Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kanser hastası KHK’lıya ilaç işkencesi: Bir gün veriliyor diğer gün kesiliyor

KHK’lı kanser hastası Ramazan Çınkır, 180 gün boyunca kemoterapi ilaçlarının kendisine verilmediğini, itiraz ve girişimleri sonucu aralıklarla verilmeye başlanan ilacın yeniden kesilmesinin endişesini yaşıyor. Çınkır, ilacı kesilen günler için de SGK ve Sağlık Bakanlığı’na “Neden 8 milyon TL’yi çöpe attınız” diye sordu.

672 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) ihraç edilen Ramazan Çınkır, 20 Ağustos 2018’den 20 Ocak 2019’a kadar kemoterapi ilacının verilmediğini belirterek, SGK ve Sağlık Bakanlığı’nın kendisine neden ilaç verilmediğinin açıklamasını istedi. Aynı zamanda Adana KHK Mağdurları Platformu Üyesi olan Çınkır, bakanlığa “Neden 8 milyon TL’yi çöpe attınız” diye sordu.

İHBAR SONUCU KHK’LI OLDUM!

MA’nın haberine göre, 2000 yılında Antep İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde hizmetli olarak göreve başlayan Çınkır, 2010’da görevde yükselme sınavına girerek memur oldu. 22 Temmuz 2016’da Hizmet Hareketi’yle ilişkisi olduğu gerekçesiyle görevden uzaklaştırılan Çınkır, 672 Sayılı KHK’yle ihraç edildi. Adana’da Diyanet İşler Başkanlığı’nda A.S. isimli görevlinin kendisi ihbar ettiğini açıklayan Çınkır, A.S.’nin görevli olduğu camide sosyal faaliyetlerde bulunduğunu anlatarak, “A.S. ihbarıyla KHK’lı oldum ve işimden edildim. Hakkımda dava açıldı” dedi. Çınkır, hakkında Adana 13’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan dava sürüyor.

13 YILDIR TEDAVİ GÖRÜYORUM

Paroksismal Noktürnal Hemoglobinüri (PNH) hastası olduğunu belirten Çınkır, 2006 yılında AA Aplastik Anemi (yüksek risk) hastası olarak tedaviye başladığını ve 2012 yılında Akım Sıtometresi sonucunda PNH kolonu pozitif çıkmasından dolayı hastalığının ilerlediğini anlattı. Çınkır, “2014 yılında Çoklu İnfizyon Kemoterapi tedavisini Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Hemotoloji Polikliniği ve kliniğinde aldım. Soliris adlı 300 mg filokon (soğuk zincir) ilacını aldım” dedi.

6 AY İLACIM VERİLMEDİ

SGK ve Sağlık Bakanlığı tarafından 20 Ağustos 2018’den 20 Ocak’a kadar kemoterapi ilacının verilmediğini ifade eden Çınkır, 21 Ocak’tan sonra aralıklarla kendisine ilaç verilmediğini söyledi. Çınkır, “21 Ocak’ta bir doz verildi, bana. 28 Ocak bana ret geldi. Tekrardan sıfır hasta olarak 14 Şubat 2019’da ilacım verildi. 14 Mart’ta verilmesi gereken dozum, görevliler bana, ’21 Mart’ta ilaç günün. Bir hafta sonra başvuru yapacaksınız’ dediler. 15 Mart’ta SGK’ye yapmış olduğum başvurular neticesinde aynı gün ilacım verildi. Daha sonra hiç kesilmedi. Ancak 14 günlük başvurularda Sağlık Bakanlığı tarafından ret verilmesi halinde ilaçlar hastaya verilmemektedir. Bugün için ilaç almam gerekli. Kabul görülürse verilecek. Ret verilirse eğer verilmeyecek” diye konuştu.

8 MİLYONU ÇÖPE ATTILAR

İlacının kesilmeyeceğinin garantisinin olmadığını dile getiren Çınkır, SGK’nin Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) “Kanamalı hastalara ilaç verilmez” kararının olduğunu ve buna rağmen ilaç verildiğini vurguladı. Çınkır, “SGK ve Sağlık Bakanlığı’nın neden bana ilaç verilmediğinin açıklamasını istiyorum. Bu tedavimin engellenmesinde önceki yapılan tüm tedavilerin ücretleri SGK tarafından çöpe atılmıştır. Yaklaşık 8 milyon TL’dir. Hiç kimsenin tedavisinin engellemesini istemiyoruz. Bunlar hukuk önünde bu 8 milyon TL neden çöpe attıklarının hesabını verecekler” ifadelerini kullandı.

AİHM önünde KHK protestosu

Gündem

İstanbul’daki Kovid-19 ölümleri yine Türkiye genelini geçti

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de son 24 saatte 177 kişinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıklarken; sadece İstanbul’da bulaşıcı hastalık nedeniyle 179 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

BOLD – İstanbul’da bugün bulaşıcı hastalık nedeniyle 179 kişi yaşamını yitirdi. Bu rakam yine Sağlık Bakanlığının açıkladığı Türkiye geneli koronavirüs kaynaklı ölüm rakamını geçti.

