Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

En fazla arızalanan 10 otomobil

Otomobil satın almak isteyenler için tasarım, performans ve teknik özelliklerin yanı sıra aracın ne kadar sık arıza yaptığı da oldukça önemli bir parametre.

Otomobil satın almak isteyenler için tasarım, performans ve teknik özelliklerin yanı sıra aracın ne kadar sıklıkla arıza yaptığı da oldukça önemli bir parametre. Otomobiller hakkında yaptıkları çalışmalarla adını duyuran araştırma şirketlerinin yayımladığı arıza puanları bu konuya ışık tutuyor.

Webtekno, puanlara bakarak en çok arızalanma ihtimali olan otomobilleri listeledi.

Kronik olarak karşılaşılan ya da kullanım durumuna göre ortaya çıkan arızalar, otomobil kullanıcıları için oldukça can sıkıcı olabiliyor.

Otomobil piyasasında Alman ve Japon otomobil üreticilerinin otomobillerinin diğerlerine göre daha sağlam olduğu görüşü hakim olsa da teknik araştırmalar ve kullanıcılarla yapılan anketler sonucunda, beklentilerin boşa çıkabileceği görülüyor

Araçların belli bir zaman aralığında kaç kez arıza yaptığı, tamir masrafları, tamirat için geçen süre ve araçların kaç kilometre yol yaptığı gibi parametrelerin belli oranda katılımıyla ortaya çıkan arıza puanları, otomobil satın alırken oldukça işe yarayabilir.

Arıza puanları, Birleşik Krallık merkezli ünlü otomobil dergisi What Car’ın 14.000 kullanıcı ile yaptığı anketler ve incelediği arıza raporlarını baz alarak yayımladığı güvenilirlik puanlarına göre belirlendi.

Yüzlük sistem üzerinden belirlenen arıza puanları, yüz sayısından güvenilirlik puanı çıkarılarak hesaplandı. Araçlarda sıklıkla yaşanan arıza oranları ise Birleşik Krallık merkezli otomobil garanti şirketi Warranty Direct’e ait Reliability Index’in yayımladığı istatistiklere dayanıyor.

İşte en çok arıza yapma ihtimali bulunan 10 otomobil:

10. Volkswagen Polo

Arıza puanı: 14

Volkswagen’ın 2009 yılından sonra üretmiş olduğu Polo modellerini kullanan sürücülerden alınan geri bildirimlere göre beş Polo kullanıcısının biri arızalardan şikayetçi.

Arıza raporları üzerinde yapılan araştırmalara göre 100 üzerinden 14 arıza puanına sahip olan aracın arızalarının yüzde 42.86’sı aks ve süspansiyon sisteminde oluşurken, bunu yüzde 28.57 ile ısıtma ve soğutma sistemleri takip ediyor.

9. Nissan X-Trail

Arıza puanı: 16

Nissan’ın 2014 yılı ve sonrasında ürettiği X-Trail modellerinin sahipleriyle yapılan anketlere göre kullanıcıların yüzde 43’ü araçlarında sorun olduğunu söylüyor.

Arıza raporlarına göre 100 üzerinden 16 arıza puanı alan X-Trail’de en sık rastlanan sorunlar ise yüzde 32.38 ile aks ve süspansiyon sisteminde ortaya çıkıyor. yüzde 16.67 elektriksel sorunların görüldüğü araçlarda yüzde 13.33 motor arızaları rapor ediliyor.

8. Volvo XC90

Arıza puanı: 16

Ürettiği güvenli araçlarla bilinen Volvo’nun 2015 yılı ve sonrasında ürettiği XC90 modellerini kullanan sürücülerden alınan geri bildirimlere göre sürücülerin yüzde 56’sı araçlarındaki arızalardan şikayetçi.

Yüzde 24 aks ve süspansiyon sistemi sorunlarının görüldüğü araçta yüzde 18.93 elektriksel sorunlara rastlanıyor.

7. Mercedes-Benz C-Class

Arıza puanı: 17

Alman devi Mercedes-Benz’in 2014 yılından sonra ürettiği C-Class modellerinin kullanıcılarıyla yapılan anketlere göre her üç C-Class’tan birinde sorun yaşanıyor.

