Bizimle iletişime geçiniz

Politika

HDP: Yeni bir çözüm süreci yok; tavrımız değişmedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmesinin YSK’nın İstanbul kararıyla ilişkilendirilmesini değerlendirdi. Yeni bir çözüm süreci bulunmadığını belirten Kurtulan HDP’nin tavrında bir değişiklik olmadığını vurguladı.

Kurtalan,“Bunlar ayarlandı mı ayarlanmadı mı, orasını bilmiyoruz ama HDP olarak bizim hesabımız ölümlerin durması, daha fazla tabut çıkmadan müdahale edilip bu sürecin bitirilmesi” dedi.

İmralı’da bulunan Abdullah Öcalan’ın 8 yıl aradan sonra avukatlarıyla görüşmesine izin verilmesi “Yeni bir çözüm süreci mi başlıyor?”, “İstanbul seçimlerinde HDP’nin desteği için adım mı atılıyor” yönünde yorumlara yol açtı.

ERDOĞAN: ÇÖZÜM SÜRECİ DİYE BİRŞEY YOK

Çözüm süreci ile ilgili iddialara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bir çözüm süreci diye bir şey söz konusu değildir” yanıtı verdi. Gazete Duvar’ın haberine göre, Cumhurbaşkanlığı İletişim Ofisi Başkanı Fahrettin Altun da “Yeni bir çözüm süreci yok. Öcalan’ın açıklamasına bakıp bu yorumu yapanlar yanılır” dedi.

TECRİT GÜNDEMDEN ÇIKMALI

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan da söz konusu görüşmeyi “yeni bir müzakere, diyalog sürecinin başlangıcı” olarak görmediklerini söyledi. Görüşmeyi ölüm oruçlarında kritik bir sürece girilmesiyle ilişkilendiren Kurtulan, “Sonuçta yasal hakların kullanımı ile ilgili bir sorun var. 8 yıldır avukatlarıyla görüştürülmüyor. Bu sürede sadece 2-3 kez aile görüşmesi oldu. Bunun bitmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

CEZAEVLERİNDE DEVAM KARARI ALINDI

Görüşmeye karşın cezaevinde ölüm orucu ve açlık grevi yapanların “görüşmelerin rutinleşmesi ve normalleşmesi” için “devam” kararı aldığına dikkat çeken Kurtulan, “Yasal bir hak olan bu talep karşılanmalı, bu artık Türkiye’nin gündeminden çıkmalı” dedi.

DENK Mİ GELDİ AYARLANDI MI BİLMİYORUZ

Kurtulan, şunları dile getirdi: “Biz seçimle ilgili olacağını düşünmüyoruz. Olması gereken, gecikmiş bir adım atıldı. Buraya denk mi getirildi, özellikle mi ayarlandı bilmiyorum ama çoktan bu adımın atılması, bu işin bitirilmesi, ölümler olmadan buna müdahale edilmesi, bu yasal hakkın kullanımı için adımlar atılması gerekiyordu. Avukatların beyanı perşembe günü görüşme yapıldığı yönünde. 2 gün notlar tutuluyor sonra veriliyor. Bunlar ayarlandı mı, ayarlanmadı mı ben orasını bilmem. HDP olarak bizim hesabımız ölümlerin durması daha fazla ölüm yaşanmadan tabut çıkmadan müdahale edilip bu sürecin bitirilmesi. Öcalan’ın üzerindeki tecridin kalkıp avukat ve aile görüşmesinin sağlanması” şeklinde konuştu.

HDP’NİN İSTANBUL STRATEJİSİNDE BİR DEĞİŞİKLİK YOK

Fatma Kurtulan, YSK’nın yenileme kararı verdiği İstanbul seçimleriyle ilgili HDP’nin stratejisinde bir değişiklik olmadığını söyledi. Kurtulan, “Demokrasiden yana tavrımız dünden bu yana değişmedi. Her zaman aynı noktadayız. Biz “demokrasi ittifakı” dedik. Böyle tabir ediyoruz ama seçimde nasıl bir tutum alınacak, sahada neler yapılabilir, tüm bunları ilgili kurullarda görüşüp, demokrasi güçleri ile ortaklaşma üzerinden adımlarını atarız” dedi.

YSK CUMHUR İTTİFAKININ DAYATMASINA BOYUN EĞMİŞTİR

Kurtulan, YSK’nın iptal kararı için de, “Kararı kesinlikle kabul etmiyoruz. YSK Cumhur İttifakı’nın dayatmasına boyun eğmiştir. O talimatlar doğrultusunda hareket etmiştir” ifadelerini kullandı.

Sezai Temelli: HDP dün ne yaptıysa yarın da onu yapacak

Politika

’10 bin dolar alan AKP’linin ismini savcıya Soylu değil polis verdi’

Herkesin bildiği sır haline dönüşen Sedat Peker’den 10 bin dolar alan AKP’li ile ilgili yeni bilgi ortaya çıktı. Gazeteci Deniz Zeyrek, 10 bin dolar alan AKP’linin ismini savcıya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun vermediğini, siyasetçinin ismini savcıya polisin verdiğini yazdı.

BOLD – Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, ‘Sıcak patates yargının kucağında kaldı’ başlıklı yazısında “Soylu’nun savcılara herhangi bir bilgi vermediğini öğrendim” dedi. Zeyrek, “Peki Soylu savcılara isim vermemişse savcılar o ismi nereden öğrendi ve Şentop neden ‘O isim savcıda’ dedi?” diye sordu.

