Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Tuncay Özilhan: Ekonomideki sıkıntıları aşmak için önce yönetim sistemindeki sıkıntıları aşmak gerekir

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Özilhan, "Türkiye ekonomide, iç siyasi yapıda ve dış politikada sıkıştı. Sıkıntıları aşmak için önce yönetim sistemindeki sıkıntıları aşmak gerekir" diye konuştu.

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, “Türkiye ekonomide, iç siyasi yapıda ve dış politikada sıkıştı. Makro göstergelerdeki kötüleşme ekonominin tamamına yayıldı. Sıkıntıları aşmak için önce yönetim sistemindeki sıkıntıları aşmak gerekir” dedi.

Özilhan, iktidar, muhalefet ve başta YSK olmak üzere devlet kurumlarının bu seçimlerde büyük bir sınavla karşı karşıya kaldığını belirterek, bu sınavda kimin ne not aldığını ise ileride tarihin yazacağını söyledi.

“DEMOKRASİ, İKTİDARIN SEÇİMLE EL DEĞİŞTİREBİLMESİDİR”

TÜSİAD Yüksek İstişare Toplantısı’nda konuşan Özilhan, yıllardır seçim maratonlarından herkesin yorgun düştüğünü belirterek, “İyi işleyen bir demokrasinin en temel özelliklerinden biri iktidarın seçimle el değiştirebilmesidir. Demokrasiler, otoriter rejimler karşısında avantaj sahibidir” diye konuştu.

İstanbul’da 31 Mart’ta yapılan büyükşehir belediye başkanlığı seçimleri, makamı CHP’ye kaybeden AKP’nin talebi üzerine YSK tarafından iptal edildi ve tekrarlanması kararı alındı. Bunun ardından TÜSİAD, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kapsamlı bir ekonomik ve demokratik reform gündemine odaklanmamız gereken bu dönemde, seçim ortamına geri dönmek kaygı vericidir” derken, bazı iş insanları da YSK’nın kararını sosyal medya hesapları üzerinden eleştirdi.

Ardından Tayyip Erdoğan da “Bazı iş adamları grupları YSK kararının ardından garip açıklamalar yapıyor; yanlış yapıyorsunuz herkes haddini bilecek” açıklamasını yaptı.

“İSTANBUL SEÇİMİ, GEÇMİŞ SEÇİMLERDEKİ ŞÜPHELERİ YENİDEN AKILLARA GETİRDİ”

Seçimlere şaibe düşmemesinin demokrasinin mevcudiyetinin en büyük ispatı olduğunun altını çizen Özilhan, “31 Mart İstanbul seçimleri çerçevesinde gündeme gelmiş olan iddialar, seçimlerin selameti konusunda geçmiş seçimlerde de dile getirilmiş olan şüpheleri yeniden akıllara getirmiştir.

Umuyorum ki, haziran ayında yenilenecek seçimler bu şüphelerin yersizliğini herkese kanıtlasın. Seçim sonuçlarına itiraz, şüphesiz siyasi partilerin en doğal hakkıdır” dedi ve ekledi:

“Hepimiz bu hak arama özgürlüğüne saygı duyarız. Ancak, seçmen iradesine saygı duyulmasını da isteriz. Hakkaniyetli koşullarda seçim ve seçmen iradesi demokrasilerin tartışmasız en temel niteliğidir.”

“AKSAKLIKLARIN SEÇİMDEN SONRA DEĞİL, ÖNCE GİDERİLMELİ. BU İDARENİN SORUMLULUĞU”

Seçimlere yapılan itirazların niteliğinin seçim kanunlarının düzgün uygulanması konusunda herkesin kafasında soru işaretleri yarattığını belirten Özilhan, seçim kanununda ve uygulamadaki aksaklıkların seçimler sonrasında değil öncesinde giderilmesinin idarenin sorumluluğunda olduğuna dikkati çekti.

“Seçimlere şaibe düşmemesini sağlayacak olan da budur” diyen Özilhan, “Hukukun üstünlüğü ve demokrasisiz hiçbir şey olmaz. Ne ekonomi olur, ne de başka bir şey. Ve demokrasinin ilkeleri evrenseldir. Oraya ya da buraya özgü olmaz. Ya bu ilkelere uyulur ve demokratik bir rejim olunur; ya da uyulmaz ve başka bir şey olunur” diye konuştu.

Türkiye’nin ekonomide, iç siyasi yapıda ve dış politikada sıkışmış durumda olduğunu belirten Özilhan, birindeki sıkışıklığın diğerini çözmeyi zorlaştırdığını söyledi.