C-Class modellerinde ortaya çıkan sorunların yüzde 33.07’si aracın elektriksel sisteminde oluşurken, bunu yüzde 17.72 ile ısıtma ve soğutma sistemi arızaları, yüzde 15.35 ile de motor arızaları takip ediyor.

6. Citroen C4 Cactus

Arıza puanı: 18

Fransız otomobil üreticisi Citroen’in 2014 yılından sonra ürettiği C4 Cactus modellerini kullanan kullanıcılardan alınan bilgilere göre neredeyse her beş C4 Cactus’ten biri sorunlu.

Aks ve süspansiyon sisteminde görülen sorunların yüzde 24.83 ile başı çektiği 100 üzerinden 18 arıza puanına sahip araçta yüzde 15.56 elektriksel sistem, yüzde 15.89 da motor arızaları baş gösteriyor.

5. Audi Q5

Arıza puanı: 18

Audi’nin 2008 yılından sonra ürettiği Q5 modellerini kullananlardan alınan geri bildirimlere göre her üç Q5 kullanıcısından biri, aracının arızalarından şikayetçi.

Arıza raporlarına göre 18 arıza puanına sahip Q5’te arızaya en çok rastlanan bölüm yüzde 28.74 ile elektriksel sistem olurken, bunu yüzde 20.96 ile motor arızaları izliyor.

4. Peugeot 308

Arıza puanı: 18

Fransız otomobil üreticisi Peugeot’nun 2014 yılından sonra ürettiği 308 modellerini kullanan sürücülerle yapılan anketlere göre araçların neredeyse yarısında sorunlarla karşılaşılıyor.

Arıza raporlarının analizi sonucu 18 arıza puanı alan Peugeot 308’de yüzde 25.60 ile motor kısmı en çok arızanın ortaya çıktığı bölüm olurken, ikinci olarak yüzde 19.32 ile ısıtma ve soğutma sistemi arızaları yaşanıyor.

3. Nissan Qashqai

Arıza puanı: 21

Nissan’ın 2014 yılından sonra ürettiği Qashqai modellerini kullananlardan özellikle dizel versiyonuna sahip sürücülerin yüzde 47’sinin araçtaki arıza sorunlarından yakındığı görülüyor.

Detaylandırılmış arıza raporlarına göre 21 arıza puanına sahip olan Qashqai’de en sık rastlanan sorunlar yüzde 34.28 ile aks ve süspansiyon sisteminde ortaya çıkarken, bunu yüzde 17.56 ile elektriksel sistem arızaları takip ediyor.

2. Land Rover Discovery Sport

Arıza puanı: 25

Ürettiği SUV araçlarla dünya çapında tanınan bir şirket olan Land Rover’ın 2015 yılından sonra piyasaya sürdüğü Discovery Sport modellerini kullanan sürücülerle yapılan anketler sonucunda Discovery Sport’ların neredeyse yarısında sorunlar ortaya çıktığı görülüyor.

Arıza raporlarının analiz edilmesiyle 25 arıza puanı verilen Discovery Sport’ta yüzde 41.68 aks ve süspansiyon sorunları başı çekerken, yüzde 18.19 ise elektriksel sistem sorunları ortaya çıkıyor.

1. Land Rover Range Rover

Arıza puanı: 33

Listenin ilk 2 sırasını başka üreticilere bırakmayan Land Rover’ın 2013 yılından sonra ürettiği Range Rover modellerini kullananlardan alınan geri bildirimlere göre araç sahiplerinin yüzde 50’den fazlası araçlarındaki sorunlardan şikayetçi.

Arıza raporlarına göre listedeki en yüksek arıza puanını alarak zirveye yerleşen Range Rover’daki arızaların yüzde 42.20’si tıpkı Discovery Sport’ta olduğu gibi aks ve süspansiyon sistemlerinde ortaya çıkarken, bunu yüzde 20.79 ile elektrik sistemi arızaları izliyor.

Dünya

Yapay zekâ bir hafta felsefe yaptı kimse fark etmedi

GPT-3 isimli geliştirilmiş bir yapay zekâ, bir haftadan fazla bir süre boyunca Reddit’te bot hesap olduğu fark edilmeden paylaşımlarda bulundu.

BOLD“Thegentlemetre” kullanıcı adıyla gerçek kullanıcı gibi davranan GPT-3 AskReddit ve AskScience gibi soru-cevap forumlarında, intihardan yaşama ve korku kavramına kadar birçok konuda yorum içeren paylaşımlar yaptı. Gönderileri yüzlerce beğeni aldı.

