Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Murat Yetkin: 2020 yılında bir erken seçim ihtimali konuşuluyor

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, bir erken seçimin konuşulmaya başlandığını yazdı ve Demirtaş’ın önemli bir siyasi aktör haline geldiğini belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli arasında satır aralarında devam eden “Cumhur İttifakı mı, Türkiye İttifakı mı?” tartışması sebebiyle “2020 yılında bir erken seçim ihtimalinin Ankara siyaset kulisinde son birkaç gündür giderek yayılmaya başladığını” ifade etti.

“Bahçeli’nin sandık çağrısı yapıp da sandığa gidilmediği bir örnek yok” hatırlatmasında bulunan Yetkin, “Erdoğan’ın Türkiye İttifakı söylemiyle MHP ile ortaklık nedeniyle oylarını alamadığı Kürt seçmenden ekonomiyi ön plana koyan şehirli modernistlere dek değişik kesimleri hedeflediği anlaşılıyor” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN KÜRT SEÇMENİN OYUNA TALİP

Yetkin yazısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iç ve dış kamuoyuna Türkiye’de 2023’e dek seçim yapılmayacağına dair teminat verdiğini hatırlatarak, “Erdoğan’ın Türkiye İttifakı söylemiyle MHP ile ortaklık nedeniyle oylarını alamadığı Kürt seçmenden ekonomiyi ön plana koyan şehirli modernistlere dek değişik kesimleri hedeflediği anlaşılıyor ki, kızgın demiri soğutmak önerisi de bunun parçasıydı. AK Parti bünyesinde ittifaktan karlı çıkanın MHP olduğu saptamasına karşın, Bahçeli “Cumhur İttifakından başkasına ihtiyacımız yok” söylemiyle Erdoğan’a, iktidarını sürdürmesi için kendisine mecbur olduğunu hatırlatıyor; kendisine Cumhurbaşkanını denge ve denetleme görevi biçmesi de bunun parçası” dedi.

2018 ERKEN SEÇİMİ SON ÖRNEK

Yetkin şunları dile getirdi: “Erdoğan’ın eski sözcüsü Akif Beki, Rus Sputnik kanalında, Bahçeli’nin çıkışları sonrası Erdoğan’ın Türkiye İttifakı söyleminden vaz geçmekte olduğu yorumunu yaptı. Bahçeli’nin Erdoğan üzerindeki baskıyı sürekli hatırlatmak için test edilip onaylanmış yöntemi ise sandığa gitmek. Aslında 2019 sonu için öngörülmüş Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçişi, Binali Yıldırım’ı devre dışı bıraktırarak 2018 erken seçimine aldırması bunun son örneğiydi. 2002 yılından bu yana Bahçeli’nin sandık çağrısı yapıp da sandığa gidilmediği bir örnek yok.”

İYİ PARTİ MERKEZ SAĞA TALİP

Yetkin, “Birincisi, İYİ Parti’nin konumu… Meral Akşener, Kılıçdaroğlu ile ittifakı ve Erdoğan ile polemiğe girmeme taktiği ile partisini MHP’den ayrılma bir grup kimliğinden çıkartıp, merkez sağa, sağdaki laik ve şehirlilerin partisi olmaya aday konuma yerleştirdi. Akşener’in güçlü kadın lider imajıyla kişisel özellikleri de (eğitimli, şehirli, sağcı, laik) onu ve partisini Türk siyasetinde kalıcı hale getirebilir. Erdoğan’ın doğrudan hedef almadığı tek partinin İYİ Parti olması, hem onu –HDP ile gizli işbirliği söylemi ile- CHP’den koparmayı, hem de MHP’ye karşı seçenek olarak yedekte tutma arzusunu gösteriyor. Bu durum da MHP lideri Bahçeli’yi rahatsız eden ve kendisini Erdoğan’a sürekli hatırlatmasına neden olan bir başka etken” ifadelerini kullandı.

DEMİRTAŞ DAHA ETKİLİ BİR POZİSYONA GELEBİLİR

Yetkin yazısını şu cümlelerle noktaladı: “İkincisi de HDP’nin, daha doğrusu Selahattin Demirtaş’ın konumu. Demirtaş bir ara kendi partisi tarafından gözden çıkarılmış görüntüsüne rağmen, Edirne Cezaevinden 31 Mart seçim sürecinde HDP kitlesinin nispeten sakin durup, sessizce oylarını kullanmasını sağlayan asli etken oldu. Bu sakin etkisini seçim sonrasında da sürdürüyor ve muhtemelen Kandil’i de rahatsız edecek şekilde, cezaevinde olmasına karşın Türk siyasetinin doğal aktörlerinden biri olma özelliği kazanmaya başladı. Bu özelliğini PKK ile arasına çizgi çekecek düzeye geliştirmesi halinde siyasette daha da etkili olma potansiyeli taşıyor. Bu durum, Suriye’de ABD ile PKK ve uzantılarıyla yaşanan sorunu unutmadan, Erdoğan’ın önünde belli ihtimalleri açık tutarken, Bahçeli’yi tedirgin ediyor. YSK’nın zor kararı alma süreci uzadıkça, bir yandan çetin ekonomi ve dış politika sorunlarıyla karşı karşıya olan Ankara’da yeni soruların ve sorunların ortaya çıktığı görülüyor.”

Erdoğan’dan MHP’nin tansiyonunu düşürme adımı: Türkiye İttifakı, Cumhur İttifakı’nın alternatifi değil

Politika

“İstifa değil iflas açıklaması”

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, Berat Albayrak’ın istifasını sert şekilde eleştirdi. “Dün gece yapılan açıklama aslında bir istifa açıklaması değil iflas açıklaması. Beceriksiz ekonomi politikalarının iflasını canlı canlı izledik” dedi.

