Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CHP’li Özgür Özel: “Erdoğan ve Bahçeli dış güçlerin kontrolünde

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin ülkeyi tek başlarına kendi iradeleri ile yönetmediklerini belirterek, “İkisinin de bir ayağı dışarıda bir ayağı içeride. Bu liderleri küresel güçler ve onun dengeleri kontrol ediyor” dedi.

Erdoğan ve Bahçeli’nin bir istikrar üzerinde yürüyen insanlar olmadığını dile getiren Özel, “180 derece farklısını söyleyebiliyorlar. Kişiler böyle yapmazlar. Ama birileri böyle yaptırıyor demek ki. “Bunun içinde farklı kıtalardan farklı küresel güçler de var, dünya üzerinde bir biriyle hesaplaşan bazen de ittifaklaşan, bazen restleşen küresel güçlerin kontrolündeki bu kişiler çok farklı tutumlar içinde bulunabiliyorlar” ifadelerini kullandı.

DÜNYADA SÜPER GÜÇ OLARAK BİLENEN DEVLETLER

Özel, bunların bir kısmı içeride bir kısmı dışarıda olan ama dünyada süper güç olarak bilinen bütün devletler olduğunu anlatarak, “Recep Tayyip Erdoğan’ın bir sarkaç gibi Rusya’dan Amerika’ya, Amerika’dan Rusya’ya savrulduğunun, Çin’in bu oyunun nerelerinde, Türkiye’de kimleri kullanarak, kimlere destek verip, kimlerden zaman zaman desteğini çektiğini ve Türkiye’nin bütün dönüm noktalarında ve karanlık noktalarında kimlerin olduğunu bütün dünya biliyor” dedi.

HANGİ GÜÇLERİN KONTROLÜNDE NE İŞLER YAPTIKLARINI TARİH YAZACAK

Özel şunları kaydetti: “Bu söylediğim Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Devlet Bahçeli’nin tutumundaki tüm zikzaklarının ve Türkiye’nin menfaatine olmayan her türlü köşe taşında, maalesef kendilerinin iradesini aşan bazı iradeler görülüyor. Kendileri dış güçler diyor ama kendilerini hangi güçlerin kontrolünde ne işler yaptığını da tarih bir gün yazacak.”

ERDOĞAN’I, DAMADI VE YAKIN ÇEVRESİ YANILTTI

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, YSK’nın İstanbul kararını da değerlendirerek, “Recep Tayyip Erdoğan siyasi tarihinin en büyük hatasını yaptı. Kendisi bu hatayı yapmamak için bir süre farklı bir tutum sergiledi ama seçimi kaybeden Binali Yıldırım’ın da sorumlu tuttuğu başta Berat Albayrak ve etrafındaki yakın siyasi arkadaşlarının bu hatayı yaptırdığını düşünüyoruz” dedi.

YSK KARARININ ÖNÜNE BAKMAK LAZIM

MA’ya konuşan Özel, “Genelde bazı kararların arkasında ne var diye bakılır. YSK kararının arkasında ne var diye bakmak yerine önünde ne var diye bakmak lazım. YSK kararının önünde 16 Nisan referandumuyla kuvvetler ayrılığının ortadan kaldırıldığı, bir kişiye yasama, yürütme, yargı ile ilgili bütün yetkilerin verildiği, 24 Haziran’da da bu yetkilerin Recep Tayyip Erdoğan tarafından ele geçirildiği bir tek adam rejimi var. Bu tek adam rejimi ki yargı bağımsızlığını tamamen ortadan kaldırmış durumda” ifadelerini kullandı.

YENİ REJİMİN YSK’DA VERDİĞİ BİR KARAR

Özel kararın bu yeni rejimin YSK’da verdiği bir karar olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: “11 kişiden 7 tanesi, cübbelerini çıkarıp astılar, diplomalarını yaktılar, vicdanlarını da Saray’ın emrine verdiler. Ve kendi varlıklarını Recep Tayyip Erdoğan’a ait olarak gören birileri, bugün diyorlar ki ‘O ne istiyorsa biz onu yaparız’. Geçersiz dediği oylarda CHP’ye çıkan oylar değil, mesela itiraza söz konusu sandıkların birçoğunda Binali Yıldırım’a daha çok oy çıkmıştı. Yani AK Partililerin verdiği oyu da çöp sayıyor. Neden ‘totalde ben seçimi kaybettim’ diyor. O yüzden de verilen mesaj şu; oylar bana geliyorsa kutsaldır, bana gelmiyorsa milli iradenin hiçbir kıymeti yoktur. Verilen oyun 4 milyonu kendi adayına verilmiş olsa da onlar da çöptür.”

