Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Gergerlioğlu’nun KHK önergesi TBMM tarafından iade edildi: Düşman hukuku ibaresini kaldırın

TBMM Meclis Başkanı Mustafa Şentop, HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bankaların KHK’lılara neden kredi yapılandırması yapmadığıyla ilgili verdiği soru önergesini iade etti. Şentop, önergede geçen ‘düşman hukuku’ tanımının çıkartılmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 15 Temmuz sonrası çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile mesleklerinde ihraç edilen yaklaşık 126 bin vatandaşın yaşadığı sıkıntıları meclis gündemine taşıdı.

Gergerlioğlu, bankaların KHK’lılara kredi kartı yapılandırması imkanı sunmamasını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemi ile soru önergesine konu yaptı.

BU DÜŞMAN HUKUKU DEĞİL DE NEDİR?

Gergerlioğlu, “KHK’lılar iş bulamıyor, intihar ediyor, tedavi için yurt dışına gidemiyor, kanser oluyor, ülkeyi açık bir cezaevine dönüştürdüler. Bu düşman hukuku değil de nedir” diyerek önergenin bu nedenle iade edilmesine tepki gösterdi.

500’E YAKIN SORU ÖNERGESİ VERDİ

Gergerlioğlu bu güne kadar 500’e yakın soru önergesi verdiğini ve bu önergelerin yüzde 70’inin KHK’lılarla ilgili olduğunu söyledi. Verdiği önergelere yanıt alamadığını belirten Gergerlioğlu, “Nasıl cevap verebileceklerini bilmedikleri için sorularımızı cevapsız bırakmayı tercih ediyorlar. İşe başvuruyor ‘hayır’ yanıtını alıyor, tedavi için yurtdışına gitmek isteyenlere ‘pasaport alamazsın’ yanıtı veriliyor, bankadan kredi kartı almak istiyorlar ‘hayır alamazsın’ deniliyor. Bunun gibi binlerce vaka var” ifadelerini kullandı.

NAZİLERİN YAHUDİLERE YAPTIĞI MUAMELEYİ YAPIYORLAR

Gergerlioğlu şunları dile getirdi: “En son KHK’yla ihraç edilen kanser hastası Prof. Haluk Savaş’a da pasaport verilmedi. Maalesef son iki buçuk yıldır baltayı almış belimize vuruyoruz. Nazilerin Yahudilere yaptığı muamelenin aynısını yapıyorlar ve sonra kalkıp, ‘Bana bunları sormayın, sorarsınız cevaplamam’ diyorlar. OHAL bitince OHAL hükümleri bitecekti hani? İnsanlar öğrenciyken tutuklandılar, eğitim hayatlarına devam edemediler. Sonunda geldiğimiz nokta vahim bir yeri gösteriyor. Bütün bunlar yaşanırken ‘sen düşman hukuku lafını kullanma’ diyorlar.”

DÜŞMAN HUKUKU YERİNE NE DİYELİM?

‘Düşman hukuku’ ibaresinin yerinde olduğunu ifade eden Gergerlioğlu, “Ülkeyi KHK’lılara işkencehaneye çevirmek istiyorlar. İlelebet süren seyahat engeli mi olur? Kanser oranları arttı, olmayan hastalıklar ortaya çıktı, boşanma oranları arttı, KHK’lılar komşularıyla konuşamıyor. KHK’lıların yaptığı her işlem ‘teröristin yaptığı işlem’ olarak görülüyor. KHK’lılara ‘sen düşmansın’ muamelesi yapılıyor. Cezaevlerinde hücrede ölen insanlar var. Bunu kimse görmedi. Bu olaylara karşı ‘düşman hukuku lafını kullanma’ diyor. Düşman hukuku yerine ne diyelim peki?” diye konuştu.

