Bizimle iletişime geçiniz

Medya

New York Times’ta basın özgürlüğü çağrısı: Erdoğan’a dur deme zamanı geldi!

İsveç merkezli Stockholm Center for Freedom adlı insan hakları kuruluşu yarın kutlanacak 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü sebebiyle New York Times’ta Türkiye’de hapiste bulunan gazetecilerin isimlerinin yer aldığı bir çağrı metni yayınladı. Gazetenin bugünkü sayısında yer alan “Erdoğan’a Dur Deme Zamanı Geldi” başlıklı ilanda Türkiye’de baskıya uğramış, hayatını kaybetmiş yabancı gazetecilerin isimlerine de yer verildi.

Erdoğan hükümetinin dünyaki bütün yönetimlerin toplamından daha fazla gazeteciyi hapse attığının vurgulandığı ilanda halen 191 medya mensubunun hapiste olduğu, 167’sinin ülkeyi terk etmek ya da saklanmak zorunda kaldığı ve 34 yabancı gazetecinin çeşitli hak ihlallerine maruz kaldığı bilgisi de yer aldı. Yüzlerce medya kuruluşunun hükümet tarafından kapatıldığı ve gazetecilerin işlerini kaybettiği okuyucularla paylaşıldı.

Türkiye’den ayrılmak zorunda kalan gazetecilerin kurduğu Stockholm Center for Freedom’ın Genel Sekreteri Levent Kenez, çağrıyla ilgili olarak, uluslararası kamuoyunun dikkatini hapisteki gazetecilere çekmek için böyle bir girişimde bulunduklarını, Türkiye’deki medya özgürlüğünün tahmin edilenden çok daha kötü olduğunun bilinmesini arzuladıklarını söyledi.

“Hapisteki gazeteci sayısı korkunç boyutta. 1 bile çokken Erdoğan hükümeti bütün dünyanın gözü önünde ve uydurma gerekçelerle muhalif gazetecilerin hapislerde çürümesini istiyor. Bu meslektaşlarımız bir istatistik değil her biri ya bir anne ya bir baba ya bir eş ya bir evlat. Meslektaşlarımızın hemen serbest kalmasını talep ediyoruz.”

Kenez’e göre bir kaç tanınan gazeteci dışında hapisteki diğer mağdurların gündeme gelmiyor olmasının sebebi medya mensupları olarak yaşananlardan ders alınmadığının göstergesi. Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı sivil toplum kuruluşlarının yeteri kadar çaba sarfetmemesinden de şikayetçi.

“Dünyada referans olarak kabul edilen bazı yabancı kuruluşların faaliyetlerini sürdürebilmek ve çalışanlarını korumak için Erdoğan rejimi ile ters düşmeyi fazla göze almadıklarını bu sebeple mağduriyetleri kayıt altına almakta korkak, ayrımcı ve ikiyüzlü bir metodoloji takip ettiklerini üzülerek gözlemliyoruz”.

Türkiye basın özgürlüğü konusunda dünyadaki ülkeler arasında son sıralarda yer alıyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü’nün yayınladığı 2019 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye 180 ülkenin yer aldığı listede 157’nci sırada yer almıştı.

Freedom House’un 2019 yılında yayınladığı Özgürlükler Raporu’nda Türkiye özgür olmayan ülke olarak tanımlanmıştı.

3 Mayıs, Birleşmiş Milletler tarafından 1993 yılında Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kabul edilmişti.

Medya

Canlı yayında annesinin vefat haberini aldı

Halk TV’deki yayında annesinin vefat haberini alan sunucusu Fatih Ertürk, İyi Partili İsmail Tatlıoğlu ve gazeteci Necdet Saraç’ı ağırladığı programı terk etmek zorunda kaldı.

BOLD – Halk TV sunucu Fatih Ertürk canlı yayın sırasında acı bir haberle sarsıldı. İyi Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu ve gazeteci yazar Necdet Saraç’ı konuk alan Ertürk, canlı yayında annesinin vefat ettiği haberini aldı.

