Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Ahmet Takan: Erdoğan mahalli seçimleri kaldırmayı planlıyor

Erdoğan’ın İstanbul seçimleri için kafasındaki plan içerisinde yerel seçimleri kaldırmak ve belediye başkanlarının atama yoluyla geleceği sistem de var.

Yeniçağ yazarı Ahmet Takan, bugünkü yazısında Erdoğan’ın kafasında yerel seçimlerin kaldırılması planı bulunduğunu ileri sürdü.

Takan, daha önce yazdığı bir yazıda “Saray kaynaklarından şöyle çok ilginç bir bilgiye ulaştım” diyerek Erdoğan’ın kafasında yerel seçimlerin kaldırılması konusunda henüz fikir aşamasında olan bir plan olduğunu iddia etti.

ATAMA İLE Mİ YOKSA SEÇİMLE Mİ İŞ BAŞINA GELİNSİN?

Erdoğan’ın hâlâ bir belediyede kayyum olarak görev yapan bir Vali ile görüşmesini anlattıklarını ileri süren Takan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Vali, Erdoğan ile görüşmesi sırasında konu belediye başkanlarının istifası ve kayyum atamalarına gelir. Vali, Erdoğan’a bu sürecin devam edip etmeyeceğini sorar. ‘Edebilir’ yanıtını alır. Vali bey de kayyum atanan belediyelerde çok verim alındığını, kayyum atanan yerlerde AKP’nin lehine rüzgar estiğini ve bunun anketlere de çok olumlu yansıdığını arz eder. ‘Vatandaş hizmetlerimizden çok memnun’ der. Erdoğan da, kayyum atanan belediyelerden çok memnun olduğunu söyler. Belediye başkanları atama ile mi yoksa seçimle mi işbaşına gelsin?..”

“ATAMA İLE GÖREVE GELİNMESİ DAHA DOĞRU”

Erdoğan’ın, belediye başkanlarının atama ile göreve gelme sisteminin bazı ülkelerde uygulandığına ve başarılı sonuçlar alındığına işaret ettiğini ileri süren Takan, “Ve baklayı ağzından çıkarır; ‘Belediye Başkanlarının atama ile göreve gelmesinin daha doğru ve faydalı olduğunu düşünüyorum. Seçimden sonra gündeme getirebilirim. Çalışmalarınıza ve anketlere devam edin. Bana bu konuda raporlar yazın. ‘Pek tabii ki, Vali bey de Erdoğan’a yerden göğe hak verir!.. ‘Başüstüne efendim’ der…” iddiasını ortaya attı.

O VALİ ARTIK KAYYUM DEĞİL SEÇİLMİŞ BELEDİYE BAŞKANI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliğine İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın atandığını duyunca bu yazıyı hatırlatmanın aklına geldiğini söyleyen Takan, “Yazıda adını vermediğim o Vali, 31 Mart seçimlerinde Erdoğan tarafından büyük bir ilimizden aday yapıldı. Seçimi kazandı, sandıktan çıktı. O artık Vali ve kayyum değil, seçilmiş belediye başkanı” diyor.

AKP İÇİNDEKİ GERİLİM DAHA DA ARTTI

31 Mart mahalli seçiminden sonra Bahçeli’nin mahalli seçim sisteminin değiştirilmesine yönelik önerdiği teklife dikkat çeken Takan, “YSK zorbalığı ile bir engeli daha aştılar” diyerek AKP kulislerinden şu notları aktardı: “İstanbul seçiminin iptal edilmesinin ardından AKP’deki gerilim daha da arttı. AKP milletvekillerinin birçoğu seçimin yenilenmesini büyük bir risk olarak görürken, kaybedilmesinin erken seçimi kaçınılmaz kılacağını dile getirenler de var. YSK kararını, ‘AKP’ye atılmış bir taş, kurulmuş bir tuzak’ olarak nitelendiriyor bazıları. Kafa yorulan esas konu, İstanbul seçiminin nasıl kazanılacağı. Adaydan daha çok partinin ve teşkilatların nasıl çalışması gerektiği tartışılıyor.. Nedeni, ‘teşkilatların yorgunluğu’ ve ‘kuşkulu davranışları’, ‘özgüven kaybının yaşanıyor olması’. CHP tabanının daha bütünleşmiş haliyle AKP’nin karşısına çıkacağı bunun karşısında AKP tabanında yeterli bir enerjinin olmadığı görüşü hakim. Her şeye rağmen, bu seçimin belirleyicisinin Erdoğan olacağı konusunda herkes hem fikir.”

ERDOĞAN’IN ADAYLIĞI BİLE TARTIŞILIYOR

“Erdoğan’ın bile bu seçimlerde aday olma noktasına gelebileceği” konusunun dahi tartışıldığını iddia eden Takan, “Belediye başkanlığı seçimleri ile ilgili yasalara baktım, Cumhurbaşkanı, Belediye Başkanlığına aday olabilir mi?.. Aksi bir hüküm yok. Anayasada da öyle.. Boşluk var… AKP, kulislerinde tartışılıyor; olabileceği pek mümkün görünmese de bu adaylık meselesinin dillendirilmesinin ana nedeni olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne Varlık Fonu benzeri bir formül arayışları…” görüşünü dile getirdi.