ÖNERGEDEKİ SORULAR…

-İade edilen soru önergesinde Gergerlioğlu, şu soruların Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanmasını istedi:

-Vakıf Bank şubesinden KHK’lılara yönelik kredi kartı yapılandırma taleplerine olumsuz yanıt verildiği iddiaları doğru mudur?

-Eğer iddia doğruysa KHK’lılara kredi kartı yapılandırması yapılmamasının sebepleri nelerdir?

-Bu uygulama ayrımcılık değil midir?

-Türk Ceza Kanunun 122. maddesinde düzenlenen nefret ve ayrımcılık maddesi çerçevesinde açılmış herhangi bir soruşturma var mıdır?

-KHK’lılara yönelik bu tarz başka ayrımcı uygulamalar bankacılık sektöründe uygulanmakta mıdır?

-KHK’lılara haklarının elinden alınmasına yönelik ayrımcı ve düşman hukuku uygulamalarını engellemek için bakanlıklarınızın yapmış olduğu çalışmalar nelerdir?

Gergerlioğlu: İlaçları verilmeyen Muzaffer Özcengiz hücrede çırpına çırpına can verdi

Politika

Berat Albayrak Varlık Fonundan da istifa etti

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa eden Berat Albayrak’ın Varlık Fonundaki görevinden de ‘affını istediği’ belirtildi. Albayrak’ın bugün İstanbul’da yapılacak Varlık Fonu Yönetim Kurulu toplantısına katılmayacağı öğrenildi.

BOLD – Sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamayla Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa eden Berat Albayrak’ın, Varlık Fonu’ndaki görevinden de ‘affını istediği’ kaydedildi.

Albayrak’ın bugün İstanbul’da bulunan Vahdettin Köşkü’nde saat 17.00’da yapılacak Varlık Fonu Yönetim Kurulu toplantısına katılmayacağı, Albayrak’ın bu görevden de sağlık sorunları ve ailesine zaman ayırma gerekçesiyle “affını istediği” belirtildi.

CHP’li eski Milletvekili, gazetece Barış Yarkadaş, Twitter hesabından Albayrak’ın Varlık Fonundan da istifasını istediğini açıkladı. Yarkadaş, “Edindiğim bilgiye göre, Albayrak bu görevden de ‘affını istedi.’ Albayrak, bugün Vahdettin Köşkü’nde yapılacak olan VF toplantısına da katılmayacak” dedi.

Albayrak, Bakanlık görevinden istifa etmesine karşın Varlık Fonu’ndaki yönetim kurulu başkanvekilliği görevini sürdürüyordu. Varlık Fonu’nun sitesinde, Albayrak’ın özgeçmişi bakanlıktan istifası sonrası değiştirilmişti.

Okumaya devam et

Politika

AKP’nin yargıda reform vaadine ‘göstermelik’ tepkisi

AKP’nin gündeme getirdiği yargıda reform hazırlığının yargı bağımsızlığını sağlamaktan uzak olduğunu belirten muhalefet partileri, öncelikle yargı bağımsızlığı ve yargıç güvencesinin sağlanması gerektiğini belirtti. CHP’li Alpay Antmen, “Yargı reformu ancak bağımsız yargıçlar ile olur” dedi. Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da “Göstermelik reform olmaz. Bütün bunlar nafile çabalardır” ifadesini kullandı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yargıda reform açıklamasının detayları belli olmaya başladı.

Doların ateşini düşürmek için AKP’nin gündeme getirdiği yargıda reform hazırlığının yargının yapısal sorunlarına çözüm olmayacağı belirtiliyor. Birgün’ün haberine göre, Anayasa Mahkemesi ile mahkemeler arasında çıkan sorunların giderilmesi amacıyla AYM’nin yeniden yargılamaya ilişkin kararlarının bağlayıcı olması sağlanacak. AKP’nin uzun tutukluluk sorununa çözüm aradığı da kaydedilirken bir diğer düzenlemeyle ticari arabuluculuğun kapsamı genişletilecek.

