Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Koyun otlatırken vurulan Sertip Şen, ambulansa izin verilmediği için kan kaybından öldü

Vurulan ve kan kaybından yaşamını yitiren Sertip Şen olayına ilişkin görgü tanıkları ile görüşen HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, “Olay yerine gelen yurttaşlarca hemen ambulans istenmiş; ancak ambulansın geldiğini gören üs bölgesi, ambulansın ilerlemesine izin vermeyerek olay yerine ulaşmasını engellemiştir” dedi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde askeri bölgede açılan ateş sonucu yaşamını yitiren Sertip Şen’e ilişkin aile, görgü tanıkları ve köylüler ile görüşen HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede yazılı açıklama yaptı. Dede yaptığı açıklamada Sertip Şen’in Çobanpınar köyünün Kavleboş Yaylasında askeri karakol ve üs bölgesinin olduğu yerde göğsünden vurularak öldürüldüğünü hatırlattı.

ÇOBANPINAR KARAKOLUNDAN GEREKLİ İZİN ALINMIŞ

Mezopotamya Ajans’ın mmhaberine göre Şen’in olay günü eşiyle birlikte Çobanpınar Karakolu’nun köy çıkışında bulunan nizamiyesinden koyunlarını otlatmak için izin aldığını, kimlik kontrolünden sonra noktayı geçip yaylaya ulaştığını belirten Dede, “Öğlene doğru eşi ve diğer kadınlar pancar toplamak için koyunların olduğu yerden uzaklaşmışlar, pancar toplamaktan döndüklerinde ise Sertip Şen’i yaralı olarak bulmuşlar. Olay yerine gelen yurttaşlarca hemen ambulans istenmiş; ancak ambulansın geldiğini gören üs bölgesi, güvenlik gerekçesiyle ambulansın ilerlemesine izin vermeyerek olay yerine ulaşmasını engellemiştir. Bunun üzerine yurttaşlar yaralıyı ambulansın olduğu yere kendi imkânlarıyla ulaştırmışlar. Ancak ambulansın olay yerine gelmesinin engellenmesinden dolayı 1-1.5 saatlik bir zaman kaybı yaşanmıştır. Ve ne yazık ki Sertip Şen gerekli müdahale zamanında yapılmadığı için kan kaybından yaşamını yitirmiştir” dedi.

‘ŞEN, ÇİMENLİ ÜS BÖLGESİNDEN AÇILAN ATEŞLE ÖLMÜŞ OLABİLİR’

Dede, açıklamasının devamında şu ifadelere yer derdi: “Sertip Şen’in vurularak katledildiği yerde Yüksekova taburuna bağlı Çimenli Üs bölgesi, Çobanpınar Üs Bölgesi ve Asteng Lider Tepe Üs bölgesi bulunmaktadır. Bölge her 3 üs bölgesi tarafından gözetim altındadır ve çıplak gözle dahi olayın gerçekleştiği yer görünebilmektedir. Görgü tanıkları Sertip Şen’in 3 kilometre uzaklıktaki Çimenli Üs Bölgesinden açılan ateşle öldürülmüş olabileceğini belirtmektedirler.

SORUŞTURMANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Olayın gerçekleştiği tarihten şu ana kadar başta valilik olmak üzere yetkililerin kamuoyuna gerekli açıklamayı yapıp sağlıklı bir bilgi vermemesi soruşturmanın adil bir şekilde yürütülmediği / yürütülmeyeceği ve vurulan Sertip Şen’in fail veya faillerinin korunduğu endişesini yaratmıştır. Geçmiş dönemde yaşanan tecrübeler de göstermiştir ki faillerin kamu görevlisi olduğu vakalarda; ya soruşturmalar sürüncemede bırakılmış ya da failler cezasızlık zırhıyla korunmuşlardır. Canavarca saikle işlenen infazın sorumlularının cezalandırılması için soruşturmanın takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

Okumaya devam et

Genel

LGS’de sorular kolaylaştırıldı, süre uzatıldı ama sistem dibe çakıldı

20 soruluk Matematik testinde Türkiye ortalaması 5 doğru oldu. Yabancı dilde 7 yıllık eğitime rağmen 100 bin öğrenci sıfır çekti. İşte vahim tablo.

BOLD – 2017-2018 eğitim öğretim yılında ilk kez uygulanan liselere geçiş sınavında sorular kolaylaştırılmasına rağmen başarı düşüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) istatistiklerine göre, 1 milyon 29 bin 555 öğrenci sınava katıldı. Ortaokuldan mezun olan öğrencilerin yüzde 85’inin sınava girmesi, öğrencilerin MEB’in sınavsız yerleştirme modeline olan güvensizliğini ortaya koydu.

MATEMATİKSİZ NESİL

MEB’in LGS Değerlendirme Raporu’nda sınava giren öğrencilerin Matematik testinde çok başarısız. Adaylar 20 soruluk Matematik testinde ortalama 5 doğru yanıt verebildi. Öğrencilerin 20 soruluk Fen Bilimleri testindeki doğru yanıt ortalaması ise 9,97 oldu.

