Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Evrende, düşünülenden çok daha fazla “su dünyası” olabilir

Bilim insanları, galakside su dünyaları adı verilen ötegezegenlerin bir hayli fazla olduğunu düşünüyor. Bu gezegenlerden bazılarının yüzde 50'si su ve okyanusların derinlikleri binlerce kilometreye ulaşabiliyor.

Yeni bir modele göre evrende çok fazla su dünyası bulunuyor ve bu gezegenlerdeki okyanusların derinlikleri binlerce kilometreye ulaşabiliyor.

Bilim insanları, galakside devasa tek bir okyanusla kaplı olan ve su dünyaları adı verilen ötegezegenlerin bir hayli fazla olduğunu düşünüyor. Geliştirilen yeni bir simülasyona göre bu su dünyaları yalnızca yaygın değil, ayrıca oldukça bereketli. Bu su dünyaları, yüzlerce hatta binlerce kilometre derinlikte okyanuslara sahip.

Proceedings of the National Academy of Sciences’ta yayımlanan bir araştırma, Samanyolu’nda su dünyalarının oldukça sık bulunduğu tezini destekliyor. Harvard Üniversitesi’nden Li Zeng ve ekip arkadaşları, bir bilgisayar simülasyonu kullanarak Neptün altı büyüklüğündeki gezegenlerin muhtemelen su dünyaları olduğunu gösteren yeni veriler sundu.

Gezegensel formasyon modellerine göre su dünyaları, diğer bir deyişle okyanus dünyaları, gerçekten var ve gezegenlerin sayısı oldukça bol. Hatta 2017’de yayımlanan bir araştırmaya göre, en yaşanabilir Dünya benzeri gezegenler olarak su dünyaları seçildi.

Kepler ile yapılan gözlemler ve diğer gözlemevindeki gökbilimciler tarafından incelenen ötegezegenlerden toplanan verilere göre, iki adet dominant ötegezegen türü bulunuyor ve bu gezegenlerin ölçekleri Dünya’nın bir ile dört katı arasında değişiyor.

Bu ötegezegen türlerinden bir tanesinin yüzeyindeki kayalık diğerlerine göre daha fazla ancak nispeten daha düşük yoğunlukta ve orta bir boyuta sahip.

Araştırmacıların asıl ilgisini çeken ise ikinci türdeki gezegenler. Bunun sebebiyse araştırmacıların üç ihtimal arasında kalmış olması:

Birinci ihtimalde bu gezegenlerin hidrojeni bol bir atmosferle çevrili, kayadan oluşan bir çekirdeğe sahip oldukları düşünülüyor.

İkinci ihtimali düşünen araştırmacılar, bu ötegezegenlerin katı ya da sıvı halde ciddi anlamda suya sahip olduklarını tahmin ediyor.

Son ihtimaldeyse araştırmacılar bu iki ihtimalin de bir arada bulunabileceği bir senaryoyu öngörüyor.

Geleneksel düşünce bunların gaz cüceleri olduğunu, su dünyalarının gezegensel sistemlerin “kar hattı”nın (ana yıldızla arasında bulunan mesafe) uzağında olabileceğini söylese de yeni bilgisayar modellemesi bu Neptün altı gezegenlerin oldukça gösterişsiz atmosferlere sahip olduğunu söylüyor.

Bu arada gezegensel büyüme ve gelişme simülasyonları çoğu orta ölçekli gezegenlerin su dünyaları olduğuna işaret ediyor.

Yeni araştırmayla bulunan Neptün altı su dünyalarının toplam kütlesinin en az yüzde 25’i su yoğunluklu buz ve sıvılarla kaplı. Hatta bu gezegenlerden bazılarının yüzde 50’si su ile kaplı.

Kıyaslama yapmak gerekirse, Dünya kayalık yoğunluklu ve içerdiği su miktarı, kütlesinin yüzde 0,025’i kadar. Atmosferindeki su miktarı ise toplam kütlesinin milyonda biri kadar.

Li, Gizmodo’ya verdiği röportajda, “İstatistiksel olarak konuşacak olursak su dünyaları, Dünya benzeri kayalık gezegenlerden daha çok olabilir. Belki de her tipik Güneş benzeri yıldız bir ya da daha fazla su dünyasına sahip ve belki de bizim Güneş sistemimiz daha az tipiktir. Genel olarak konuşacak olursak, kayalıklı dünyalar ve su zengini Neptün altı gezegenlerin olduğu gezegen sistemleri, Samanyolu’nda bizim güneş sistemimizden çok daha fazla olabilir” dedi.

Dünya’nın bariz bir yüzeyi bulunuyor ancak Neptün altı su dünyalarında bu böyle olmayabilir. Toplam kütlesinin yüzde 25’i ile yüzde 50’si su olan bu gezegenler tamamen su altında olabilir. Li’ye göre bu gezegenlerin “belli bir yüzeyi olabilir de olmayabilir de…”

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Teknoloji

Erdoğan da Telegram hesabı açtı

Tayyip Erdoğan, Whatapp’ın tepki toplayan yeni kullanıcı sözleşmesi sonrası, Türkiye’de de popülaritesi artan haberleşme uygulamalarından Telegram ile yerli BİP’te hesap açtı.

BOLD – Erdoğan Dijital Medya adlı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iletişim uygulamaları Telegram ve BİP’te hesap açtığı belirtildi. Paylaşımda “Cumhurbaşkanımız Erdoğan, haberleşme uygulamaları BiP ve Telegram’da” denilerek kanalların linki verildi.

Dünya çağında bir milyarı aşan kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz günlerde yeni kullanıcı sözleşmesi maddelerini açıkladı. WhatsApp sözleşmesine dair tartışmalar ise sosyal medyada gündem konusu oldu.

Whatapp yerine kullanılabilecekler listesinin başına yer alan uygulamalardan Telegram’ın popülaritesi her geçen gün artıyor.

Saray’ın Whatapp’ın yerine önerdiği yerli BİP’in kullanıcıdan istediği veriler pes dedirtti

 

Okumaya devam et

Teknoloji

Saray’ın Whatapp’ın yerine önerdiği yerli BİP’in kullanıcıdan istediği veriler pes dedirtti

Saray’ın önerdiği iletişim platformu BİP’in konum, kimlik bilgileri, cihaz bilgileri, yedekleme bilgilerinin yanı sıra kullanıcılardan ödeme bilgilerini bile  istediği ortaya çıktı.

BOLD – Milyarlara ulaşan kullanıcısıyla en yaygın iletişim platformlarından biri olan Whatapp 8 Şubat itibariyle yeni bir döneme giriyor.

Whatapp, güncellenen koşullarını ve gizlilik ilkesini onaylamayan kullanıcılarının hesaplarını bu tarihten sonra kapatacak.

YERLİYE DAVET

Whatapp’ın bu kararı kişisel verilerin güvenliği konusunda tartışma doğururken, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç’tan konuyla ilgili bir açıklama geldi. Whatapp kullanıcılarına çağrıda bulunan Koç: “BİP ve Dedi gibi milli ürünlerimizde var. Tüm vatandaşlarımızı yerli ve milli uygulamaları kullanmaya davet ediyoruz”

Öte yandan Odatv’de yer alan habere göre ise Koç’un önerdiği uygulamalar da kişisel veriler konusunda güvenli değil. BİP’in istediği veriler arasında konum, kimlik bilgileri ile cihaz bilgileri, yedekleme bilgileri ve hatta ödeme bilgilerinin olması dikkat çekti.

Bir yanda Saray sofrası diğer yanda çöpten yemek toplayanlar

Okumaya devam et

Popular