Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Temelli: Kızgın demir ancak adaletle soğuyabilir

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Kızgın demiri soğutmak” ifadesine ilişkin konuştu. Temelli: “Bu kızgın demir adaletle soğuyacak” dedi.

Temelli, “Demokrasi İttifakı” ile eşit yurttaşlık temelinde hukukun üstünlüğü, insan hakları, evrensel değerlere sahip çıkan bir anayasa süreci başlatılması gerektiğini belirtti.

GAZETECİLERİ, SİYASİLERİ İÇERİ ATARAK DEMİR SOĞUTULMAZ

Kızgın demiri soğutmanın yolunun hukukun gereğini yapmak, adaletli bir toplum yaratmaktan geçtiğini ifade eden Temelli, “Demiri soğutacak şey adalettir. O yüzden Leyla Güven 173 gündür adalet diyor. Gazetecileri, siyasetçileri içeri atarak, Ayşe öğretmeni içeri atarak, Selahattin Demirtaş’ı, Figen Yüksekdağ’ı, İdris Baluken’i, arkadaşlarımızı içeri atarak soğutamazsın” ifadelerini kullandı.

KIZGIN DEMİRE BENZİN DÖKÜYOR

Temelli şunları kaydetti: “Biz psikolojisini anlayamıyoruz. Söze başlarken ‘Kızgın demiri soğutalım’ diyor. Cümle biterken kızgın demire benzin döküyor. 82 milyon diyor. Cümleyi bitirirken, bütün HDP’lilere terörist diyor. Bugün HDP’nin etkilediği seçmen kitlesi 10 milyon. 10 milyon seçmen kitlesi Türkiye’de 25 milyona yakın bir kitleyi etkilediği anlamına gelir. 82 milyonun 25 milyonunu düşmanlaştırıyor. Diğer taraftan Türkiye İttifakı’ndan bahsediyor.”

KRİZDEN KRİZE SÜRÜKLENEN BİR KABİNE VAR

Cumhurbaşkanının kendi sınırlarına çekilmesi gerektiğini dile getiren Temelli, “Kabinesini yeniden gözden geçirmelidir. Bu kabineyle yol alınamayacağı çok net ortaya çıkmıştır. Krizden krize sürüklenen bir kabine var karşımızda. Damatla, otel sahibiyle, hastane sahibiyle olacak bir şey değil. Ciddi bir krizin içindeki ülkenin krizden çıkabilmesi için liyakat esasına göre bir kabineyi hayata geçirmelidir” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE SİSTEMİ ANAYASA DÜZLEMİNDE TARTIŞILMALI

Temelli şunları söyledi: “Demokrasiyi askıya alıp günü kurtaralım demek artık mümkün değildir. Diğer taraftan parlamento demokrasi konusunda inisiyatif almalıdır, yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü konusunda gerekli adımları bir an önce atmalıdır. Ülke demokratikleşirse krizlerden çıkabilir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi tutmamıştır. Partili Cumhurbaşkanlığı modeli bir kabustur. Bu uydurulmuş bir sistemdir. Türkiye sistemini Anayasa düzleminde yeniden tartışmak zorundadır.

DEMOKRASİ İTTİFAKI TARTIŞILMALI

Türkiye’nin rahatlaması için demokratik siyasetin öncelenmesi gerektiğini belirten Temelli, “Basın ve ifade özgürlüğü gibi temel konularda atılması gereken adımlar var. Bugünkü anlayışla Türkiye devam edemez. 31 Mart tam da bunu söylüyor. Kürt halkını düşmanlaştır, savaşı süreklilik haline getir, OHAL aklıyla hareket et ve sonra kalk Türkiye halklarından 4 yıllık vize iste. Hayır, kimse Erdoğan’a vize vermez. O yüzden bizim davetimiz herkesin umuduna hitap eden bir davettir. Demokrasi İttifakı dediğimiz; bugünden sonra bütün demokratik zeminlerde mutlaka tartışılmalıdır.” dedi.