Duygu dolu anlar yaşayan Ertürk: “Aslında tabi yayın devam edecek ama ben öbür kısmında yokum çünkü annemi kaybettim. İyi akşamlar” diyerek yayını sonlandırdı. Ertürk’ün gözyaşlarına zor hakim olduğu görüldü.

Ertürk’ün ardından yayına bir başka sunucu ile devam edildi.

Meclis’te polis gerginliği: Meclis’e nasıl müdahale edebilir?

Okumaya devam et

Medya

Türk medyasının halinden sorumlu olduğunu söyleyen ROK kendisine bela okudu

İskoç aktör Sean Connery’in ölümünü işlemeyen medyaya kızan Rasim Ozan Kütahyalı, Türk medyası için, “Ne kadar da içe kapalı, boğucu” ifadelerini kullandı.

BOLD – James Bond’u ilk canlandıran Sir ünvanlı İskoç aktör Sean Connery, yaklaşık 3 hafta önce hayatını kaybetti. Ölüm haberini yeni duyan Güneş gazetesi yazarı Rasim Ozan Kütahyalı, sosyal medya hesabından öz eleştiride bulundu. Ünlü aktörün ölüm haberi üzerinden, Türk medyasının içe kapanıklığından şikayet eden Kütahyalı bu vazitetten kendisinin de sorumlu olduğunu söyledi.

İÇE KAPALI BOĞUCU

Kütahyalı’nın sosyal medya hesabından Sean Connery’nin ölümü ile ilgili yaptığı paylaşım şöyle: “Efsanelerin efsanesi büyük aktör Sean Connery 22 gün önce 31 Ekim 2020’de vefat etmiş ve benim şimdi Apple TV sayesinde haberim oldu. Allah benim belamı versin. Türk basınında da 1 yazı bile çıkmamış. Ne kadar da içe kapalı, boğucu bir medya ortamı. Ben de mesulüm bu vaziyetten.”

Erdoğan’dan konuşmasını alkışlamayan AKP’lilere sitem: Heyecan görmüyorum

Okumaya devam et

Medya

Amberin Zaman’ın annesi vefat etti: Annemi uğurlamak istiyordum

Hakkında açılan soruşturmalar nedeniyle yurtdışında yaşamak zorunda kalan Gazeteci Amberin Zaman’ın annesi Vasfiye Kalmuk, hayatını kaybetti. Annesinin Türkiye’deki cenazesine katılamayan Zaman, “Anneme sarılmak, koklamak ve uğurlamak istiyordum. Yaşattığınız zulümler, kararttığınız hayatlar, Allah sizleri affetsin. Kulların affetmesi çok zor” diye yazdı.

BOLD – Gazeteci Amberin Zaman, annesi Vasfiye Kalmuk’un vefat haberini sosyal medyadan duyurdu.

Yurtdışında olduğu için cenaze törenine katılamayacak olan Amberin Zaman, paylaştığı mesajında iktidara ve zulüm edenlere tepkisini gösterdi. Zaman, “Anneme sarılmak, koklamak ve uğurlamak istiyordum” dedi.

ALLAH BÜYÜK SİZLER İSE ZAVALLISINIZ

Zaman, şunları yazdı: “Sürekli Allah’ı ağızına alıp sürekli büyük günahlar işleyen sizler, bir gün vicdanınızla baş başa kalacaksınız. Kaldıysa vicdan tabii Allah sizleri ıslah etsin. Yasattığınız zulümler, kararttığınız hayatlar, Allah sizleri affetsin. Kulların affetmesi çok zor. Annemi kaybettim birkaç saat önce. Söyleyecek o kadar çok şey var ki. Benim mağduriyetim bir hiç yaşanan onca acı ve zulüm karşılığında. Allah Büyük. Sizler ise zavallısınız. Zavallı. Coğrafyamızın insanları, bir kez daha ne kadar içten ne kadar şefkatli olduğunuza tanık oldum.”

Davutoğlu’ndan Bahçeli’ye yolsuzluk eleştirisi: Saatini 17.25’e ayarlamıştı şimdi susuyor!

 

Okumaya devam et

Popular