Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

5 dakika öncesini unutuyor ama hapiste

Türkiye’de 17 bin kadın kadın ve 800 çocuk gibi yüzlerce engelli de bulunuyor. Bu engellilerden birisi de akli melekelerini kullanamayan, beş dakika öncesini unutup ne yapması gerektiğini bilmeyen yüzde 70 engelli Yusuf Akkuş. Evdeyken bile annesinin gözetimi altında olan Akkuş, hâlen cezaevinde tutuluyor.

AÇLIĞA, SUSUZLUĞA MAHKUM EDİLDİLER

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada AKP’nin en büyük zulmü KHK’lılara yaşattığını ifade ederek, “KHK’lilerin çalışma hakkını elinden almıştır bu Hükûmet ve özelde de bu insanlar bir iş bulamayacağı için açlığa, susuzluğa mahkûm edilmişlerdir. Çok acımasızca, çok zalimce bir karardır.” dedi.

Konuşmasında karşılaştığı örneklere de yer veren Gergerlioğlu, “Bakın, size bir örnek anlatayım. Binlerce engelli KHK’li biliyorum, bir tanesini size anlatacağım. Ben Batman’da bir özel hastanede çalışıyordum, doktorum, bir KHK’li memur geldi, dedi ki: “Hocam, ben çok zor durumdayım.” İşte bazı şikâyetleri var. Biraz konuştuk. Okulunda da öğretmenken geri hizmete alınmış, kütüphaneye alınmış. Öğretmenlik yaptırılmıyormuş çünkü ileri derecede görme kaybı var ve bu insanı abuk subuk gerekçelerle KHK’yle işinden atmışlar. Aç susuz, 3 çocuğu var, hiçbir iş bulamıyor. Aldım, göz doktoru arkadaşıma götürdüm, “Ya bu insan şu anda yüzde 90 görmüyor, ileride de hiç göremeyecek.” dedi. Bu insana ne özelde bir kişi iş veriyor ne de Batman Valiliğine gittiğinde oradan sosyal yardım alabiliyordu. Uğraştık, uzun uğraşlardan sonra ancak halledilebildi ama aylarca aç susuz bırakıldı.” diye konuştu.

ENGELLİNİN YANINA ENGELLİ VERİLDİ

Şu anda cezaevlerinde de engellilerle ilgili çok vahim ihlaller devam ettiğinin altını çizen Gergerlioğlu, “Mesela bir mahkûm, Ergin Aktaş hücredeydi, iki eli yoktu. “Ya bu iki eli olmayan birisi nasıl hücrede olur?” diye itiraz edildi. Trajikomik bir olay, yanına iki ayağı olmayan Ahmet Hani isimli başka bir mahkûmu koyarak durumu izale ettiler.” dedi.

5 DAKİKA ÖNCESİNİ UNUTAN DA CEZAEVİNDE

Cezaevlerinde çok sıkıntılı vakalar bulunduğunu dile getiren Gergerlioğlu, “Yine, bakın, akli melekelerini kullanamayan, beş dakika öncesini unutup ne yapması gerektiğini bilmeyen yüzde 70 engelli Yusuf Akkuş, Malatya Cezaevinde. Engelli ve bu insan hâlen cezaevinde. Evdeyken bile annesinin gözetimi altında ve hâlen cezaevinde tutuluyor. Maalesef engellilerin sosyal yaşamda ve cezaevindeyken hâlleri bu, KHK’li engellilerin hâlleri bu. Kimsenin umursadığı yok, en başta bu zulmü yapan iktidarın umursadığı yok ve maalesef bir çözüm de yok.” dedi.

Yusuf Akkuş

Gündem

Türkiye’de test arttı vaka düştü

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 11 Mayıs 2021 koronavirüs verilerine göre Türkiye’de son 24 saatte 226 bin 452 Kovid-19 testi yapıldı. 14 bin 497 kişinin testi pozitif çıktı, 278 kişi hayatını kaybetti.

BOLD – Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’nun güncel verileri paylaşıldı. Buna göre, Türkiye’de toplam vaka sayısı 5 milyon 50 bini aştı. Türkiye’de son 24 saatte 226 bin 452 Kovid-19 testi yapıldı, 14 bin 497 kişinin testi pozitif çıktı, 278 kişi hayatını kaybetti.

Ağır hasta sayısı 2 bin 975 oldu, 22 bin 253 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 4 milyon 766 bin 124’e yükseldi. Son 24 saatte 22 bin 253 kişinin daha sağlığına kavuşmasıyla toplam iyileşen sayısı 4 milyon 766 bin 124’e ulaştı. Dün ise 26 bin 953 kişi sağlığına kavuşmuştu.

Öte yandan hastalardaki zatürre oranı yüzde 4, ağır hasta sayısı da 2 bin 975 oldu.

