifade etmek istiyorum, bizi var eden 29 Mayıs 1453’tür” diyerek CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun “Zulüm 1453’te başladı diyenlere selam gönderdiğini” iddia etmesi gerginliğe neden oldu.

CHP İBB Grup Başkan Vekili Doğan Subaşı, bu konuşmayı çok talihsiz bulduğunu ilk güne yakışmadığını dile getirerek “Seçimi niye kaybettiğinizi anlamadığınızı fark ediyorum. Seçimden önce her türlü karalamaya iftira ile karşılaştık yanıt vermedik. Dünkü saldırıda bunun etkisi var kabul edin” dedi. Kaftancıoğlu’nun söylediği iddia edilen yandaş medyada yüzde doksan dokuzu yalan olan bazı söylemler olduğunu söyleyen Subaşı, “Defalarca açıkladı. Bir siyasi partinin yöneticisi ‘zulüm 1453’te başladı bunu bir partinin il başkanı söyledi’ dememelidir. Siz kendi ağzınıza yakıştırıyorsanız eyvallah” dedi.

SALONDA TARTIŞMALAR YAŞANDI

“Siz CHP’yi tanımıyorsunuz” diyerek İstanbul’daki işgal günlerini anlatan Subaşı, Atatürk’ün söylediği “Geldikleri gibi giderler” lafını hatırlattığı sırada salonda tartışma başladı. AKP’li meclis üyeleri “Bunu niye anlattın” diye tepki gösterdi. İmamoğlu tarafları sakinleştirmeye çalışarak “Oradan bağırmanın meclis adabına uygun olmadığını size hatırlatıyorum” dedi.

LOKMAN ÇAĞRICI KÜRSÜYE YÜRÜDÜ

Subaşı, “O günkü koşullarda bile siz geldikleri gibi giderler diyen bir zihniyetin temsilcisiyiz. Bizi tatlı dille ikna ederseniz edersiniz. Bizi hiçbir tek adam teslim alamaz” dedi. Subaşı konuşması sırasında “Medeni bilgiler kitabı var Atatürk’ün. Tavsiye ederim dilerseniz armağan ederim” sözleri üzerine AKP’li meclis üyeleri tepki göstermeye başladı. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı ayağa kalkıp kürsüye doğru yürüyerek “tek adam” ifadesine tepki gösterdi.

İmamoğlu Çağrıcı’yı yerine oturmaya çağırarak “Ben kimi kastettiğini bilemem. Lütfen oturur musunuz?” dedi. Çağrıcı “Burası TBMM değil İBB Meclisi” diye bağırmaya devam etti. İmamoğlu, “Haklısınız özür diliyorum keşke bir önceki konuşmacıya da aynı tepkiyi gösterseydiniz” dedi. Daha sonra Subaşı konuşmasını tamamladı.

AKP, seçmen nakillerine sınırlama getiriyor

Politika

Sağlık Bilimleri’ne ‘adrese teslim kadro’ iddiası

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin 240 öğretim görevlisi alımı için verdiği ilanda belirtilen kriterler ve akademik çalışmalara ilişkin ayrıntılı detaylar, ‘adrese teslim kadro’ iddiasına yol açtı.

BOLD – AKP döneminde artan ‘atamalarda eş, dost, yakın kayırma’ iddialarına bir yenisi eklendi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğü’nün 20 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanan öğretim görevlisi alım ilanındaki kriterlerin ‘alınmasına karar verilen’ kişilere göre ayarlandığı ileri sürüldü.

ADRESE TESLİM KADROLAR OLDUĞU APAÇIK ORTADA

Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’nin haberine göre 240 kişilik kadrolarla ilgili ilanı inceleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, “Yıllardır en önemli sorunlardan keyfiyete ve eş dost, ahbap ilişkilerine dayalı kadro atamalarını burada da görüyoruz. İlan incelendiğinde tamamının adrese teslim kadrolar olduğu apaçık ortadadır” dedi.

EMİR, SAĞLIK BAKANI’NIN CEVAPLAMASI İSTEMLİ ÖNERGE VERDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) soru önergesi veren CHP’li Emir, başvurusunda şartları sıralayarak şu kadrolara işaret etti: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Kardiyoloji bölümüne profesör Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi Radyoloji bölümüne profesör Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesine profesör Trabzon Kanuni Hastanesi Genel Cerrahi bölümüne profesör Ankara Ulucanlar Hastanesi Göz Hastalıkları bölümüne profesör.

İLANIN İPTAL EDİLMESİ DÜŞÜNÜLÜYOR MU?