Kısa vadeli sorunları çözmek için de uzun vadede nereye gidileceğinin bilinmesi gerektiğini belirten Özilhan, “müreffeh bir Türkiye’ye” ulaşmak için kullanılacak üç çıpa olduğunu ifade ederek, bunları ekonomide liberal piyasa düzeni, kural temelli uluslararası sistemle olan ittifak ve ülke içinde de demokrasi ve hukukun üstünlüğü olarak sıraladı.

Bu çıpaların sağlamlığı konusundaki endişelerin güven kaybına yol açacağını belirten Özilhan, “Endişeler giderilmeli; hem rotamız netleşmeli, hem de bu rotada kalmamızı güvence altına alan araçlar güçlendirilmeli. Yapısal sorunları çözebilmenin anahtarı budur. Konjonktürel sorunlarla baş edebilmenin yolu da budur” diye konuştu.

Özilhan, temel ilkelerdeki “bulanıklığın” hedeflerden şaşmaya yol açacağını belirterek, 2023 hedeflerinden bu yüzden uzaklaşıldığını, 2023 hedeflerinin artık konuşulamaz hale geldiğini ifade etti.

Türkiye’nin 2002-2007 dönemindeki “parlak günlerine” geri dönemediğini kaydeden Özilhan, ekonomik göstergelerdeki kötüleşmenin giderek ekonominin tamamına yayıldığını kaydetti.

Özilhan, “İç ve dış borç göstergeleri kötüleşiyor; bütçe dengeleri bozuluyor; ihracat artışı duraklıyor; işsiz sayısı artıyor; sanayi üretimi durağanlaşıyor; dolar cinsinden kişi başı GSYH rakamları geriliyor; rezervler eriyor; enflasyon yükseliyor; halkın alım gücü düşüyor; faiz oranları artıyor; Türk vatandaşı Türk lirasından kaçıyor ve Türkiye küresel rekabette kan kaybediyor” dedi ve şöyle devam etti:

“Biz bu nedenle ekonomi derken demokrasi diyoruz; yargı bağımsızlığı diyoruz; hukukun üstünlüğü diyoruz; insan hakları diyoruz; akademik özgürlükler diyoruz; liyakat diyoruz; ifade özgürlüğü diyoruz.”

Bunların yanı sıra bir de toplumsal kutuplaşma ve gerilimin olduğunu söyleyen Özilhan, art arda gelen seçimlerdeki sert ve toplumu ayrıştıran söylemlerin toplumsal huzuru bozduğunu ifade etti.

Özilhan, toplumsal uzlaşı sağlanırsa, güven ortamı tesis edilirse ve yönetim modelindeki sorunlar aşılırsa ekonomideki yapısal sorunları çözme yoluna girileceğini belirtti; bunun da aynı zamanda dış politikadaki sıkışıklığı aşmanın zeminini yaratacağını kaydetti.

Ekonomi

Dolar her gün rekor kırıyor halk döviz bürolarına koşuyor

Fed’in faiz kararını beklendiği gibi değiştirmemesi, hedeflerde iyimser revizyona gitmesi dolarda artışı hızlandırdı. Son haftalarda dolarda yaşanan yükselmeler sonrası halkın dolara yönelmesi devam ediyor.

BOLD – Dolar, Fed’in faiz kararı sonrası uluslararası arenada güç kazandı. Yurtiçinde her geçen gün rekor tazeleyen dolar/TL ise tarihi zirvesini dün 7.5605’e taşıdı.

DOLAR REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRDI

Fed’in önceki günkü faiz kararını beklendiği gibi değiştirmemesi ancak hedeflerde iyimser revizyona gitmesi dolara yaradı. Fed’in artık enflasyonun yüzde 2’yi aşmasına müsamaha gösterecek olması ABD Hazine tahvil getirilerini yükselterek doları destekledi. Yurtiçinde ise her geçen gün rekor tazeleyen dolar/TL, dün sabah tarihi zirvesini 7.56’nın üzerine taşıdı. Dolar/TL kuru önceki gece yarısı da 7.5490’ı görmüştü. Güne 8.8201/8.8303 seviyesinden başlayan euro/TL ise gün içinde 8.98’e kadar yükseldi.

DÖVİZE KAÇIŞ SÜRÜYOR

Türk Lirası’nın değer kaybı hızlanırken, vatandaşın dövize kaçışı da artarak devam ediyor. Merkez Bankası’nın (TCMB) her hafta düzenli olarak açıkladığı para banka istatistikleri verileri, yurtiçi yerleşiklerin döviz hesaplarındaki artışı bir kez daha gözler önüne serdi. Buna göre, yurtiçi yerleşiklerin döviz hesapları, 11 Eylül haftasında bir önceki haftaya göre 1 milyar 237 milyon dolarlık artışla 218 milyar 679 milyon dolara çıktı. Yaşanan artışın 257 milyon dolarlık kısmı bireysel hesaplardaki artıştan; 980 milyon dolarlık kısmı tüzel hesaplardaki artıştan kaynaklandı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Abdi İbrahim, İsveçli ilaç firmasına ortak oldu

Abdi İbrahim, İsveçli OM Pharma’nın tamamını İsviçreli bir ortak girişim grubuyla birlikte yaklaşık 4,2 milyar TL bedelle satın aldı. Bu satın almayla birlikte şirketin yüzde 28,5 hissesi Abdi İbrahim’in oldu.

