Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Atilla Yeşilada: Ya bu politika değişecek, ya AKP düşecek

Ekonomist Atilla Yeşilada, “Kulak verin, ne olur, ya bu politikalar değişecek, ya AKP düşecek” dedi.

Yeşilada, paraanaliz.com’daki yazısında şu ifadelere yer verdi:

Her şeyin başı ve sonu insan. Eğer beşeri sermayeniz yetersizse para, teknoloji, münbit toprak ya da doğal kaynağınız mebzul miktarda olsa da kalkınmazsınız, medenileşemezsiniz, zenginleşemezsiniz.

En güzel örneği Suudi Arabistan’dır. Vahabi İslami topluma zorla yedireceğiz diye bedevi kalan bir toplum. Deve sidiğiyle tedavi olup kılıçla dans eden, kuzu doldurulmuş deveyi elle yiyen cahiliye ordusu.

“AKP REJİMİNİN BU ÜLKEYE BIRAKTIĞI EN KÖTÜ MİRAS CAHİLİYE DEVRİ”

AKP rejiminin bu ülkeye bıraktığı en kötü miras da Cahiliye Devri’dir. Bunu 2 yolla yaptı. Birincisi eğitim sistemini kendine seçmen yetiştiren bir araç olarak kullandı. İkincisi hakim olduğu her ekonomik alanda liyakat yerine partizanlığı birinci istihdam şartı olarak yerleştirdi. Bakın şu habere:

“Liseye Geçiş Sınavı (LGS) kapsamında yapılan merkezi sınavda matematik testinin başarı oranı 100 üzerinden 24.77 ile diğer alt testler arasında en düşük değere sahip oldu. Matematik testinde öğrencilerin doğru cevap ortalamasının 20 soruda 4.95 olduğu belirtildi.”

Bu gençlik iş bulabilir mi? SmartPhone’dan daha zeki değil ki iş bulsun?

Etrafını da cahillerle dolduran Başkan Erdoğan maalesef ekonomi konusunda da doğru bilgilendirilmiyor. Bakın Kızılcahamam kapanış konuşmasında ne diyor:

“Ekonomide yeni dönemin ilk yol haritasını seçimden hemen sonra açıkladık. Vergi sistemi, tarım, bankacılık ve finans gibi alanlarda bu yıl içinde hayata geçireceğimiz yapısal değişiklikleri kamuoyuyla paylaştık. Öncelikle bankacılık sektörünün sermaye yapısını güçlendirecek ve bunun üzerinden reel kesimin finans imkanını genişleteceğimizi söyledik. Ağustos ayından beri yaşanan sıkıntıları çok iyi biliyoruz. Vatandaşlarımızı rahatlatacak adımları attıkça başımızdaki kara bulutların dağılacağına inanıyoruz”

“ÖZEL SEKTÖRÜN BORÇ YÜKÜ ÖDENEMEZ HALE GELDİ”

Sevgili Başkanım, bu bilgileri size verenler zatınıza en büyük kötülüğü yapıyor. Bahsettiğiniz tüm o verilerin miyadı yayınlandığı gün doldu. Çünkü yayınlandıkları tarihten bu yana dolar/TL yüzde 5 değer kazanırken, hem mevduat hem de kredi faizleri bir kez daha yükselişe geçti. Yani özel sektörün borç yükü ödenemez hale geldi.

“REFORM PROGRAMI HERHALDE HALKTAN GİZLİ AÇIKLANDI”

Eğer bir reform programı açıklandıysa, herhalde bu halktan gizli yapıldı, çünkü Albayrak Abi’min anlattıklarından ne biz, ne de Washington’da onu dinleyenler tek bir kelime anladılar. İnanmıyorsanız o tarihten bu yana Türkiye’den kaçan sıcak paraya bakın, CDS primleri ve DİBS faizlerine bakın.

Başkanım Erdoğan devam ediyor:

“Esasen ekonomide son 9,5 ayda yaşananlar ülkemizin ekonomik gerçeklerinden kaynaklanmış da değildir.

Bir dönem sınırlarımıza atılan füzeler, bombalar, sıkılan kurşunlar neyse son aylarda ekonomimize yapılan saldırılar da aynıdır. Hatta bir ay öncesinde de benzer girişimler oldu. Hemen tedbirlerimizi alıp kimse farketmeden önünü kestik.

Silahlı ve diplomatik teröre nasıl teslim olmadıysak, ekonomik teröre de teslim olmadık, olmayacağız. Geçtiğimiz zorlu sınamalar bize büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa davasından asla taviz veremeyeceğimizi tekrar hatırlatmıştır. Bir kez daha gördük ki ya olacağız ya öleceğiz, bunun başka yolu yok.”

“EKONOMİK TERÖR FALAN YOK”

Değerli Liderim, ekonomik terör filan yok. Arjantin’den de ecnebi kaçıyor, çünkü popülist Kirchner iktidara gelecek korkusu var.

