Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Uluslararası kuruluşlar, Türkiye’de Wikipedia’nın hala yasak olmasına tepki gösterdi

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia’ya 29 Nisan 2017’den bu yana Bilgi Teknolojiler Kurumu’nun (BTK) tarafından Türkiye’den erişim engellendi. 

Aralarında Uluslararası Pen Kulübü ve Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) bulunduğu kurum ve kuruluşlar ikinci yılını dolduran bu yasağa ortak bir bildiriyle tepki gösterdi.

Türkiye’nin bağımsız medya ve internette ifade özgürlüğünü kısıtlamak konusundaki eylemlerini kınayan kuruluşlar, “Türkiye hükümetini çevirimiçi de dahil olmak üzere ifade özgürlüğünü engellemek adına yapılan bütün girişimlerini sonlandırmaya çağırıyoruz” dedi.

Yapılan açıklamada “bağımsız medyaya yönelik engeller ve haberciliği yasa dışı ilan etmek insan haklarına aykırıdır” ifadesiyle evrensel hukuk normlarının vurgusu yapıldı. 

Uluslararası kuruluşların ortak yayımladığı bildiri şu şekilde:

29 Nisan 2017’de Türkiye hükümeti Wikipedia sitesine erişimi tamamen engelledi. Hükümet’in 5651 numaralı “internet yasası” ulusal güvenlik adına her türlü erişim engeli ve sansüre olanak sağlıyor. 

Wkipedia, Türkiye Devleti’nin Suriye’deki terör gruplarını desteklediğini iddia eden makaleyi yayından kaldırmayı reddedince yetkililer, bu maddeye dayanarak Wikipedia’ya erişim yasağı getirdi.

Bu yasak, ifade özgürlüğü ve bilgiye erişim hakkına getirilmiş ağır bir darbedir. Bu sadece 80 Milyon nüfusu barındıran Türkiye için değil, Türkiye’de yaşayanların katkı ve yorumlarından mahrum bırakılanlar da dahil herkes için bilgiye erişim hakkının kısıtlanmasıdır.

Bu yasak Türkiye’de internet ve medya sansürünün boyutunu gözler önüne seriyor ve ne yazık ki istisnai bir örnek değil. Uzun süredir ulusal güvenlik gerekçe gösterilerek, Twitter, Youtube ve Facebook dahil olmak üzere birçok platform ve websitesine engelleme getirildi. 

Twitter’ın raporuna göre, Türkiye içeriklerin kaldırması konusundaki taleplerde açık arayla ilk sırada.

Sivil toplumdan ve Wikipedia’nın kendisinden gelen birçok çağrıya rağmen, yasağın kaldırılmasına yönelik bir çalışma yok. Wikimedia Vakfı Mayıs 2017’de Wikipedia’ya erişim yasağını Anayasa Mahkemesi’nin gündemine taşısa da, şu ana kadar yanıt gelmedi.

Türkiye’de yasağın kaldırılması için mahkemelere yapılan birçok başvuru ve çağrının yanı sıra, Wikimedia Vakfı Mart 2018’de “Sizi özlüyoruz Türkiye” kampanyası başlattı. Bu sene de aynı kampanyayı Twitter ve Instagram üzerinden tekrarlayacak. Kampanyanın amacı yasağın kaldırılması ve bütün dünyadan insanların yasaktan nasıl etkilendikleri konusunda paylaşımlar yapması.

Diğer yandan hükümet artık internet yasakları ve davaları konusundaki verilerini bile gizli tutuyor. Bunun için öne sürülen gerekçe bu verilerin ülkenin itibarına zarar veriyor olmasıdır.

Metinde imzası bulunan kuruluşlar olarak, Türkiye yetkililerini Wikipedia ve yasaklı tüm websitelerine yönelik erişim engelini kaldırmaya davet ediyoruz. Bu yasaklar uluslararası insan hakları standartlarıyla uyum göstermemektedir. Dahası, bağımsız medyaya yönelik engeller ve haberciliği yasadışı ilan etmek insan haklarına aykırıdır.

IPI ve Uluslararası Pen Kulübü’nün yanı sıra bildiride imzası bulunan kurum ve kuruluşlar şöyle:

ARTICLE 19,

ARTICOLO 21,

European Centre for Press and Media Freedom,

Initiative for Freedom of Expression,

International Press Institute,

Norwegian PEN,

PEN International,

P24

Gündem

AKP Kovid-19’a rağmen Alişan ve Demet Akalın için lokanta açtırdı

AKP, restoranlara getirilen Kovid-19 yasağını şarkıcı Alişan ve Demet Akalın için deldi. Şanlıurfa’da belediye sosyal tesislerinde yasağa rağmen verilen yemek ziyafetini Akalın sosyal medya hesabından paylaştı.

