Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Boeing: 737 Max’lerdeki yazılım hatasını kazalardan 1 yıl önce biliyorduk

ABD’li uçak üreticisi Boeing, 737 Max-8 tipi yolcu uçaklarının düşmesine sebep olan sorunu, kazalardan bir yıl önce bildiğini itiraf etti.

Boeing, kazalara sebep olan sensör uyuşmazlıklarını haber veren yazılımdaki sorunu daha önceden bildiğini açıkladı.

ABD’li uçak üreticisi Boeing’in 737 Max-8 tipi yolcu uçakları, iki ölümlü kaza haberiyle gündeme gelmiş ve daha sonra da pek çok kurum tarafından uçuşlardan men edilmelerine giden bir süreç yaşanmıştı. Boeing, kazalara sebep olan sorunu kazalardan bir yıl önce bildiği itirafında bulundu.

BBC’nin haberine göre firma, uçağın ekseni ile hava akımının doğrultusu arasındaki açıyı belirleyen hücum açısı sensörlerinin uyuşmazlığını haber veren yazılımın sorununu, ilk modellerin teslimatından bu yana biliyormuş.

Şirket, başlangıçta sisteme standart bir özellik olarak kontrol yazılımı eklemeyi planladıysa da bu fikirden vazgeçmiş ve kontrol yazılımını ayrı olarak satarak uçakların kullanılabileceğini ortaya çıkarmış (otomatik manevra yapan sistemi devre dışı bırakmak için gereken ekipman da ayrı olarak satılıyor. Yani uçak düşmeye karar verdiğinde pilot müdahale edemiyor).

Boeing yetkililerinin bu duruma müdahale etmeme sebepleri ise sorunun uçuş güvenliği ve uçağın işleyişi açısından büyük bir etkisi olmayacağına inanmaları oldu. Yetkililer, sorunun gelecekteki bir yazılım güncellemesi ile çözüleceğine inanıyor.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), Boeing’in söz konusu hata hakkında ilk kazaya kadar bilgi vermediğini açıkladı.

Boeing 737 Max 8 tipi uçaklardan biri 10 Mart’ta Addis Ababa’dan kalktıktan kısa süre sonra düşmüş ve 157 kişinin ölümüne sebep olmuştu. Daha sonra da Lion Hava Yolları’nın bir uçağı 29 Ekim 2018’de Cakarta’dan havalandıktan sonra denize çakılmış ve 189 kişinin mezarı olmuştu.

Her iki kazanın sebebi de sensör uyuşmazlıklarında otomatik devreye giren MCAS sistemi olarak açıklanmıştı.

Dünya

Tiktok, hesabı engellenen kadından özür diledi

TikTok, Çin’in Uygur Türkleri politikasını eleştiren hesabı engellenen genç kadından özür diledi.

BOLD – Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok, Çin’in Uygur Türkleri’ne yönelik politikalarını eleştiren videosunun ardından içerik koymasının engellendiği Amerikalı Feroza Aziz’den özür diledi.

Feroza Aziz, Çin’in Uygur Türklerini Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki kamplarda tuttuğunu söyleyerek bu olayları, “yeni bir Holokost ” yani Yahudi soykırımı olarak nitelendiriyordu.

Aziz, bu videosunun ardından TikTok’a içerik koymasının engellendiğini açıklamıştı.

ÖZÜR DİLEDİ: İNSANİ BİR HATA

Bir açıklama yapan TikTok, Aziz’den özür dileyerek hesabı geri verdiğini aktardı. TikTok, videonun bir saatten az bir süre içerisinde yeniden yüklendiğini duyurdu.

Uygulamanın ABD’deki temsilcisi Eric Han, “Tarafımızdan kaynaklanan insani hata için kullanıcıdan özür dileriz.” açıklamasında bulundu.

“İNANMIYORUM, KONUŞMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Aziz ise şirketin açıklamasına inanmadığını ve özrünü kabul etmediğini belirterek bu konuda konuşmaya devam edeceğini söyledi.

“NEYİ SAKLAMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ?”

