Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Savcı Pekgüzel’in eşi cezaevi yolunda can verdi

KHK’lı savcı Mehmet Ali Pekgüzel’in eşi Firdevs Pekgüzel cezaevi ziyareti yolunda yaptığı kazada can verdi. Geriye üç çocuğu kaldı.

BOLD-15 Temmuz’dan sonra KHK ile ihraç edilen savcı Mehmet Ali Pekgüzel, eşini kaybetti. Pekgezel’in bir oğlu da kazada ağır yaralandı. Mehmet Ali Pekgüzel, örgüt üyeliği suçlamasıyla 7.5 yıl hapis cezası almış tutukluluğunun devamına karar verilerek Yargıtay sürecini beklemek üzere Ankara Sincan Cezaevi’ne nakledilmişti.

Denizli’de yaşayan Pekgüzel ailesi, açık ve kapalı görüşler için sürekli olarak Ankara’ya gidip gelirken, Savcı Pekgüzel’in Manisa Cezaevi’ne nakil talebi ise kabul edilmemişti.

İKİ OĞLU ÜNİVERSİTEYİ BIRAKTI

OHAL döneminde mesleğinden ihraç edilen Mehmet Ali Pekgüzel, tutuklanınca ailesi ekonomik olarak zor günler yaşamış ve üniversiteyi okuyan iki oğlu eğitimlerini yarıda bırakmak durumunda kalmışlardı. Ailenin bir de ilkokula giden kızı bulunuyor.

Ev hanımı olan Firdevs Pekgüzel (43) ise bu süreçte evde yaptığı butik pastaları satarak geçimini sürdürmeye çalışıyordu. Bioenerji ve yaşam koçluğu kurslarını tamamlayan Firdevs Pekgüzel’in bu alanda iş bulmaya çalıştığı belirtiliyor.

6 Mayıs 2019 günü eşini Ankara Sincan Cezaevi’nde ziyaret ettikten sonra dönüş yolunda meydana gelen kazada Firdevs Pekgüzel’in olay yerinde hayatını kaybettiği, aracı kullanan 23 yaşındaki büyük oğlunun ise yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Mehmet Ali Pekgüzel, tutuklanırken gülümseyerek poz vermişti.

CEZAEVİ SÜRECİ İŞKENCEYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Ergenekon Davası’nda duruşma savcısı olan Mehmet Ali Pekgüzel, bu sebeple tutuklandıktan sonra oldukça kötü şartlara maruz bırakıldı.

Medyaya kelepçeli görüntüleri servis edilen Mehmet Ali Pekgüzel’in kişilik haklarının ihlal edildiği yönündeki talebi reddedildi. Pekgüzel tutukluluk süresi boyunca sürekli farklı cezaevlerine nakledildi. Manisa Cezaevi’nde kalorifersiz bir hücreye konulan Pekgüzel’in tutukluluk sürecinin neredeyse tamamını tek başına hücrede geçirdiği belirtiliyor.

İSTANBUL VALİSİNİ ARAMASI ÖRGÜT ÜYELİĞİNE DELİL SAYILDI

Mehmet Ali Pekgüzel, “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davada, 7 yıl 6 ay hapis cezasını çarptırılmıştı. Hüküm 2018 yılı Ağustos ayında açıklanırken, Pekgüzel’in Yargıtay sürecini de tutuklu beklemesi kararlaştırılmıştı.

İddianamede Pekgüzel’in, örgüt üyeliğine delil olarak HTS kayıtlarında Hizmet Hareketi’ye bağlantılı kişilerle görüştüğünün belirtilmiş ve eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile 12 Haziran-27 Temmuz 2014 tarihlerinde 4 kez görüşmesi ise ikinci delil olarak iddia edilmişti.

Pekgüzel bu görüşmelerin tamamının mesleği konumu gereği olduğunu savunmuş ve delilsiz olarak yargılandığını belirtip beraatini talep etmişti.

ERGENEKON DAVASINDAN YARGILANMASI SÜRÜYOR

Savcı Pekgüzel’in örgüt üyeliği dışında Ergenekon davasından yargılaması ise sürüyor. Pekgüzel bu davadaki yargılamasında; “Ergenekon’un ispatı benim burada olmamdır” derken, duruşmaların çoğuna getirmemiş SEGBİS sistemi üzerinden katılabilmişti.

