Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Hiçbir kömür ısıtamaz babası madende ölen çocuğun yüreğini

Soma faciasını 5. yılında hayatını kaybeden madenciler sosyal medyada birbirinden duygusal paylaşımlarla anıldı. Verilen mesajlarda hüzünün yanında hayatını kaybedenler için adalet umudu da vardı.

Manisa’nın Soma ilçesindeki kömür madeninde 5 yıl önce meydana gelen maden kazasında hayatını kaybeden 301 madenci unutulmadı. Siyaset, sanat ve spor dünyasının tanınmış isimleri ve taraftar grupları sosyal medyadan paylaştıkları mesajlarla hayatını kaybedenleri bir kez daha rahmet ve saygıyla andı, sorumluların hesap vermesi için adalet beklentilerini yineledi.

KAMU VİCDANI RAHAT DEĞİL
CHP’li Muharrem İnce adalet beklentisine vurgu yaptı. İnce, “301 madencimizin hayatını kaybettiği Soma faciasının üzerinden 5 yıl geçti. Her yıl binlerce insanımızı iş cinayetlerine kurban veriyoruz. Suçluların cezalandırılması konusunda kamuoyu vicdanı rahat değil, ailelerin adalet arayışı devam ediyor. Unutmadık, unutturmayacağız.” ifadelerini kullandı.

BU RUH BİZDEN HESAP SORAR
“Somalı mazlumların hakkı verilmedikçe bu ruh bizden hesap sorar” diyen Yenişafak yazarı Yusuf Kaplan da adalet bekleyenlerden. Kaplan mesajında “Abi! Mahmut çıkmadı, Mahmut çıkamadı! Beni bırakın, bekarım, ona alın abi. Onun karısı hamile. Soma’da canlarımız gitti; ama #Soma bu toplumu ayakta tutan ruhun ne olduğunu gösterdi. Somalı mazlumların hakkı verilmedikçe bu ruh bizden hesap sorar!” dedi

UNUTMAK MÜMKÜN DEĞİL
Sarkıcı Metin Şentürk de duygusal bir görselle paylaşımda bulundu. Şentürk mesajında: “Unutmak mümkün değil. Kaybettiğimiz tüm madenci dostları rahmetle anıyorum.” dedi.

KÖMÜR YAKABİLİRMİŞ MİLYONLARCA CİĞERİ
Futbol kulüpleri de resmi hesaplardan facianın yıl dönümünde hayatını kaybedenleri andı. En duygusal paylaşımlar ise taraftar gruplarından geldi. En anlamlı paylaşımlardan biri Beşiktaş’ın taraftar grubu Çarşı’dan geldi. Duygusal bir paylaşım yapan Çarşı ‘O kadar çok kazdılar ki cennete düştüler’ yazılı görselini şu notla paylaştı: “Demek ki kömür sadece bir evi ısıtmazmış. Yakabilirmiş de milyonlarca ciğeri’

Genç Fenerbahçeliler adlı taraftar grubu “Karanlıkta yaşadınız, ışıklar içinde uyuyun” yazılı pankart taşıyan taraftarlar görseliyle yaptığı paylaşımda “Facianın 5. yılında hayatını kaybeden 301 vatandaşımızı rahmet ve saygıyla anıyoruz” denildi.

Galatasaray taraftar grubu UltraAslan da Soma’yı unutmadı. Yayınladığı mesaj ile faciada hayatını kaybedenler rahmet ve saygıyla anıldı.

Gündem

AKP’yi vekilin yeğeni için açılan kadroyu mahkeme iptal etti

Pamukkale Üniversitesinde AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin’in yeğeni Yasemin Tin Arslan için oluşturulan ve kendisinin tanımlandığı kadro, mahkeme tarafından telafisi güç veya imkansız zararların ortaya çıkabileceği gerekçesiyle iptal edildi. 

BOLD – AKP’li vekilin yeğeni için Pamukkale Üniversitesinde adrese teslim açılan kadroyu mahkeme durdurdu. Mahkeme ilanda getirilen ek koşulun sübjektif ve kişiyi tanımlar nitelikte olduğu belirtildi.

RAKİPLERİNİN BAŞVURULARI REDDEDİLDİ

Pamukkale Üniversitesi Hemşirelik Bölüm Başkanlığı, “İhtiyacımız var” diyerek norm dışı kadro talebinde bulundu. Hemşirelik Esasları Anabilim Dalı için yapılan başvuruların tümü “Ek koşulları taşımıyor” gerekçesiyle reddedildi. Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre sadece AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin’in yeğeni Yasemin Tin Arslan “Ek koşulu taşıyor” denilip işe alındı. Bunun üzerine başvurusu kabul edilmeyen mağdurlar yargıya başvurdu.

