Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Diyanet’ten “israf” kitabı

Diyanet İşleri Başkanlığı oluşturduğu bir komisyon ile israfla ilgili bir kitap yayınladı. 173 sayfalık kitapta her nimetin bir gün hesabının sorulacağına vurgu yapılarak nimetler karşısında şımarıp lükse dalmadan ve duyarsızca israfa girmeden her konuda iktisat merkeze alınması gerektiğine dikkat çekildi. Kitap, “itibardan tasarruf olmaz” gerekçesiyle Türkiye’nin her tarafına yeni yeni saraylar inşa ettiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı akıllara getirdi.

İSRAF: NİMETLER KONUSUNDA HADDİ AŞMAKTIR

Müslüman’ın her bakımdan dengeli olan insan olduğunun altı çizildiği kitapta, “Hayatın her alanına bu dengeyi taşımalıdır. Bu onun en büyük erdemlerinden biridir. Bu durumun tam zıddı olan durum ise israftır. İsraf günümüzde bireysel ve küresel boyutta temel bir kriz ve ahlak sorunu hâline gelmiştir. Sadece eşyayla sınırlı olmayıp bize verilen bütün nimetler konusunda haddi aşmayı ifade eden bir gerçeklik olarak karşımızda durmaktadır.” denildi.

ŞIMARIP LÜKSE DALINMAMALI

Allah’ın verdiği her nimetin bir gün hesabının sorulacağının vurgulandığı kitabın tanıtımında, “Nimetler karşısında şımarıp lükse dalmadan ve duyarsızca israfa girmeden her konuda iktisat merkeze alınmalıdır. Bu eser iktisatlı olmanın ve her alanda dengeyi gözetmenin bir ilke olarak benimsenmesine vesile olması amacıyla okuyucusuna sunulmuştur.” denildi.

Gündem

Bıçakla eşinin boğazını kesti ardından aynı bıçakla intihar etti

Malatya’da imam nikahı ile yaşayan çift evlerinde ölü olarak bulundu. Yapılan araştırmada Hüseyin Ördek’in önce eşi Nergis Beyaz’ı boğazını keserek öldürdüğü sonra da aynı bıçakla intihar ettiği anlaşıldı.

BOLD – Malatya’da, evlerinde yaralı halde bulunan imam nikahlı çift, kaldırıldıkları hastanede hayatını kaybetti. Yapılan araştırmada şiddetli geçimsizlik nedeniyle çıkan kavgada Hüseyin Ördek’in, önce tartıştığı eşi Nergis Beyaz’ı öldürdüğü sonra da intihar ettiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet’in haberine göre olay, dün akşam saatlerinde Yavuzselim Mahallesi’ndeki TOKİ konutlarında meydana geldi. 4 katlı apartmanın en üst katında oturan Hüseyin Ördek ve Nergis Beyaz arasında iddiaya göre, maddi geçimsizlik nedeniyle tartışma çıktı. Tartışma büyüyerek, kavgaya dönüştü.

İddiaya göre Hüseyin Ördek, mutfaktan aldığı bıçakla Nergis Beyaz’ın boğazını kesti. Ördek ardından aynı bıçağı kendi boğazına sapladı. Bu sırada kendi odasından, oturma odasına giren 7 yaşındaki çocuk, annesiyle babasının kanlar içerisinde yerde olduğunu görünce bağırmaya başladı. Çocuğun sesini duyup gelen komşular hemen durumu polis ve sağlık ekiplerine bildirdi.

Hastaneye kaldırılan çift, doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. Ördek ve Beyaz çiftinin Adli Tıp Kurumu’ndaki işlemleri sürerken, çocuk ise Çocuk İzleme Merkezi’nde (ÇİM) koruma altına alındı.

Okumaya devam et

Gündem

İşsizlikten intihar eden genç alacaklılarına mektup bıraktı

İşsiz kalan 28 yaşındaki fırıncı ustası Abdullah Kiriş, sokak ortasında intihar etti. Kiriş intiharından önce borçlu olduğu kişiler için yazdığı mektupta “Borçlu olduğum kişiler haklarınızı helal edin. Param yok. Olsa öder öyle giderdim, borçlu gitmek istemezdim” ifadelerini kullandı.

