Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Kaftancıoğlu: 31 Mart’ta kazandık 23 Haziran’da da kazanacağız

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 23 Haziran’da yenilecek seçimi kazanacaklarını belirtirken, “Bizde oy kullanmayan seçmenlerin listesi yok. Eğer AKP’lilerin elinde bu liste varsa bu listeyi nerden almışlardır, bu listeler neden bizde yok?” diye sordu. “31 Mart’ta kazandık 23 Haziran’da da kazanacağız” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Örgütü, 23 Haziran’a kadar gerçekleştirecekleri seçim çalışmalarına ilişkin açıklama yaptı. Toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Seyit Torun ve Onursal Adıgüzel ile İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu katıldı. Toplantıda ilk olarak Kaftancıoğlu konuştu.

20 İL ÖRGÜTÜ ÇALIŞMALARA DESTEK VERECEK

İstanbul’un 39 ilçesinde çalışma yöntemlerini belirlediklerini belirten Kaftancıoğlu, il ve ilçe, kadın ve gençlik örgütleri, milletvekilleri ve parti meclisi üyeleriyle seçim çalışmalarını yürüteceklerini söyledi. Kaftancıoğlu, CHP’nin 20 il örgütünün de çalışmalarına katılacağını belirterek, “İstanbul Gönülleri” yanı sıra kanaat önderlerini halkla buluşturulacağını ve tüm belediye başkanlarının seçim çalışmalarında yer alacağını kaydetti. Kaftancıoğlu, CHP Parti Okulu yöneticilerinin de sandık görevlilerine yönelik eğitim çalışması başlatacağını ifade etti.

AKP YARGI VESAYETİNİN TAM DA KENDİSİDİR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı da, “Biz şu anda 31 Mart’ta kazandığımız bir seçimi 23 Haziran’da kazanmaya zorlanan bir durumdayız. YSK’nın darbesi sonucu yeniden seçim kararı alındı. 12 Eylül askeri darbesi sonrası da seçim kararı alındı. Darbeciler bir partiyi işaret etti ama o parti kazanamadı. Sandıktan çıkan sonuçlara müdahalede bulunuldu mu? Darbe süreçlerinde bile sandığa müdahale edilmedi. AKP yargı vesayetinin tamda kendisi olmuştur” dedi.

16 MİLYONUN DEMOKRASİ MÜCADELESİ

“Bu seçim bir yerel seçim olmakla birlikte 16 milyon İstanbullunun demokrasi mücadelesi olacağı bir seçim” diyerek konuşmasına devam eden Salıcı, “Bize haksızlık yapıldığını gören tüm İstanbullular, demokrasiden yana tavır almalı. Tavırlarını açıklayan partiler var. Biz o partilere teşekkür ediyoruz. Doğrudan İmamoğlu’nu destekleyenleri de doğrudan destekleyeceğiz demeyenlere de teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

İLÇE BAŞKANLIKLARIMIZA DAVET EDİYORUZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel de, İstanbul’da 10 milyon 560 bin seçmenin olduğunu hatırlatarak, “Bize seçmen listeleri iletildi. Herkes seçmen olup olmadığını kontrol etsin. Bir sorun olduğunda CHP’ye ulaşsınlar” çağrısında bulundu. Salıcı, “Sandık kurullarında görev alacak yurttaşlarımız ilçe başkanlıklarımıza davet ediyoruz. Bütün yurttaşlarımız 23 Mayıs gününe kadar ilçe başkanlıklarımıza giderek müşahit olsunlar” dedi.

1950’DEN BU YANA BÖYLE BİR DÖNEM YAŞANMADI

CHP Genel Başkanı Seyit Torun ise, şunları dile getirdi: “1950 yılından bu yana Türkiye’de böyle bir dönem yaşanmadı. Darbe dönemlerinde bile seçim sonuçları tescillendi. Sivil bir darbe gibi 31 Mart seçimleri çalındı. 23 Haziran’da hak yerini bulacak. İBB seçimleri ile ilgili Türkiye’deki diğer belediye başkanlarımızın çalışmalarından da faydalanacağız. PM ve milletvekillerimizden faydalanacağız. Tüm İstanbul’un her bölgesinde, sokağında hemşerilerimizle bir araya geleceğiz. İnanıyorum kim bu süreci onlarda vicdanlarında tartarak bir hakkı teslim edeceklerdir.”

10 BELEDİYE BAŞKANI ÇALIŞMA YAPACAK

Torun, “Çarşamba günü 10 belediye başkanımız ve 10 il başkanımız İstanbul’da olacak ve İmamoğlu ile çalışma yapacaklar. Bu periyodik olarak devam edecek. İmamoğlu’nun kısa süre içerisinde yaptığı hizmetle 23 Haziran’da sonra yapacağı hizmetlerin göstergesidir. Baharın sonunda inşallah yaz gelecek.” şeklinde konuştu.

