Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

5 dakika öncesini unutuyor ama hapiste

Türkiye’de 17 bin kadın kadın ve 800 çocuk gibi yüzlerce engelli de bulunuyor. Bu engellilerden birisi de akli melekelerini kullanamayan, beş dakika öncesini unutup ne yapması gerektiğini bilmeyen yüzde 70 engelli Yusuf Akkuş. Evdeyken bile annesinin gözetimi altında olan Akkuş, hâlen cezaevinde tutuluyor.

AÇLIĞA, SUSUZLUĞA MAHKUM EDİLDİLER

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada AKP’nin en büyük zulmü KHK’lılara yaşattığını ifade ederek, “KHK’lilerin çalışma hakkını elinden almıştır bu Hükûmet ve özelde de bu insanlar bir iş bulamayacağı için açlığa, susuzluğa mahkûm edilmişlerdir. Çok acımasızca, çok zalimce bir karardır.” dedi.

Konuşmasında karşılaştığı örneklere de yer veren Gergerlioğlu, “Bakın, size bir örnek anlatayım. Binlerce engelli KHK’li biliyorum, bir tanesini size anlatacağım. Ben Batman’da bir özel hastanede çalışıyordum, doktorum, bir KHK’li memur geldi, dedi ki: “Hocam, ben çok zor durumdayım.” İşte bazı şikâyetleri var. Biraz konuştuk. Okulunda da öğretmenken geri hizmete alınmış, kütüphaneye alınmış. Öğretmenlik yaptırılmıyormuş çünkü ileri derecede görme kaybı var ve bu insanı abuk subuk gerekçelerle KHK’yle işinden atmışlar. Aç susuz, 3 çocuğu var, hiçbir iş bulamıyor. Aldım, göz doktoru arkadaşıma götürdüm, “Ya bu insan şu anda yüzde 90 görmüyor, ileride de hiç göremeyecek.” dedi. Bu insana ne özelde bir kişi iş veriyor ne de Batman Valiliğine gittiğinde oradan sosyal yardım alabiliyordu. Uğraştık, uzun uğraşlardan sonra ancak halledilebildi ama aylarca aç susuz bırakıldı.” diye konuştu.

ENGELLİNİN YANINA ENGELLİ VERİLDİ

Şu anda cezaevlerinde de engellilerle ilgili çok vahim ihlaller devam ettiğinin altını çizen Gergerlioğlu, “Mesela bir mahkûm, Ergin Aktaş hücredeydi, iki eli yoktu. “Ya bu iki eli olmayan birisi nasıl hücrede olur?” diye itiraz edildi. Trajikomik bir olay, yanına iki ayağı olmayan Ahmet Hani isimli başka bir mahkûmu koyarak durumu izale ettiler.” dedi.

5 DAKİKA ÖNCESİNİ UNUTAN DA CEZAEVİNDE

Cezaevlerinde çok sıkıntılı vakalar bulunduğunu dile getiren Gergerlioğlu, “Yine, bakın, akli melekelerini kullanamayan, beş dakika öncesini unutup ne yapması gerektiğini bilmeyen yüzde 70 engelli Yusuf Akkuş, Malatya Cezaevinde. Engelli ve bu insan hâlen cezaevinde. Evdeyken bile annesinin gözetimi altında ve hâlen cezaevinde tutuluyor. Maalesef engellilerin sosyal yaşamda ve cezaevindeyken hâlleri bu, KHK’li engellilerin hâlleri bu. Kimsenin umursadığı yok, en başta bu zulmü yapan iktidarın umursadığı yok ve maalesef bir çözüm de yok.” dedi.

Yusuf Akkuş

Gündem

I. Mahmut kitabesine babasının adını ekletti

İstanbul Fatih’teki tarihi Vezir Çeşmesini restore ettiren AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı’nın, çeşmedeki kitabeye babasının adını eklettiği ortaya çıktı.

BOLD – TBMM’de yaşadığı canlı yayın kazası sonrası Yeliz lakabıyla bilinir hale gelen AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı’nın restore ettirdiği Vezir Çeşmesinde skandal ortaya çıktı.

Çalışmaları sırasında çeşme kitabesi de restore edildi. Yenilenen kitabede çeşmenin banisi Sultan I. Mahmud’un yanına Çamlı’nın babasının adının da eklendiği ortaya çıktı. Kitabeye Arapça “Sahibül hayrat merhum Zeki Ahmed Çamlı” yazıldığı anlaşıldı.

1912 yılındaki yangında tahrip olan orijinal kitabenin ise akıbeti bilinmiyor.

15 Temmuz’un ayırdığı öğretmen çift: Biri mezarda biri gurbette

Okumaya devam et

Gündem

Esnaf Bitti! Sokağa iniyorlar

Esnaf, tüm vergiler iptal edilsin, esnafa kira ve kredi desteği, çalışanlara ekonomik destek, faturalardaki vergilere muafiyet talebiyle Cuma günü eylem yapacak.

BOLD – Yıllardır ekonomik krizle boğuşan esnaf pandemi sonrası batacak hale geldi. Son alınan koronavirüs tedbirleriyle iyiden iyiye bunalan esnaf sokağa iniyor. “Esnaf destek bekliyor, batıyoruz” sloganıyla hareket eden esnaf dernekleri sosyal medyadan örgütleniyor. İstanbul’daki KADİDER, BEYDER, Beşiktaş Esnafları Yardımlaşma Dernekleri, Avcılar Cafe Bare İşletmecileri Derneği, tüm vergiler iptal edilsin, esnafa kira ve kredi desteği, çalışanlara ekonomik destek, faturalardaki vergilere muafiyet talebiyle 27 Kasım Cuma saat 15.30’da Kadıköy İskelesinde basın açıklaması gerçekleştirecek.

