Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

YSK İstanbul seçimini iptal mi edecek? Ekrem İmamoğlu kalacak mı?

YSK İstanbul seçimini iptal mi edecek? Ekrem İmamoğlu kalacak mı? Bold canlı yayınında Ahmet Doğan’ın konuğu Gazeteci Adem Yavuz Arslan gündemin sıcak gelişmelerini sizin için yorumluyor!

YSK İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili ne karar verecek? YSK Başkanı Sadi Güven Ekrem İmamoğlu kararını ne zaman açıklayacak? YSK Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını onaylayacak mı yokes İstanbul seçimini iptal mi edecek? İstanbul’da seçimin tekrarlanacağı iddiaları ne kadar gerçekçi? Adem Yavuz Arslan anlatıyor.

YSK 31 Mart 2019 İstanbul seçim sonuçlarını henüz açıklamada. Herkes YSK’nın İstanbul ile ilgili son dakika açıklamasını bekliyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan İstanbul seçimleriyle ilgili yaptığı son açıklamasında YSK’nın İstanbul seçimlerini iptal etmesi gerektiğini söylemiş ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını tanımadığını açıklamıştı.

Ekrem İmamoğlu açıklamalarında kendisinin mazbatasını aldığını ve artın İBB Başkanı’nın kendisi olduğunu söylüyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Ekrem İmamoğlu’nun bu açıklamasını ciddiye almamakla birlikte 31 Mart 2019 İstanbul seçim sonuçlarını kabul etmediğini söyledi.

Erdoğan, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven’in İstanbul’da seçimi iptal edip yeniden seçim kararı alacağından emin olduğunu söyledi. Ayrıca mazbatasını Alan Ekrem İmamoğlu’nun İBB Meclis toplantılarında ‘topal ördek’ olduğunu açıklamıştı.

Ekrem İmamoğlu ,Tayyip Erdoğan’ın bu açıklamalarına karşı kendisinin İBB Başkanı olduğunu ve mazbatasını alarak başkan seçildiğini İBB Meclis toplantılarında defalarca söyledi. Seçim sürecinde Kuran ve Yasin okuyarak dikkat çeken Ekrem İmamoğlu Binali Yıldırım’ın İstanbul’u kaybettiğini de sözlerine ekledi. İBB Başkanı İmamoğlu antrikot ve musakka açıklamalarıyla da dikkat çekmişti.

Ekrem İmamoğlu son dakika açıklamalarında YSK’nın İstanbul seçim sonuçları açıklamalarında kendisine sürpriz yapmayacağını ve kendisinin başkanlığının onaylanacağından emin olduğunu söyledi. Ankara’dan glen son dakika haberlerine göre YSK’nın İstanbul seçim sonuçlarını iptal edebilir ve Sadi Güven Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını iptal ederken seçimlerin yenileneceğini açıklayabilir.

Şimdi gözler YSK Başkanı Sadi Güven’in İstanbul ve İmamoğlu hakkında yapacağı son dakika açıklamasında… Bu arada Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruklu saldırıyla ilgili yeni video görüntüleri ortaya çıktı. Kılıçdaroğlu’na yumruk atan şahıs ve evin etrafını saran kişiler açıkça görülüyor. Kılıçdaroğlu Ankara Çubuk’taki bir şehit cenazesinde yumruklu saldırıya uğramıştı.

 

Gündem

I. Mahmut kitabesine babasının adını ekletti

İstanbul Fatih’teki tarihi Vezir Çeşmesini restore ettiren AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı’nın, çeşmedeki kitabeye babasının adını eklettiği ortaya çıktı.

BOLD – TBMM’de yaşadığı canlı yayın kazası sonrası Yeliz lakabıyla bilinir hale gelen AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı’nın restore ettirdiği Vezir Çeşmesinde skandal ortaya çıktı.

Çalışmaları sırasında çeşme kitabesi de restore edildi. Yenilenen kitabede çeşmenin banisi Sultan I. Mahmud’un yanına Çamlı’nın babasının adının da eklendiği ortaya çıktı. Kitabeye Arapça “Sahibül hayrat merhum Zeki Ahmed Çamlı” yazıldığı anlaşıldı.

1912 yılındaki yangında tahrip olan orijinal kitabenin ise akıbeti bilinmiyor.

15 Temmuz’un ayırdığı öğretmen çift: Biri mezarda biri gurbette

Okumaya devam et

Gündem

Esnaf Bitti! Sokağa iniyorlar

Esnaf, tüm vergiler iptal edilsin, esnafa kira ve kredi desteği, çalışanlara ekonomik destek, faturalardaki vergilere muafiyet talebiyle Cuma günü eylem yapacak.

BOLD – Yıllardır ekonomik krizle boğuşan esnaf pandemi sonrası batacak hale geldi. Son alınan koronavirüs tedbirleriyle iyiden iyiye bunalan esnaf sokağa iniyor. “Esnaf destek bekliyor, batıyoruz” sloganıyla hareket eden esnaf dernekleri sosyal medyadan örgütleniyor. İstanbul’daki KADİDER, BEYDER, Beşiktaş Esnafları Yardımlaşma Dernekleri, Avcılar Cafe Bare İşletmecileri Derneği, tüm vergiler iptal edilsin, esnafa kira ve kredi desteği, çalışanlara ekonomik destek, faturalardaki vergilere muafiyet talebiyle 27 Kasım Cuma saat 15.30’da Kadıköy İskelesinde basın açıklaması gerçekleştirecek.

