Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

1 Mayıs’a özel ‘işçi ve emekçi’ şarkıları

Bugün 1 Mayıs… Emekçilerin günü… Türkiye’de yüz binlerce insanın yıllar boyunca emek verdikleri işlerinden KHK zulmüyle koparılmalarının üstünden neredeyse 3 yıl geçti. Kimisi hiçbir hukuki temele dayanmayan suçlamalarla hala cezaevinde kimisi ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Bir zamanlar kalem tutan ellerle inşaatta çalışırken ölenler de oldu, Gökhan Açıkkolu gibi işkenceyle öldürülenler de… İnsanların sağırlaştığı bu zor zamanlarda şarkılar anlatıyor emeğin kutsallığını emekçinin, alın terinin kıymetini… İşçilere, emeğe, yaşamın gerçeklerine dair şarkılarla geçireceğimiz bir gün olsun…

İNSAN PAZARI

Güven Park’ta toplanan işçilerin ağzından anlatıyor hikayelerini: “Açlığın dini olmaz, yoksulluğun vatanı, kör olasın kahpe devran…”

SABAH TÜRKÜSÜ

Ezginin Günlüğü
Gönlünde pamuk gibi bir dünya hayali taşıyanlara: “Ağzımda bal gibi tatlı bir türkü, bir iner bir çıkarım bu yokuşu, ağzımda bal gibi tatlı bir türkü, kazanırım çocuklarıma ekmek parası.”

HARRAN OVASI

Bulutsuzluk Özlemi
Nejat Yavaşoğulları ve Bulutsuzluk Özlemi anlatıyor Harran Ovası’nı: “Pamuk tarlasında, güneşin altında, kadın erkek yanyana yapardılar çapa. Günler gelip geçmez, ömür böyle bitmez, birey olmak hâlâ zor, Harran Ovası’nda.”

MADENCİDEN

Grup Yorum
Acısını paylaşmayı bir yana bırakın, bu mesleğin kaderinde ölüm olduğunu yıllar yılı söyleyenlere inat: “Yürü derler yürü derler açlığa yürü derler, kara elmas tabut olmuş gerekirse ölün derler.”

FABRİKA KIZI

Bitmeyen ve hiç bitmesini istemediğimiz bir efsane, Alpay’ın Fabrika Kızı. Şarkının sözleri fabrika kızını bir öykü gibi işler: “Makinalar diken gibi batar her gün kalbine…”

NEBAHAT

Ahmet Kaya
Bir gün rahat yüzü görmeyen ve kabahatin kimde olduğunu -çoğumuz gibi- bulamayan Nebahat’in öyküsü bu kez anlatılan: “Kırmızı hırkasını ah seneler eskitti, sonunda rüyasını sandığına kilitledi.”

TAMİRCİ ÇIRAĞI

Cem Karaca
“Ustam geldi sırtıma vurdu, unut dedi romanları, ‘İşçisin sen işçi kal!’, giy dedi tulumları.”

ÇIRAK ARANIYOR

Zülfü Livaneli
“Elim sanata düşer usta, yürek acıya, ölüm hep bana, bana mı düşer usta?”

İŞÇİNİN EMEKÇİNİN BAYRAMI

Gündem

Twitter’da “Taksi durağında 0 tek sayı mı çift mi sayı mı kavgası” esprisine gözaltı

“Bağcılar’da bir taksi durağında ‘0 tek sayıdır çift sayıdır’ kavgası: 2 yaralı, bir taksici gözaltında” şeklinde paylaşım yapan bir vatandaş gözaltına alındı.

BOLD – İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgeyle, önceki gün koronavirüsle mücadele kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir’de taksilerin trafiğe çıkışına kısıtlama getirildi. Yürürlüğe giren genelgeye göre, taksiler artık bir gece tek plaka, bir gece çift plaka olarak trafiğe çıkmaya başladı.

‘İKİ TAKSİCİ YARALI BİR TAKSİCİ GÖZALTINDA’

Çekmeköy’de yaşayan Ceyhun T. (38) adlı vatandaş, karar ile ilgili sosyal medya platformu Twitter hesabından espri yaparak, “Bağcılar’da bir taksi durağında ‘0 tek sayıdır çift sayıdır’ kavgası: 2 yaralı bir taksici gözaltında” şeklinde paylaşımda bulundu.