Bülent Arınç’ın oğlundan babasına fitneci diyen ‘Reis’e duygu dolu mesaj

Okumaya devam et

Gündem

Tarım Kredi Kooperatifi, borcunu ödeyemeyen çiftçilerin traktörünü haczetti

Krediyle aldıkları traktörler ellerinden alınan çiftçiler zor günler yaşıyor. Tüm çabalarına rağmen tarım aletlerini geri alamadıklarını ve yetkililere seslerini duyuramadıklarını açıklayan köylüler, “Kimselere ulaşamıyoruz. Çiftçi şu anda Reise küsüyor” dedi.

BOLD – Tarım Kredi Kooperatifinin çiftçilere uyguladığı yüksek faiz, çiftçiyi traktörsüz bıraktı. Çiftçiler borçlarını ödeyemez hale geldiğini iddia ederken, köye jandarma eşliğinde gelen kooperatif yetkilileri, traktörlere ve tarım malzemelerine el koydu.

TARIM KREDİ KOOPERATİFİ TARIM ALETLERİNİ HACZETTİ

Anka’nın haberine göre Amasya Büyük Kızılca köyündeki çiftçilerin traktörleri ellerinden alındı. Çiftçiler Tarım Kredi Kooperatifi’nden aldıkları tarımsal malzemelerin bedellerine uygulanan yüksek faiz nedeniyle borçlarını ödeyemezken jandarma eşliğinde köye gelen kooperatif yetkilileri, köylülerin tarım malzemelerine el koydu.

“YARINIMIZI ARTIK GÖREMEZ DURUMDAYIZ”

Köylülerden birisi “Anadolu çiftçisi yalnız ve sahipsiz bir durumda. Kimselere ulaşamıyoruz, çiftçi şu anda Reise küsüyor. Gecelerimiz zindan gibi geçiyor. Yarınımızı artık göremez durumdayız” diyerek yaşananlara itiraz etti.

ÇİFTÇİNİN MALİYETİ, SATIŞ RAKAMINI GEÇTİ

Geçimini seracılıkla sağlayan çiftçilerden Ömer Sarı ise “Burası 250 hanelik bir köy, burada göç yok her hanede 7-8 kişi vardır. Herkes birlikte yaşar. Başta domates yetiştirmek üzere seracılıktan geçimimizi sağlarız. Tarım Kredi Kooperatifinden fide, gübre gibi tarım ürünleri alırız. Zamanı geldiğinde de kooperatife borcumuzu öderiz. Ancak uzun zamandır domatesi maliyetinin altında sattığımız için kooperatife olan borcumuz katlanarak artıyor. Geçen yıl domatesi 1400 lira maliyetle alıp 1000 liraya sattık. Bu sene 1800 lira maliyetle aldığımız domatesi 1400 liraya sattık. Kooperatiften aldığımız fidenin bir tanesi 4 lira ve üzeri maliyetinde. Avukat, savcı jandarmalarla birlikte gelerek 10 kişinin traktörüne el koydular.” dedi.

96 BİN LİRALIK BORÇ 1 MİLYON LİRAYA ÇIKTI

Yaşananları anlatan Amasyalı bir başka çiftçi ise “Hiçbir bilgi vermeden bizim arabamız ve traktörümüz götürüldü. Kendi malı gibi alıp götürdüler. Tarım kredisine borcum var. 96 bin lira olan anaparanın borcu 1 milyon. Yani ben bu parayı zaten istesem de ödeyemem. İki yıldır üst üste satışların kötü gitmesi, maliyetimizin yüksek olup düşük fiyatlara satmamız bizi bu duruma getirdi. Yoksa bu köyde kimse borcundan kaçtığı veya ödeme yapmak istemediğinden değil, bu insanlar zamanı geldiğinde gider parasını öder. Hükümetten istediğimiz borcumuzu taksitlendirmesi.” ifadelerin kullandı.

“İKİ TRAKTÖRÜMÜZ VAR, 10 SENEDİR KULLANAMIYORUZ”

Çiftçilikle geçimini sağlayan ve kefil olduğu için traktörü haczedilen köylü ise “Artık dengemiz şaştı. Adamlar eliyle koymuş gibi sanki o kadar emek edip almamışız gibi traktörlerimizi alıp gitti. Biz borcumuzu ödeme taraftarıyız ama para kazanamıyoruz.  Herkesi kefil yapıyor, birbirine bağlıyor. İnsanlar borçlanıyor sonra. Bizim iki traktörümüz var. 10 senedir kullanamıyoruz. Ama bu kefillikten dolayı 10 senedir üstümüzden de çıkartamıyoruz” dedi.

TUNCER: ÇİFTÇİLERİN TARIMSAL ALETLERİNİN HACZEDİLMESİ YASAK

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer de ”Büyük Kızılca Köyü, Aksavul, Kayrak köylüleri mağdur. Torba yasadan umutluyduk. Tarım kredi borçlarının da kapsama alınmasını istedik. Ama olmadı. Köylülerin yüzde 70’inden fazlası tarım krediye borçlu. İcra iflas kanununda çiftçilerin tarımsal aletlerinin haczedilmesinin yasak olmasına rağmen, bu kanun dikkate alınmayarak çiftçilerin tarım aletleri haczedildi. Köylüler, borçlarının silinmesini talep etmiyor. Taksitlendirilerek ödemek istiyor” diye konuştu.

Okumaya devam et

Popular