Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Boeing: 737 Max’lerdeki yazılım hatasını kazalardan 1 yıl önce biliyorduk

ABD’li uçak üreticisi Boeing, 737 Max-8 tipi yolcu uçaklarının düşmesine sebep olan sorunu, kazalardan bir yıl önce bildiğini itiraf etti.

Boeing, kazalara sebep olan sensör uyuşmazlıklarını haber veren yazılımdaki sorunu daha önceden bildiğini açıkladı.

ABD’li uçak üreticisi Boeing’in 737 Max-8 tipi yolcu uçakları, iki ölümlü kaza haberiyle gündeme gelmiş ve daha sonra da pek çok kurum tarafından uçuşlardan men edilmelerine giden bir süreç yaşanmıştı. Boeing, kazalara sebep olan sorunu kazalardan bir yıl önce bildiği itirafında bulundu.

BBC’nin haberine göre firma, uçağın ekseni ile hava akımının doğrultusu arasındaki açıyı belirleyen hücum açısı sensörlerinin uyuşmazlığını haber veren yazılımın sorununu, ilk modellerin teslimatından bu yana biliyormuş.

Şirket, başlangıçta sisteme standart bir özellik olarak kontrol yazılımı eklemeyi planladıysa da bu fikirden vazgeçmiş ve kontrol yazılımını ayrı olarak satarak uçakların kullanılabileceğini ortaya çıkarmış (otomatik manevra yapan sistemi devre dışı bırakmak için gereken ekipman da ayrı olarak satılıyor. Yani uçak düşmeye karar verdiğinde pilot müdahale edemiyor).

Boeing yetkililerinin bu duruma müdahale etmeme sebepleri ise sorunun uçuş güvenliği ve uçağın işleyişi açısından büyük bir etkisi olmayacağına inanmaları oldu. Yetkililer, sorunun gelecekteki bir yazılım güncellemesi ile çözüleceğine inanıyor.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), Boeing’in söz konusu hata hakkında ilk kazaya kadar bilgi vermediğini açıkladı.

Boeing 737 Max 8 tipi uçaklardan biri 10 Mart’ta Addis Ababa’dan kalktıktan kısa süre sonra düşmüş ve 157 kişinin ölümüne sebep olmuştu. Daha sonra da Lion Hava Yolları’nın bir uçağı 29 Ekim 2018’de Cakarta’dan havalandıktan sonra denize çakılmış ve 189 kişinin mezarı olmuştu.

Her iki kazanın sebebi de sensör uyuşmazlıklarında otomatik devreye giren MCAS sistemi olarak açıklanmıştı.

Teknoloji

Elon Musk insan beynini bilgisayara bağlayacağı tarihi açıkladı

Elon Musk, insanlık için bir dönüm noktası olarak gösterilen deneyler için tarih verdi. İnsan ve bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kuracak olan Neuralink çipinin insanlı deneylerine bu yılın sonlarında başlanması planlanıyor.

BOLD – Elon Musk, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. Musk, beyni bilgisayara doğrudan bağlamayı planlayan çalışmaların insanlı deneylerine yıl sonunda başlanabileceğini açıkladı.

İNSANLI DENEYLER İÇİN İZİN BEKLENİYOR

Neuralink,  geçtiğimiz yıl kamuoyuna tanıtıldığında büyük ses getirmişti. Hatta ABD Gıda ve İlaç İdaresi çipi ‘çığır açan cihaz’ olarak isimlendirdi. Buna karşın henüz insan üzerinde deney yapılmasına imkan verecek izinleri verilmedi.

DENEY TARİHİ İÇİN HEDEF YIL SONU

Twitter üzerinden sorulara cevap veren Musk, “Neuralink implant güvenliğini sağlamak için çok sıkı çalışıyor ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi ile yakın iletişim içerisindeler. İşler iyi giderse, bu yılın sonlarında ilk insan deneylerine başlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Neuralink’i geçtiğimiz yıl tanıtan milyarder girişimci, beyin implantının; hafıza kaybı, depresyon ve görme engeline kadar çeşitli nörolojik sorunları ve omurga yaralanmalarını çözebileceğini iddia etmişti.

Musk’ın 2016 yılında hayata geçirdiği  Neuralink adlı şirketin amacı çok yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine ara yüzleri geliştirmek.

MUSK ÇALIŞMALARIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

Diğer yandan Musk’un sahibi olduğu SpaceX firması yaklaşık 10 gün önce uzaya tek seferde 143 uydu fırlatarak rekor kırdı. Uyduların 133’ü ticari ve devlet uydusu. 10’u ise Starlink uydusu. Daha önceki rekor ise 104 uydu ile Hindistan’a aitti.

SpaceX’in yanı sıra elektrikli otomobil Tesla ve toplu taşımada çığır açmayı hedefleyen Hyperloop’un da sahibi olan Elon Musk, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un  ardından dünyanın en zengin ikinci insanı olma unvanına sahip.

Okumaya devam et

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0