TikTok’un videosunu kaldırdığı Feroza Aziz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu, TikTok’un beni Uygur soykırımı konusunda susturmaya çalıştığı ilk durum değil. Tiktok, (sizden) cevap almayı hak ediyorum. Neyi saklamaya çalışıyorsunuz?” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Genç kadın bir saat sonra yazdığı bir başka iletisinde, “TikTok kamuoyundan özür diledi ve hesabımı geri verdi. Hesabımın, daha önce silinmiş bir başka hesabımdaki alakasız bir hiciv videosu nedeniyle alındığına inanıyor muyum? Hayır.” İfadesini kullandı.

Aziz, hesabının Uygurlar ile ilgili 3 bölümlük bir video yayınlamayı bitirdikten hemen sonra erişim engeli geldiğini dile getirdi.

TikTok, Uygurlara Çin zulmünü eleştiren ABD’li Feroza Aziz’in hesabını engelledi

Okumaya devam et

Dünya

Twitter, aktif olmayan hesapları silme planından gelen tepkiler üzerine vazgeçti: “Düşünemedik”

Twitter, gelen tepkiler üzerine aktif olmayan hesapları silme politikasından şimdilik vazgeçtiğini açıkladı.

BOLD – Altı aydan fazla süre aktif olmayan hesapları sileceğini açıklayan sosyal medya platformu Twitter, gelen tepkiler üzerine bu planından vazgeçti. Twitter’e en çok yakınlarını kaybeden kullanıcılar tepki göstermişti.

Twitter, altı aydan fazladır aktif olmayan hesaplara 11 Aralık tarihi itibarıyla giriş yapılmazsa bu hesapların silineceğini açıklamıştı. Ancak çok sayıda kişi, kaybettikleri yakınlarını anmak için hesaplarını bir vesile olarak kullandığını söyleyerek bu politikaya karşı çıktı.

Gelen tepkiler üzerine Twitter, bu durumu göz önünde bulunduramadıklarını, hayatını kaybeden kullanıcılarının hesaplarını bir anıt haline getirmek için bir yöntem bulana kadar bu politikadan vazgeçtiklerini aktardı.

Twitter ilk defa aktif olmayan hesaplara yönelik bu kadar büyük çapta bir temizliğe girişecekti.

Twitter, 6 aydan fazla aktif olmayan hesapları silecek

Okumaya devam et

Dünya

Twitter, 6 aydan fazla aktif olmayan hesapları silecek

Twitter, altı aydan fazla aktif olmayan hesapları 11 Aralık itibarıyla sileceğini açıkladı. Hayatını kaybeden kullanıcıların da eğer giriş bilgisini bilen bir tanıdığı yoksa hesabı silinecek.

BOLD Altı aydan fazla süredir kullanılmayan hesaplara 11 Aralık tarihine kadar giriş yapılmazsa bu hesaplar ortadan kalkacak. Twitter’ın kararında bu hesapların platformun yeni gizlilik politikasına onay vermemiş olmalarının etkili olduğu belirtiliyor.

İLK OLARAK ABD DIŞINDA BAŞLIYOR

Twitter ilk defa aktif olmayan hesaplara yönelik bu kadar büyük çapta bir temizliğe girişiyor. Hayatını kaybeden kullanıcıların da eğer giriş bilgisini bilen bir tanıdığı yoksa hesabı silinecek. Twitter, bu adımla bazı kullanıcı isimlerini boşa çıkarmayı amaç edindiği iddialarını ise reddetti.

Şirket, aktif olmayan hesapların takipçi sayısından düşerek gerçek anlamda bir rakama ulaşılacağını vurguladı. Yavaş yavaş uygulanacak bu politika ilk olarak ABD dışında başlıyor.

HİÇBİR AKTİVİTEDE BULUNMAYAN HESAPLAR

Şirket, ileride hesaba giriş yapan ancak hiçbir etkileşimde ya da aktivitede bulunmayan hesaplara da aynısının yapılacağını söyledi. Toplamda kaç hesabın bu durumdan etkileneceği bilinmese de milyonları bulması bekleniyor.

Bu adım Twitter’ın toplam kullanıcı sayısını etkilemeyecek, çünkü şirket bu rakamı her gün platforma giriş yapan kullanıcılar ile hesaplıyor. Eylül ayında açıklanan verilere göre Twitter’da 145 milyon kullanıcı var.

ABD’de 3 kişi işlemedikleri suçtan 36 yıl hapis yattılar ancak tazminat alamayacaklar

Okumaya devam et

Popular