Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Facebook: Milyonlarca Instagram şifresi, şifresiz bir şekilde depolandı

Facebook şifrelerinin okunabilir bir şekilde depolandığı itirafından sonra şirket şimdi de milyonlarca Instagram şifresinin aynı şekilde sunuculara yüklendiğini açıkladı.

Facebook, okunabilir biçimde depolanan Facebook şifrelerinden sonra şimdi de Instagram şifrelerinin aynı formatta depolandığını itiraf etti.

Sosyal medya devi, mart ayının başlarında milyonlarca kullanıcının şifresinin, şifresiz metin halinde sunuculara yüklendiğini açıklamıştı. Facebook, bu açıklamanın ardından hemen bir açıklama daha yaparak, gizli verilerin yanlış kullanımlara konu olmadığını söylemişti. Tüm bunlardan bir hafta sonra ise Facebook’un veri paylaşma uygulaması sebebiyle federal soruşturma altında olduğu ortaya çıkmıştı.

Daha bu olayın dumanı üstünde tüterken Facebook, on binlerce Instagram kullanıcısının şifresinin de benzer bir yöntemle depolandığını duyurdu. Burada da sayılar on binler değil milyonlar. Facebook, yayımladığı blog yazısında milyonlarca Instagram şifresinin, sunuculara okunabilir formatta yüklendiğini söyledi.

Yazıda, duruma ilişkin şu bilgiler paylaşıldı:

“Bu yazı yayımlandıktan sonra, daha fazla okunabilir formatta Instagram şifre kayıtlarının olduğunu keşfettik. Bunun milyonlarca Instagram kullanıcısını etkilediğini tahmin ediyoruz. Diğerlerinde yaptığımız gibi bu kullanıcıları da bilgilendireceğiz. Yaptığımız araştırmalara göre, depolanmış olan bu kayıtlar istismar edilmemiş ve kayıtlara uygunsuz bir şekilde erişilmemiş.”

Şifresiz bir şekilde depolanan bu dosyalar, binlerce Facebook çalışanına açık durumdaydı. Facebook’un yaptığı açıklamaya göre, Facebook’un içerisinden herhangi bir kimse bu dosyaları yanlış bir şekilde kullanmamış veya bu şifrelere erişilmemiş.

Tüm bunlara ek olarak Facebook, gizliliği konusunda endişelenen Instagram kullanıcılarının şifrelerini hemen değiştirmelerini ve iki aşamalı kimlik doğrulamayı aktifleştirmelerini önerdi.

Teknoloji

Elon Musk insan beynini bilgisayara bağlayacağı tarihi açıkladı

Elon Musk, insanlık için bir dönüm noktası olarak gösterilen deneyler için tarih verdi. İnsan ve bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kuracak olan Neuralink çipinin insanlı deneylerine bu yılın sonlarında başlanması planlanıyor.

BOLD – Elon Musk, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. Musk, beyni bilgisayara doğrudan bağlamayı planlayan çalışmaların insanlı deneylerine yıl sonunda başlanabileceğini açıkladı.

İNSANLI DENEYLER İÇİN İZİN BEKLENİYOR

Neuralink,  geçtiğimiz yıl kamuoyuna tanıtıldığında büyük ses getirmişti. Hatta ABD Gıda ve İlaç İdaresi çipi ‘çığır açan cihaz’ olarak isimlendirdi. Buna karşın henüz insan üzerinde deney yapılmasına imkan verecek izinleri verilmedi.

DENEY TARİHİ İÇİN HEDEF YIL SONU

Twitter üzerinden sorulara cevap veren Musk, “Neuralink implant güvenliğini sağlamak için çok sıkı çalışıyor ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi ile yakın iletişim içerisindeler. İşler iyi giderse, bu yılın sonlarında ilk insan deneylerine başlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Neuralink’i geçtiğimiz yıl tanıtan milyarder girişimci, beyin implantının; hafıza kaybı, depresyon ve görme engeline kadar çeşitli nörolojik sorunları ve omurga yaralanmalarını çözebileceğini iddia etmişti.

Musk’ın 2016 yılında hayata geçirdiği  Neuralink adlı şirketin amacı çok yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine ara yüzleri geliştirmek.

MUSK ÇALIŞMALARIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

Diğer yandan Musk’un sahibi olduğu SpaceX firması yaklaşık 10 gün önce uzaya tek seferde 143 uydu fırlatarak rekor kırdı. Uyduların 133’ü ticari ve devlet uydusu. 10’u ise Starlink uydusu. Daha önceki rekor ise 104 uydu ile Hindistan’a aitti.

SpaceX’in yanı sıra elektrikli otomobil Tesla ve toplu taşımada çığır açmayı hedefleyen Hyperloop’un da sahibi olan Elon Musk, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un  ardından dünyanın en zengin ikinci insanı olma unvanına sahip.

Okumaya devam et

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0