Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Ekonomideki tahribatı sonra göreceğiz

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, TÜİK’in açıkladığı verilerin şubat ayına ait olduğuna vurgu yaparak, seçimin iptal edilmesinin oluşturduğu tahribatın ağustos ayında görülebileceğini kaydetti.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından açıklanan Şubat ayı işsizlik verilerini değerlendirdi. Budak, AKP’nin Türkiye’yi siyasi rant uğruna kutuplaştırarak, üretimden uzaklaştırdığını, bu politikalarının bir sonucu olarak her 5 kişiden 1’inin işsiz kaldığını ifade etti.

 

TÜİK VERİLERİNE MÜDAHALE EDİLİYOR

Geçen yıl yüzde 10.6 olan işsizlik oranının 4.1 puan artarak yüzde 14.7’ye yükseldiğinin altını çizen Budak, iş aramayıp çalışmaya hazır olan yüzde 8.2’lik kesimin eklenmesiyle işsizlik oranının yüzde 22.9’a, işsiz sayısının ise 7 milyon 105 bine çıktığını belirtti. Budak, şubat ayı işsizlik verileriyle ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Her ne kadar Hazine ve Maliye’nin başındaki Damat, ekonomide pozitif trendin devam ettiğini söylese de maalesef her işlemine müdahale ettikleri TÜİK’in verileri bize aynı şeyi söylemiyor. Verilen tüm teşviklere rağmen, başta hukukun ayaklar altına alınması olmak üzere bir dizi olumsuz politikalar sonucu ülkemizde üretim durma noktasına geldi. Yatırım ikliminde tam anlamıyla kış mevsiminin yaşandığı dönemde, yabancı yatırımcı da uğramaz oldu. Bütün bunları üst üste koyduğumuzda ise yüzde 16.9 gibi yüksek oranlı genç işsizliğe, yüzde 22.9 gibi yine yüksek oranlı genel işsizliğe ulaştık. Uluslararası arenada Türkiye’nin en önemli avantajı olarak gösterilen gençlerde durum böyle iken üniversite mezunlarımızdaki işsizlik oranı ise yaklaşık 3 puan artarak yüzde 14.1’e yükseldi.

 

TOPLUMU İKİYE BÖLDÜLER

Aslında; iktidarın kin ve nefret söylemleri, toplumu ‘bizden olanlar’ ve ‘bizden olmayanlar’ diyerek ikiye bölmesi, demokrasiyi ve hukuku yok etmesi, üçüncü dünya ülkelerinde bile görülmeyecek ölçüde yetkilerin tek bir kişide toplanmasının kaçınılmaz sonucu olarak Türkiye bu noktalara geldi.

Üstelik bu veriler şubat ayına ait. YSK’nın hukuku hiçe sayarak İstanbul seçimlerini iptal etmesinin piyasalarda yarattığı tahribatın reel sektöre ve işsizliğe yansımalarını ise ağustos ayında görebileceğiz.

AKP Genel Başkanı’nın 24 Haziran seçimlerinden birkaç gün önce ‘Ülkenin geleceğini TL ile belirleyeceğiz. Siz bu kardeşinize yetkiyi verin, faizle, şunla, bunla nasıl uğraşılacağını göreceksiniz’ şeklindeki sözleri ise ne kadar trajikomik bir noktada olduğumuzu gösteriyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi, görevlendirmelerde liyakat yerine ‘eş, dost, akraba, damat’ gibi kan bağı ve yakınlığın esas alınması ise zaten kırılgan olan ekonominin yatalak hale gelmesine yol açtı.

Bu noktada Türkiye’nin yeniden üretim ekonomisine dönmesi ve bunu da acilen gerçekleştirmesi gerekiyor. Üretimin yükünü çeken KOBİ’lere sadece, yeni eleman alımı için verilen teşvik kesinlikle yeterli değildir. KOBİ’lerin firmalarını ayakta tutabilmeleri için finansmana erişimlerini kolaylaştıracak önlemlerin derhal hayata geçirilmesi gereklidir.”

Ekonomi

Bu işte bir terslik var: 15 yılda hem konut sayısı arttı hem de kiracı…

Türkiye’de son 15 yılda yaklaşık 5 milyon konut üretildi. Buna karşın Türkiye’de konut sahiplik oranı geriledi. Kiracı sayısı ise hızla arttı.

BOLD – Türkiye’de 2003 yılından beri 850 bini TOKİ tarafından olmak üzere 5 milyona yakın konut üretildi. Bu kadar konuta rağmen ev sahibi olan oranı ise geriledi. 2003’te yüzde 60’ın üzerinde olan konut sahipliği oranı yüzde 59’a düştü. Kiracı olanların oranı ise yüzde 22’den yüzde 25’e çıktı. Bu fark alt gelir gurubunda daha fazla.