BOLD – İşsizlik ve ekonomik problemler sebebiyle yaşanan intiharlara bir yenisi daha eklendi. Sosyal medya hesabından “Hakkınızı helal edin” diye paylaşım yapan 28 yaşındaki Abdullah Kiriş, sokak ortasında kendini vurdu.

Kronos’ta yer alan habere göre Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde saat 10.30 sıralarında ilçe merkezindeki Piri Reis Müzesi önüne gelen Kiriş, sosyal medya hesabından “Piri Reis Müzesi önündeyim. Son bir deniz havası alıyorum. Dertlerimi hep denize dökerdim. Şimdi ise, son kez döktüm içimi. Hakkınızı helal edin” mesajını paylaştı.

Ardından yanında getirdiği tabancayı göğsüne dayadı. Vatandaşların haber vermesiyle olay yerine polis ekipleri, İlçe Emniyet Müdürü Fadıl Güçlü ile İlçe Kaymakamı Hakan Kılıçkaya geldi. Ekipler Kiriş’i ikna etmeye çalıştı.

Vatandaşların cep telefonlarına yansıyan görüntülerde Kiriş’i ikna etmek isteyen kişilerden biri “Ne var lan ne” diye bağırıp küfür ettikten sonra elindeki su şişesine vurdu. Bunun üzerine Kiriş, göğsüne dayadığı tabancanın tetiğini çekti.

Bir anda yere yığılan Kiriş’e ilk müdahale olay yerinde bekleyen sağlık görevlilerince ilk müdahale yapıldı. Hastaneye kaldırılan Kiriş, kurtarılamadı.

”BİR İŞİM BİLE YOK”

Abdullah Kiriş, intihar girişimi öncesi de sosyal medya hesabından içinde bulunduğu durumu anlatan bir mektup paylaştı. Kiriş, “Hayattan bir beklentim kalmadı. Hiçbir işim de yolunda gitmiyor zaten. Gece olunca yastığa kafamı koyunca kuracak bir hayalim bile kalmadı. 28 yıldır kurduğum hayallerim gerçekleşmediği gibi, bundan sonrası için de ümidim yok. Bir işim bile yok. Sabıkalı olduğum için nereye başvursam hep pislik gözüyle bakıldı. Oysa ki suçun ne diye bile sormadılar” dedikten sonra alacaklılarına “Borçlu olduğum kişiler haklarınızı helal edin. Param yok. Olsa öder öyle giderdim, borçlu gitmek istemezdim” diye yazdı.

Okumaya devam et

Gündem

678 bin sağlık çalışanına Çin aşısı vuruldu

Türkiye’de koronavirüsle mücadele kapsamında başlatılan aşı uygulamasının üçüncü gününde, Çin’den getirilen ve üçüncü faz testleri devam eden aşılar 678 bin sağlık çalışanına vuruldu. Sağlık çalışanları 28 gün sonra ikinci doz aşılarını olacak. 

BOLD – Çin’den getirilen ve Çin’de daha yapılmasına onay verilmeyen, güvenirliliği tartışmalı aşının sağlık çalışanlarına uygulanmasına devam ediliyor. Aşının yapılmasına başlandığı günden beri 678 bin sağlık çalışanına Sinovac firması tarafından üretilen CoronaVac aşısı vuruldu.

AŞILAMA 14 OCAK’TA BAŞLADI

Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda, Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen “Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi”ne göre, 14 Ocak Perşembe ülke genelinde başlatılan aşılamaya devam ediliyor. Bu kapsamda öncelikle sağlık çalışanları aşılanıyor. Aşılamanın üçüncü gününde 678 binden fazla sağlık çalışanı Sinovac firması tarafından üretilen CoronaVac aşısının ilk dozunu oldu. Aşılanan kişilere ilk dozun uygulanmasından 28 gün sonra aşının ikinci dozu uygulanacak.

Cumhurbaşkanlığı araştırmasından çıktı: Türkiye’nin yüzde 80’i tasarruf yapamıyor

 

Okumaya devam et

Popular