BOLD – Kovid-19 yasağını AKP’li belediye Demet Akalın ve Alişan için deldi. Şanlıurfa’ya giden Alişan ve Akalın için Eyyubiye ilçesinde belediye sosyal tesislerinde yemek ziyafeti verildi.

Sözcü’nün haberine göre Urfa’ya giden şarkıcı Demet Akalın ve Alişan için AKP’li belediye, restoranlara getirilen müşteri kabul etme yasağını deldi. Eyyubiye ilçesindeki Cumhuriyet Parkı Sosyal Tesislerinin restoranında yasağın delindiği o anlara ait görüntüleri Akalın sosyal medyadan paylaştı.

AYRIMCILIĞA TEPKİ

Yasağa rağmen şarkıcılar için restoran yasağının delinmesine tepki gösteren Eyyübiye ilçe belediyesi eski meclis üyesi Bilal Tekatlı “Esnafa günah belediyeye mübah mı?sn valim @Abdullah_Erin47 restaurant ve lokantalar sadece paket servisi olacaktı. Kamu kurumları, hükümetimizin aldığı kararları çiğniyor ise vatandaş ne yapsın. Gereğini yapmanız dile ile” ifadelerin kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

Üniversite sınavında yarım milyon kişi sıfır çekti

Üniversiteye giriş sınavlarında eğitimin durumu gözler önüne serildi. İlk aşama olan Temel Yeterlilik Sınavı’na (TYT) giren adayların yüzde 24’ü hiçbir soruya doğru cevap veremedi. Temel matematikte ise 399 bin aday sıfır çekti.

BOLD – Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) bu yılki oturumlarına ilişkin değerlendirme raporu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayımlandı. Raporda detaylı ve çarpıcı veriler yer aldı. Özellikle sınava başvuran herkesin girmek zorunda olduğu TYT matematik ve fende sıfır çekenlerin sayısı oldukça dikkat çekti.

Birgün’de yer alan habere göre, sınava katılan adaylardan Temel Matematik veya Türkçe testlerinin en az birinden 0.5 veya daha fazla ham puanı bulunan 2 milyon 257 bin 671 adayın 2020-TYT puanı hesaplandı. Bu durumda 38 bin 467 adayın puanı hesaplanmadı yani sıfır almış kabul edildi. 512 bin 39 aday ise 150 puan alamadıkları için daha ilk barajı aşamayarak, elendi.

TYT’de 120 sorunun tamamını hiçbir aday doğru cevaplayamadı. 119 soruyu doğru cevaplayan sayısı ise yalnızca 4 oldu. 53 aday ise hiçbir soruyu doğru cevaplayamadı.

Adayların 4 bin 50’si Türkçe testinde, 37 bin 432 aday Sosyal Bilimler testinde, 399 bin 271 aday matematik testinde, 553 bin 129 aday Fen Bilimleri testinde hiçbir soruya doğru cevap veremedi.

Sınavdaki ortalama doğru cevaplar ise şöyle:

♦ Türkçe: 40 soruda 14,29

♦ Sosyal Bilimler: 20 soruda 7,79

♦ Temel Matematik: 40 soruda 5,56

♦ Fen Bilimleri: 20 soruda 2,67

Okumaya devam et

Gündem

6 yıl sonra Kobani olaylarına 30 gözaltı daha

6-8 Ekim 2014’te Kobani gösterilerine katıldığı tespit edilen 30 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Eş zamanlı operasyonlarda 27 kişi gözaltına alındı.

BOLD – Batman Cumhuriyet Başsavcılığı 6 yıl aradan sonra Kobani olayları için bir kez daha düğmeye bastı. İddiaya göre başsavcılık 6-8 Ekim 2014’teki Kobani olaylarına dair yeni bilgilere ulaştı. Bu kapsamda Batman İl Emniyet Müdürlüğü tarafından “Şehit Birol Öztekin” ismiyle operasyon başlatıldı.

Güvenlik güçleri, izinsiz gösterilere karıştığı belirtilen 30 şüpheli hakkında verilen gözaltı kararının ardından belirlenen adreslere eş zamanlı operasyonlar yaptı. Operasyonlarda 27 kişi gözaltına alındı. 3 şüphelinin yakalanması için de çalışmalar sürüyor.

Şahısların adreslerinde yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyal, fotoğraf, doküman, 2 tabanca, pompalı tüfek ve kaleşnikof silah ele geçirildi.

Okumaya devam et

Popular