Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Cihangir İslam: “O camii kişisel iz bırakmak için yapıldıysa bunu en iyi yapanlar firavunlardır”

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün açılışını gerçekleştirdiği Çamlıca Camii, üzerinden devam eden tartışmaya Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam’da katıldı.

“Camii yapılmasını eleştirmedik, şeffaf olmayan finansmanı eleştirdik” diyen Cihangir İslam “Çamlıca Camii kişisel bir iz bırakmak için yapıldıysa tarihte bunu en iyi yapan firavunlardır” dedi.

T24’de Şirin Payzın’ın konuğu olan Cihangir İslam, Çamlıca Camii üzerinden yürüyen tartışmanın güncel siyaset açısından ne anlama geldiğini değerlendirdi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun “mesele cami değil, israfın İslam’a hizmet diye takdim edilmesidir” sözleriyle eleştirdiği Çamlıca Camii, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla resmi olarak açıldı.

Çamlıca Camii’nin yapımı sürecinde harcanan finansmanın nereden sağlandığı veya ne kadar harcama yapıldığı noktalarından bilgi verilmemesi, camii ile ilgili şaibeleri gündeme getirdi.

Camilerin toplumsal yaşamın ortaklaşmasına hizmet etmesi gerektiğini söyleyen Cihangir İslam, İstanbul milletvekili olmasına rağmen açılışa davet edilmediğini ifade etti. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da davet edilmediğini vurgulayan İslam, camii açılışının AKP’nin siyasi bir propagandası mahiyetinde yapıldığını ima etti.

Çamlıca Camii konusunda şeffaf olmayan bir finansmanı eleştirdiklerini vurgulayan İslam, “Bir cami ne için yapılır. Bir anlamda kişisel bir iz bırakmak için mi yapılır? Eğer heybetli büyük bir eserle bunu yapacaksanız, kusura bakmayın firavunlar dünyada en büyük izi onlar bırakmıştır.” dedi.

Camiinin gösteriş amaçlı yapıldığını ifade eden Cihangir İslam, Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu’nun da vurgulamak istediği hususun bu olduğunu anlattı. “60 bin kişinin oraya otomobilleri ve arabaları ile gittiğini düşünün” diyen İslam, “Oranın dolup boşalması neredeyse 8 saat sürer. Gerek finansman açısından, gerek estetik açısından, gerek fonksiyonel açıdan.” uygun olmadığını belirtti.

İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili de konuşan Cihangir İslam, ” İstanbul seçimleri bitmiştir. Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir, Yüksek Seçim Kurulu’nda doğru karar verecek hâkimler olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Karamollaoğlu: Mesele israfın İslam’a hizmet diye takdimidir

Gündem

İçişleri Bakanlığından yeni genelge: Sokağa çıkma yasağının detayları belli oldu

İçişleri Bakanlığının hazırlayarak 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, hükumetin aldığı sokağa çıkma yasağı dahil tüm kısıtlamalara ilişkin detaylar yer aldı.

BOLD – Beştepe’de gerçekleştirilen Kabine toplantısı sonrası AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni alınan koronavirüs tedbir kararlarını kamuoyu ile paylaştı. Buna göre haftaiçi hergün 21.00-05.00 saatleri arası ile haftasonu Cuma 21.00’den Pazartesi 05.00’e kadar sokağa çıkmak yasaklandı.

Sokağa çıkma yasağının yanı sıra bir çok sosyal aktivite de yasaklandı. Hükumetin aldığı kararlar İçişleri Bakanlığınca hazırlanan 81 ilin valiliğine “Sokağa Çıkma Kısıtlamaları” konulu genelge gönderildi.

BAZI İŞYERLERİNE ESNEKLİK

Kısıtlamanın olduğu cumartesi ve pazar günleri market, bakkal, kasap ve kuruyemişçilere esneklik sağlandı. Bu işyerleri 10.00-17.00 arasında faaliyet gösterebilecek.