Brazilya’da Sosyal Güvenlik açıklarını kapatacak reform programı geciktiğinde fonlar satıyor. Hadi onları bırakın, İtalya AB Komisyonu’na diklendi, DİBS faizleri taşınamaz seviyeye yükselince teslim oldu.

“‘KALLEŞ YABANCI’ YALANI, POSTLARINI KURTARMAK İSTEYEN BASİRETSİZ BÜROKRAT VE DANIŞMANLARIN UYDURDUĞU EFSANE”

Başkanım Erdoğan, size anlatılan ekonomide kötüye giden her şeyin arkasında kalleş yabancıların olduğu yalanı aslında bir dizi basiretsiz bürokrat ve danışmanın postlarını kurtarmak için kullandığı efsanedir.

Yine size eminim ballandıra ballandıra anlatılan SWAP pazarının kapısını kitlemek, el altından TCMB rezervlerini kamuya borç verip gizliden döviz satarak TL’yi dengede tutmak, enflasyonu düşürmek için zam yapana soruşturma başlatmak ekonomide dengeleri mahvetti.

Artık kimse üretim ve yatırım yapmak istemiyor. Çiftçi ekim yapmaktan vazgeçiyor. Türkiye gibi deve yüküyle faiz veren ülkeden para kaçıyor ya!

“BU ÜLKEDE MEVDUAT VE KREDİ FAİZLERİNİ SARAYIN BELİRLEDİĞİNİ HERKES BİLİYOR”

TBB ve BDDK her gün yemin billah inkar etsin, bu ülkede mevduat ve kredi faizlerini sarayın belirlediğini herkes biliyor, çünkü özel toplantılarda bankacılar Londra’da barlarda anlatıyor.

Bu salakça uygulama sonucu banka sermayeleri erozyona uğradı, kimse bankasına yeni sermaye koymaz, kıymetli Başkanım. Siz düşünün, başkasının yöneteceği bakkala siz para koyar mısınız?

“SEÇİMLERDEN HANGİ DERSİ ALDINIZ?”

Seçimlerden ders aldığınızı söylediniz. Hangi dersti o? Global ekonomiye entegre olan tüm şehirlerde (Bursa hariç) serbest meslek çalışanı herkesin siyasi tercih gözetmeksizin ya evinde oturduğu ya da partinize oy vermekten caydığı gerçeği mi?

MHP’dir yüzde 19 oy alan, AKP’ye kalır yüzde 30! Hiçbir ekonomik ekol ve mantığın kabul etmeyeceği popülist politikalarla Hazine’yi boşaltıp kamu bankalarına tonla kredi verdirmenin, tanzim satışların tek bir oy getirmediği gerçeği mi?

“PARTİNİZ YAKINDA YAVRULAYACAK, MAŞALLAH DEDE OLACAKSINIZ”

Size mezara kadar sadakat yeminleri edenlerin daha 1 Nisan’da sendika, parti, kıyafet, bıyık değiştirdiğini siz söylemediniz mi? Partiniz yakında yavrulayacak, maşallah dede olacaksınız.

Davutoğlu ve Babacan’ı sahneye çıkartan kendi egoları değildir Sayın Erdoğan, bunu en iyi siz bilirsiniz, dip dalgadır. Sadece Pelikan kuşu besleyince martılar, kargalar, serçeler, bülbüller, dodolar alındı, yeni kümes arıyor.

“İKTİDARDAN GİTMENİZE SAMİMİ OLARAK ÜZÜLÜP GÖZ YAŞI TEK KİŞİ BEN OLACAĞIM”

Size tüm cüzdanımla, pardon kalbimle temin ediyorum. Zat-ı şahaneniz ve değerli partinizin iktidardan gitmesine samimi olarak üzülüp göz yaşı dökecek tek kişi ben olacağım. Çünkü itibarım, İsviçre bankalarındaki milyarlarım, Barbados’ta AirBNB’ye verdiğim tatil sitesi, hepsini sizin hatalarınıza borçluyum.

Odin yazdıysa bozsun, eğer bir gün bu ülke normalleşirse, benim gibi orta boylu, orta zekalı, orta yaşlı naçiz kulunuz aç kalır.

O yüzden kulak verin, ne olur, ya bu politikalar değişecek, ya AKP düşecek. “Ortodoksi” Heybeliada Ruhban Okulu’nda öğretilen bir ders değildir, Paşam. Ekonomiyi kurtaracak reçetelere verilen isimdir.

Sizin Pelikanınız, Akbabanız, kan emen Yarasanız olmak için emir bekleyen Sadık Kulunuz FÖŞ.

Ekonomi

Düşük zam pancar üreticisini hayal kırıklığına uğrattı

Pancar ton alım fiyatının en az 400 lira olarak açıklanmasını bekleyen pancar üreticisi, belirlenen 336 TL ile büyük şok yaşadı. Daha önce AKP’li Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı pancar fiyatı, artışın küçük olması nedeniyle yazılı açıklama ile sessiz sedasız duyuruldu.

