Bizimle iletişime geçiniz

Genel

AİHM önünde KHK protestosu

Hak ihlalleri alanında aktiviteler düzenleyen La Vie Derneği (Yaşam Derneği), KHK mağdurlarının sesini duyurmak için AİHM’nin Strazburg’daki genel merkezinin önünde gösteri yaptı.

BOLD- Merkezi Paris’te bulunan insan hakları derneği La Vie, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde KHK protestosu yaptı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi her 10 yılda bir halk günü düzenleyerek binasını ve özellikle mahkeme salonlarını ziyarete açıyor.

Bu nedenle Strazburg’ta yüzlerce yerli ve yabancı turist kuyruğa girip binayı geziyor. La Vie Derneği de bu vesileyle AİHM’nin önünde, Kanun Hükmünde Kararname (KHK)’larla yapılan haksız ve hukuksuz uygulamaları anlattı. Kuyruklarda broşür dağıtarak 130 bin insanın neden mağdur edildiğini açıkladı.

Derneğin Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Güven, “O gün insanları grup grup alıp içeriyi gezdiriyorlar. Binayı tanıtıyorlar. İçeride bir şey yapma şansınız yok ama kapıda kuyrukta insan haklarına duyarlı birçok ziyaretçi bulunuyor. Kimsenin Türkiye’de ne olup bittiğinden haberi yok, dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık, çok soru soran oldu.” dedi.

Türkiye’den AİHM’ne gelen binlerce dava dosyası olduğunu belirten Güven, “Bu davalar çok hızlı bir şekilde Türkiye’ye geri iade ediliyor. Sebep olarak da Türkiye’deki iç hukuk yollarının tüketilmediği söyleniyor. Yüz binlerce insan işinden oldu, memurluktan atıldı. Yüzlerce insan haksızlıkları dile getirip OHAL Komisyonu’na dilekçe verdi. Fakat tamamen siyasetin emrinde, siyasetin pençesindeki komisyonlara havale edildi dosyalar. Bu kararların vicdana, ahlaka ve AİHM’nin kriterlerine aykırı olduğunu burada haykırmaya, mağdurların sesi olmayan geldik. Amacımız Türkiye’de yapılan haksızlıklara, hukuksuzluklara dikkat çekmek” ifadelerini kullandı.

Türkiye’den ayrılmak zorunda kalan yazar, edebiyatçı, aktivist ve entelektüler tarafından Ocak 2019’da kurulan La Vie Derneği’nin (@assovieparis) yaklaşık 100 üyesi bulunuyor.

Merkezi Paris’te olan derneğin iki amacı var. İnsan hakları alanında raporlar hazırlamak, Türkiye’deki haksızlıklara dikkat çekmek için aktiviteler düzenlemek ve Türkiye’den Fransa’ya göç etmek zorunda kalan ailelere, akademisyenlere, yazarlara rehberlik etmek. (www.assovieparis.org)

Ömer Faruk Güven: “AİHM’den karar alamayan veya haksızlığa uğradığını düşünenler binanın önüne afişler asmışlar, dertlerini anlatmışlar. Biz de yapmayı düşünüyoruz.”

 

Genel

LGS’de sorular kolaylaştırıldı, süre uzatıldı ama sistem dibe çakıldı

20 soruluk Matematik testinde Türkiye ortalaması 5 doğru oldu. Yabancı dilde 7 yıllık eğitime rağmen 100 bin öğrenci sıfır çekti. İşte vahim tablo.

BOLD – 2017-2018 eğitim öğretim yılında ilk kez uygulanan liselere geçiş sınavında sorular kolaylaştırılmasına rağmen başarı düşüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) istatistiklerine göre, 1 milyon 29 bin 555 öğrenci sınava katıldı. Ortaokuldan mezun olan öğrencilerin yüzde 85’inin sınava girmesi, öğrencilerin MEB’in sınavsız yerleştirme modeline olan güvensizliğini ortaya koydu.

MATEMATİKSİZ NESİL

MEB’in LGS Değerlendirme Raporu’nda sınava giren öğrencilerin Matematik testinde çok başarısız. Adaylar 20 soruluk Matematik testinde ortalama 5 doğru yanıt verebildi. Öğrencilerin 20 soruluk Fen Bilimleri testindeki doğru yanıt ortalaması ise 9,97 oldu.

TÜRKÇE SORULARININ YARISI YANLIŞ

Sözel bölüm de farklı değil. Türkçe testindeki 20 soruya ortalama 11,75 doğru yanıt verebilen öğrencilerin İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük testi ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testindeki doğru yanıtlarının ortalaması sırasıyla 6,88 ve 6,83 olarak gerçekleşti.