İmamoğlu operadaki protesto için: ‘Keşke sadece alkışlasalardı’

Politika

Akşener ve Kılıçdaroğlu seçim istedi

Muhalefetten iktidara seçim çağrısı geldi. Türkiye’nin artık yönetilemediğini belirten CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti lideri Meral Akşener, bugünkü görüşmesinin ardından AKP’ye hodri meydan dediler.

BOLD – Muhalefet liderlerinin buluşmasından seçim talebi çıktı. İyi Parti Genel Merkezinde bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, görüşmenin ardından yaptığı basın açıklamasında Türkiye’de yaşanan problemler karşısında çözümün seçim yapmak olduğunu söylediler.

AKŞENER: BİZ SEÇİM İSTİYORUZ

Türkiye’nin mevcut tabloda daha fazla yol alamayacağını ifade eden Akşener “Biz seçim istiyoruz. Türkiye bu halde gidemez. Liyakat, şeffaflık yok. Kodamanlara aktarılan paralar, fakirin ölüme terk edildiği bir Türkiye. Hak, hukuk, demokrasi, adalet yok. Bizim Meclis’teki sayımız bunu getirmeye yetmiyor. Sayın Bahçeli seçim isterse yandı gülüm keten helva diye görüyorum” dedi.

KILIÇDAROĞLU: HALKTAN KORKMAMAK LAZIM

Türkiye için çıkışın demokrasi ve adalet olduğunu belirten Kılıçdaroğlu ise “Geçen her gün toplumun üzerindeki maliyet artıyor. Türkiye’nin hem kendi içinde hem uluslararası alanda ciddi bir zafiyet yaşadığı gerçektir. Türkiye’nin buradan kurtulması lazım. Türkiye’nin demokratikleşmesi, adaletin olması lazım. Bunun yolu bellidir. ‘Türkiye’yi yönetemiyoruz’ diyecekler halkın hakemliğine başvurmak lazım. Halktan korkmamak lazım. Vatandaş perişan. Memnunsa zaten sizi tekrar getirir. Bütün sorunların çözümünde halk temel adrestir.” ifadelerini kullandı.

“KÜÇÜK ORTAK BÜYÜK ORTAĞI ESİR ALDI”

Her iki ismin açıklamalarında Bülent Arınç’ın istifası ve Devlet Bahçeli ortak nokta oldu. AKP’nin MHP’nin tutsağı haline geldiğini ileri süren Kılıçdaroğlu “Sorunlar büyüyor ve derinleşiyor. Buna karşı çözüm üretilmiyor. Çözüm üretmek isteyenler var AK Parti içinde ama küçük ortak, büyük ortağı esir almış durumda. Ne Bülent Arınç ne başkası düşüncelerini ifade edebiliyor… AK Parti gibi bir partinin küçük bir partinin tutsağı haline gelmesi Türkiye’nin yönetilmediği anlamına geliyor. Türkiye yönetilmiyor, hepimiz bunun tanığıyız.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin AKP için bir risk oluşturduğunu ileri süren Akşener ise “Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemini Sayın Erdoğan çok istedi. Geldi, oldu ama kazın ayağının öyle olmadığı anlaşıldı. Sayın Bahçeli ‘hadi seçime gidiyoruz’ dediği zaman bunu da Sayın Erdoğan’ın bunu göze alması mümkün görünmüyor. Bugün durumları kötü, yarın daha da kötü olacak. 20 Ocak 2020’den beri esnaf geziyorum. Gördüğüm manzara vahim. İnsanlar aç, insanlar siftah yapmadan dükkan kapatıyor. Kredilerin ödeme zamanı. Yolun sorunu görünüyor. Artık Sayın Erdoğan’ın çevresindeki seçim isteyecekleri pışpışlama dönemi.” ifadeleri kullandı.

AKŞENER ARINÇ’IN İSTİFASI İÇİN BAHÇELİ VE PERİNÇEK’İ İŞARET ETTİ

Arınç’ın istifasını Devlet Bahçeli ve Doğu Perinçek’in açıklamalarına bağlayan Akşener “Sayın Kılıçdaroğlu tehdit edildi. Bu tehdit milli iradeye yapılmış bir tehditti. İlginç olanı, reform yapılacağı iddia edildi. Cumhur İttifakı’nın küçük ortağının genel başkanı tarafından sahiplenildi. Bu Türk siyasetinde ilk defa olan bir şey. İlk defa siyasetçi tehdit sahibinin yanında durdu. Buna yönelik AK Parti Genel Başkanı ve yöneticileri ne yapacaklar? Sonra Sayın Arınç konuşma yaptı, Sayın Cemil Çiçek konuştu. Bir makas değişikliğine gidiliyorsa, Sayın Bahçeli ve Sayın Perinçek ne diyecek? Bu kişiler konuştu ve Sayın Arınç istifa etmek durumunda kaldı. Sayın Erdoğan’ın tavrı, Sayın Arınç gibi üzerinden bazı sözleri söyletmesi, balon uçurur. Küçük ortağın sözleri sonrası Sayın Arınç’ı tahkir eden bir konuşma yapmak zorunda kaldı” cümlelerini kurdu.