CEZAEVİ YOLU ÖLÜM YOLU

OHAL döneminde tutukluların ailelerinin bulunduğu illerden farklı illere sevkedilmeleri bir cezalandırma yöntemi olarak kullanılmaya başlandı. Cezaevi görüşünün çok erken başlaması nedeniyle aileler geceyi yolda geçiriyorlar. Bu sebeple özellikle dönüş yolunda yorgunluğun etkisiyle çok sayıda kaza meydana geldi ve çok sayıda aile faciası yaşandı.

Baba tutuklu anne ağır yaralı çocuklar öldü

Genel

Faiz geliri olan Diyanet’ten faiz hutbesi

Sayıştay raporlarında faiz geliri olduğu görülen Diyanet, cuma hutbesinde cami cemaatini faize karşı uyardı. Hutbede dinin bütün ikazlarına rağmen faizi terk etmeyenlerin hüsranla karşılaşacağının altı çizildi.

BOLD – Sayıştay raporuna göre faiz geliri olan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan cuma hutbesinde müminler faize karşı uyarıldı.

FAİZ GELİRİ RAPORLARDA YER ALDI

Sayıştay raporuna göre 2015’te 197 bin TL faiz geliri olan Diyanet İşleri Başkanlığının 2016’da bu gelir kalemini 255 bin 881 lira 37 kuruşa çıktı. 2017’de ise faiz geliri 256 bin 806 lira 46 kuruş oldu.

DİNİ VE AHLAKİ DEĞERLER ÖRSELENİR

Diyanet tarafından hazırlanan cuma hutbesinde ise cami cemaati faize karşı uyarıldı. Faizin yalnızca malın değil, aynı zamanda ömrün de bereketini azalttığı vurgulanan hutbede, “Faiz yüzünden ortaya çıkan nice iflaslar, intiharlar, dağılan aileler, heba olan hayatlar vardır. Faizin yaygın olduğu toplumlarda dar gelirliler ve yoksullar ezilir. Zenginle fakir arasındaki uçurum gittikçe derinleşir. Dinî ve ahlâkî değerler örselenir. Helal haram duyarlılığı zayıflar” denildi.

FAİZLİ İŞLEMLER EN BÜYÜK GÜNAHLARDAN

İslam’ın faizin her türünü kesin olarak haram kıldığı dile getirilen hutbede, “Faizli işlemleri en büyük günahlardan saymıştır. Nitekim Yüce Rabbimiz, ayet-i kerimede müminleri şöyle uyarmaktadır: ‘Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki kurtuluşa eresiniz” denildi.

FAİZE BULAŞMAMA HUSUSUNDA HASSAS OLUN

Faize bulaşan kişinin emeksiz ve kolay yoldan kazanç elde ettiğini zannetse de aslında kaybetmeye mahkûm olduğu vurgulanan hutbede, “Allah, faizle elde edilen malı mahveder. Faiz servetin bereketini ortadan kaldırır. Sahibine günahtan başka kazanç sağlamaz. Hem maddî hem de manevî anlamda iflasını hazırlar. Yüce dinimiz bizlere geçimimizi helal yoldan temin etmeyi emretmiştir. Bize düşen, ticaretimizi yaparken, faize bulaşmama hususunda son derece hassas davranmaktır” denildi.

SONLARI HÜSRAN OLACAK

Dinin bütün ikazlarına rağmen faizi terk etmeyenlerin kabirlerinden şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkacaklarının ayette yer aldığı belirtilen hutbede, “Tarih boyunca ekonomik hayatın en büyük sömürü ve zulüm araçlarından biri olan faiz felaketinden uzak duralım. Faizle elde edilen maldan hayır gelmeyeceğinin idrakinde olalım. Şu geçici dünya hayatımızda daha çok kazanmaktan ziyade, helalinden kazanıp helal yolda harcamaya gayret edelim. Mahşer günü, malımızı nereden kazanıp nereye harcadığımızın hesabını vermeden Allah’ın huzurundan ayrılamayacağımızı asla unutmayalım” denildi.