BOLD – Abdi İbrahim, ilaç sektörünün önde gelen ülkesi İsviçre’de kurulu 83 yıllık OM Pharma ilaç şirketini İsviçreli bir ortak girişim grubu ile birlikte satın aldı. Abdi İbrahim, ilaç şirketi OM Pharma’nın yüzde 28,5 hissesini satın alarak, Avrupalı bir ilaç firmasıyla stratejik ortaklık kuran ilk ve tek Türk ilaç şirketi olarak tarihe geçti.

4.2 MİLYAR LİRAYA SATIN ALINDI

Satın almayla ilgili yapılan toplantıda konuşan Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, OM Pharma’nın tamamının İsviçreli bir ortak girişim grubuyla birlikte 500 milyon İsviçre frangı (yaklaşık 4,2 milyar TL) bedel ile satın alındığını, bu işlem sonucunda şirketin yüzde 28,5 hissesinin girişim grubunun tek yabancı ortağı Abdi İbrahim’in olduğunu söyledi.

TARİHİ BİR ADIM ATTIK

Abdi İbrahim’in 108 yıldır ilaç sektöründe faaliyet gösterdiğini belirten Barut, “18 yıldır pazar lideriyiz. Bugün yurt dışında etkin bir global oyuncu olma hedefimize doğru tarihi bir adım attık. Tarihte ilk kez bir Türk şirketi, ilacın anavatanı İsviçre’de faaliyet gösteren biyoteknoloji firması olan OM Pharma’ya ortak oldu. Abdi İbrahim ortaklığın tek ilaç üreticisi olarak, şirketin stratejik ortağı haline geldi” dedi.

GELECEĞE YAPILMIŞ BİR YATIRIM

Barut, OM Pharma ile yapılan stratejik ortaklığın, şirketin bugünü ile değil özellikle biyoteknoloji alanında potansiyeli dikkate alınarak, şirketin geleceğine yapılmış bir yatırım olduğunun altını çizdi. Biyoteknoloji ilaç pazarının sürekli büyümekte olduğunu belirten Barut, bu ilaçların Türkiye’deki payının yüzde 23’e, dünyadaki pazar payının şu anda yüzde 30’a dayanmış bulunduğunu kaydetti.

https://www.boldmedya.com/2020/09/18/dunyada-boyle-bir-uygulama-yok-dedi-tepkiler-gelince-cark-etti/

Okumaya devam et

Ekonomi

Moody’s bankalardan sonra 8 Türk şirketine de düşük not verdi

Türkiye’nin kredi notunu düşürmesinin ardından Türk bankalarının da notlarını düşüren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ilk 100 arasında yer alan 8 büyük şirketin de notunu indirdi.

BOLD – Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu düşürmesinin ardından aralarında Koç Holding, Anadolu Efes, Turkcell gibi firmalarında bulunduğu 8 şirketin de notunu indirdi.

KOÇ HOLDİNG’İN DE NOTU DÜŞÜRÜLDÜ

Moody’s’den yapılan açıklamaya göre, Anadolu Efes, Coca Cola İçecek, Erdemir, Koç Holding, OYAK, Turkcell, TÜPRAŞ ve Şişe Cam’ın kredi notları ‘B1’den ‘B2’ye çekildi. Kredi notlarının görünümü ‘Negatif’ olarak belirlendi. Moody’s geçtiğimiz hafta Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2’ye indirdi; görünümü de ‘negatif’ olarak teyit etmişti.

BANKALARIN DA NOTUNU DÜŞÜRMÜŞTÜ

Moody’s geçen gün Akbank, Alternatifbank, Denizbank, HSBC Bank AŞ (Türkiye), QNB Finansbank, T.C. Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Garanti BBVA, Halk Bank, İşbank, Vakıfbank ve Yapı Kredi’nin döviz cinsinden uzun vadeli mevduat kredi notunu, altı bankanın uzun vadeli karşı taraf risk notunu ve uzun vadeli karşı taraf risk değerlendirmesini, bir bankanın uzun vadeli üst düzey teminatsız kredi notunu bir basamak ve üç bankanın uzun dönemli döviz cinsinden karşı taraf risk notunu iki basamak indirmişti.

Mahkeme kararı olmayan kanser hastasına SGK’dan ilaç yok!

Okumaya devam et

Popular