Bizimle iletişime geçiniz

Genel

‘Damat’ın yoksul sofrasındaki iftarına ilginç tepkiler: ‘Ben olsam seni eve almam’

Damat Berat Albayrak’ın yoksul bir aile ile iftar yapması ve Twitter’da paylaşmasına sosyal medya kullanıcılarından ilginç yorumlar geldi. Vatandaşlar ekonomik sıkıntılardan sorumlu tutulan Albayrak’a ‘görün millet ne halde’ yorumları yaparak tepki gösterdi. Bir sosyal medya kullanıcısı da Albayrak’a ‘ben olsam seni eve almam’ dedi.

Yenilenen seçim çalışmaları kapsamında AKP MYK’da 23 Haziran öncesi “Ramazan ayının iyi değerlendirilmesi ve ev ziyaretlerinin artırılması” konusu değerlendirildiği ve Erdoğan’ın da bu süreçte hassas olunması, gösterişten şatafattan uzak durulması için talimat verdiği biliniyordu.

Sıkıntıdaki ülke ekonomisi yüzünden zor günler geçiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da seçmen ile iftarda buluştu. Kadir ve Suna Kılıç çiftine misafir olan Albayrak sosyal medya hesabından iftar yemeğinin görüntülerini paylaştı.

Bakanın paylaşımına 31 Mart seçimlerinin sonucunun AKP’lileri saraydan halka daha da yaklaştırdığı yönünde yorumlar yapıldı. İşte Bakanın paylaşımı ve yapılan yorumlardan bazıları:

Bakan Albayrak’ın paylaşımı: İftarda, Şeymanur, Sümeyye, Fatmanur, Ayşe ve Betül isimlerinde dünya tatlısı kızlarıyla, Kadir bey ve Suna hanıma misafir olduk. Beş kızdan sonra ilk erkek çocuklarını bekleyen Kılıç ailesinin, Mustafa Emin’e sağlıkla kavuşmalarını ve mutluluklarının daim olmasını diliyorum.

Bugünleri de mi görecektik. Ekrem Başkan sizi saraydan indirmiş.

Görün millet ne halde

Şimdi de bu moda oldu.

Ben olsam seni eve almazdım

Genel

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan “yargıya güven” yüzde 38 itirafı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, halkın yargıya olan güvenini yansıtan bu rakamın yeterli olmadığını söyledi.

BOLD – TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren 11. Kalkınma Planının ele alındığı Plan Bütçe Komisyonu’nun son toplantısında halkın yargıya bakışı konusu gündeme geldi. CHP Antalya Milletvekili Cahit Arı’nın yargıya güvenin yüzde 20 dolaylarında olduğunu söylemesi üzerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay “Halkın güveni yüzde 20 değil yüzde 38” yanıtını verdi.

Sözcü’den Emin Özgönül’ün haberine göre, Fuat Oktay’ın sözleri tutanaklara şöyle yansıdı:

“2018’de adalet hizmetlerinden memnuniyet oranı, yüzde 56,3’dür. Yasaların herkese tarafsız ve adil uygulandığını düşünenlerin oranı ise 2014 yılında yüzde 31.86 iken 2018 yılında yüzde 38.1 oldu. Tabii ki bu oranlar yüzde 20’nin çok üzerinde olmakla beraber, yeterli oranlar değildir”

CHP milletvekili Arı ise, “Bu ülkede yakın tarihe kadar en güvenilir kurumların başında yargı gelirdi. Yüzde 80 seviyelerindeki güven bugün düştü” ifadesini kullandı.

Hakimden üç çocuk annesine: Çocuklarını cezaevinde büyüt!

Okumaya devam et

Genel

Fox’ta 3 gazetecinin işine son verildi; İsmail Küçükkaya’nın editörü de ayrıldı

Disney ile 21. Century Fox şirketlerinin birleşmesi sonucu yeni yapılanma kapsamında üç isimle yollar ayrıldı. Ayrılanlar arasında İsmail Küçükkaya’nın editörü de yer aldı.

BOLD – İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat’in editörlüğünü yapan Necdet Yıldırım, Fox TV Cumhurbaşkanlığı muhabiri Umut Yertutan ve Fox Ana Haber editörü Serdar Ertuğrul’un görevlerine son verildi.

SOSYAL MEDYADAN DUYURDULAR

Ana Haber editörü Serdar Ertuğrul, ayrılığını sosyal medya hesabından duyurdu.

Necdet Yıldırım da sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Bir açıklamada burdan yapayım çok sevdiğim evim diye nitelendirdiğim Fox TV’den kendi isteğimle ayrıldım. Bundan sonra İzmir’de yaşayacağım yeni görevimi resmi yazışmalar tamamlanınca açıklayacağım. Üzerimde çok emeği olan @dogansenturk @fatihportakal @KucukkayaIsmail @karagozilker @ozgurcakmakci abilerime ve çok sevdiğim Fox Haber ailesine çok teşekkür ederim iyi ki varlar” dedi.

