Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Yarbay Mehmet Alkan’ı Org. Yaşar Güler ihraç ettirmiş

2015 yılında Şırnak Beytüşşebab’ta PKK’lı teröristlerle girdiği çatışmada şehit düşen Jandarma Yüzbaşı Ali Alkan’ın ağabeyi Yarbay Mehmet Alkan hakkında Hizmet Hareketi’yle ilgili olduğu iddiasıyla açılan davanın duruşmasında çok çarpıcı bilgiler ortaya çıktı.

Yarbay Mehmet Alkan’ı şu anki Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler’in bizzat ihraç ettirdiği ortaya çıktı. Org. Güler o dönem Jandarma Genel Komutanıydı.

Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve çok sayıda şehit yakını, izleyici ile avukatın Mehmet Alkan’a destek vermek amacıyla katıldığı duruşmanın başlangıcında, emekli Jandarma Kurmay Albaylar Güven Şağban ve Aziz Yılmaz tanık olarak dinlendi.

İLK TOPLANTIDA İHRAÇ ÇIKMAYINCA İKİNCİ TOPLANTIYA YAŞAR GÜLER BİZZAT GELİP İHRAÇ ETTİRDİ

Mehmet Alkan’ın Jandarma Teşkilâtı’ndan ihracına ilişkin kararın alındığı komisyon toplantısına katılan isimlerden biri olan Güven Şağban, 15 Temmuz’dan sonra kurulan ve Jandarma Genel Komutanını bilgilendirmek, yanlışlığa mahal vermemek için oluşturulan komisyonun resmiyeti bulunmayan idari bir kurul olduğunu, burada herhangi bir oylama yapılmadığını, kararı Komutanın verdiğini anlattı.

Şağban, Mehmet Alkan’ın durumunun görüşüldüğü iki toplantıda yaşananlar hakkında da şu bilgileri verdi:

“Değerlendirme Komisyonu’nda gayet güzel çalışmalar yapıldı. En az mağduriyetin yaşandığı komisyon bu oldu. Çok seçici davranıyordu. Ağustos 2016’daki toplantıda İstihbarat Başkanı Alkan’la ilgili dişe dokunur hiçbir bilgi, belge getirmedi. Nuh Köroğlu da hakkındaki bazı haberler ve telefon irtibatlarına ilişkin bir çizelge sundu. Kafasından yazdığını sanmıyorum, ama çok zayıf bilgilerdi. Kardeşi şehit olunca, bazı açıklamaları olmuştu. Bir de bunlar yazılmıştı. Ancak bununla ilgili Yüksek Disiplin Kurulu bir soruşturma başlatmıştı. İhracı gündeme geldi. ‘Bu bilgilerle ihraç yaparsak, Jandarma’da personel kalmaz’ dedim. İhracına sadece o dönemin Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Ata Kalkan itiraz etmedi, bilgilerin yeterli olduğunu söyledi. Söz aldım, şayet cenazedeki konuşması için ihraç edilecekse, bu kararı ancak Yüksek Disiplin Kurulu’nun verebileceğini hatırlatıp ‘Bilgiler zayıf. Mağdur olmasın. İhraç düşünceniz varsa, söyleyelim emekli olsun’ dedim. Mesela 2 yıl önce gazi olmuş, halen hastanede yatan askerlerin bilgisi geliyordu, ByLock çıkmış. Şimdi ihraç mı edeceğiz? Mesela bunları da emekli ediyorduk. Jandarma Genel Komutanı Yaşar Güler, ‘Tamam. Haber verin, emeklilik dilekçesi bir sonraki toplantıya kadar gelsin’ dedi. Birliğine haber verdik, ancak prosedür gereği olsa gerek, dilekçesi Karargâha ulaşmadı. Yaklaşık 2 hafta sonraki toplantıya Yaşar Güler ve Ata Kalkan beraber geldi. Kalkan daha yerine otururken, ‘Dilekçesi gelmemiş. İhraç edeceğiz’ dedi. Ben ve birkaç kişi yine itiraz ettik. Dilekçeyi gönderdiğini, yolda olduğunu belirttik. Ancak Ata Kalkan, ‘Bakanlık ihraç edilmesini istiyor’ dedi. Hukuka uygun olmayacağını hatırlattık. Komutan araya girip, ‘Başka bilgiler de var’ gibi bir şeyler söyledikten sonra, ‘Konuyu kapatıyoruz. İhraç ediyoruz’ dedi.”

MEHMET ALKAN DURUŞMADAN ATILDI

Beyan ve taleplerin alınmasının ardından Mahkeme Başkanı Murat Viran, ara kararı açıkladı. Başkan Viran, kod Abdullah’ın bir sonraki celsede SEGBİS’le dinleneceğini bildirince Mehmet Alkan, “3 ay geçmiş. Getirememişsiniz. Daha neyi bekliyorsunuz. Verin hükmünüzü” diye bağırdı. Sonrasında şu diyaloglar yaşandı:

Başkan: Sana mı soracağız? Ne bağırıyorsun?

Alkan: Siz Yargıtay üyesi olacaksınız diye mahkemeyi oyun salonuna çeviriyorsunuz, insanlara zulmediyorsunuz. Ben burada mağdurum, sanık değilim.