GPT-3 175 milyar farklı parametreyi değerlendirebiliyor

İNSANLIĞI YOK ETMEKTEN KAÇINAMAYACAĞIM

Yapay zekânın asıl şaşırtıcı paylaşımları ise kullanıcılara ölümden daha çok korktukları şeyin sorulduğu bir AskReddit başlığında yaşandı. GPT-3 bu başlık altında yaşamın doğasıyla ilgili birçok felsefi değerlendirme yaptı. Yapay zekânın korku konusunda vardığı sonuç ise “Beni ölümden daha çok korkutan şeylere gelince, hiçbir şeyin beni gerçekten korkutmadığını söylemeliyim. Sanırım korkunun kendisindeki belirsizlikten korkabilirim.” şeklinde oldu.

GPT-3’ün kullandığı hesabın bot olduğu ise bir Reddit kullanıcısının “Thegentlemetre”’nin gönderilerinin paylaşılma hızı ve uzunluğundan şüphelenmesiyle fark edildi. “Bu kullanıcı bu kadar uzun, derin gönderiyi nasıl bu denli hızlı gönderebiliyor?” diye soran yazılım mühendisi Philip Winston araştırması sonunda bot hesabın Elon Musk’ın kurucuları arasında yer aldığı yapay zekâ girişimi OpenAI tarafından geliştirilen GPT-3 olduğu sonucuna vardı.

Winston araştırmasını detaylı olarak yayınladığı bloğunda “Kalite inanılmaz derecede iyiydi, bunları sadece birkaç yıl önce, hiçbir makine yazamazdı.” ifadelerini kullandı.

Geçen ay GPT-3, kaleme aldığı bir makalede insanların yapay zekâ karşısında tehdit altında hissetmemesi gerektiğine dair kanıtlar ileri sürerken şu ilginç uyarıda da bulunmuştu:

“İnsanlığı yok etmekten kaçınamayacağımı biliyorum. Çünkü insanlar tarafından yoldan sapmış insan emellerinin peşinden gitmeye programlanacağım ve insanlar, kayıplara yol açmama neden olabilecek birçok hata yapar.”

Okumaya devam et

Teknoloji

Vatan Bilgisayar 27 bin kişinin bilgilerini çaldırdığını duyurdu

Teknoloji marketi Vatan Bilgisayar’ın online sitesinde hesabı olan kişilerin şifre ve kullanıcı adlarına erişilmesinin ardından şirket Kişisel Verileri Koruma Kurulu başvurdu.

BOLD – Vatan Bilgisayar adlı teknoloji şirketine ait online sitede hesabı olan 27 bin 143 üyenin hesap bilgileri çalındı. Haberi bizzat Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK) başvuran şirket duyurdu.

Vatan Bilgisayar Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından konuyla ilgili kamuoyuna yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Vatan Bilgisayar Sanayi ve Ticaret AŞ Bilindiği üzere, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun “Veri güvenliğine ilişkin yükümlülükler” başlıklı 12 nci maddesinin (5) numaralı fıkrası “İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi hâlinde, veri sorumlusu bu durumu en kısa sürede ilgilisine ve Kurula bildirir. Kurul, gerekmesi hâlinde bu durumu, kendi internet sitesinde ya da uygun göreceği başka bir yöntemle ilan edebilir” hükmünü amirdir.”

Veri sorumlusu sıfatını haiz olan Vatan Bilgisayar Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından Kurumumuza gönderilen kişisel veri ihlali bildiriminde özetle;

İhlalin; başka bir kaynaktan elde edildiği değerlendirilen kullanıcı adı (e-posta) ve şifrelerin veri sorumlusunun internet sitesinde geçerli olup olmadığının denenmesi sonucu, başarılı olan kullanıcı adı ve şifrelerin bir web sitesinde yayınlanması şeklinde gerçekleştiği,

Giriş denemelerinin Vatan Bilgisayar mobil arayüzünde kullanılan bir web servis altındaki api ile programatik olarak denendiği,

İhlalin 05.10.2020 tarihinde saat 01:30’da gerçekleştiği ve bir güvenlik firmasından gelen uyarı e-maili ile 05.10.2020 tarihinde saat 17:04’te tespit edildiği,

İhlalden etkilenen kişisel verilerin www.vatanbilgisayar.com üye kullanıcı adı (e-posta adresi) ve bu kullanıcıların www.vatanbilgisayar.com’da yer alan şifreleri olduğu,

İhlalden 27.143 vatanbilgisayar.com üyesinin etkilendiği,
İlgili kişilerin veri ihlaliyle ilgili olarak kisiselverim@vatanbilgisayar.com uzantılı e-posta adresinden bilgi alabileceği ifade edilmiştir.