Önkibar: “AKP sonucu garanti görmez ise seçimi yaptırmayacak”

Politika

Muhalefete ‘lebalep’ yasak

AKP il ve ilçe kongrelerini lebalep dolu spor salonlarında sürdürürken Sol Parti’nin Keçiören’de açmak istediği stantlara pandemi gerekçesiyle izin verilmedi. Geçen aylarda da muhalif etkinliklere de valilikler aracılığı ile izin verilmemişti.   

BOLD – Yeni mutasyonları ortaya çıkan pandemi geçen bir yılda tüm dünya gibi Türkiye’yi de esir aldı. Salgına karşı birçok kısıtlama getirilirken, iktidardaki AKP ve onun ortağı MHP’nin bu kısıtlamalardan muaf olması tepki çekiyor.

AKP İÇİN PANDEMİ YOK

Lebalep dolu spor salonlarında il ve ilçe kongrelerini yapan AKP, 23 Mart’ta büyük kongresini yapmaya hazırlanıyor. MHP de 18 Mart’ta AKP gibi büyük bir spor salonunda kongresini yapacak. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan, partisinin kongreleri dışında sosyal mesafe kurallarına uyulmayan cenazelere ve etkinliklere katılması dikkat çekiyor.

STANT AÇMASINA İZİN VERİLMEDİ

“AKP’yi Sol’la kurtul” kampanyası başlatan Sol Parti’nin açmak istediği stantlar kaymakamlara katıldı. Partinin Keçiören İlçe Örgütü tarafından ilçe Kaymakamlığı’na yaptığı stant açma başvurusu, pandemi gerekçesiyle reddedildi. Pandemiye rağmen AKP’nin ‘lebalep’ salonlarda kongre yaptığını hatırlatan parti temsilcileri, kendilerinin çalışmalarına ise izin verilmemesine tepki gösterdi.

ÖĞRENCİLER VE AVUKATLARA DA İZİN VERİLMEMİŞTİ

Çoklu baro düzenlemesinin yasalaşması sürecinde teklife tepki gösteren baroların eylemleri de pandemi gerekçesiyle yasaklanmıştı. Türkiye Barolar Birliğinin genel kurulunun yapılmaması için İçişleri Bakanlığı koronavirüs önlemleri kapsamında, sivil toplum kuruluşu ve meslek örgütü etkinliklerini ertelemişti. Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne AKP’li Melih Bulu’nun atanmasına yönelik yapılan eylemleri İstanbul Valiliği salgını gerekçe gösterip yasaklamıştı.

AİHM Hizmet Hareketi gönüllülerinin yargılandığı 4 davada daha Türkiye’den savunma istedi

Okumaya devam et

Politika

Lütfiye Selva Çam’ın Soylu uyarısı koltuğuna mal oldu

Süleyman Soylu’nun yaklaşık bir yıl önce istifasını verdikten sonra Twitter’dan “Erdoğan’ın gücünü nasıl paylaştığı unutulmamalı” diyen AKP Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam koltuğundan oldu.

BOLD – AKP Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam görevden alındı. Ankara Milletvekili Çam’ın yerine Düzce Milletvekili Ayşe Keşir atandı. Keşir, bugün yapılacak Kadın Kolları Kongresinde başkan adayı olacak.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) kökenli olan Lütfiye Selva Çam, Soylu’nun istifasının ardından attığı şu tweet çok tartışıldı:

“Sn. Süleyman Soylu’yu tabanımız sevmişti. Ancak, başarının nereden geldiğini, imkan ve yetkileri kimin verdiğini, liderimiz Erdoğan’ın gücünü nasıl paylaştığını asla unutmamalı. Şayet liderinden destursuz ayrılır ise bu muhabbeti yitirir. Kardeşane hatırlatmak istedim.”

Okumaya devam et

Politika

TBMM Başkanı Şentop’tan suya sabuna dokunmayan İstanbul Sözleşmesi açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İstanbul Sözleşmesi hakkında yaptığı açıklamada, Türkiye’de kadına karşı şiddeti engelleyebilecek hukuki zeminin oluşturulduğunu savundu. “Fakat bunların uygulanması konusunda kararlılık ve bilinç lazım” dedi.

BOLD – Gündeme ilişkin açıklamalar yapan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, kadınlar için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi ile ilgili konuştu. “Türkiye’deki düzenlemeler büyük ölçüde kadına karşı şiddeti engelleyebilecek hukuki zemin oluşturuyor. Fakat bunların gerek uygulanması konusunda titizlik hem de toplumsal bilinçlenme önemli. Bu konuda kararlılık ve bilinç lazım” açıklamasını yaptı.

Yeni Anayasa konusundaki görüşlerini de paylaşan Şentop, “Meclis’te bu konuda samimi bir kararlılık olursa bütün siyasi partilerimizde, Türkiye’nin yeni anayasa yapabileceğine inanıyorum. Bunun yolları, yöntemleri var” ifadelerini kullandı.

AYM’nin kararı sonrası tekrar milletvekili Enis Berberoğlu hakkında konuşan Şentop, “Eğer kesin hükmü kaldırma yetkisi Anayasa Mahkemesi’nde olsa, bunu İstanbul’daki 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nden istemez. Demek ki Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuruda bunu kaldıramıyor. Bunu kaldırma yetkisi, mahkemelere ait. Dolayısıyla Anayasa’ya göre bireysel başvurunun sonucunu beklemek mecburiyeti yok. Daha önce uygulama bu şekilde olmuştu. Henüz daha karar gelmedi. Onunla ilgili değerlendirmeyi daha sonra yapacağız” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0