7 YIL ZORUNLU İNGİLİZCE VAR AMA

Sınava giren ve ortaokul mezuniyetine kadar yedi yıl zorunlu İngilizce dersi alan öğrenciler, 10 soruluk İngilizce testine ortalama 4,65 doğru yanıt verebildi. 100 bin öğrenci hiçbir yabancı dil sorusuna doğru yanıt veremedi.

SORULAR KOLAYLAŞTIRILMASINA RAĞMEN SIFIR ÇEKTİLER

LGS’de bu yıl sorular kolaylaştırıldı ve cevaplama süresi artırıldı. Bunun bir göstergesi olarak; bu seneki LGS’de 565 öğrenci soruların tamamını doğru yanıtladı. 2018 yılındaki sınavda 18 öğrenci soruların tamamını doğru yanıtlamıştı. Ancak genel öğrenci profilinde bu iki önlem işe yaramadı.

Öğrenciler soruların yarısını boş bıraktı.

• Matematik sorularının yüzde 40’ı,

• Yabancı dil sorularının yüzde 22’si,

• Fen bilgisi sorularının yüzde 10’u,

• Türkçe sorularının ise yüzde 6,8’i boş kaldı.

Sıfır çekenler ise şöyle oluştu:

• Türkçe testinde bin 338 öğrenci,

• İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük testinde 13 bin 700,
• Din Kültürü testinde 8 bin 236,

• Fen Bilimleri testinde 4 bin 837,

• Matematik testinde 72 bin öğrenci sıfır çekti.

• Yabancı dil alt testinde de 100 bin öğrenci hiçbir soruyu doğru yanıtlayamadı.

 

Okumaya devam et

Genel

Suriyeli öğrenci LGS’den tam puan aldı

Kilis’te yaşayan Suriyeli Muhammet Halil, 1 Haziran’da yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavında tüm soruları doğru yanıtlayarak tam puan aldı.

BOLD – Suriye’deki iç savaşın ardından Türkiye’ye bir süre sonra Kilis’e yerleştiklerini söyleyen Muhammet Halil, geçici eğitim merkezinde 4. sınıf öğrencisi olarak okula başladığını anlattı.

Başarısında öğretmenlerinin katkısının olduğunu belirten Halil, “Sınavlara çalışmaya ilk başladığımda bayağı zayıftım hatta 300 puan alacak kadar kötüydüm. Sonra yavaş yavaş kolay yayınlardan, zor yayınlara geçmeye başladım. Okulda girdiğim ilk denemede birinci oldum bu da beni çok motive etti” dedi.

Daha sonra hocalarının da desteğiyle puanlarının artmaya başladığını anlatan Halil, denemelerde 480 puana kadar ulaştığını, LGS sınavında tüm soruları doğru cevaplayarak 500 tam puan aldığını ifade etti.

Türkiyeli ve Suriyeli ressamlardan ortak sergi

Okumaya devam et

Genel

İŞKUR Genel Müdürü’den 23 Haziran yorumu; “İçimizdeki beyinsizler yüzünden”

Türkiye’deki işsizlik oranı üzerine kafa yorması geren İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, AKP’nin yenildiği 23 Haziran seçiminde skandal ifadeler kullandı.

BOLD-Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) adayı Binali Yıldırım’ın, Ekrem İmamoğlu ile girdiği yarışta büyük bir yenilgi alması İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya’yı rahatsız etti.

Uzunkaya, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “İçimizdeki beyinsizler yüzünden sen bizleri helak etme Allah’ım. Hak ve hakikat namına, aziz milletim ve ülkem için ihlasla çalışanlar her daim kazanmakta. Riyakar mütekebbirlerse, hiç kazanmadı ki. Artık başarısızlıkların müsebbipleriyle çözüm ve çıkış yolları konuşulmasın” dedi.

Kullandığı ifadelerin yanlış anlaşıldığını öne süren Uzunkaya daha sonra bu paylaşımını silerek, “Değerli dostlarım, 6 yıldır bu sayfayı takip eden dostlar bilirler ki, bugün olduğu gibi bundan önce de ayet ve hadis mealleriyle birlikte kendi özgün fikirlerimi buradan paylaşmaktayım.” Açıklaması yaptı.

Yaptığı paylaşımı silme gerekçesini anlatan Uzunkaya, “A’râf Suresinin 155. ayetinin mealini de içeren paylaşımımın gündelik siyasi polemiklere alet edilmek istendiğini üzüntüyle izlemekteyim. Bu tür gereksiz tartışmalara mahal vermemek adına tweetimi kaldırmış bulunmaktayım” ifadelerini kullandı.

Cafer Uzunkaya’nın daha önce 2015 yılındaki genel seçimlerde AKP’den Mersin aday adayı olduğu biliniyor.

İşsizliğin gerçek fotoğrafı İşsizlik Maaşı ödeme rakamlarında ortaya çıktı

Okumaya devam et

Popular