Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Oscarlı Rami Malek 25. Bond filminde kötü adam olacak

Adı henüz açıklanmayan ve Daniel Craig’in beşinci kez 007’yi canlandıracağı 25. Bond filminde kötü adamı Oscar’lı oyuncu Rami Malek’in canlandıracağı açıklandı.

Rami Malek, Bohemian Rhapsody’deki Freddy Mercury rolüyle Oscar’ı kucakladı

YILDIZLARLA DOLU KADRO
Bond yapımcıları ve yönetmen Cary Fukunaga bugün Ian Fleming’in tüm Bond romanlarını yazdığı Jamaika’da filmin lansmanını yaptı. Bohemian Rhapsody’de Freddie Mercury rolüyle Oscar kazanan Rami Malek’in, 25. James Bond filminde kötü adam karakterini canlandıracağı açıklandı.

İngiliz aktör Daniel Craig’in de henüz adı açıklanmayan James Bond filminde 5. kez James Bond karakterini canlandıracağı lansmanla doğrulanmış oldu.

Bond serisinin bir önceki filmi Spectre’de rol alan Fransız oyuncu Léa Seydoux da son filmde yeniden Bond kızını canlandıracak. Filmde Raplh Fiennes M, Ben Whishaw Q, Naomie Harris Moneypenny, Lea Seydoux ise Madeleine Swann rollerinde olacak.

Kültür

Bakanlık restorasyon rezaletini böyle savundu: Tuvalet yine tuvalet

Selçuklu mirası 800 yıllık kervansaraya kalorifer ve klozet eklenmesini savunan bakanlık klozetlerin yapının inşa edildiği dönemde tuvalet olarak kullanılan bölümlerine eklendiğini belirtti.

BOLD – Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubad tarafından 1229 yılında başkent Konya ile Kayseri arasına inşa ettirilen Aksaray’daki Sultanhanı Kervansarayı, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Sultanhanı’nın AKP’li belediyesine 29 yıllığına kiralandı.

Belediye yılda ortalama 500 bin ziyaretçiyi ağırlayan tarihi kervansarayda 2017 yılında restorasyon çalışması başlatmıştı. Restorasyon çalışmalarında sona geliniyor.

Sultanhanı Kervansarayı yeni görüntüsü ile Ekim 2019’da hizmete açılacak. Sözleşme bedeli 9 milyon lira olan restorasyon çalışmalarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı finanse ediyor.

EKLEMELER TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından AKP’li Sultanhanı Belediyesine 29 yıllığına kiralanan tarihi yapıda 2017 yılında restorasyon çalışmaları başlatılmıştı.

Çalışmalar kapsamında eklenen kalorifer sistemi ve klozetler tepki çekmişti. Ayrıca iş makineleri ile tarihi yapının zeminin kazılmış, hatta revaklı kısımları da camekanlarla kapatılmaya başlanmıştı.

TUVALET YİNE TUVALET

Restorasyon skandalına yönelik tepkiler sürerken Çevre ve Şehircilik Bakanlığından konuyla ilgili bir açıklama geldi.

Bakanlık yetkilileri, klozetlerin bulunduğu bölümün yapının inşa edildiği dönemde de tuvalet olarak kullanıldığından Konya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onayladığı projeye göre restore edildiğini açıkladı.

Bakanlık açıklamasında iş makinelerinin yapının restorasyonu ile ilgisinin bulunmadığını sadece çevre düzenlemesinde kullanıldıklarını belirtti.

Okumaya devam et

Kültür

“Savaş karşıtı” başyapıt “Madde 22” İstanbul’da sahnede

Joseph Heller’in 1960’lı yılların savaş karşıtı ortamında yayınlandığında 10 milyondan fazla satan eseri “Madde 22” Işıl Kasapoğlu yönetmenliğinde Semaver Kumpanya tarafından sahneye aktarıldı.

BOLD– Kara komedide bir klasik kabul edilen ve 2. Dünya Savaşı sırasında geçen traji-komik bir öyküyü anlatan Madde 22, 6 Ağustos’ta ENKA Eşref Denizhan Açık Hava Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

FAŞİZM NE KADAR SAÇMA OLABİLİR?
Yossarian, 2. Dünya Savaşı sırasında İtalya’da görev yapan bir ABD’li savaş pilotudur ve tek isteği sağ salim eve dönmektir. Bu isteğinin gerçekleşmesini sağlama almak için türlü bahanelerle revire gittiği seferlerin birinde “Madde 22” kuralını keşfeder. “Madde 22” akılcı Yossarian için çarpıcı ve yıldırıcı bir sürecin başlangıcı olur:

“Bu maddeye göre yakınındaki gerçek bir tehlike karşısında kişinin kendi güvenliğini düşünmesi rasyonel bir insan davranışıydı. Yossarian deliydi ve görevden alınabilirdi. Tek yapması gereken bunu istemekti; ama bunu istediği an, deli olduğu kabul edilmeyecek ve daha fazla görev uçuşuna çıkması gerekecekti. Yosarian, daha fazla görev uçuşu yaptığı takdirde deli, bunu yapmadığı takdirde ise akıllı kabul edilecekti, fakat akıllıysa uçmak zorundaydı. Eğer görev uçuşuna çıkıyorsa deli olmalıydı ve bunu yapmak zorunda değildi; fakat göreve çıkmak istemiyorsa, akıllı olmalıydı ve uçmak zorundaydı.”

Okumaya devam et

Gündem

Yapı Kredi Yayınları’ndan Evliya Çelebi’ye “Kürdistan” sansürü

Yapı Kredi Yayınları, Türk edebiyatının en önemli klasik eserlerinden olan Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde “Kürdistan” kelimesini sansürleyerek “Kürt diyarı” şeklinde verdi.

BOLD– 17. yüzyıl Türk Edebiyatı’nın en önemli düzyazı eserlerinden olan “Seyahatname” bu güne dek birçok kez basıldı. Latin harfleriyle ilk baskısı 1935’te yapılan eserin YKY için ilk olarak 2006 yılında Seyit Ali Kahraman ve Yücel Dağlı hazırlanan baskısında “Kürdistan” ifadesi “Kürt diyarı” olarak değiştirildi.

Seyahatname’nin YKY baskısı ve orijinal metin

CAN YAYINLARI DA AYNI SANSÜRÜ YAPMIŞTI

YKY’nin klasik bir metinde yaptığı bu değişiklik okurların tepkisine neden olurken akıllara Can Yayınları’nın dünyaca ünlü yazar Paulo Coelho’nun “11 Dakika” isimli romanındaki “Kürdistan” ifadesinin sansürlenmesini getirdi.

Can Yayınları, sosyal medyada yükselen tepkiler üzerine kitabı toplatacağını ve yeni baskıda söz konusu durumun düzeltileceğini açıklamıştı.

Okumaya devam et

Popular