Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Turhan Selçuk’un 70 yıllık sanat yaşamı sergilenecek

Karikatürist Turhan Selçuk’un yetmiş yıllık sanat yaşamının tüm dönemlerinden seçilen eserlerinden oluşan “Turhan Selçuk Retrospektifi” sergisi, 17 Mayıs’ta İstanbul’da Yapı Kredi Kültür Sanat binasında açılacak. Sergi 9 Ağustos’a kadar ziyaret edilebilecek.

Turhan Selçuk’un ünlü karikatür karakteri Abdülcanbaz

HER NAMUSLU KİŞİ ABDÜLCANBAZ’DIR
1940’lardan 2000’li yıllara dek Turhan Selçuk’un bütün dönemlerinden eserlerin görülebileceği sergi, Selçuk’un 1957 yılında Milliyet gazetesi için çizmeye başladığı ve “Halkını seven her dürüst ve namuslu kişide az çok Abdülcanbaz’lık vardır” diye tanımladığı ünlü tiplemesi Abdülcanbaz’ı merkezine alıyor.

Kültür Servisi’nin haberine göre sergi kapsamında 400 kadar orijinal eser, karikatür ve mizah dergileri, Abdülcanbaz kitapları ve afişleri, sanatçının kendi yaptığı satranç takımı, kapak resimlerini çizdiği kitapları ve çeşitli portre fotoğrafları da görülebilecek.

Kültür

The Queen’s Gambit dizisinden Netflix rekoru

Netflix’te yayınlanan The Queen’s Gambit dizisi, ilk 28 günde 62 milyon hanede izlenerek platformun en çok izlenen mini dizisi oldu.

BOLD– Yayınlandığı günden itibaren zirveye yerleşen, sosyal medyada en çok konuşulan yapım haline gelen The Queen’s Gambit, oyunculuk ve yapım kalitesinin karşılığını birçok rekora imza atarak aldı.

SATRANÇ DEHASININ BAĞIMLILIK SAVAŞI

Satranç konusunda çok yetenekli olan bir kızın şöhreti ve başarıyı elde ettikten sonra yaşadığı bağımlılıkla mücadele etmesini konu alan yapım Walter Tevis’in 1983 yılında yayımlanan romanından uyarlandı.

Anya Taylor-Joy’un başrolünü üstlendiği, Scott Frank ve Allan Scott tarafından kaleme alınan yapım ilk 28 gün içerisinde 62 milyon abone tarafından seyredilerek Netflix tarihinin en çok izlenen mini dizisi oldu.

• Netflix’in The Queen’s Gambit hakkında paylaştığı diğer veriler ise şöyle:
• Dizi, 92 ülkede Top 10 listesine girdi; 63 ülkede 1 numaraya oturdu.
• Dizinin alıntılandığı roman, yayımlanmasından 37 yıl sonra The New York Times en çok satanlar listesinde yer aldı.
• Google’da yapılan “Nasıl Satranç Oynanır?” aramaları 9 yılın zirvesine ulaştı.

Okumaya devam et

Kültür

Ünlü oyuncu Devrim Parscan hayatını kaybetti

Kurtlar Vadisi dizisindeki Laz Ziya’nın yardımcısı Orhan rolüyle tanınan Devrim Parscan yaşlılığa bağlı komplikasyonlar sonucu 83 yaşında hayata veda etti.

BOLDKurtlar Vadisi, Çiçek Taksi, Kurtuluş gibi birçok dizide rol alan Devrim Parscan aynı zamanda çok sayıda sinema filminde de yer aldı. Ünlü oyuncu en son 2015 tarihli “Selam Bahara Yolculuk” filmiyle beyaz perdede görülmüştü.

Devrim Parscan’a Şehir Tiyatroları tarafından verilmiş kimlik kartı

DEVRİM PARSCAN KİMDİR

1937 yılında Ankara’da doğan Devrim Parscan sanat hayatına tiyatro ile başladı. Şehir Tiyatroları bünyesinde birçok oyunda sahneye çıkan usta oyuncu 2001’de tiyatrodan emekli oldu. Sinemaya 1980’de “Tanrı’ya Feryat” filmiyle adım atan Parscan, en son “Selam Bahara Yolculuk”ta rol almıştı. Filmlerden çok dizilerde yer alan Devrim Parscan, seslendirme sanatçılığı da yapmaktaydı.

Okumaya devam et

Kültür

‘Simurg’ belgesel dizisi yeniden izleyiciyle buluşuyor

1994 tarihli “Simurg: Gerçeğin Peşinde Otuz Yolcu” isimli belgesel dizisi, yönetmeni Samih Rıfat’ı anma etkinlikleri çerçevesinde yeniden izleyiciyle buluşuyor.

BOLD– Kültür Servisi’nin haberine göre Türkiye sanat, kültür ve bilim dünyasının önemli isimlerini odağına alan belgesel, Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalında her gün iki bölüm olarak gösterilecek ve 6 Aralık’a kadar izlenebilecek.

CUMHURİYETE YÖN VEREN İSİMLER

“Simurg” efsanesindeki gerçeğin peşinde düşen otuz kuştan ilhamla isimlendirilen “Simurg: Gerçeğin Peşinde Otuz Yolcu” 1994 yılında Kültür Bakanlığı ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğiyle çekildi.

Şair Oktay Rıfat’ın oğlu Samih Rıfat (1945-2007)

Mimar, fotoğraf sanatçısı, şair, çevirmen ve eleştirmen Samih Rıfat’ın yönettiği, Emre Kongar, Enis Batur ve Onat Kutlar’ın danışmalığını yaptığı belgesellerde, Abidin Dino, Bedia Muvahhit, Ara Güler, Melih Cevdet Anday, Macit Gökberk, Füreya Koral, Ömer Asım Aksoy, Lütfü Akad, Ekrem Akurgal, Necil Kâzım Akses, Cihat Burak, Cevat Memduh Altar, Cahit Arf, Yaşar Kemal ve Aziz Nesin gibi cumhuriyet tarihinde iz bırakmış isimlerle yapılan röportajları içeriyor.

Okumaya devam et

Popular