Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Kayyumun müdür atadığı polisten iş başvurusu yapan genç kadına ahlaksız teklif

Mardin Valisi ve kayyumu tarafından KENT A.Ş. adlı belediye şirketine müdür olarak atanan E.U.’nun belediyeye iş başvurusunda bulunan bir kadını işe alma karşılığında taciz ettiği ve fuhuşa zorladığı iddia edildi.

Başvuru sırasında kaydedilen ve E.U.’ya ait olduğu ifade edilen ses kaydı da sosyal medya üzerinden paylaşıldı. HDP Mardin Milletvekili Ebrü Günay, konuyu Meclis gündemine taşıyarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

KAYYUM POLİS MEMURUNU MÜDÜR ATADI

İçişleri Bakanlığı 2016 yılında Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ü görevden alarak yerine Vali Mustafa Yaman’ı kayyum olarak atadı. Yaman, göreve gelmesinin ardından belediye şirketi olan Kent A.Ş’nin başına polis memuru E.U.’yu müdür olarak getirdi.

İŞE ALMA KARŞILIĞINDA BİRLİKTE OLMAYI TEKLİF ETTİ

İddiaya göre; Kent A.Ş’nin başına geçen E.U., belediyeye iş başvurusunda bulunan bir kadına işe alma karşılığında birlikte olmayı teklif etti. Görüşme sırasında kaydedilen ses kayıtlarında genç kadına kendisi ile birlikte olması durumunda maddi anlamda büyük destek vereceğini vaat eden E.U.’nun Türkiye’de fuhuş yapan yabancı uyruklu kadınları örnek vermesi de dikkat çekti.

Ses kayıtlarının sosyal medyada yayınlanmasının ardından HDP Mardin Milletvekili Ebrü Günay konuyu Meclis’e gündemine taşıdı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

TACİZ VE FUHUŞA ZORLAMA…

Günay soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Polis memuru ve şirket müdürü E.U’nun kadına “22 yaşındasın. Şimdi senin özelliğin ne? Özelliğin, güzelliğin ve benim sana karşı bir zaafiyetimin oluşmuş olması, avantajın bu senin, doğru mudur?” “3 bin lira para gönderdim Rus bir tane kız geldi 24 saat boyunca benimleydi. Benim bu konuda sıkıntılarım yok, ben parayı gönderdiğim zaman taa İstanbul’dan Bursa’ya geldi. Bunun şeyi yok yani böyle bir hayat var Türkiye’de. 24 saat odadan çıkmadık. Ben bu imkanları yapabilen bir insanım.” “Para veriyorsun karşılığınıda fazlasıyla veriyorlar.” “Sen er ya da geç kabul edeceksin.” gibi ifadelerin geçtiği ses kayıtlarında söz konusu polis memurunun para karşılığında kadınlarla birlikte olduğu ve iş başvurusunda bulunan 22 yaşındaki kadına da para teklif ettiği ve kendisiyle birlikte olması için kadını zorladığı anlaşılmaktadır.”

Günay cevaplanması istemi ile şu soruları yöneltti:

1. Polis memuru E.U.’nun KENT A.Ş.’ye müdür olarak Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu tarafından atanması hangi prosedürlerle gerçekleşmiştir?

2. Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu tarafından belediyeye bağlı şirket olan KENT A.Ş’ye müdür olarak atanan polis memuru E.U. hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

3. Basına yansıyan ses kayıtlarına dayanarak, iş başvurusu yapan kadınlara yönelik taciz iddialarına dair herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

4. KENT A.Ş. müdürü polis memuru E.U’ya ait olduğu iddia edilen ses kayıtları üzerinde Ses Analiz Sistemi ile inceleme yapılacak mıdır?

Mardin’de kayyum dönemine ait fatura: AKP’liler, 3 günde 1,5 milyon liralık yemek yemiş

Politika

Muhalefete ‘lebalep’ yasak

AKP il ve ilçe kongrelerini lebalep dolu spor salonlarında sürdürürken Sol Parti’nin Keçiören’de açmak istediği stantlara pandemi gerekçesiyle izin verilmedi. Geçen aylarda da muhalif etkinliklere de valilikler aracılığı ile izin verilmemişti.   

BOLD – Yeni mutasyonları ortaya çıkan pandemi geçen bir yılda tüm dünya gibi Türkiye’yi de esir aldı. Salgına karşı birçok kısıtlama getirilirken, iktidardaki AKP ve onun ortağı MHP’nin bu kısıtlamalardan muaf olması tepki çekiyor.