YSK ÜYELERİ HAKKINDA GİRİŞİMLERİMİZ OLACAK

Özel şunları aktardı: “YSK üyeleri hakkında biz kısa ve orta vadede bazı girişimlerde bulunabiliriz. Bu girişimler, kendilerini Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) şikayet etmek olabilir, bu konuda aldıkları bu sübjektif kararlar, geçmiş kararlarıyla çelişen, kendi imzalarını inkar eden kararları kanıt tutarak bir başvurumuz olabilir. Ama bundan sonuç alınır mı? Alınmaz. YSK’nin kovuşturmasını yapacak olan yine halkın kendisi. Bu alınan kararın akla, hukuka, vicdana uygun olmadığını düşünen herkesin ilk hesaplaşma günü 23 Haziran. Hem önce verdiği oya sahip çıkmak hem de daha önce oy kullanmadıysa bile bu haksızlığa karşı bir tavır göstermesi seçmenin en doğal hakkı ve beklentimiz. Şuan sahada ölçtüğümüz en yaygın duygu da bu.”

AKP’de Erdoğan’a yakın tecrübeli bir siyasetçi: “Artık Reis’in sakince gidişini hazırlamalıyız”

Politika

AKP’li Siverek Belediye Başkanı da affını istedi

Sağlık sorunlarını gerekçe gösterip affını isteyen damat Berat Albayrak’tan sonra AKP’de sağlık gerekçeli istifalar sürüyor. AKP’li Siverek Belediye Başkanı Şehmus Aydın da sağlık sorunları gerekçesiyle görevinden istifa etti.

BOLD – Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi Belediye Başkanı Şehmus Aydın, sağlık sorunları gerekçesiyle görevinden istifa etti. Aydın’ın İstifası işleme konurken, belediye meclisi 10 gün içerisinde yeni başkanı seçecek.

BELEDİYE MECLİSİ YENİ BAŞKANI SEÇMEK İÇİN TOPLANACAK

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Siverek Belediye Başkanı Şehmus Aydın’ın sağlık sorunlarını gerekçe göstererek görevinden ayrılmak için dilekçesini kendilerine sunduğunu belirtti. İstifa dilekçesinin işleme alındığını aktaran Erin, “Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığımızın da bilgileri var. Bundan sonraki süreçte belediye başkanı istifasını verdiği için 1. başkan vekili süreç tamamlanıncaya kadar vekaleten belediye başkanlığına bakacak. Meclisi Belediye Kanunu’na göre 10 gün içerisinde toplantıya davet edeceğiz. Meclis kendi içerisinde belediye başkanı seçimini gerçekleştirecek” dedi.

Koronavirüs vaka sayısı 30 bini geçti

Okumaya devam et

Politika

AKP’li vekil: Bize açım diye gelenler iş beğenmiyor

AKP Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Türkiye’de ekonomik kriz olmadığını savunarak, ‘yandım, bittim, işsizim, açım’ diye gelenlerin iş beğenmediğini söyledi.

BOLD – AKP MKYK Üyesi ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, ekonomik kriz ve işsizlikle ilgili tartışmalı açıklamalarda bulundu.

Konya merkezli yayın yapan Kanal 42’deki programda konuşan Sorgun, kendisine iş için gelenlerin iş beğenmediğini söyledi. Sorgun, “Bize ‘yandım, bittim, işsizim, açım’ diye gelenler oluyor. Bize iş için gelenler sonra ‘belediye olmaz mı, hastane olmaz mı diyor’ Bu iş beğenmeme… ‘08.00-17.00 çalışacağım, cumartesi-pazar tatil olacak, önümde internet açık olacak’ anlayışı var. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok” dedi.