‘GOY GOY OLSUN DİYE’

Ceyhun T.’nin paylaşımları bazı sosyal medya kullanıcılarını rahatsız etti. Gelen şikayetler üzerine polis, adresi tespit edilen Ceyhun T.’yi gözaltına aldı. Emniyetteki ifadesinde, “Goy goy olsun diye yaptım” dediği öğrenilen Ceyhun T.’nin, ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme veya aşağılama’ suçlarından adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

Uşak Valisi vatandaşları azarladı: “Sosyal mesafeyi ayarlayın sosyal mesafeyi…”

Okumaya devam et

Gündem

Bütün vakıflara talimat: Erdoğan’ın kampanyasına bağış yapın!

Vakıflar Genel Müdürlüğü, azınlıklar dahil bütün vakıflara gönderdiği yazıyla AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı ‘Biz bize yeteriz’ kampanyasına yardım etmelerini istedi.

BOLD – Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele sürecine finans desteği kabilinden AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Biz bize yeteriz’ başlıklı yardım kampanyası başlattı.

GENEL MÜDÜR BURHAN ERSOY İMZASIYLA GİTTİ

Erdoğan’ın açıklaması sonrası özellikle kamu kurumları kampanyaya destek mahiyetinde resmi yazılarla personelini ve ilgili muhataplarını sürece katılmaya çağırdı.

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy da bu minvalde bir yazıyı muhataplarına gönderdi:

ÇALIŞANLARIN VE PAYDAŞLARIN DESTEK OLMASI ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR

“Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak söz konusu kampanyaya tüm çalışanlarınız ve paydaşlarınızlar destek olunması önem arz etmektedir.

Bu çerçevede Milli Dayanışma Kampanyası’nın personelimize, yeni vakıflar, mülhak vakıfları, esnaf vakıfları, cemaat vakıfları ile vakıf dost ve bağışçılarına duyurulmasını ve gerekli desteğin verilmesini önemle rica ederim.”

HAHAMBAŞI HALEVA VE PATRİK II. SAHAK DESTEK VERMİŞTİ

Hahambaşı İshak Haleva kampanyaya katıldığını belirterek 5 maaşını bağışlamıştı. Ardından da Türkiye Ermenileri Patriği II. Sahak 5 maaşını bağışlayarak sürece katılmıştı.

Kılıçdaroğlu: İnsanlar evde açlığa mahkûm ediliyor

Okumaya devam et

Gündem

Uşak Valisi vatandaşları azarladı: “Sosyal mesafeyi ayarlayın sosyal mesafeyi…”

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, sokağa indi ve vatandaşa sosyal mesafe ayarı verdi. Dip dibe yürüdüğü ekibine bakmadan sokaktaki Uşaklıları birbirlerine yakın durdukları gerekçesiyle azarladı.

BOLD – Uşak’taki işlek caddelerde denetim yapan Uşak Valisi Funda Kocabıyık ve yardımcılarının vatandaşlara ve görevli polis memurlarına tavrı tepki çekti. Vali Kocabıyık cadde üzerinde birbirine yakın yürüyen vatandaşları ‘Sosyal mesafeyi ayarlayın sosyal mesafeyi. İnsanlar çok dip dibe” diyerek azarladı. Kocabıyık daha sonra polislere yönelerek, ‘Düzeltin oraları. Hadi! Herkes!’ diye emirler yağdırdı.

‘MESELEYİ YANLIŞ ANLAMIŞSINIZ’

Sosyal medyada dolaşıma giren görüntüler tepki topladı. Gazeteci Yıldıray Oğur, vatandaşları ve polisleri çocuk azarlar gibi azarlayan Vali Kocabıyık’ı, ”Uşak sadece ilin adı Vali hanım, tamamen yanlış anlamışsınız meseleyi!” sözleriyle eleştirdi.

Kıvanç Tatlıtuğ koronavirüs şüphesiyle hastaneye yatırıldı

Okumaya devam et

Popular