ALT GELİR GRUBU KONUT ALAMADI

Türkiye İstatistik Enstitüsü Kurumu (TÜİK) verilerine göre alt gelir grubunun ev sahiplik oranı hızla geriledi. 2006 yılında alt gelir grubunun konut sahiplik oranı yüzde 59 iken bu rakam yüzde 52’ye kadar geriledi. Alt gelir grubunun kiracılık oranı yüzde 25’den yüzde 30’a yükselmiş durumda.

KONUT YAPIMI İÇİN 5 TRİLYON LİRA HARCANDI

TÜİK verilerine göre 2003 yılından 2017 yılına kadar geçen 15 yıllık dönemde inşaata toplam 4.9 trilyon lira yatırım yapıldı. Bu yatırımın 1 trilyon 418 milyar lirası 2003-2008, 3 trilyon 484 milyar lirası ise 2009-2017 yılları arasında gerçekleştirildi. TÜİK, 2018 yılı verilerini ise hala paylaşmadı.

7 Haziran – 1 Kasım arasındaki ‘karanlık dönemde’ 862 kişi hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Ekonomi

Bu hafta en çok dolar kazandırdı

Bu hafta borsa yüzde 1.48, altın yüzde 2.94, euro/TL yüzde 3.42 değer kazandı. 19-23 Ağustos haftasında en çok getiriyi ise yüzde 3.48 ile dolar/TL sağladı.

BOLD – Bu hafta Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 1.48, külçe altının gram satış fiyatı yüzde 2.94, euro/TL yüzde 3.42, dolar/TL de yüzde 3.48 değer kazandı.

Dolar alan yine yaya kalmadı, bir yılda yüzde 42 kazanç sağladı

BIST 100 endeksi, en yüksek 97.403,90, en düşük 94.349,28 puanı gördükten sonra haftayı önceki hafta kapanışına göre yüzde 1.48 artışla 97.149,04 puandan tamamladı.

AKP’li yandaşlar zenginleşirken vatandaş fakirleşti

Kapalıçarşı’da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 2.94 artışla 279,70 lira, Cumhuriyet altınının satış fiyatı da yüzde 2.93 kazançla 1.863,00 lira oldu. Geçen hafta 442,00 lira olan çeyrek altının satış fiyatı bu hafta 455,00 liraya çıktı.

Dolar 5.70’i geçti

Bu hafta euro yüzde 3.42 artarak 6.3860 liraya, ABD Doları da yüzde 3.48 değer kazanarak 5.7670 liraya yükseldi.

Yatırım fonları yüzde 0.53, bireysel emeklilik fonları yüzde 0.22 değer kazandı. Kategorilerine göre bakıldığında ise yatırım fonları içinde en fazla kazandıran yüzde 1.97 ile kıymetli madenler fonları oldu.

Erdoğan’ın AKP’lilere dağıttığı keyif çaylarının bedelini tüm Türkiye ödüyor: Çaya yine zam geldi

Okumaya devam et

Dünya

Çin, ABD yaptırımlarına 75 milyar dolarlık misillemeyle cevap verdi

Çin, misilleme olarak 75 milyar dolarlık ABD ürününe 1 Eylül ve 15 Aralık olmak üzere 2 kademede yüzde 25’e varan tarife uygulayacak.

BOLD – Çin, 1 Eylül’den geçerli olmak üzere ABD’den ithal edilen soya fasülyesine yüzde 5 ilave, ham petrol ithalatına yüzde 5 tarife ve 15 Aralık’tan itibaren geçerli olmak üzere ABD otomobillerine yüzde 25 tarife uygulayacak.

Eski Dünya Ticaret Örgütü Temsilcisi ve Emekli Büyükelçi Selim Kuneralp, Bloomberh HT’ye yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Çin ve ABD gittikçe Dünya Ticaret Örgütü’nün kurallarından uzaklaşmaya yöneliyor. Hukuktan uzaklaşılması bu iki ülke için değil ama daha küçük ülkeler için zararlı bir şeydir. Ancak Amerika kendi kurduğu bu sisteme karşı çıkmaktadır, çünkü bu sistemin kendisine bir yarar sağlamadığını iddia etmektedir.

Ticaret savaşları şekil değiştirmeye başladı ve karşılıklı olarak para birimlerinin değerinin düşürülmesi yarışına girildi.”

500 büyük Amerikan şirketini ve ülkedeki hisse senedi piyasasının yaklaşık yüzde 75’ini kapsayan S&P 500 borsa endeksi, Çin’in tarifeleri sonrasında vadeli işlemlerde yüzde 0.7 düştü.

Türkiye ve Rusya, ABD yaptırımlarına karşı ortak toplantı yaptı: Belgeler Moskova’da çöpten çıktı

Okumaya devam et

Popular