MAHKEME: KOŞULLAR KİŞİYİ TANIMLAR NİTELİKTE

Atamanın, ‘bilimsel kaliteyi artırmak amacına yönelik belirlenmediği’ tespitine yer verilen Denizli İdare Mahkemesi kararında, “Dava konusu ilanda yer alan ek koşulun genel ve objektif nitelikte olmadığı ve ilanda getirilen ek koşulun sübjektif ve kişiyi tanımlar nitelikte olduğu anlaşılmış, dava sürecinde belirtilen kadroya 30/01/2020 tarihinde atandığı anlaşıldığından, davalı idarece tesis edilen işlemlerde telafisi güç veya imkansız zararların ortaya çıkabileceği de açıktır” denildi.

“MAHKEMENİN DUR DEMESİ ÖNEMLİ”

Türkiye Hemşireler Derneği Genel Başkanı Sevilay Şenol Çelik, hemşirelik kadrosuna uzmanlık alanı dışında yapılan atamaya mahkemenin “dur” demesinin önemli olduğunu vurguladı ve “Bu tür usulsüz atamalar hem hastaların nitelikli ve güvenli hemşirelik bakım alma hakkını, hem de öğretim elemanların ve öğrencilerin nitelikli eğitim alma hakkını ihlal etmektedir” dedi.

Tutuklu gazeteci yazar Zafer Özcan: Açıkçası hiç bu kadar verimli bir dönem geçirmemiştim

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye koronavirüste dünyada zirveye oynuyor!

Sağlık Bakanlığının uzun zamandır saklamasının ardından açıkladığı salgın verileri her geçen gün ağırlaşıyor. Türkiye, resmi verilere göre dünyada en çok koronavirüs vakası tespit edilen ikinci ülke oldu. 

BOLD – Türkiye’de koronavirüs tablosu her geçen gün ağırlaşıyor. Son açıklanan vaka sayısının ardından Türkiye, dünyada en çok günlük vaka tespit edilen ikinci ülke oldu.

520 BİN KİŞİ KORONALI

Türkiye’de art arda gelen tedbirler de virüsün yayılmasını engelleyemedi. Son aylarda ülkedeki yeni vaka sayısı her geçen gün arttı. Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı koronavirüs tablosuna göre 32 bin 922 yeni vaka tespit edildi. Açıklanan bu verinin ardından Türkiye, dünya sıralamasında ikinci sıraya yükseldi. Açıklanan verilere göre son 24 saatte 187 kişi koronavirüsten hayatını kaybederken toplam can kaybı da 14 bin 316’ya yükseldi. Toplam hasta sayısı 520 bin 167 oldu.

EN ÇOK VAKA GÖRÜLEN ÜLKE ABD

Dünyada bir günde en çok vaka görülen ülke ise ABD oldu. Worldometers’ın verilere göre ülkede bugün 73 bin 653 yeni vaka tespit edildi. Dünyada ikinci sırada yer alan Türkiye’den sonra en çok vaka görülen ülke ise Rusya. Ülkede bugün 28 bin 145 yeni vaka tespit edildi. Rusya’yı sırasıyla İtalya ve Hindistan takip etti. Dünyada küresel vaka sayısı da 65 milyonu aştı. Virüs nedeniyle şimdiye kadar 1 milyon 506 bin 779 kişi hayatını kaybetti.

Tutuklu gazeteci yazar Zafer Özcan: Açıkçası hiç bu kadar verimli bir dönem geçirmemiştim

Okumaya devam et

Gündem

Yoğun bakıma alınan Kadir Topbaş entübe edilebilir

Kadir Topbaş

Koronavirüs testi pozitif çıkan ve hastanede tedavi altına alınan İstanbul Büyükşehir Belediyesinin istifa ettirilen başkanı Kadir Topbaş, yoğun bakıma alındı. Topbaş, basınçlı oksijen desteğine cevap vermemesi halinde entübe edilecek.

BOLD – AKP’li eski İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, koronavirüs nedeniyle yoğun bakıma alındı. Topbaş’ın yoğun bakıma alındığı haberini oğlu Mustafa Ömer Topbaş sosyal medya hesabından duyurdu.

TEDAVİYE CEVAP VERMEZSE ENTÜBE EDİLECEK

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın oğlu Mustafa Ömer Topbaş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Babamız Kadir Topbaş bu sabah yoğun bakıma alındı. Doktorlar önümüzdeki saatlerde şu an uygulanan basınçlı oksijen desteğinden pozitif bir ilerleme kaydedilemezse entübe etme durumunda kalabileceklerini söylüyorlar. Bu zor anımızda arkadaşlarımız, dostlarımız ve sevenlerinden dua bekliyoruz. Sizlerin duası ve Allah’ın izniyle babamızın kısa zamanda sağlığına kavuşacağına inanıyoruz. Selam ve dua ile Allah’a emanet olun” dedi.

Tutuklu gazeteci yazar Zafer Özcan: Açıkçası hiç bu kadar verimli bir dönem geçirmemiştim

Okumaya devam et

Popular