BOLD – Girdi maliyetlerindeki artışa rağmen 2020 yılı pancar alım fiyatları 336 lira olarak belirlendi. Artışın küçük olması nedeniyle pancar fiyatlarını AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ya da Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli açıklayamadı. Belirlenen fiyat, yazılı bir açıklama ile duyuruldu.

GEÇEN YIL ERDOĞAN AÇIKLAMIŞTI

Şeker pancarında çiftçi büyük bir hayal kırıklığına uğradı. 2020 yılı pancar alım fiyatlarına çok düşük bir artış yapıldı. Pancar alım fiyatlarına maliyetlerin çok altında bir artış yapılmasının, üretimi olumsuz etkilenmesinden endişe ediliyor. Pancar alım fiyatları geçen yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 1 Eylül’de açıklanırken, bu yıl Ekim ayı sonunda yapılan yazılı açıklama ile sessiz sedasız yapıldı.

ÜRETİCİ 400 LİRA OLMASINI İSTİYORDU

Girdi maliyetleri son bir yıl içinde en az yüzde 50 artarken, pancar alım fiyatının yüzde 12 gibi çok düşük bir fiyat artışıyla belirlenmesi üreticide şok etkisi yaptı. Pancar üreticisi, maliyetlerdeki artışa karşılık pancar alım fiyatının en az 400 lira olarak açıklanmasını bekliyordu. Türkşeker’den yapılan yazılı açıklamada, 2020 yılı ürünü şeker pancarı baz alım fiyatının 336 TL olarak belirlendiği kaydedildi.

 

İzmir, 5.0 büyüklüğünde artçı depremle sarsıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Bankalar salgında 46 milyar lira kâr etti

Tüm sektörleri vuran koronavirüs salgını, bankaların kâr etmesini engelleyemedi. Bu yılın ilk 9 ayında bankalar 46.3 milyar lira kâr etti. Toplam kredi miktarı ise 3.56 trilyon liraya çıktı. 

BOLD – Bankacılık sektörünün, yılın ilk dokuz aylık dönemindeki net kârı, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 29 artışla 46.3 milyar liraya yükseldi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre, bankacılık sektörünün toplam kredileri Eylül sonunda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40, 2019 sonuna göre de yüzde 34 artışla 3.56 trilyon liraya çıktı. Bu dönemde aktif büyüklüğü de 6 trilyon liraya ulaşan sektörün sermaye yeterlilik rasyosu da Eylül’de yüzde 19, sorunlu krediler (NPL) rasyosu da yüzde 4.06 olarak gerçekleşti.

İzmir, 5.0 büyüklüğünde artçı depremle sarsıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Dış ticaret açığı rekor kırdı: Yüzde 189’luk artış

Eylül’de dış ticaret açığında rekor seviyede artış kaydedildi. İhracat eylül ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.8 artarak 16 milyar dolar, ithalat yüzde 23 artarak 20.8 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığı da yüzde 189.6 artarak 4.8 milyar dolara yükseldi.

BOLD – Dış ticaret açığı eylül ayında yüzde 189.6 artarak 4.8 milyar dolara yükseldi. İlk 9 ayda dış ticaret açığı da yüzde 79.5 artarak 37.9 milyar dolara çıkarken, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 75.8’e geriledi.

9 AYLIK AÇIK 37.9 MİLYAR DOLAR

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) “Dış Ticaret İstatistikleri, Eylül 2020” raporuna göre, ihracat eylül ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.8 artarak 16 milyar dolar, ithalat yüzde 23 artarak 20.8 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığı da yüzde 189.6 artarak 4.8 milyar dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 90.2’den yüzde 76.8’e geriledi. İlk 9 ayda ise bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracat yüzde 10.9 azalarak 118.3 milyar dolar, ithalat yüzde 1.5 artarak 156.2 milyar dolar oldu. İlk 9 ayda dış ticaret açığı da yüzde 79.5 artarak 37.9 milyar dolara çıkarken, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 86.3’ten yüzde 75.8’e geriledi.

OTEL DOLULUK ORANI YÜZDE 44’E GERİLEDİ

Turizmle ilgili dün açıklanan bir dizi veri kapsamında, Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) raporuna göre, ülke genelinde otellerin önemli bir bölümü pandemi nedeniyle verdikleri molaya devam ediyor. Açık otellerden sağlanan verilere göre Eylül 2020’de otel dolulukları, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 39.6 azalarak ortalama yüzde 44.9 oldu. İlk 9 ayda ise ortalama doluluk oranı yüzde 47.8 düşüşle yüzde 35.4 oldu. TÜİK verilerine göre turizm geliri temmuz, ağustos, eylül aylarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 71.2 azalarak 4 milyar dolar oldu. Kültür ve Turizm Bankanlığının verilerine göre yabancı ziyaretçi sayısı eylülde yüzde 59.4 azalarak 2.2 milyon kişiye indi.

 

Depremde ölenlerin sayısı 24’e yükseldi

Okumaya devam et

Popular