Sözcü’nün İBB Mezarlıklar Müdürlüğü kaynaklarından edindiği bilgiye göre, İstanbul’da bugün hayatını kaybeden kişilerin toplam sayısı ise 397 oldu. ‘Bulaşıcı hastalık’ kodu ile sağlık kurumlarından İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı’na bildirilen can kaybı sayısı 179 oldu. Sağlık Bakanlığı’nın bugün açıkladığı verilerine göre, son 24 saatte Türkiye’de 177 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Hizmet Hareketi gönüllülerine hakaret ve saldırıya ‘ağır ceza’

Okumaya devam et

Gündem

Vaka ve can kaybında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıldı

Türkiye’de koronavirüs salgını giderek yayılıyor. Günlük vaka sayısı 30 bin sınırına dayanırken, ağır hasta sayısı da 5 bine yaklaştı. Bakan Koca’nın açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre bugün Kovid-19’dan dolayı 177 kişi yaşamını yitirdi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı resmi verilere göre bugün 29 bin 845 kişiye vaka, 6 bin 592 kişiye koronavirüs hasta (Kovid-19) tanısı konuldu. İlk vakanın açıklandığı 17 Mart’tan bu yana vaka ve can kaybında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşılırken, bugün 177 kişi de yaşamını yitirdi.

TOPLAM ÖLEN SAYISI 13 BİN 191’E ULAŞTI

Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’nun güncel verilerini, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından paylaştı. Koca, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 177 kişinin daha yaşamını yitirdiğini, 29 bin 845 kişiye vaka, 6 bin 592 kişiye koronavirüs hastası teşhisi konuldu. Koronavirüs nedeniyle toplam 13 bin 191 kişi yaşamını yitirirken, koronavirüs hasta sayısı 481 bin 198’e yükseldi. Bugün iyileşen sayısı 3 bin 845 oldu.

AĞIR HASTA SAYISI 4 BİN 816’YA ÇIKTI

Verilere göre, toplam test sayısı 18 milyon 72 bin 981 olurken, toplam ağır hasta sayısı 4 bin 816 olarak kayıtlara geçti. Toplam iyileşen hasta sayısı 392 bin 616, bugünkü test sayısı da 171 bin 113 oldu. Verilerle ilgili açıklama yapan Bakan Koca, “Bugün tespit edilen 6.592 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız 5.000’e yaklaştı. Kayıplarımız artıyor. Tedbirlere sıkı uyarsak kısıtlama olmadan da mücadele edebiliriz. Yoksa kısıtlamalar kaçınılmaz olur. En güvenli yer evimizdir” dedi.

Türkiye’nin 27 Kasım 2020 güncel koronavirüs tablosu ise şöyle:

Okumaya devam et

Gündem

Çakıcı: Sende beni öldürtebilecek yürek var mı Bay Kemal?

Suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yeni bir mektup yazarak hakaretlerini sürdürdü. Çakıcı, “Bu zorlu süreçte provokatörlük yapacağına devleti yönetenleri rahat bırak. Sende beni öldürtebilecek yürek var mı Bay Kemal” ifadelerini kullandı.

BOLD – Alaattin Çakıcı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik mektuplarına yenisini ekledi. Kılıçdaroğlu’na ağır ifadeler kullanan Çakıcı, “Sende beni öldürtebilecek yürek var mı Bay Kemal? ” dedi.

Alaattin Çakıcı, Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan 3’ncü bir mektubu danışmanı Ferhat Aydoğan’ın sosyal medya hesabından paylaştı. Çakıcı, mektubunda Kılıçdaroğlu’nu provokatörlükle suçladı. “Devleti yönetenleri rahat bırak” ifadesini kullandı.

Çakıcı’nın mektubu şöyle:

“FOX TV’de Sayın Kılıçdaroğlu Şahsım ile ilgili yine bir şeyler zırvalamış. Bu Ülkede doğrudan konuşanın kendisi olduğunu bu sebeple hedef alındığını söylüyor, Evet Konuşuyor ama Bölücülerin ağzıyla konuşuyor. ” Mafya bozuntusu 5 Paralık adam” ifadesini kullanmış.

Ona soruyorum. PKK ya, silahlı terör örgütlerine, Batıya ve üst akıla hizmet eden Kemal Kiliçdaroğlu, Bu Millet Senin Kaç Paralık adam olduğunu zaten biliyor. Sen bunu biliyor musun ? Devleti ağzına alıyorsun, iktidar olmaya talipsin. Neden sürekli olarak PKK, silahlı terör örgütlerini ve fetöcüleri savunuyorsun?

Ülkeni niye Batılı ülkelere ve ABD’ ne şikayet ediyorsun. Adamlık parayla ölçülmez. Bu millet her şeyi biliyor. Sana daha evvel söyleyeceğimi söyledim. İnsanlara hakaret etme ve küçük görme hakkını kendinde görüyorsun. Birisi sana konuştuğu zaman ona buna neden pislik atıyorsun. Bir sürü işbirliği yaptığın terör örgütleri var, Boş konuşacağına sende beni öldürtecek yürek var mı bay Kemal. Bu zorlu süreçte provokatörlük yapacağına Devleti yönetenleri rahat bırak. Sende akıl olsa kendini bu kadar küçültmezsin, ama devlet düşmanlarıyla iş birliği yapan kişide akıl ne gezer. Zaten kardeşin bile söylüyor “AKLİ SAĞLIK SORUNLARI VAR” diye. Dengesiz konuşmalarınla sürekli Devlete zarar vermektesin. Git kendini tedavi ettir. Allah’a iman etmişsen Allah seni ıslah etsin.”

Resimf

Akşener: Ümit Özdağ benden grup başkanlığı istedi

Okumaya devam et

Popular