 

Sincan Cezaevinde yaşananlar OHAL dönemini aratıyor: “Siz bizi öldürmek mi istiyorsunuz?”

Okumaya devam et

Genel

Denizli’de su zammı mahkemeye taşındı

Denizli’de su zammına yapılan yüzde 20’lik zam mahkemeye taşındı. Su zammı ayrıca CHP İl Başkanlığı tarafından yapılan eylemle protesto edildi.

BOLD – CHP Denizli İl Başkanlığı, AKP’li Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yüzde 20’lik su zammını mahkemeye taşıdı. Su zammı belediye önünde yapılan eylemle de protesto edildi.

ZAM İPTAL EDİLENE KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Burada bir açıklama yapan CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde su zammının CHP ve İYİ Parti’nin ret oylarına rağmen AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edildiğini hatırlattı. Belediyeye su zammının geri çekilmesi çağrısı yapan Akbaba, “Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin oy çokluğuyla aldığı su zammı kararını iptali için Denizli İdare Mahkemesi’ne dava açılmıştır. Hemşerilerimizin içi rahat olsun. Onların adına fahiş zamdan geri dönülene dek, bu sürecin takipçisi olacağız” dedi.

SEÇİMDEN ÖNCE “ZAM YOK” DEMİŞTİ

Seçimlerden önce zam yapılmayacağı sözü veren AKP’li Belediye Başkanı Osman Zolan’ı eleştiren Akbaba, “Sade bir vatandaş olarak soruyorum. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan seçimden önce zam yok demişti. Ülkemizin birçok belediyesinde su ücretleri düşürülürken, yüzde 20’lik zam kararı neyin bedelidir. Ekonominin dibe vurmasını biz vatandaşlara fatura edemezsiniz” dedi.

 

Kaçırılan Mülkiyeli Tunç’un eşi: “Polis eşimin nerede olduğunu bana soruyor”

Okumaya devam et

Genel

Çaykur’dan sonra PTT’nin de zararda olduğu iddia edildi

Varlık Fonu’na devredilen PTT’nin de Çaykur gibi zarar ettiği öne sürüldü. Kargomat, dijital arşiv gibi projelerle kurumun içinin boşaltıldığı iddia edildi.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, PTT’nin zarar ettiği ile ilgili iddiayı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a sordu. Emecan, kurumu zarara sürükleyen projelerle ilgili kulislerde konuşulanları cevaplaması için Bakan Turhan’a yöneltti.

100 KARGOMAT 100 MİLYON LİRAYA ALINMIŞ

İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, Bakan Turhan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde PTT ile ilgili iddiaları gündeme getirdi. PTT merkezleri önüne konulan kargomatların her birinin maliyetinin 1 milyon TL olduğu, bu kargomatlar için yaklaşık 100 milyon TL harcandığını belirten Emecen, bu alıma karşı çıkan bir bürokratın da sürgün edildiğinin doğru olup olmadığını Bakan Turhan’a sordu. Bu kargomatların hangi şirketten alındığını da soran Emecan, bu şirketin kurumda herhangi bir bürokratla yakınlığının olup olmadığının cevabını da istedi.

PTT’NİN ZARARI NE KADAR?

PTT tarafından yürütülen dijital arşiv projesinin ihalesini de gündeme getiren Emecan, “Dijital arşiv işlerinde sayfa başı ücret ne kadardır? Bu ücretin piyasanın üç katı olduğu iddiaları doğru mudur? Dijital arşiv işini yapan şirkete 100 milyon TL fazla ödeme yapıldığı ve hala ödeme yapılmaya devam edildiği iddialarını nasıl açıklarsınız? Genel Müdürlüğünüzce iştirak şirketlerine aktarılan para tutarı ne kadardır?” dedi. Emecan, PTT’nin zarar ettiği iddialarını da sorarak “Doğru ise bu zarar şu ana kadar kaç TL’dir ve zararın nedenleri nelerdir?” diye sordu.

Erdoğan’ın teyzesinin oğlu üçüncü kez Danıştay üyeliğine seçildi

Okumaya devam et

Popular