Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

1 Mayıs’a özel ‘işçi ve emekçi’ şarkıları

Bugün 1 Mayıs… Emekçilerin günü… Türkiye’de yüz binlerce insanın yıllar boyunca emek verdikleri işlerinden KHK zulmüyle koparılmalarının üstünden neredeyse 3 yıl geçti. Kimisi hiçbir hukuki temele dayanmayan suçlamalarla hala cezaevinde kimisi ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Bir zamanlar kalem tutan ellerle inşaatta çalışırken ölenler de oldu, Gökhan Açıkkolu gibi işkenceyle öldürülenler de… İnsanların sağırlaştığı bu zor zamanlarda şarkılar anlatıyor emeğin kutsallığını emekçinin, alın terinin kıymetini… İşçilere, emeğe, yaşamın gerçeklerine dair şarkılarla geçireceğimiz bir gün olsun…

İNSAN PAZARI

Güven Park’ta toplanan işçilerin ağzından anlatıyor hikayelerini: “Açlığın dini olmaz, yoksulluğun vatanı, kör olasın kahpe devran…”

SABAH TÜRKÜSÜ

Ezginin Günlüğü
Gönlünde pamuk gibi bir dünya hayali taşıyanlara: “Ağzımda bal gibi tatlı bir türkü, bir iner bir çıkarım bu yokuşu, ağzımda bal gibi tatlı bir türkü, kazanırım çocuklarıma ekmek parası.”

HARRAN OVASI

Bulutsuzluk Özlemi
Nejat Yavaşoğulları ve Bulutsuzluk Özlemi anlatıyor Harran Ovası’nı: “Pamuk tarlasında, güneşin altında, kadın erkek yanyana yapardılar çapa. Günler gelip geçmez, ömür böyle bitmez, birey olmak hâlâ zor, Harran Ovası’nda.”

MADENCİDEN

Grup Yorum
Acısını paylaşmayı bir yana bırakın, bu mesleğin kaderinde ölüm olduğunu yıllar yılı söyleyenlere inat: “Yürü derler yürü derler açlığa yürü derler, kara elmas tabut olmuş gerekirse ölün derler.”

FABRİKA KIZI

Bitmeyen ve hiç bitmesini istemediğimiz bir efsane, Alpay’ın Fabrika Kızı. Şarkının sözleri fabrika kızını bir öykü gibi işler: “Makinalar diken gibi batar her gün kalbine…”

NEBAHAT

Ahmet Kaya
Bir gün rahat yüzü görmeyen ve kabahatin kimde olduğunu -çoğumuz gibi- bulamayan Nebahat’in öyküsü bu kez anlatılan: “Kırmızı hırkasını ah seneler eskitti, sonunda rüyasını sandığına kilitledi.”

TAMİRCİ ÇIRAĞI

Cem Karaca
“Ustam geldi sırtıma vurdu, unut dedi romanları, ‘İşçisin sen işçi kal!’, giy dedi tulumları.”

ÇIRAK ARANIYOR

Zülfü Livaneli
“Elim sanata düşer usta, yürek acıya, ölüm hep bana, bana mı düşer usta?”

İŞÇİNİN EMEKÇİNİN BAYRAMI

Gündem

Gelibolu’daki orman yangını kontrol altına alındı

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesi Ilgardere mevkisinde iki gündür devam eden ve 450 hektarlık alanın etkilendiğini orman yangınının kontrol altına alındığı açıklandı.

BOLD – Gelibolu ve Eceabat ilçeleri arasındaki Ilgardere ve Yalova köyleri yakınındaki ormanlık alanda başlayan yangın 16 saattir devam ediyor. Dün akşam saatlerinde havadan müdahaleye ara veren ekipler, sabah gününün ilk ışıklarıyla tekrar harekete geçti. Söndürme çalışmalarını dün Manisa’daki son programını iptal ederek Çanakkale’ye gelen Tarım ve Orman Bakanı Ekrem Pakdemirli koordine ediyor.

Yangınla ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, orman yangınının kontrol altına alındığını açıkladı. Bakan Pakdemirli, “Yaklaşık şu ana kadar 450 hektar alanımız etkilenmiş gözüküyor. Kesin tespitler yangın tamamen söndürüldükten sonra yapılır” diye konuştu.

