Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

TÜİK’e göre enflasyon aylık yüzde 1.69, yıllık yüzde 19.50 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan 2019 dönemine ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayında enflasyonun geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19.50 arttığını açıkladı.

Beklenti aylık yüzde 2.4 ve yıllık yüzde 20.33 seviyesindeydi.

Nisan 2019 dönemine ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini paylaşan TÜİK, TÜFE’de (2003=100) 2019 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1.69, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4.00, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19.50 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 19.39 artış gerçekleştiğini kaydetti.

Ana harcama grupları itibariyle 2019 yılı Nisan ayında endekste yer alan gruplardan giyim ve ayakkabıda yüzde 5.36, ev eşyasında yüzde 2.65, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 1.94 ve gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 1.40 artış gerçekleşti.

Ana harcama grupları itibariyle 2019 yılı Nisan ayında endekste yer alan gruplardan sadece haberleşme grubunda yüzde 0.30 oranında düşüş gerçekleşti.

TÜFE’de, bir önceki yılın aynı ayına göre ev eşyası yüzde 27.64, çeşitli mal ve hizmetler yüzde 27.47, sağlık yüzde 19.75 ve lokanta ve oteller yüzde 19.58 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama grupları olarak öne çıktı.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’de 2019 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1.45, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1.77, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16.78 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 18.48 artış gerçekleşti.

Nisan 2019’da endekste kapsanan 418 maddeden 294’ünün ortalama fiyatları arttı, 82 maddenin ortalama fiyatlarında düşüş yaşandı, 42’sinin ortalama fiyatlarında ise değişim olmadı.

Ekonomi

İş adamlarından çağrı: Seçim bitti, ekonomiye odaklanın

İhracatçılar ve iş adamları, seçimleri artık geride kaldığını hatırlatarak, artık gerçek gündem olan ekonomi ve reformlara odaklanılması gerektiğini belirtti.

BOLD – 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri yapıldı. İş adamları, seçim gündeminin örttüğü ekonomiye dikkat çekerek, artık ekonominin daha iyi bir noktaya gelmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini kaydetti.

EKONOMİ ZORLU BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türk halkının demokrasiye sahip çıktığını, seçimin kazananın Türk demokrasisi olduğunu kaydetti. Türkiye’de siyasilerin bundan sonraki süreçte kutuplaştırıcı dilden uzaklaşarak, birleştirici bir dille hareket etmesini beklediklerini dile getiren Eskinazi, “Türk ekonomisi zorlu bir süreçten geçiyor. Katma değerli üretime yoğunlaşacağımız, enflasyon ve yüksek faizle mücadele edeceğimiz, 2023 hedeflerine ulaşmak için çalışacağımız seçimsiz bir 4 yıl var önümüzde. Bu 4 yıllık zaman dilimini hep birlikte çok iyi değerlendirmeliyiz” dedi.

GENÇ İŞADAMLARI: ŞİMDİ EKONOMİYE ODAKLANMA ZAMANI

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu da “Uzun soluklu demokrasi tarihimiz bir sınavı daha başarıyla vermiştir. Tüm tarafların bu akşam gösterdikleri olgunluk da takdire şayandır. En büyük beklentimiz ekonomimiz başta olmak üzere asıl sorunlarımıza öncelik verilmesidir. Bu seçimle birlikte önümüzdeki seçimsiz 4 yılın her günü daha fazla çalışarak ekonomik alanda iyi sonuçlar elde edeceğimizi ümit ediyoruz. Şimdi tüm enerjimizle birlik ve beraberlikle ekonomiye ve reformlara odaklanma zamanı” dedi.

TÜSİAD’dan İmamoğlu’na destek açıklaması: İş dünyası olarak üzerimize düşeni yapacağız

Okumaya devam et

Ekonomi

Seçim bitti zamlar başladı: Motorine 29 kuruş zam

İstanbul’da yenide yapılan Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin ardından zamlar gelmeye başladı. Bu gece yarısından itibaren motorine 29 kuruş zam yapılacak. Artış pompaya yansıyacak.

BOLD – Motorinin litre fiyatına 29 kuruş zam yapıldı. Zam, pompa fiyatlarına bu gece yarısından itibaren 22 kuruş olarak yansıyacak. Kalan 7 kuruşluk artış ise ÖTV’den karşılanacak.

22 KURUŞ POMPAYA YANSIYACAK

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS) açıkladığına göre, motorin fiyatlarındaki artışın ardından, zammın vergi ayarlamasıyla karşılandığı ‘eşel mobil sistemi’ devreye alındı. Buna göre, motorin fiyatlarındaki 29 kuruşluk artışın 22 kuruşu pompaya yansıtılırken, kalan 7 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.

LİTRESİ 6.52 TL’YE ÇIKACAK

Ankara’da ortalama 6.30 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6.52 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul’da 6.25 liradan 6.47 liraya, İzmir’de 6.31 liradan 6.53 liraya yükselecek.

Okumaya devam et

Ekonomi

THY’nin 17 yöneticisine bir yılda 19.6 milyon lira ödendi

Geçen yıl Türk Hava Yolları yönetim kadrosunda yer alan 17 kişiye, 19.6 milyon lira ödeme yapıldığı ortaya çıktı. Ancak kime ne kadar ödendiği bilinmiyor.

BOLD – Sözcü Gazetesi yazarı Çiğdem Toker, bugünkü yazısında THY’nin yönetici kadrolarına ne kadar ücret ödendiğine dair bilgilere yer verdi. 1 Ocak-31 Aralık 2018 dönemine ilişkin yönetim kurulu faaliyet raporundaki bilgiyi aktardı. Toker, “2018 yılında yönetim kurulu üyeleri, genel müdür ve genel müdür yardımcılarına ödenen ücret ve ikramiye dahil tüm maddi menfaatlerin toplamı 19 milyon 659 bin 981 lira olarak gerçekleşmiştir” ifadesini kullandı.

Toker söz konusu tutarın 17 kişiye ödendiğini belirterek şunları söyledi: “THY yönetiminde başkanla birlikte 9 yönetim kurulu üyesi görev yapmakta. Başkanvekili Bilal Ekşi, aynı zamanda genel müdür. Ekşi’nin yardımcı sayısı 8. Dolayısıyla bu 19.6 milyon lira yıllık toplam ödemenin 17 kişiyi kapsadığını söyleyebiliriz. Bu tutarın tek tek kime, ne kadarı ücret, ne kadarı ikramiye vs. ayrıntı yer almıyor.”

AKP’Lİ OLMASAYDINIZ BU MAKAMLARA ERİŞEBİLİR MİYDİNİZ­?

Kamu gücü kullanılan koltuklarda görev yapan ve ayrıcalıklı pozisyonları, yüksek maaşları ‘tabii ki yetenekleri ve birikimiyle’ hak ettiğini düşünen herkese, arkadaşlar şu soruyu sormalı” diyen Toker, yazısını şöyle bitirdi: “AKP ile hiçbir bağınız olmasaydı, sadece eğitimle, birikiminle, kişisel niteliklerinle ve eşit koşullarda bu pozisyona erişebilir miydin?”

Okumaya devam et

Popular