“Ruslara şikayet edilmek kanıma dokunuyor”

Okumaya devam et

Genel

YKS’da 15 bin öğrenci sıfır çekti, 15 net yapamayan 628 bin öğrenci var

ÖSYM’nin 2019 YKS verileri, eğitim sisteminin içler acısı halini bir kez daha gösterdi. Üniversite sınavında 15 bin öğrencinin puanı, yarım net dahi yapamadığı için hesaplanamadı.

BOLD – ÖSYM’nin istatistiklerine göre, 2018 YKS’de 511 bin olan 150 puan barajını geçemeyen öğrenci sayısı bu yıl 628 bin 796’ya ulaştı. Yüz binlerce öğrenci, ilk oturumda 150 puana ulaşmak için yapması gereken 10 neti dahi yapamadı.

Birgün’ün haberine göre, sınavın ikinci oturumuna giren ve dört yıllık lisans bölümlerini tercih etmeye hak kazanan aday sayısı da 484 binde kaldı. Sayısalda, 747 bin 577 öğrenci barajın altında kaldı. Sözelde 862 bin 180 öğrenci barajı geçerken 280 bin 145 öğrenci tercih hakkı kazanamadı. Eşit ağırlıkta puanı hesaplanan 1.4 milyon öğrenciden 612 bini tercih hakkı elde edemedi.

1.8 MİLYON ÖĞRENCİ GİRDİ

Sınavın ikinci oturumuna 2 milyon 24 bin 549 öğrenci başvursa da 1.8 milyon öğrenci sınava girdi. Sınava giren adaylardan, sayısal puanı lisans bölümlerini tercih etmeye yetenlerin sayısının 484 bin 180 olduğu bildirildi. Lisans bölümleri için yeterli puanı yakalayamayan 747 bin 577 aday, ikinci oturumda elendi.

Sözelde ise 862 bin 180 öğrenci puan barajını geçerken 280 bin 145 öğrenci sistemin dışında kaldı. Eşit ağırlıkta puanı hesaplanan 1.4 milyon öğrenciden 612 bini, tercih yapmak için gerekli puana ulaşamadı. Yabancı dil sınavına giren 113 bin 951 öğrenciden barajı geçecek kadar net yapabilen aday sayısı 75 bin 951 oldu.

FEN BİLİMLERİNDE DURUM VAHİM

Lise son sınıf öğrencisi 970 bin üniversite adayının yer aldığı ilk oturumun fen bilimlerindeki ortalama net sayısının 2.2 olması dikkati çekti. Öğrenciler, 40 soruluk temel matematik testinde 5, 20 soruluk sosyal bilimlerde 6, 40 soruluk Türkçe testinde de 14 net ortalaması tutturabildi. Öğrencilerin net ortalamaları, sınavın ikinci oturumu olan TYT’de ise iyice düştü. Buna göre, adaylar 24 soruluk Türk Dili ve Edebiyatı testinde ortalama 5, 10 soruluk Tarih-1 testinde ortalama 2, 6 soruluk Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde ortalama 1 net yapabildi. Öğrencilerin fizik, kimya ve biyolojide testlerindeki net ortalaması ise yalnızca 1 oldu.

“MEB VE YÖK SESSİZ KALIYOR”

Üniversite sınavında barajı aşamayanların sayısının 2018 yılına göre arttığını vurgulayan Eğitim Uzmanı Pervin Kaplan, “YKS bir lise bitirme sınavı olsaydı, yüz binlerce öğrenci liseden mezun olamayacaktı” dedi. Kaplan, olumsuz tabloya rağmen MEB’in ve YÖK’ün sessiz kaldığına dikkati çekerek “Bu çocuklar MEB’e bağlı okullarda yetişiyorlar. MEB’in, ‘Öğrenciler bu soruları nasıl yapamıyor?’ sorusuna cevap vermesi gerekiyor” diye konuştu.

“SİSTEMİN AYNASI”

MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut de sınavın sistemin aynası olduğunu söyledi. Erkut “Neyse halın o çıksın falın misali. Kendi yaptığımız sınavlarda bile tel tel dökülüyoruz. Düşünün ki bu kadar düşük ortalamalarla geçilen sınavlarla üniversiteye girenler arasından doktorlar, mühendisler, ekonomistler, öğretmenler çıkacak. Tamamen eğitim sisteminin aynası bu sonuç” ifadelerini kullandı.

2017-2018 döneminde 408 bin öğrenci üniversite eğitimini yarıda bıraktı

Okumaya devam et

Popular