AKP İÇİN PANDEMİ YOK

Lebalep dolu spor salonlarında il ve ilçe kongrelerini yapan AKP, 23 Mart’ta büyük kongresini yapmaya hazırlanıyor. MHP de 18 Mart’ta AKP gibi büyük bir spor salonunda kongresini yapacak. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan, partisinin kongreleri dışında sosyal mesafe kurallarına uyulmayan cenazelere ve etkinliklere katılması dikkat çekiyor.

STANT AÇMASINA İZİN VERİLMEDİ

“AKP’yi Sol’la kurtul” kampanyası başlatan Sol Parti’nin açmak istediği stantlar kaymakamlara katıldı. Partinin Keçiören İlçe Örgütü tarafından ilçe Kaymakamlığı’na yaptığı stant açma başvurusu, pandemi gerekçesiyle reddedildi. Pandemiye rağmen AKP’nin ‘lebalep’ salonlarda kongre yaptığını hatırlatan parti temsilcileri, kendilerinin çalışmalarına ise izin verilmemesine tepki gösterdi.

ÖĞRENCİLER VE AVUKATLARA DA İZİN VERİLMEMİŞTİ

Çoklu baro düzenlemesinin yasalaşması sürecinde teklife tepki gösteren baroların eylemleri de pandemi gerekçesiyle yasaklanmıştı. Türkiye Barolar Birliğinin genel kurulunun yapılmaması için İçişleri Bakanlığı koronavirüs önlemleri kapsamında, sivil toplum kuruluşu ve meslek örgütü etkinliklerini ertelemişti. Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne AKP’li Melih Bulu’nun atanmasına yönelik yapılan eylemleri İstanbul Valiliği salgını gerekçe gösterip yasaklamıştı.

AİHM Hizmet Hareketi gönüllülerinin yargılandığı 4 davada daha Türkiye’den savunma istedi

Okumaya devam et

Politika

Lütfiye Selva Çam’ın Soylu uyarısı koltuğuna mal oldu

Süleyman Soylu’nun yaklaşık bir yıl önce istifasını verdikten sonra Twitter’dan “Erdoğan’ın gücünü nasıl paylaştığı unutulmamalı” diyen AKP Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam koltuğundan oldu.

BOLD – AKP Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam görevden alındı. Ankara Milletvekili Çam’ın yerine Düzce Milletvekili Ayşe Keşir atandı. Keşir, bugün yapılacak Kadın Kolları Kongresinde başkan adayı olacak.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) kökenli olan Lütfiye Selva Çam, Soylu’nun istifasının ardından attığı şu tweet çok tartışıldı:

“Sn. Süleyman Soylu’yu tabanımız sevmişti. Ancak, başarının nereden geldiğini, imkan ve yetkileri kimin verdiğini, liderimiz Erdoğan’ın gücünü nasıl paylaştığını asla unutmamalı. Şayet liderinden destursuz ayrılır ise bu muhabbeti yitirir. Kardeşane hatırlatmak istedim.”

Okumaya devam et

Politika

TBMM Başkanı Şentop’tan suya sabuna dokunmayan İstanbul Sözleşmesi açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İstanbul Sözleşmesi hakkında yaptığı açıklamada, Türkiye’de kadına karşı şiddeti engelleyebilecek hukuki zeminin oluşturulduğunu savundu. “Fakat bunların uygulanması konusunda kararlılık ve bilinç lazım” dedi.

BOLD – Gündeme ilişkin açıklamalar yapan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, kadınlar için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi ile ilgili konuştu. “Türkiye’deki düzenlemeler büyük ölçüde kadına karşı şiddeti engelleyebilecek hukuki zemin oluşturuyor. Fakat bunların gerek uygulanması konusunda titizlik hem de toplumsal bilinçlenme önemli. Bu konuda kararlılık ve bilinç lazım” açıklamasını yaptı.

Yeni Anayasa konusundaki görüşlerini de paylaşan Şentop, “Meclis’te bu konuda samimi bir kararlılık olursa bütün siyasi partilerimizde, Türkiye’nin yeni anayasa yapabileceğine inanıyorum. Bunun yolları, yöntemleri var” ifadelerini kullandı.

AYM’nin kararı sonrası tekrar milletvekili Enis Berberoğlu hakkında konuşan Şentop, “Eğer kesin hükmü kaldırma yetkisi Anayasa Mahkemesi’nde olsa, bunu İstanbul’daki 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nden istemez. Demek ki Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuruda bunu kaldıramıyor. Bunu kaldırma yetkisi, mahkemelere ait. Dolayısıyla Anayasa’ya göre bireysel başvurunun sonucunu beklemek mecburiyeti yok. Daha önce uygulama bu şekilde olmuştu. Henüz daha karar gelmedi. Onunla ilgili değerlendirmeyi daha sonra yapacağız” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0