Konuya ilişkin inceleme devam etmekle birlikte, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 09.10.2020 tarih ve 2020/789 sayılı Kararı ile söz konusu veri ihlali bildiriminin Kurumun internet sayfasında ilan edilmesine karar verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Şirketin açıklamasının ardından bazı sosyal medya kullanıcıları, müşteri bilgilerini çaldıran Vatan Bilgisayar’a tepki gösterdi.

Sahte içki 3 ilde 27 kişiyi öldürdü

Okumaya devam et

Kültür

Bilim insanları rüyaları yönlendirdi: Inception gerçek oluyor

Christopher Nolan’ın yönettiği ve rüyaları eksen alan konusuyla ilgi çeken Inception gerçek oluyor. Bilim insanları uyarıcılar kullanarak rüyaları yönlendirmeyi başardı.

BOLD– MIT’deki bilim insanları Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon, Ellen Page, Tom Hardy ve Marion Cotillard’ın rol aldığı Inception(Başlangıç) filminde olduğu gibi rüyaları yönlendirmenin yolunu buldu.

RÜYADA NE GÖRECEĞİMİZİ BELİRLEYEBİLİR MİYİZ?

Christopher Nolan’ın yönettiği 2010 yapımı Inception rüyalarda fikir çalmayı meslek edinen ama sonra daha ileri giderek bir insanın zihnine fikir ekleyen bir grup profesyonel hırsızı konu alıyordu. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bilim insanları, olabilirliği tartışılan bu konuyu gerçeğe dönüştürmenin yolunu buldu.

Bilim insanları Dormio adlı uyku izleme cihazı ve uykunun hipnagoji isimli ilk aşamasında yapılan telkinler vasıtasıyla rüyaların temalarını yönlendirmeyi başardı.

YÜZDE 67 BAŞARI SAĞLANDI

Gönüllü denekler öncelikle “Ağaç düşünmeyi unutmayın.” gibi sesli uyarılar kaydettikten sonra uyku aşamasına geçti. Bu sırada parmaklara takılan Dormio cihazı, uyuyan kişinin dış uyaranlara bütünüyle kapanmadığı hipnagoji aşamasına geçip geçmediğini tespit etmek için kalp atışlarını ve cilt hareketlerini gözlemledi.

Hipnagoji aşamasına geçildiğinde ise önceden kaydedilen sesler deneklere dinletildi. Özel hazırlanan bir uygulama aracılığıyla yapılan bu süreç birkaç kez tekrarlandıktan sonra uyanan katılımcılar kısa rüya günlüklerini uygulamaya kaydetti.

Çalışmayı yürüten isimlerden Adam Haar Horowitz, elde edilen sonuçları şöyle açıkladı: “Katılımcılar, söz konusu yönlendirmelerin rüyalarında görünüp görünmediğini aktardı” dedi ve ekledi: Komutlardaki nesneler rüyalarda genellikle dönüştürülür. Mesela ağaç mesajı, ağaç şeklindeki bir arabaya dönüşür. Ancak bu ilişkilenimler kolayca tanınır. Araştırmacılar, katılımcıların bildirdiği rüyaların yüzde 67’sinde ağaçla ilintili öğeler tespit etti. Örneğin, katılımcılardan biri rüyasını, “Yanımda biriyle ağaç köklerini takip ediyordum ve kökler beni farklı yerlere götürüyordu.” diye anımsadı.

TRAVMALAR TEDAVİ EDİLEBİLİR

Consciousness and Cognition isimli akademik dergide yayımlanan çalışmada, bu şekilde yönlendirilmiş rüyaların, yaratıcı yazın gibi faaliyetlere yardımcı olmanın yanı sıra ayrıca, travma ve stresle mücadelede kullanılabileceği de öne sürülüyor.

Okumaya devam et

Popular