Çalışmalara katılan ekiplerle ilgili bilgi veren Bakan Pakdemirli “Çanakkale’deki yangına, 20 helikopter, 107 arasöz, 400 personelle müdahale ediliyor” dedi

Orman ve itfaiye ekiplerinin karadan ve havadan müdahale ettiği orman yangını sırasında Çanakkale Boğazı kapatılırken, 300 nüfuslu Yalova köyünün de tedbir amaçlı boşaltıldığı bildirildi.

Tayyip Erdoğan’ı eleştirdiği için hayatını kararttılar

Okumaya devam et

Gündem

Havai fişek faciası soruşturmasında fabrika sahiplerine gözaltı

Sakarya’nın Hendek ilçesinde patlamanın yaşandığı havai fişek fabrikasının sahipleri Ali Rıza Coşkun ve oğlu Yaşar Coşkun gözaltına alındı.

BOLD – Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının Sakarya Hendek’teki havai fişek fabrikasında geçen cuma günü 7 kişinin ölümüne neden olan patlamayla ilgili yürüttüğü soruşturmada yeni gelişme yaşandı. Fabrikanın sahibi Ali Rıza Coşkun ile oğlu Yaşar Coşkun gözaltına alındı.

Daha önce gözaltına alınan fabrika müdürü H.A.V, ustabaşları E.Ö. ve A.A. ile fabrikanın sözleşmeli iş sağlığı ve güvenliği uzmanı A.B. dün adliyeye sevk edilmişti. 4 kişi gece saatlerinde çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı.

Yukarıçalıca mevkisinde yaklaşık 15 dönüm alana kurulu havai fişek fabrikasında 3 Temmuz saat 11.15’te meydana gelen ve yaklaşık 50 kilometre uzaklıktan, kentin birçok noktasından duyulan patlamalarda 7 kişi hayatını kaybetmiş, hastaneye kaldırılan 122 kişi tedavilerinin ardından taburcu edilmişti. Hastanelerde 1’i il dışında olmak üzere 4 kişinin tedavisi ise devam ediyor.

Okumaya devam et

Gündem

Milli Piyango’da skandal bitmiyor: Son 3 çekilişte büyük ikramiyeler aynı ilçeye gitti

Süper Loto, Sayısal Loto ve On Numara’nın 25-29 Haziran tarihleri arasındaki büyük ikramiyelerinin tamamını Ankara’nın Çankaya ilçesinden çekilişe katılanlar kazandı.

BOLD – Demirören Grubu ve İtalyan ortaklarının işletim hakkını almasının ardından adı şaibelerle gündemden düşmeyen Milli Piyango İdaresinde (MP) yeni bir skandal ortaya çıktı. MP İdaresinin düzenlediği, Süper Loto, Sayısal Loto ve On Numara çekilişlerinin 25-29 Haziran tarihleri arasındaki büyük ikramiyelerin tamamını Türkiye’nin tek bir ilçesinden çekilişe katılanlar oynayanlar kazandı.

3 ÇEKİLİŞİ AYNI İLÇE KAZANDI

Ankara’nın Çankaya ilçesinden çekilişe katılanların kazandığı 3 çekilişte toplam 16.7 milyon lira dağıtıldı. Süper Loto, Sayısal Loto ve On Numara çekilişlerinin 25-29 Haziran arasında büyük ikramiyeyi Ankara Çankaya’da oynayanlar kazandı. 3 çekilişte toplam 16.7 milyon lira kazanıldı.

AYRINTILI SORUŞTURULMALI

Konuyu gündeme taşıyan CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, “Milli Piyango çekilişlerinde artık süreklilik arz eden şaibe iddiaları, ayrıntılı bir şekilde soruşturulmalı. Milyonlarca vatandaşın parası ve umudu üzerinden yapılan çekilişte yetkililerin tavrı, Milli Piyango’ya olan güveni bir kez daha sarstı. Bakanlık sorduğumuz sorulara ne cevap verecek merakla bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

ÖZELLEŞTİRİLİP DEMİRÖRENLER’E VERİLDİ

Milli Piyango, Türkiye Varlık Fonu tarafından özelleştirilmiş, ihaleyi kazanan Sisal-Şans ortak girişiminde, Demirören Grubu’nun yüzde 51, İtalyan Sisal’ın ise yüzde 49 ortaklığı bulunuyor. Demirören Grubu daha önce de ABD’li Scientific Games ile İddaa ihalesini kazanmıştı.

Tayyip Erdoğan’ı eleştirdiği için hayatını kararttılar

Okumaya devam et

Popular