TÜRKÇE SORULARININ YARISI YANLIŞ

Sözel bölüm de farklı değil. Türkçe testindeki 20 soruya ortalama 11,75 doğru yanıt verebilen öğrencilerin İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük testi ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testindeki doğru yanıtlarının ortalaması sırasıyla 6,88 ve 6,83 olarak gerçekleşti.

7 YIL ZORUNLU İNGİLİZCE VAR AMA

Sınava giren ve ortaokul mezuniyetine kadar yedi yıl zorunlu İngilizce dersi alan öğrenciler, 10 soruluk İngilizce testine ortalama 4,65 doğru yanıt verebildi. 100 bin öğrenci hiçbir yabancı dil sorusuna doğru yanıt veremedi.

SORULAR KOLAYLAŞTIRILMASINA RAĞMEN SIFIR ÇEKTİLER

LGS’de bu yıl sorular kolaylaştırıldı ve cevaplama süresi artırıldı. Bunun bir göstergesi olarak; bu seneki LGS’de 565 öğrenci soruların tamamını doğru yanıtladı. 2018 yılındaki sınavda 18 öğrenci soruların tamamını doğru yanıtlamıştı. Ancak genel öğrenci profilinde bu iki önlem işe yaramadı.

Öğrenciler soruların yarısını boş bıraktı.

• Matematik sorularının yüzde 40’ı,

• Yabancı dil sorularının yüzde 22’si,

• Fen bilgisi sorularının yüzde 10’u,

• Türkçe sorularının ise yüzde 6,8’i boş kaldı.

Sıfır çekenler ise şöyle oluştu:

• Türkçe testinde bin 338 öğrenci,

• İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük testinde 13 bin 700,
• Din Kültürü testinde 8 bin 236,

• Fen Bilimleri testinde 4 bin 837,

• Matematik testinde 72 bin öğrenci sıfır çekti.

• Yabancı dil alt testinde de 100 bin öğrenci hiçbir soruyu doğru yanıtlayamadı.

 

Okumaya devam et

Genel

Suriyeli öğrenci LGS’den tam puan aldı

Kilis’te yaşayan Suriyeli Muhammet Halil, 1 Haziran’da yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavında tüm soruları doğru yanıtlayarak tam puan aldı.

BOLD – Suriye’deki iç savaşın ardından Türkiye’ye bir süre sonra Kilis’e yerleştiklerini söyleyen Muhammet Halil, geçici eğitim merkezinde 4. sınıf öğrencisi olarak okula başladığını anlattı.

Başarısında öğretmenlerinin katkısının olduğunu belirten Halil, “Sınavlara çalışmaya ilk başladığımda bayağı zayıftım hatta 300 puan alacak kadar kötüydüm. Sonra yavaş yavaş kolay yayınlardan, zor yayınlara geçmeye başladım. Okulda girdiğim ilk denemede birinci oldum bu da beni çok motive etti” dedi.

Daha sonra hocalarının da desteğiyle puanlarının artmaya başladığını anlatan Halil, denemelerde 480 puana kadar ulaştığını, LGS sınavında tüm soruları doğru cevaplayarak 500 tam puan aldığını ifade etti.

Türkiyeli ve Suriyeli ressamlardan ortak sergi

Okumaya devam et

Genel

İŞKUR Genel Müdürü’den 23 Haziran yorumu; “İçimizdeki beyinsizler yüzünden”

Türkiye’deki işsizlik oranı üzerine kafa yorması geren İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, AKP’nin yenildiği 23 Haziran seçiminde skandal ifadeler kullandı.

BOLD-Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) adayı Binali Yıldırım’ın, Ekrem İmamoğlu ile girdiği yarışta büyük bir yenilgi alması İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya’yı rahatsız etti.

Uzunkaya, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “İçimizdeki beyinsizler yüzünden sen bizleri helak etme Allah’ım. Hak ve hakikat namına, aziz milletim ve ülkem için ihlasla çalışanlar her daim kazanmakta. Riyakar mütekebbirlerse, hiç kazanmadı ki. Artık başarısızlıkların müsebbipleriyle çözüm ve çıkış yolları konuşulmasın” dedi.

Kullandığı ifadelerin yanlış anlaşıldığını öne süren Uzunkaya daha sonra bu paylaşımını silerek, “Değerli dostlarım, 6 yıldır bu sayfayı takip eden dostlar bilirler ki, bugün olduğu gibi bundan önce de ayet ve hadis mealleriyle birlikte kendi özgün fikirlerimi buradan paylaşmaktayım.” Açıklaması yaptı.

Yaptığı paylaşımı silme gerekçesini anlatan Uzunkaya, “A’râf Suresinin 155. ayetinin mealini de içeren paylaşımımın gündelik siyasi polemiklere alet edilmek istendiğini üzüntüyle izlemekteyim. Bu tür gereksiz tartışmalara mahal vermemek adına tweetimi kaldırmış bulunmaktayım” ifadelerini kullandı.

Cafer Uzunkaya’nın daha önce 2015 yılındaki genel seçimlerde AKP’den Mersin aday adayı olduğu biliniyor.

İşsizliğin gerçek fotoğrafı İşsizlik Maaşı ödeme rakamlarında ortaya çıktı

Okumaya devam et

Popular