Bülent Arınç’ın oğlundan babasına fitneci diyen ‘Reis’e duygu dolu mesaj

Okumaya devam et

Gündem

Tarım Kredi Kooperatifi, borcunu ödeyemeyen çiftçilerin traktörünü haczetti

Krediyle aldıkları traktörler ellerinden alınan çiftçiler zor günler yaşıyor. Tüm çabalarına rağmen tarım aletlerini geri alamadıklarını ve yetkililere seslerini duyuramadıklarını açıklayan köylüler, “Kimselere ulaşamıyoruz. Çiftçi şu anda Reise küsüyor” dedi.

BOLD – Tarım Kredi Kooperatifinin çiftçilere uyguladığı yüksek faiz, çiftçiyi traktörsüz bıraktı. Çiftçiler borçlarını ödeyemez hale geldiğini iddia ederken, köye jandarma eşliğinde gelen kooperatif yetkilileri, traktörlere ve tarım malzemelerine el koydu.

TARIM KREDİ KOOPERATİFİ TARIM ALETLERİNİ HACZETTİ

Anka’nın haberine göre Amasya Büyük Kızılca köyündeki çiftçilerin traktörleri ellerinden alındı. Çiftçiler Tarım Kredi Kooperatifi’nden aldıkları tarımsal malzemelerin bedellerine uygulanan yüksek faiz nedeniyle borçlarını ödeyemezken jandarma eşliğinde köye gelen kooperatif yetkilileri, köylülerin tarım malzemelerine el koydu.

“YARINIMIZI ARTIK GÖREMEZ DURUMDAYIZ”

Köylülerden birisi “Anadolu çiftçisi yalnız ve sahipsiz bir durumda. Kimselere ulaşamıyoruz, çiftçi şu anda Reise küsüyor. Gecelerimiz zindan gibi geçiyor. Yarınımızı artık göremez durumdayız” diyerek yaşananlara itiraz etti.

ÇİFTÇİNİN MALİYETİ, SATIŞ RAKAMINI GEÇTİ

Geçimini seracılıkla sağlayan çiftçilerden Ömer Sarı ise “Burası 250 hanelik bir köy, burada göç yok her hanede 7-8 kişi vardır. Herkes birlikte yaşar. Başta domates yetiştirmek üzere seracılıktan geçimimizi sağlarız. Tarım Kredi Kooperatifinden fide, gübre gibi tarım ürünleri alırız. Zamanı geldiğinde de kooperatife borcumuzu öderiz. Ancak uzun zamandır domatesi maliyetinin altında sattığımız için kooperatife olan borcumuz katlanarak artıyor. Geçen yıl domatesi 1400 lira maliyetle alıp 1000 liraya sattık. Bu sene 1800 lira maliyetle aldığımız domatesi 1400 liraya sattık. Kooperatiften aldığımız fidenin bir tanesi 4 lira ve üzeri maliyetinde. Avukat, savcı jandarmalarla birlikte gelerek 10 kişinin traktörüne el koydular.” dedi.

96 BİN LİRALIK BORÇ 1 MİLYON LİRAYA ÇIKTI

Yaşananları anlatan Amasyalı bir başka çiftçi ise “Hiçbir bilgi vermeden bizim arabamız ve traktörümüz götürüldü. Kendi malı gibi alıp götürdüler. Tarım kredisine borcum var. 96 bin lira olan anaparanın borcu 1 milyon. Yani ben bu parayı zaten istesem de ödeyemem. İki yıldır üst üste satışların kötü gitmesi, maliyetimizin yüksek olup düşük fiyatlara satmamız bizi bu duruma getirdi. Yoksa bu köyde kimse borcundan kaçtığı veya ödeme yapmak istemediğinden değil, bu insanlar zamanı geldiğinde gider parasını öder. Hükümetten istediğimiz borcumuzu taksitlendirmesi.” ifadelerin kullandı.

“İKİ TRAKTÖRÜMÜZ VAR, 10 SENEDİR KULLANAMIYORUZ”

Çiftçilikle geçimini sağlayan ve kefil olduğu için traktörü haczedilen köylü ise “Artık dengemiz şaştı. Adamlar eliyle koymuş gibi sanki o kadar emek edip almamışız gibi traktörlerimizi alıp gitti. Biz borcumuzu ödeme taraftarıyız ama para kazanamıyoruz.  Herkesi kefil yapıyor, birbirine bağlıyor. İnsanlar borçlanıyor sonra. Bizim iki traktörümüz var. 10 senedir kullanamıyoruz. Ama bu kefillikten dolayı 10 senedir üstümüzden de çıkartamıyoruz” dedi.

TUNCER: ÇİFTÇİLERİN TARIMSAL ALETLERİNİN HACZEDİLMESİ YASAK

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer de ”Büyük Kızılca Köyü, Aksavul, Kayrak köylüleri mağdur. Torba yasadan umutluyduk. Tarım kredi borçlarının da kapsama alınmasını istedik. Ama olmadı. Köylülerin yüzde 70’inden fazlası tarım krediye borçlu. İcra iflas kanununda çiftçilerin tarımsal aletlerinin haczedilmesinin yasak olmasına rağmen, bu kanun dikkate alınmayarak çiftçilerin tarım aletleri haczedildi. Köylüler, borçlarının silinmesini talep etmiyor. Taksitlendirilerek ödemek istiyor” diye konuştu.

Okumaya devam et

Popular