MESAJDA PEKER’İN AKP’Lİ İSME ÖDEDİĞİ PARA YAZIYOR

Araştırırken bu sorunun yanıtını öğrendiğini ifade eden Zeyrek, şunları yazdı: “İsmi savcıya veren Bakan Soylu değil, kolluk kuvvetleri. Polis Peker ve örgütüyle ilgili birkaç soruşturma yürütüyordu. Bu soruşturmalardan birinde, ellerine bir elektronik mesaj geçti. Mesajda Peker’in AKP’den bir isme para ödediği yazıyordu. Polis olsanız ne yapardınız? Tabii ki onlar da amirlerine, müdürlerine bildirdiler. Müdürler ise Bakan Soylu’ya. Bu noktada karar vermek gerekiyordu? O delil soruşturma evrakları içinde yer alacak mıydı? Yer alırsa bu AKP’ye zarar verir miydi? AK Parti’ye zarar verirse bunun faturası kime kesilirdi? Soylu televizyonda olayı açıkladıktan sonra başka seçenek kalmadı. O delil, soruşturma dosyasına girdi. Bakan Soylu da polis de kucağındaki sıcak patatesi yargının kucağına bıraktı…”

SICAK PATATES YARGI VE BAKAN GÜL’ÜN KUCAĞINDA

Zeyrek yazısının devamında, “Artık sıcak patates Soylu ve polisin değil, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve savcıların kucağında. Hukukun gereği yapılırsa o isim resmi olarak teşhir olur. Bu da olay yokmuş gibi hareket eden AK Parti’ye büyük zarar verir. O zararın faturası da Gül’e ve yargıya kesilir” dedi.

Sedat Peker’den 10 bin dolar alan ismin AKP MKYK üyesi Metin Külünk olduğu iddia ediliyor.

İstanbul savcısı Sedat Peker’in itiraflarına değil askeri öğrencilere operasyon yaptı: 52 gözaltı

Okumaya devam et

Politika

Oğuzhan Asiltürk Adnan Oktar’ın evinde yakalanmış

Saadet Partisi’ni AKP’nin ittifakına katmak için harekete geçen 86 yaşındaki Oğuzhan Asiltürk ile ilgili dikkat çeken bir iddia gündeme geldi. Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Asiltürk’ün Adnan Oktar’ın evinde yakalandığını yazdı.

BOLD – ‘Asiltürk ve 30 yıllık anılar’ başlıklı yazı kaleme alan Fatih Altaylı, 1990’lı yıllarda polisin Adnan Oktar’ın evine yaptığı baskında Saadet Partili Oğuzhan Asiltürk’le karşılaştığını belirtti.

Altaylı, yazısında “Oğuzhan Asiltürk partiyi ele geçirip Cumhur İttifakı’na sokmayı başarsa bile Saadet tabanının olduğu gibi oraya akacağını hiç zannetmem. Çünkü AK Parti’den rahatsızlık duyan Saadetli oranı, aynı rahatsızlığı duyan CHP’li orandan düşük değildir” dedi.

“Ama tanıdığım Asiltürk’ü biraz anlatabilirim. Kendisi ile ilk karşılaşmam 90’lı yılların ilk yarısına denk gelir.” diyen Altaylı, şunları kaydetti:  “Genç bir kızın ailesi, kızlarının Adnan Oktar ve müritleri tarafından kaçırılıp alıkonulduğunu bildirince ben de durumu İstanbul Emniyeti ile paylaştım. Aile ile emniyet temasa geçti ve savcılığın da devreye girmesi ile kızın alıkonulduğu Adnan Oktar evine baskın yapıldı. Daha sonra dönemin Emniyet Müdürü beni aradı ve “Fatih Bey, teessüf ederim. Evde alıkonulmuş bir kız var diye giden ekiplerimiz evde bir Bakan’la karşılaştı” dedi.”

ASİLTÜRK OKTAR’IN MÜRİDİ GENÇLERLE SOHBET EDİYORDU

Altaylı yazısını şu ifadelerle bitirdi: “Adnan Oktar’ın müritlerinin yaşadığı villada Oğuzhan Asiltürk misafirdi ve gençlerle sohbet ediyordu! Şaka maka üzerinden neredeyse 30 sene geçmiş.”

Sezgin Baran Korkmaz açıkladı: Veyis Ateş 10 milyon euro istedi

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’ın konvoyu “yok artık” dedirtti

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan dönüşü Antalya Havalimanı’ndan çıkışını görüntüleyen CHP’li Berhan Şimşek, duruma isyan etti. Şimşek, “Dünyanın hiçbir yerinde gerçekten böyle bir koruma sistemi yok” dedi.

BOLD – Azerbaycan dönüşü Antalya Havalimanı’ndan çıkan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konvoyu “yok artık” dedirtti.

KORUMA ARACI SAYISI ŞAŞIRTTI

Eski CHP milletvekili Berhan Şimşek, Azerbaycan dönüşü Antalya Havalimanı’ndan çıkan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konvoyunu kayıt altına aldı. “Asrın lideri maşallah. Sayın Cumhurbaşkanının Azerbaycan dönüşü Antalya havaalanı çıkışı” adıyla video paylaşan Şimşek, uzun süren kalabalık konvoy görüntüsünü çekti. Konvoydaki araç sayısına ve alınan önlemlere dikkat çeken Şimşek, “Ahvalimiz budur sevgili halkım. Dünyanın hiçbir yerinde gerçekten böyle bir koruma sistemi yok” dedi.

 

 

Sezgin Baran Korkmaz açıkladı: Veyis Ateş 10 milyon euro istedi

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0