Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Suruç katliamında oğlunu kaybeden anneye 7.5 yıl hapis cezası

Evrim Deniz Erol’un 60 yaşındaki annesi Besra Erol, oğlunun Suruç’taki bombalı saldırıda hayatını kaybetmesine gösterdiği tepkiler nedeniyle “örgüt üyesi” olmak suçlamasından mahkum edildi.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine IŞİD’in 20 Temmuz 2015’teki bombalı saldırısı sonucu yaşamını yitiren 33 kişiden Evrim Deniz Erol’un annesi 60 yaşındaki Besra Erol tutuklanarak cezaevine konuldu. Erol, oğlunun mezarı başında yaptığı konuşmasından dolayı açılan dosya kapsamında dün görülen duruşmada 7.5 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Erol, tutuklanarak Muş E Tipi Kapalı Cezaevi’ne konuldu.

60 yaşındaki Erol hakkında oğlunun mezarı başında yaptığı konuşmalardan dolayı ve katıldığı basın açıklamaları gerekçe gösterilerek ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla 1 yıl önce iddianame hazırlandı. Bir yıl süren yargılama sonrasında mahkeme heyeti Erol hakkında dün kararını açıklayarak Erol’a 7 buçuk yıl hapis cezası verdi.

Suruç Katliamı’nda hayatını kaybeden Evrim Deniz Erol.

Muş Cezaevi’ne konulan Erol’un avukatı Abdülbaki Erdoğmuş, verilen hapis cezasına tepki göstererek, Erol hakkında iddianamede yer alan iddiaların suç unsuru taşımadığını söyledi. Erdoğmuş, “Besna Hanım katıldığı basın açıklamalarından ve telefon görüşmelerinden yargılanıyordu. Basın açıklaması, telefon görüşmeleri suç unsuru olarak delil taşımaz. Son dönemde Muş’ta ve bölgede sadece basın açıklamasına katılmak örgüt üyeliği için yeterli görülerek hapis cezaları veriliyor. Ne yazık ki Muş’ta da böyle bir durumla karşı karşıyayız. Bunu hukuken kabul etmek mümkün değil. Çünkü böyle bir şey kabul edilirse bölgedeki insanların yarısının cezaevine girmesi gerekiyor” dedi.

SURUÇ’TA ADALET İSTEYEN TUTUKLANIYOR

Suruç Aileleri İnsiyatifi de bugün İstanbul’daki İnsan Hakları Derneği’nde konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Suruç Aileleri İnsiyatifi, Besna Erol’un bir an önce serbest bırakılması çağrısında bulundu: “Suruç Katliamı’nın yaşanmasından bu yana yaklaşık 4 yıl geçti. 4 yıldan beri katliamın faillerinin yargılanmasını istiyoruz. Ancak tüm ısrarlarımıza rağmen faillerin yargılanması bir türlü gerçekleşmedi. Aksine yargılama okları Suruç için adalet isteyenlere çevrildi. Bu 4 yıllık süre boyunca Suruç yaralısı arkadaşlarımız, avukatlarımız, Suruç için adalet isteyen dostlarımız tutuklandı. Suruç şehitlerinin cenazelerine katılmak açılan dava dosyalarına suç unsuru olarak konuldu. Bunlar da yetmezmiş gibi mezarlarımıza saldırdılar. Mezarlara saldıran failler yakalanmadı. Bunun yerine oğlunun mezarı başında yaptığı konuşmayı gerekçe göstererek Suruç ailelerimizden Besna Erol anneye dava açılmış ve bir yıl süren yargılamanın sonucunda 7 buçuk yıl hapis cezası verilerek tutuklanmıştır. Bu ceza Suruç ailelerinin adalet mücadelesine verilmiştir. Verilen bu cezanın kabul edilmesi mümkün değil. Bu kararın bir an önce iptal edilmesini Besna annemizin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.”

SURUÇ KATLİAMI NEDİR?

Kobanê’deki çocuklara oyuncak götürmek için Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen 33 kişi Suruç’ta buluşmuştu. Yola çıkacakları sırada, IŞİD’in 20 Temmuz 2015’teki bombalı saldırısı sonucu yaşamlarını yitirdiler.