Türkiye’nin 11 Mayıs 2021 güncel koronavirüs tablosu şöyle:

Okumaya devam et

Gündem

Kovid-19 meslek hastalığı sayılacak mı?

Sağlık çalışanlarının Kovid-19 meslek hastalığı sayılsın talebinde yeni bir gelişme yaşandı. Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybeden Dr. Muharrem İdiz’in eşi ve kızına ölüm aylığı bağlandı.

BOLD – Dr. Muharrem İdiz, İzmir’de işyeri hekimi olarak görev yaparken Kovid-19 hastalığına yakalandı. 2 Nisan 2020’de vefat eden İdiz için İzmir Tabip Odası Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvuru yaptı. İdiz’in ölümünün meslek hastalığı sonucu olduğunun kabul edilmesi talep edildi.

SGK İTİRAZ ETTİ

SGK tarafından yapılan ilk incelemede, Covid-19’un mesleki bulaşıcı hastalıklar listesinde olmadığı gerekçesiyle başvuru reddedildi. Konu Sosyal Sigortalar Yüksek Sağlık Kurulu’na taşındı. SGK tarafından yapılan ikinci değerlendirme sonucunda, ölümün meslek hastalığına bağlı olduğu kararlaştırıldı. İdiz’in eşi ve kızına, meslek hastalığına bağlı ölüm geliri bağlandığı bildirildi.

Kararın diğer ölümler için emsal kabul edilmesi için SGK’nın Kovid-19’u meslek hastalıkları listesine eklemesi gerekiyor.

Okumaya devam et

Gündem

“Yeni tesadüfler patlayabilir”

Gazeteci Murat Yetkin, kripto dolandırıcısı Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in bakanlarla fotoğrafının çıkması, Sedat Peker’in videolar yayınlaması, Reza Zarrab haberleri ve uluslararası uyuşturucu operasyonlarının aynı döneme denk gelmesinin tesadüf olmadığını söyledi.

BOLD – ‘Sedat Peker fenomeni ve suç dünyasının üç gizli kuralı’ başlıklı bir yazı kaleme alan Yetkin, suç dünyasının yazılı olmayan üç kuralını şöyle sıraladı: “1-Yargının adalet dağıtmadığı dönemlerde suç örgütleri devreye girer, 2-Yargı ve güvenlikten destek bulmayan suç örgütleri yaşayamaz, 3-Siyasi bağlantılar suç örgütlerinin sürdürülebilirliği içim elzemdir.”

PEKER’İN ERDOĞAN İLE FOTOĞRAFI

“Peker örneğinde 2015’te bir düğünde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ayaküstü sohbetinin resminin tam da bu süreçte ortaya çıkması rastlantı değildir. Keza Peker gibi o da -tesadüfen aynı günlerde- kripto para dolandırıcılığı suçlamasıyla kaçak duruma düşen Thodex şirketi kurucusu Faruk Fatih Özer’in, tanıdıkları vasıtasıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanına girip birlikte fotoğraflar çektirmesini de sayabiliriz.” ifadeleri kullandı.

SEDAT PEKER’İN DERDİ VE ÇAKICI

Peker’in tek derdinin “derin devlet” işlerine yeniden kabulünü sağlamak olduğunu kaydeden Yetkin, “Bu videoların yayınlanmaya başlamasının sadece kriptopara skandalının çıkmasıyla değil, ama İçişleri Bakanlığı’nın suç örgütleri üzerine hazırladığı ve hangi örgütün ne kadar üyeye sahip olup ne işler yaptığına dair dosyasının yayınlandığı günlere denk geldiğinin de farkındayım. O listenin ilk sırasında Çakıcı bulunuyordu.” diye yazdı.

TÜRKİYE BAĞLANTILI UYUŞTURUCU OPERASYONLARI

Yine aynı sıralarda uluslararası çapta Türkiye bağlantılı uyuşturucu operasyonlarının da ortaya çıktığını hatırlatan Yetkin, “Yine aynı günlerde ABD’nin İran’a ambargosunun delinmesi davasında itirafçı tanık olan Reza Zarrab, Türkiye’de yine magazin sayfalarında öne çıkmaya başladı.” bilgisi verdi.

BAŞKA BİLGİ KAYNAKLARI DA PATLAYACAK

Peker, Thodex, Zarrab, uyuşturucu operasyonları meselesini bağlayan Yetkin, önümüzdeki günlere ilişkin ise şu tahminde bulundu: “Operasyonlar uluslararası olduğuna göre, bilgi kaynakları da uluslararasıdır. Yani, bakarsınız Türkiye kaynaklı olmayan başka bilgi kaynakları da patlar bugünlerde. O yüzden iddiaların biraz daha ete kemiğe bürünmesini beklemekte fayda var.”

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0