Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Süleyman Soylu itiraf etti: İmamoğlu için Ali Koç’u aradım

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, mazbatasının verilmediği süre içerisinde İstanbul’daki derbi maçlarına katılması olay olmuştu. Galatasaray – Fenerbahçe derbisi öncesi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’u arayarak Ekrem İmamoğlu’nun maça gitmemesi konusunda uyardığı iddia edilmişti.

Habertürk’te yayınlanan bir programa konuk olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu iddiayı doğruladı ve maçta bir problem olabilir uyarısında bulunarak, İmamoğlu’nun derbiye gitmemesi konusunda Ali Koç’u aradığını itiraf etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanıı Ekrem İmamoğlu, izlemek için gittiği Galatasaray – Fenerbahçe derbisinden önce Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un bir bakan tarafından aranarak maça gitmemesi için baskı yapıldığını açıklamıştı.

Olaya ilişkin açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sayın Ali Koç’a ‘burada bir problem olabilir. Siz ev sahibisiniz’ dedim” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Ankara’nın Çubuk ilçesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun uğradığı saldırı üzerinden “CHP’lileri şehit cenazesine almayın” açıklaması soruldu.

CHP’LİLERİN ŞEHİT CENAZELERİNE GİTMEMESİNİ TEDBİR AMAÇLI SÖYLEMİŞ

“Tam da bu iş için söyledim.” diyerek saldırıya yönelik güvenlik amaçlı bir açıklama yaptığını savunan Soylu, “Ben itfaiyeci değilim. Benim görevim sadece bulunduğum yerde sabahtan akşama kadar bir görevi ifa etmek değil. Ben yazı memuru değilim. Ben bütün hepsini düşünmek zorundayım. 24 Haziran’da her CHP’li, Kılıçdaroğlu ve takımı şunu söylemedi mi, ‘Bir oyunuzu CHP’ye bir oyunuzu HDP’ye verin’ dedi. Ben bu tabloyu gördüm. Ben 3,5 yıl İstanbul il başkanlığını yaptım. Bunların, il başkanlarının, şehit cenazelerine, protokol olarak girmemeleri gerektiğini valilere tedbir olarak söyledim.” dedi.

Daha sonraki açıklamasında “İklim yumuşadı istedikleri yere gidebilirler’ dediğini ifade eden Süleyman Soylu, “CHP-HDP işbirliğini hem siyaseten onaylamadığımı hem de bu tedbiri almak zorunda olduğumu söyledim.” ifadesini kullandı.

SOYLU, İMAMOĞLU’NUN MAÇA GİTMEMESİ KONUSUNDA ALİ KOÇ’U ARAMIŞ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu içinde aynı şeyleri söylediğini açıklayan Süleyman Soylu, “Beşiktaş maçına gitti. Sayın Cumhurbaşkanımıza oralarda hakaret edildi.” vurgusunda yaptı.

Fenerbahçe-Galatasaray derbisi öncesi istihbarat birimlerinin sosyal medyada İmamoğlu için “FETÖ’cünün burada ne işi var” şeklinde paylaşımlar yapıldığı uyarısında bulunduğunu belirten İçişleri Bakanı Soylu, “Mazbata meselesini gündeme getirdiler. Ben de Sayın Ali Koça’a ‘burada bir problem olabilir. Siz ev sahibisiniz’ dedim.” şeklinde konuştu.

Ali Koç’a, İmamoğlu’nun maça gitmemesi konusunda rica etmesini söylediğini anlatan Soylu, “O da dedi ki, ‘Sizin isminizi verebilir miyim’ dedi. Ben de ‘memnuniyetle’ dedim. ‘Benim sizden istirhamım bir daha rica edin’ dedim. ‘Bakan beni arasın’ demiş. Ben de Ali Koç’a, ‘Üzerimizdeki sorumluluğu attık, tedbirlerinizi siz de biz de arttıralım’ dedim.” dedi.

“HDP’NİN ANKARA’DAKİ KONGRESİNE MÜDEHALE ETTİM”

HDP’nin Ankara’da yaptığı kongreye müdahale ettiğini de vurgulayan Süleyman Soylu, “Neden? Bir güvenlik temini için müdahale ettim. Onların bilgisi dahilinde. İşin bir arka  perdesi var. Ben bunun iklimini İçişleri Bakanı olarak düşünmek zorundayım.” ifadesini kullandı.

“Bir cinsel taciz söz konusuysa orada yakalanan kişinin ilçede karakola alınmamasına kadar müdahale etmek zorundayım.” sözleriyle konuşmasına devam eden Soylu, “O ilçede o kişi karakola alınırsa insanlar oraya yıkılır ve toplumsal hadise meydana gelir. Bu tip toplumsal olayların tamamında devreye girerim.” sözleri ile kendini savundu.

HDP’li Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesinde yaşanan gerginlikle ilgilide konuşan Soylu, “Aysel Tuğluk olayında olduğu gibi. Kalktım oraya gittim. Bir İçişleri Bakanı nasıl mezarlığa gider? Anında müdahale edemezsiniz, toplumsal olaylar beklemediğiniz noktaya itilir.” dedi.