Emir, soru önergesinde, Bakan Koca’ya “Söz konusu ilandaki kadrolara kimlerin atanacağı, ilanı verenler tarafından önceden belirlenmiş midir? Söz konusu ilanın iptal edilmesi düşünülmekte midir” diye sordu.

AKP’de transfer yasağı için ‘İstanbul seçimi’ korkusu

Okumaya devam et

Politika

AKP’de transfer yasağı için ‘İstanbul seçimi’ korkusu

MHP’nin yeni partilere vekil geçişine yönelik transfer yasağı önerisine AKP mesafeli yaklaşıyor. Kanunla engellemenin yeni bir İstanbul seçimleri vakasına yol açabileceği endişesiyle temkinli hareket ediliyor.

BOLD – Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, yeni kurulan partilere milletvekili geçişini önlemek için gündeme getirdiği transfer yasağına, AKP kanadı çekinceyle yaklaşıyor. İktidar partisi Grup Başkanı Naci Bostancı, Bahçeli’nin teklifine dair hukuki çalışma başlattıklarını açıkladı. Grup Başkanvekili Bülent Turan ise ‘siyasi ahlak’ ile ilgili bir konunun kanunla düzenlenemeyeceğini belirtti.

YASAK GELSE DE AŞMANIN BİRÇOK YOLU BULUNUR

AKP kulislerinde, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla yenilenen İstanbul seçimlerine atıfla siyasi sakıncalara dair ikazlar dillendiriliyor. Düzenlemeye sıcak bakmayan çoğu AKP’li Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemine uygun seçim yasası oluşturulmasına ise karşı çıkmıyor. AKP’li bir siyasetçi öneriler için ‘Dünyada örneği yok’ dedi. Yasak getirilse dahi aşmanın birçok yolu olacağına işaret etti.

SEÇİM ÖNCESİ KAPSAMLI DEĞİŞİKLİK GÜNDEME ALINABİLİR

Erken seçim ihtimalini, “Milletvekilleri istemiyor. Olağanüstü yönetim krizi yok. Uluslararası konjonktür uygun değil. Korona gündemiyle ağırlaşan ekonomik sorunlar yaşanırken vatandaşın seçim gündemi yok. Bu durumda seçimi niye yapalım?” diyerek reddeden bir siyasetçi, olağan takvim 2023’te yapılacak seçim öncesi kapsamlı değişikliğin gündeme alınabileceğini belirtti.

AKP ‘cami’ ile borç ödeme uygulaması başlattı

Okumaya devam et

Politika

Son anket: MHP baraj altı, DEVA ve GP’nin toplamı 5 puan

Son seçim anketine göre Meclise 4 parti giriyor. MHP baraj altında kalıyor. DEVA ve Gelecek Partilerinin oy toplamı ise 5 puanı aşıyor. Meclisteki tabloyu ittifaklar belirliyor.

BOLD – Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, çeşitli ittifak modellerine göre oy oranları ve Meclis dağılımını gösteren anket sonuçlarını paylaştı. “Bugün seçim olursa hangi partiye oy verirsiniz” sorusuna şu yanıtlar verildi:

  • AKP: %34,49
  • CHP: %30,65
  • HDP: %10,37
  • İyi Parti: %10,25
  • MHP: %8,15
  • DEVA Partisi: %3,03
  • Gelecek Partisi: %2,33
  • Saadet Partisi: %0,46
  • Diğer partiler: %0,27

20-21-22-23 Mayıs tarihleri arasında 2 bin 460 kişi ile yapılan araştırmadan çıkan sonuçlara göre ittifak olmadığı takdirde TBMM’deki sandalye dağılımı da hesaplandı. Buna göre AKP 268 milletvekili çıkarırken, CHP’nin 213 milletvekili çıkardığı görülüyor. MHP ise baraj altında kalıyor.

Araştırmada sıralanan modellerden CHP+İyi Parti+Saadet Partisinin ittifak yaptığı senaryo. Buna göre söz konusu ittifakın oranı yüzde 40,65 olarak gözüküyor, CHP+İyi Parti ve Saadet Partisinin TBMM’deki sandalye dağılımı 261 olarak oluşuyor.

CHP+İyi Parti+SP+DEVA Partisi+Gelecek Partisinin ittifak yaptığı senaryoda ise toplam oy oranı yüzde 42,56 olarak gözüküyor.

CHP ve HDP’nin ittifak yaptığı modelde ise toplam oy oranları 37,9 olurken AKP+MHP+BBP ittifakının oy oranı yüzde 44,9 olarak gözüküyor.

Okumaya devam et

Popular