Genelgede bugün açıklanan sokağa çıkma kısıtlaması ile birlikte, yeni koronavirüs tedbirleri de yer aldı. Yasağa ilişkin genelgede yer alan diğer detaylar şöyle:

– Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta içi 21.00-05.00 arası, hafta sonu cuma 21.00’den pazartesi 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

– Yeni önlemler kapsamındaki ilk sokağa çıkma kısıtlaması bugün (01.12.2020) 21.00’de başlayıp çarşamba sabah 05.00’te bitecek.

-Kısıtlama kapsamında hafta içi ve hafta sonu ekmek üretilen fırın/unlu mamul ruhsatlı iş yerleriyle bu iş yerlerinin ekmek satan bayileri açık olacak.

– Lokanta ve restoranlar cumartesi ve pazar günleri 10.00-20.00 arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek.

– Sokağa çıkma kısıtlamasına uyulabilmesi için istisna dışındaki tüm iş yerleri hafta içi 20.00’de kapanacak.

– Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde 65 yaş ve üzerindekilerin temel ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla karşılanacak.

– Sokağa çıkma kısıtlaması olan günlerde genelgede belirtilen zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahatler toplu ulaşım araçlarıyla yapılabilecek.

– Kısıtlama olan gün ve saatlerde zorunlu hallerde özel araçla şehirlerarası seyahat izne tabi olacak.

Haftaiçi 21.00-05.00 saatleri arasıyla haftasonu tam gün sokağa çıkmak yasak

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan pandemi yüzünden açılışa sadece 300 kişi çağırdı

Kabine toplantısı sonrası alınan yasak kararlarını açıklayan Erdoğan, hemen ardından Ankara’daki 300 kişi katılımlı opera binası açılışı hakkında da bilgi verdi.

BOLD – Beştepe’deki Kabine toplantısı sonrası koronavirüs önlemlerini açıklamak üzere AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kameralar karşısına geçti. Erdoğan, sokağa çıkma yasağı dahil bir çok yeni kısıtlamanın salı gününden itibaren hayata geçirileceğini duyurdu.

YASAKLARDAN SONRA AÇILIŞ DUYURUSU

Kısıtlama duyurularının ardından Erdoğan Ankara’da yapılan opera binasının açılışıyla ilgili de konuştu.

2 bin kişilik katılımı pandemi dolayısıyla 300 kişiye indirdiklerini söyleyen Erdoğan, “Perşembe günü Ankara’da dev opera açılışımızı yapacağız. Bunla birlikte Türkiye’de ilk dev opera binamızı Ankara’mıza kazandırmış olacağız” dedi.

HKP SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), pandemi sürecinde Erdoğan’ın düzenlediği mitinglerin koronavirüsün yayılmasına neden olduğu gerekçesiyle Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve il valilerileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Erdoğan’dan Katar yorumu: Para paradır

Okumaya devam et

Gündem

Edirne’ye kar yağdı

Balkanlardan gelen soğuk havayla birlikte Edirne’de kar yağışı başladı. Hamzabeyli Sınır Kapısı ve çevresinde yolların kapanmaması için karayolları ekipleri tuzlama çalışmaları başlattı.

BOLD – Kara kış Türkiye’de iyiden iyiye kendini hissettiriyor. Balkanlardan gelen soğuk hava yurdu etkisi altına almaya başladı.

Havaların soğumasının ardından Balkanlardan gelen ilk kar Edirne’ye düştü. Bulgaristan sınırındaki Hamzabeyli Sınır Kapısı ve çevre köylerde kar yağışı etkili olmaya başladı.

Sınır Kapısı ve çevresinde karayolları ekipleri yolların kapanmaması için tuzlama çalışmaları başlattı.

Hava sıcaklığının 3 derece ölçüldüğü kentte Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının ilerleyen saatlerde özellikle merkez ilçede yerini karla karışık yağmura bırakacağını duyurdu.

Haftaiçi 21.00-05.00 saatleri arasıyla haftasonu tam gün sokağa çıkmak yasak

 

Okumaya devam et

Popular