Ertuğrul Kürkçü: Türkiye ittifakı teklifi CHP’yi çürümüş diktatörlüğe ortak etme çabasıdır

Politika

AKP’li vekilin araba gafının faturası tutanak memuruna kesildi

Nilgün Ök

“18 yıl önce araba yoktu” sözü ile gündem olan AKP Milletvekili Nilgün Ök’ün gafının faturası tutanak memuruna kesildi. Ök’ün aslında “Yerli araba yoktu” dediğini bildiren Meclis Başkanlığı, sözü tutanağa geçiren görevlinin istifa ettiğini duyurdu.

BOLD – TBMM Başkanlığı, “18 yıl önce Türkiye’de araba yoktu” diyen AKP Milletvekili Nilgün Ök’ün aslında “Yerli araba yoktu” dediğini belirterek, sözleri tutanağa geçiren görevlinin istifa ettiğini duyurdu.

RESMİ KAYITLAR “18 YIL ÖNCE TÜRKİYE’DE ARABA MI VARDI?” ŞEKLİNDE

TBMM’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2021 bütçe görüşmeleri sırasında AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök’ün, 18 yıl önce Türkiye’deki arabalara ilişkin sarf ettiği sözler gündemdeki yerini hâlâ koruyor. Meclis’in resmi tutanaklarına göre Ök, “18 yıl önce Türkiye’de araba mı vardı?” dedi. Bu ifadeleri kamuoyunda tartışma oluşturan Ök, “Yerli araba yoktu” dediğini söyleyerek Meclis Başkanlığı’na başvurdu. Meclis Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada Nilgün Ök’ün “Yerli araba” dediği belirtilerek, sorumlu memurun istifa ettiği bildirildi.

SORUMLULUĞU ÜSTLENEREK İSTİFA ETTİ

Bütçe görüşmeleri sırasında bir vekile ait ifadelerin tutanakta değiştirildiğine ilişkin iddialarla ilgili inceleme başlatıldığı belirtilen açıklamada, “TBMM Tutanak Hizmetleri Başkanlığı bünyesinde yapılan değerlendirmede, incelenmemiş tutanak üzerinde bir değişiklik yapıldığı, bir kaç saat içinde ise ses kayıtlarının incelenmesi neticesinde tutanağın ilk haline döndürüldüğü tespit edilmiştir. İncelenmemiş tutanak üzerinde değişiklik işlemini yapan Tutanak Hizmetleri Başkan Yardımcısı, söz konusu işlemle ilgili sorumluluğu üstlenerek görevinden istifa etmiştir” denildi.

 

Hizmet Hareketi gönüllülerine hakaret ve saldırıya ‘ağır ceza’

Okumaya devam et

Politika

İletişim Başkanlığı: Berat Albayrak Varlık Fonundan affını istedi

İletişim Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığından istifa eden Berat Albayrak ile Arda Ermut’un ‘görevlerinden aflarını’  istediğini belirterek Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyeliklerinin sona erdiği belirtildi.

BOLD – İletişim Başkanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, görevlerinden aflarını talep eden Berat Albayrak ve Arda Ermut’un Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyeliklerinin sona erdiği bildirildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliğine Ahmet Burak Dağlıoğlu’nu atadığı kaydedildi.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu olan Ahmet Burak Dağlıoğlu Şubat 2020’de Yatırım Ofisi Başkanlığına atanmıştı. Üyeliği sona erdirilen Arda Ermut ise Eylül 2018’de TVF Yönetim Kurulu Üyeliğine atanmış, daha önce Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanlığı yapmıştı.

Ankara ve İstanbul başsavcıları Yargıtay üyeliğine getirildi

Okumaya devam et

Politika

Davutoğlu koronavirüse yakalandı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun koronavirüs testinin pozitif çıktığı belirtildi. Davutoğlu, “Genel durumum iyi. Çalışmalarımızı karantina süresi boyunca evimden devam ettireceğim” dedi.

BOLD – Parti Sözcüsü Serkan Özcan, Davutoğlu’nun sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

Davutoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün yaptırdığım Covid-19 test sonucu pozitif çıktı. Allah’a şükürler olsun genel durumum iyi. Çalışmalarımızı karantina süresi boyunca evimden devam ettireceğim. Bütün hastalarımıza Rabbim’den acil şifa diliyorum. Lütfen önlemlere ve sağlığınıza dikkat edin” ifadelerini kullandı.

Çakıcı: Sende beni öldürtebilecek yürek var mı Bay Kemal?

Okumaya devam et

Popular