Hangi Bakan, İmamoğlu’nun maça gitmesini engellemek istedi?

Gündem

AKP Kovid-19’a rağmen Alişan ve Demet Akalın için lokanta açtırdı

AKP, restoranlara getirilen Kovid-19 yasağını şarkıcı Alişan ve Demet Akalın için deldi. Şanlıurfa’da belediye sosyal tesislerinde yasağa rağmen verilen yemek ziyafetini Akalın sosyal medya hesabından paylaştı.

BOLD – Kovid-19 yasağını AKP’li belediye Demet Akalın ve Alişan için deldi. Şanlıurfa’ya giden Alişan ve Akalın için Eyyubiye ilçesinde belediye sosyal tesislerinde yemek ziyafeti verildi.

Sözcü’nün haberine göre Urfa’ya giden şarkıcı Demet Akalın ve Alişan için AKP’li belediye, restoranlara getirilen müşteri kabul etme yasağını deldi. Eyyubiye ilçesindeki Cumhuriyet Parkı Sosyal Tesislerinin restoranında yasağın delindiği o anlara ait görüntüleri Akalın sosyal medyadan paylaştı.

AYRIMCILIĞA TEPKİ

Yasağa rağmen şarkıcılar için restoran yasağının delinmesine tepki gösteren Eyyübiye ilçe belediyesi eski meclis üyesi Bilal Tekatlı “Esnafa günah belediyeye mübah mı?sn valim @Abdullah_Erin47 restaurant ve lokantalar sadece paket servisi olacaktı. Kamu kurumları, hükümetimizin aldığı kararları çiğniyor ise vatandaş ne yapsın. Gereğini yapmanız dile ile” ifadelerin kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

Üniversite sınavında yarım milyon kişi sıfır çekti

Üniversiteye giriş sınavlarında eğitimin durumu gözler önüne serildi. İlk aşama olan Temel Yeterlilik Sınavı’na (TYT) giren adayların yüzde 24’ü hiçbir soruya doğru cevap veremedi. Temel matematikte ise 399 bin aday sıfır çekti.

BOLD – Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) bu yılki oturumlarına ilişkin değerlendirme raporu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayımlandı. Raporda detaylı ve çarpıcı veriler yer aldı. Özellikle sınava başvuran herkesin girmek zorunda olduğu TYT matematik ve fende sıfır çekenlerin sayısı oldukça dikkat çekti.

Birgün’de yer alan habere göre, sınava katılan adaylardan Temel Matematik veya Türkçe testlerinin en az birinden 0.5 veya daha fazla ham puanı bulunan 2 milyon 257 bin 671 adayın 2020-TYT puanı hesaplandı. Bu durumda 38 bin 467 adayın puanı hesaplanmadı yani sıfır almış kabul edildi. 512 bin 39 aday ise 150 puan alamadıkları için daha ilk barajı aşamayarak, elendi.

TYT’de 120 sorunun tamamını hiçbir aday doğru cevaplayamadı. 119 soruyu doğru cevaplayan sayısı ise yalnızca 4 oldu. 53 aday ise hiçbir soruyu doğru cevaplayamadı.

Adayların 4 bin 50’si Türkçe testinde, 37 bin 432 aday Sosyal Bilimler testinde, 399 bin 271 aday matematik testinde, 553 bin 129 aday Fen Bilimleri testinde hiçbir soruya doğru cevap veremedi.

Sınavdaki ortalama doğru cevaplar ise şöyle:

♦ Türkçe: 40 soruda 14,29

♦ Sosyal Bilimler: 20 soruda 7,79

♦ Temel Matematik: 40 soruda 5,56

♦ Fen Bilimleri: 20 soruda 2,67

Okumaya devam et

Gündem

6 yıl sonra Kobani olaylarına 30 gözaltı daha

6-8 Ekim 2014’te Kobani gösterilerine katıldığı tespit edilen 30 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Eş zamanlı operasyonlarda 27 kişi gözaltına alındı.

BOLD – Batman Cumhuriyet Başsavcılığı 6 yıl aradan sonra Kobani olayları için bir kez daha düğmeye bastı. İddiaya göre başsavcılık 6-8 Ekim 2014’teki Kobani olaylarına dair yeni bilgilere ulaştı. Bu kapsamda Batman İl Emniyet Müdürlüğü tarafından “Şehit Birol Öztekin” ismiyle operasyon başlatıldı.

Güvenlik güçleri, izinsiz gösterilere karıştığı belirtilen 30 şüpheli hakkında verilen gözaltı kararının ardından belirlenen adreslere eş zamanlı operasyonlar yaptı. Operasyonlarda 27 kişi gözaltına alındı. 3 şüphelinin yakalanması için de çalışmalar sürüyor.

Şahısların adreslerinde yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyal, fotoğraf, doküman, 2 tabanca, pompalı tüfek ve kaleşnikof silah ele geçirildi.

Okumaya devam et

Popular