Diğer yandan bir soru üzerine her iki genel başkan da yeni bir Anayasa çalışması yapmadıklarını tekrar ettiler.

Okumaya devam et

Politika

AKP, eski milletvekili Mehmet İhsan Arslan’ı disipline sevk etti

AKP MYK, “Parlamenter sisteme geçişin çok uzak olmadığını düşünüyorum” açıklaması yapan, partisini adalet ve Kürt sorunu konularında eleştiren eski Diyarbakır Milletvekili Mehmet İhsan Arslan’ı Disiplin Kuruluna sevk etti.

BOLD – AKP’li eski vekil Mehmet İhsan Arslan 17 Kasım’da BBC Türkçe’de yayınlanan açıklamalarından dolayı partisi tarafından disipline sevk edildi.

Oğlu Ali İhsan Arslan halen AKP’de milletvekili olan Mehmet İhsan Arslan, 17 Kasım’da BBC Türkçe’de yayınlanan söyleşisinde “Parlamenter sisteme geçişin çok uzak olmadığını düşünüyorum” demişti. Arslan aynı söyleşide, çözüm sürecinin AKP tarafından “Aman ha, bu bizi yakar” denilerek sonlandırıldığını söyleyen Arslan, “15 Temmuz kimyamızı bozdu” ifadesini kullanmıştı.

AKP Merkez Yönetim Kurulu, Diyarbakır eski Milletvekili Mehmet İhsan Arslan’ı oy birliğiyle disipline sevk etti.

2001’den beri Erdoğan’a en yakın isimlerden biri olan Arslan, 2015’te AKP’den milletvekili seçilmişti. Arslan hakkında kınama, uyarı, geçici ihraç ya da kesin ihraç kararlarından biri verilebilecek.

Erdoğan ısrarcı olmayıp Bülent Arınç’ın istifasını hemen kabul etti

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan ısrarcı olmayıp Bülent Arınç’ın istifasını hemen kabul etti

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Arınç’ın AKP’ye ve Cumhur İttifakı’na zarar verdiğini belirtip YİK üyeliğinden istifasını istediğini belirtti. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da ısrarcı olmayıp bu istifayı kabul ettiğini aktardı.

BOLD – 4 yıldır Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan tutuklu muhalif lider Selahattin Demirtaş’ın ve 3 yıldır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluğunu eleştiren Bülent Arınç’ın istifa sürecinde yaşananları yazan Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, “Arınç ile Erdoğan’ın arasında bir polemik yaşanmıyor. Seviyeli bir konuşma gerçekleşiyor. Karşılıklı olarak bir kırgınlık ifadesi kullanılmıyor” dedi.

ERDOĞAN TELEFON ETTİ

Hükumete yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Arınç’ın Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyeliğinden istifa sürecinde yaşananları kaleme aldı. Selvi’nin yazısının ilgili bölümünde şu ifadeler yer aldı: “Randevu talebi Arınç’tan geliyor ama Cumhurbaşkanı telefonla arıyor. Karşılıklı olarak diyalogların yaşandığı bir görüşme gerçekleşiyor. Arınç, “Ben isimler konusunda konuştuğum için yanlış yaptım. Onu kabul ediyorum. İsimler üzerinde konuşmamalıydım. Ama ben sadece bunları söylemedim. 4 saatlik programda şunları da anlattım” diye bir özet yapıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan sabırla dinliyor.”

İSTİFA VAR, KIRGINLIK YOK

Arınç’ın, “İsimler üzerinde konuşmakla hem partiye, hem size, hem cumhur ittifakına zarar verdim. Partimden ayrılmayacağım. Ama müsaade ederseniz Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa edeceğim” dediğini belirten Selvi, “Cumhurbaşkanı, “Peki o zaman” diye karşılık veriyor. Tabii ki zor bir durum. Ancak edindiğim bilgiye göre Arınç ile Erdoğan’ın arasında bir polemik yaşanmıyor. Seviyeli bir konuşma gerçekleşiyor. Netice itibarıyla bir istifa konuşması ama karşılıklı olarak bir kırgınlık ifadesi kullanılmıyor” dedi.

Anne ve babayı cezaevine gönderip üç çocuğu ortada bıraktılar

Okumaya devam et

Popular