 

Gündem

Erdoğan pandemi yüzünden açılışa sadece 300 kişi çağırdı

Kabine toplantısı sonrası alınan yasak kararlarını açıklayan Erdoğan, hemen ardından Ankara’daki 300 kişi katılımlı opera binası açılışı hakkında da bilgi verdi.

BOLD – Beştepe’deki Kabine toplantısı sonrası koronavirüs önlemlerini açıklamak üzere AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kameralar karşısına geçti. Erdoğan, sokağa çıkma yasağı dahil bir çok yeni kısıtlamanın salı gününden itibaren hayata geçirileceğini duyurdu.

YASAKLARDAN SONRA AÇILIŞ DUYURUSU

Kısıtlama duyurularının ardından Erdoğan Ankara’da yapılan opera binasının açılışıyla ilgili de konuştu.

2 bin kişilik katılımı pandemi dolayısıyla 300 kişiye indirdiklerini söyleyen Erdoğan, “Perşembe günü Ankara’da dev opera açılışımızı yapacağız. Bunla birlikte Türkiye’de ilk dev opera binamızı Ankara’mıza kazandırmış olacağız” dedi.

HKP SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), pandemi sürecinde Erdoğan’ın düzenlediği mitinglerin koronavirüsün yayılmasına neden olduğu gerekçesiyle Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve il valilerileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Erdoğan’dan Katar yorumu: Para paradır

Okumaya devam et

Gündem

Edirne’de kar yağdı

Balkanlardan gelen soğuk havayla birlikte Edirne’de kar yağışı başladı. Hamzabeyli Sınır Kapısı ve çevresinde yolların kapanmaması için karayolları ekipleri tuzlama çalışmaları başlattı.

BOLD – Kara kış Türkiye’de iyiden iyiye kendini hissettiriyor. Balkanlardan gelen soğuk hava yurdu etkisi altına almaya başladı.

Havaların soğumasının ardından Balkanlardan gelen ilk kar Edirne’ye düştü. Bulgaristan sınırındaki Hamzabeyli Sınır Kapısı ve çevre köylerde kar yağışı etkili olmaya başladı.

Sınır Kapısı ve çevresinde karayolları ekipleri yolların kapanmaması için tuzlama çalışmaları başlattı.

Hava sıcaklığının 3 derece ölçüldüğü kentte Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının ilerleyen saatlerde özellikle merkez ilçede yerini karla karışık yağmura bırakacağını duyurdu.

Haftaiçi 21.00-05.00 saatleri arasıyla haftasonu tam gün sokağa çıkmak yasak

 

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye’deki hasta sayısı yarım milyonu geçti

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, bugün tespit edilen 31 bin 219 yeni vakayla birlikte toplam hasta sayısı 500 binin üzerinde.

BOLD – Sağlık Bakanlığı günlük koronavirüs verilerini saglik.covid19.gov.tr. adresinden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, Türkiye’de bugün tespit edilen 31 bin 219 yeni vakayla birlikte toplam hasta sayısı 500 bin 865 oldu.

Verilere göre son 24 saatte 188 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti. Böylece toplam can kaybı da 13 bin 746’ya yükseldi.

Bugün iyileşen 4 bin 485 kişiyle birlikte toplam iyileşen hasta sayısı 400 bin 727’ye yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 3.4, toplam ağır hasta sayısının ise 5 bin 190 olduğu açıklandı.

Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 54.7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71.3 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 39.2 olarak duyuruldu.

BAKAN KOCA SIKI TEDBİR İSTEDİ

Verileri sosyal medya hesabından değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Bugün tespit edilen 6.514 yeni hastamız var. Daha sıkı korunma ve daha sıkı tedbire ihtiyacımız var. Mücadeleyi birlikte sürdürmek zorundayız. Tedbirlere uyarak mücadeleye destek olun” dedi.

Haftaiçi 21.00-05.00 saatleri arasıyla haftasonu tam gün sokağa çıkmak yasak

 

Okumaya devam et

Popular