BOLD – Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Bilecik İl Kongresinde konuştu. Babacan şunları dile getirdi:

 • Devletin vatandaşına hesap verdiği bir yönetim sisteminin inşası için biz hazırız.
 • Şu an ekonomimiz adeta bir uçurumdan aşağı doğru yuvarlanıyor.
 • Ülkenin her alanda durumu içler acısı.
 • Basın özgürlüğü yok, AYM’nin kararlarına dahi uyma yok. Hukuk devleti yok. Böyle olunca da ekonomi tam gaz düşüşe geçiyor.
 • Bu milletin kazandığı ne varsa teker teker tükettiler.
 • MB’nin yedek akçelerini bir çırpıda harcadılar.
 • Kendileri ve yandaşları dışında herkes fakirleşti, fakirleşiyor.
 • Bu yönetim anlayışıyla da ekonominin toparlanması artık mümkün görünmüyor.
 • Pazara, markete gittiğinizde hangi parayla neyi alabiliyorsunuz?
 • Bütün bu tablonun tek bir sebebi var o da kötü yönetim.
 • Açıkça söyleyelim bu Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi ve onun ortakları ülkemizi her konuda aşağı çekiyor.
 • Rekor demişken dün akşam saatlerinde bir istifa mektubu paylaşıldı. Bu mektup da beğeni rekoru kırdı.
 • Ülkenin bir bakanı sosyal medya hesabından istifa mektubu paylaşıyor fakat basından çıt yok.
 • İnsanlar sosyal medyadan bu haberi alıyorlar ne devlet basınında ne de hükumetin kontrol ettiği basında hiçbir şey yok belli ki talimat bekleniyor.
 • Gerçekten sadece ekonominin değil basın özgürlüğünün de şu anda gelmiş olduğu nokta içler acısı.
 • Dün gece yapılan açıklama aslında bir istifa açıklaması değil iflas açıklaması.
 • Sistem dün gece aslında sosyal medya üzerinden iflasını açıklamıştır.
 • Beceriksiz ekonomi politikalarının iflasını canlı canlı izledik.
 • Türkiye bir kabile devleti değil. Şu anda bakıyorsunuz devletin bir kurumunun başı boş.
 • Hazineyi boşalttılar anladık da şu anda hazinenin başı da boş.
 • Şu anda yaşanan sorun böyle tek tek kişilerle çözülebilecek bir sorun değil.
 • Şu anda ne yapıyorlar bütün bu başarısızlığın faturasını bir iki tane isim değişikliğiyle kapatmaya çalışıyorlar.
 • Şu anda Türkiye ekonomisinin içine düştüğü bu çukur sadece ekonomi yönetimini değiştirmekle olmaz.
 • Şu anda tam bir varlık içerisinde yokluk yaratıyorlar ülkeye.
 • Şu yaşadığımız son 24 saatteki gelişmeler herhalde yakın tarihe bir not olarak düşecektir.

Okumaya devam et

Politika

İstifa sonrası ilk kez konuşan Erdoğan’dan ‘kavşak’ uyarısı

Berat Albayrak’ın istifasının ardından ilk kez konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Siyasi ve ekonomik arenanın yeniden belirlendiği bir kavşaktayız” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının ardından ilk kez Saray’da düzenlenen Büyükelçiler Konferansında konuştu. Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şunlar:

 • Eskiler dünün güneşi ile bugünün çamaşırı kurutulmaz diyor biz de zihniyetimizi kurumlarımızı ve kurallarımızı bu yeni dönemin şartlarına göre düzenlemeden uluslararası örgütlerdeki itibar kaybının önüne geçemeyiz.
 • Siyasi ve ekonomik arenanın yeniden belirlendiği bir kavşaktayız.
 • Ülkemiz maalesef gerek 2. Dünya Savaşı gerekse Soğuk Savaş sırasında fırsatları değerlendirememiştir.
 • Ülkemize ve milletimize yeni pişmanlıklar yaşatmamakta kararlıyız.
 • İlkelerimizden, değerlerimizde taviz vermeden milli menfaatlerimizi savunuyoruz.
 • 4.5 – 5 milyon mülteciyi ülkemizde barındırıyoruz. Bir o kadarına da Suriye’de bakıyoruz.

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’ın eski şoföründen damada örtülü ikbal iması

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eski şoförü ve AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, istifa eden damat Berat Albayrak’la ilgili sosyal medya hesabından ihanet, örtülü ikbal hesabı imalı paylaşım yapması dikkat çekti.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eski şoförü, AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa ettiği iddiası sonrası sosyal medya hesabından ilginç imalar barındıran bir açıklama yapması dikkat çekti.

SONUCU İHANETE DÜŞECEK ŞUURSUZLUKLAR

Meclis’te görüşmelerde ‘Yeliz’ rumuzuyla açtığı fake hesapla bilinen AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa ettiği iddiası sonrası sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Çamlı, mesajında ilginç imalara yer verdi ancak bunların ne anlama geldiği anlaşılamadı. Çamlı’nın damat Berat Albayrak paylaşımı şöyle:

“At izinin İt izine karıştığı, Hak ile batılın tefrikindeki zorluk. Hainlikler, sen ben üzerinden sonucu ihanete düşecek şuursuzluklar, ferasetsizlikler, örtülü ikbal hesapları. Çöküşte de aynıydı. Ama şimdi, çıkıştayız, İstiklal mücadelesinin en çetin ve en şanlı dönemi.”

Berat Albayrak’ın istifasına AKP’den ilk yorumlar: Cumhurbaşkanımızın takdirindedir

Okumaya devam et

Popular