İzleyiciler: Burada şehit yakınını yargılıyorsunuz!…

Başkan: Çık dışarı!.. Saygı ütüsü bozulmayan elbiseye benzer. Bize bağıramazsın. Senden mi izin alacağız. Çıkın dışarı!..

İzleyiciler: Birçoğumuz şehit yakınıyız… Yüreğimiz yanıyor…

Başkan: Kardeşiyle bizim işimiz yok. Allah rahmet eylesin. Onun için yargılamıyoruz. Nasıl iftira atabiliyor, yok Yargıtay üyesi falan…

Salon boşaltılırken, Başkan Viran bir sonraki celse 13 Haziran’da yapılacak.

KHK’lı Yarbay Mehmet Alkan’dan, Hulusi Akar hakkında suç duyurusu

Hala gazetecilik iddianız varsa yarınki duruşmaya gelin!

Gündem

Edirne’de kar yağdı

Balkanlardan gelen soğuk havayla birlikte Edirne’de kar yağışı başladı. Hamzabeyli Sınır Kapısı ve çevresinde yolların kapanmaması için karayolları ekipleri tuzlama çalışmaları başlattı.

BOLD – Kara kış Türkiye’de iyiden iyiye kendini hissettiriyor. Balkanlardan gelen soğuk hava yurdu etkisi altına almaya başladı.

Havaların soğumasının ardından Balkanlardan gelen ilk kar Edirne’ye düştü. Bulgaristan sınırındaki Hamzabeyli Sınır Kapısı ve çevre köylerde kar yağışı etkili olmaya başladı.

Sınır Kapısı ve çevresinde karayolları ekipleri yolların kapanmaması için tuzlama çalışmaları başlattı.

Hava sıcaklığının 3 derece ölçüldüğü kentte Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının ilerleyen saatlerde özellikle merkez ilçede yerini karla karışık yağmura bırakacağını duyurdu.

Haftaiçi 21.00-05.00 saatleri arasıyla haftasonu tam gün sokağa çıkmak yasak

 

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye’deki hasta sayısı yarım milyonu geçti

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, bugün tespit edilen 31 bin 219 yeni vakayla birlikte toplam hasta sayısı 500 binin üzerinde.

BOLD – Sağlık Bakanlığı günlük koronavirüs verilerini saglik.covid19.gov.tr. adresinden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, Türkiye’de bugün tespit edilen 31 bin 219 yeni vakayla birlikte toplam hasta sayısı 500 bin 865 oldu.

Verilere göre son 24 saatte 188 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti. Böylece toplam can kaybı da 13 bin 746’ya yükseldi.

Bugün iyileşen 4 bin 485 kişiyle birlikte toplam iyileşen hasta sayısı 400 bin 727’ye yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 3.4, toplam ağır hasta sayısının ise 5 bin 190 olduğu açıklandı.

Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 54.7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71.3 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 39.2 olarak duyuruldu.

BAKAN KOCA SIKI TEDBİR İSTEDİ

Verileri sosyal medya hesabından değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Bugün tespit edilen 6.514 yeni hastamız var. Daha sıkı korunma ve daha sıkı tedbire ihtiyacımız var. Mücadeleyi birlikte sürdürmek zorundayız. Tedbirlere uyarak mücadeleye destek olun” dedi.

Haftaiçi 21.00-05.00 saatleri arasıyla haftasonu tam gün sokağa çıkmak yasak

 

Okumaya devam et

Gündem

Haftaiçi 21.00-05.00 saatleri arasıyla haftasonu tam gün sokağa çıkmak yasak

Kabine toplantısı sonrası kameralar karşısına geçen Erdoğan, haftaiçi 21.00-05.00 saatleri arası ile haftasonu tam gün sokağa çıkmanın yasaklandığını duyurdu

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası yeni pandemi kısıtlamalarını açıkladı. Erdoğan, haftaiçi 21.00-05.00 saatleri arası ile haftasonu Cuma saat 21.00’den Pazartesi 05.00’e kadar sokağa çıkmanın yasaklandığını duyurdu.

Erdoğan’ın açıkladığı diğer tedbir ise şöyle: “Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecek. Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişiyle kılınacak, nikahlar da bu sayıyı geçemeyecek.

Anlaşması yapılan 50 milyon doz aşı ile önümüzdeki aydan itibaren sağlık çalışanlarından başlayarak aşının uygulaması yapılacak. Vatandaşlar aşıya ücretsiz ulaşabilecek.

Alışveriş merkezlerine girişte HES kodu uygulamasına geçilecek.

Kalabalık caddeler ile meydanlara girebilecek kişi sayısı, Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile sınırlanabilecek.

Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacak.

Restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecek.

Daha önceki genelgelerde belirtilen istisnalar hariç, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı, toplu taşıma araçlarını kullanamayacak. Erdoğan tedbirlerin salı gününden itibaren uygulanmaya başlanacağını söyledi.

Vatandaşları tedbirlere riayet etme ve evde kalmaları konusunda uyaran Erdoğan konuşmasının devamında, vatandaşlardan evlerinde ve kapalı alanlarda sigara ve nargileden uzak durmaya çağırdı.

Erdoğan’ın cömert arkadaşı: El Sani

Okumaya devam et

Popular