TÜRKİYE’DE BİR KRİZ YOK

AKP’li Sorgun şunları söyledi: “Ekonomide problem yok diyemeyiz. Hayat dinamik ve devam ediyor. Alıyoruz, satıyoruz. Dünyanın en güçlü görünen ülkelerinin, ABD’nin ekonomisi ne duruma geldi salgın sürecinde? Avrupa, ne duruma geldi? Avrupa ülkeleri, birçok şeyi üretemez hale geldi. Devlet, salgında 600-700 milyara yakın desteklemede bulundu. Bu süreçten olumsuz etkilenmedik demek, kafamızı kuma gömmek olur ama Türkiye’de bir kriz yok. Biz, şunu biliriz. Sayın Cumhurbaşkanımızın iki özelliği benim için çok önemli. Cumhurbaşkanımız, Allah’tan başka kimseden korkmaz. Bir de bir konuda sonuna kadar çalışır. Sonra da tevekkül eder. Ekonomik alanda da bu böyle. Ekonomi ile olur. Kriz varsa biz pandemi sürecinde insanlara nasıl destek verdik? Tarihin en yüksek konut alımını yaptık. Sıfır araç alımı için 3 ay 6 ay sonrasına vatandaşa gün veriliyor.

BU İŞ BEĞENMEMEK

Konya’da sanayiye gidiyorum. Sanayici ‘Eğer Suriyeliler olmazsa sanayi bitti’ diyor. Ağır iş kollarında çalışanların çoğu nereli? Suriyeliler. Köylere gidiyoruz, ‘Afganlılar olmazsa, köylerde çoban yok’ diyorlar. Bize ‘yandım, bittim, işsizim, açım’ diye gelenler oluyor. Bir işadamını arıyorum. ‘Birisini göndereceğim’ diyorum, hemen gönder diyorlar. Bize iş için gelenler sonra ‘belediye olmaz mı, hastane olmaz mı diyor’ Bu iş beğenmeme. Bizim zihniyet olarak bir değişim yaşamamız gerekiyor. ‘Ben asla tulum giyemem’ diyorlar. Ne yapacaksınız? ‘08.00-17.00 çalışacağım, cumartesi-pazar tatil olacak, önümde internet açık olacak’ anlayışı var. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok.”

Bursa’da mezarlık yakınında oturan vatandaş: Cenaze araçlarını sayamaz oldum

Okumaya devam et

Politika

Berat Albayrak’ın istifasıyla ilgili anket: Yüzde 90 başarısız buldu

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifası sonrası yapılan anket sonucunu paylaştı. Araştırmada “Berat Albayrak’ın istifasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna vatandaşların yüzde 90,2’si “Başarısız bir bakandı, istifasına sevindim” diye görüş bildirdi.

BOLD – Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, Hazine ve Maliye Bakanlığından istifa eden Berat Albayrak’la ilgili yaptığı anketin sonucunu paylaştı.

“Berat Albayrak’ın istifasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 9,8’i “Başarılı bir bakandı istifasına üzüldüm” cevabı verdi. Yüzde 90,2 ise “Başarısız bir bakandı, istifasına sevindim” dedi.

Ankete katılanların yüzde 72’si Berat Albayrak’ın istifasını sosyal medyadan öğrendiğini söylerken, yüzde 12,1 televizyon, radyo ve gazeteden, yüzde 15,8 ise eş, dost ve tanıdıklarından öğrendiğini söyledi.

AKP VE MHP SEÇMENİ ‘EKONOMİK KRİZ VAR’ DEDİ

Ankette “Türkiye’nin bir ekonomik kriz içinde olduğunu düşüyor musunuz?” sorusuna AKP seçmeninin yüzde 24,9′ u “evet, ekonomik kriz var” derken MHP’de bu oran yüzde 57,2 olarak kaydedildi. AKP’ seçmeninin yüzde 36,8’i az da olsa kriz var, yüzde 38,3’ü ‘hayır, hiç yok” cevabı verdi. MHP seçmeninin yüzde 13,1’i az da olsa var, yüzde 29,7’si ‘hayır, hiç yok” görüşü verdi.

ERKEN SEÇİM DİYENLERİN ORANI YÜZDE 39.1

Ankette vatandaşlara erken seçim isteyip istemedikleri de soruldu. Erken seçim olmasını isteyenler yüzde 39,1, erken seçime karşı çıkanların oranı ise yüzde 48,5 olarak kaydedildi. Erken seçim için “kararsızım” diyenlerin oranı ise 12,4 oldu.

Yargıda reform ancak HSK’nın yapısının değiştirilmesiyle olur

Okumaya devam et

Popular