YARGI BAĞIMSIZLIĞI OLMAZSA PALAVRADAN İBARET OLACAK

AKP’nin göstermelik yargı reformu hazırlığına muhalefet partileri tepki gösterdi. TBMM Adalet Komisyonu Üyesi, CHP Milletvekili Alpay Antmen, “Yargı reformu ancak bağımsız yargıçlar ile olur. AKP, 2016’da 15 Temmuz darbe girişiminden sonra meslekten beş bine yakın hakim ve savcıyı ihraç ettiler. Bundan sonra da AKP il ve ilçe başkanlığı yapmış birçok avukat, hakim ve savcı oldu” dedi. Hakimlerin mesleki yeterliliğinin artırılması, tarafsız ve bağımsız karar vermelerinin önünün açılması ve liyakat sahibi hakim ve savcıların görevlendirilmesi ile yargı reformunun gerçekleşebileceğini savunan Antmen, “Pelikancıları, Hak Yolcuları ve tarikatları ayıklamadan yapılacak yargı reformu, palavradan ibaret olacaktır” dedi.

GÖZ BOYAMA

AKP’nin hazırlığının yargıdaki sorunlara “pansuman” bile olamayacağını belirten TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi, HDP’li Erdal Aydemir ise “Yargıdaki kara delik çok büyük. Şu anda iktidar tarafından planlananlara gerçekten reform denemez. Daha radikal, kökten değişikliklere ihtiyaç vardır. Kimsenin gözünü boyamasınlar. Yargı bağımsızlığı ve yargıç güvencesi şarttır. Yargıçlar sürgün korkusuyla karar verirse reformdan söz edilemez” dedi.

GÖSTERMELİK REFORM OLMAZ

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da AKP’yi, “Polisi görünce namaza duran şark kurnazları”na benzeterek, “Göstermelik reform olmaz. Bütün bunlar nafile çabalardır. Eğer Türkiye’de reform yapılacaksa Cumhurbaşkanı hem parti üyeliğinden hem parti genel başkanlığından istifa etsin. Hakimler Savcılar Kurulu’ndan da siyasetin gölgesi kaldırılsın” ifadelerini kullandı.

10 ARALIK’TA AÇIKLANACAK

Adalet Bakanlığının hazırladığı yargı reformuyla ilgili taslağa son şeklinin verildikten sonra AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacağı belirtildi. Erdoğan’ın da İnsan Hakları Eylem Planı’nı 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde açıklayacağı belirtiliyor.

Tayyip Erdoğan’ın paralel ordusu: Sayıları 29 bini geçti

Okumaya devam et

Politika

İçişleri Bakanlığından Uludere raporu: Terör örgütü mensubu olduğuna dair bilgi yok

CHP’li Levent Gök, Şırnak Uludere’de TSK bombardımanı sonucu öldürülen 34 vatandaşla ilgili İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin raporunu gündeme getirdi. Raporda, öldürülen 34 vatandaşla ilgili “terör örgütü mensubu olduğuna dair spesifik bilgi bulunmamaktadır” tespitinin yapıldığını belirten Gök, Süleyman Soylu’ya raporla ilgili soruşturma izni verip vermeyeceğini sordu.

BOLD – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Levent Gök, İçişleri Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 28 Aralık 2011’de TSK’ya ait uçakların bombardımanı sonucu 34 vatandaşın hayatını kaybettiği Roboski Katliamı’nı gündeme getirdi.

Mezopotamya Ajansının haberine göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a konuyla ilgili sorular sorduğunu ancak Akar’ın “kovuşturmaya yer olmadığı” yönünde herkesin bildiği bir cümlelik yanıt verdiğini belirten Levent Gök, “Adaleti konuştuğumuz bugünlerde, reform yapacağımızı ifade ettiğimiz bugünlerde, bir ay sonra dokuzuncu yılı dolacak olan Uludere olayında öldürülen 34 yurttaşımızın ve yaralanan 4 yurttaşımızın adalet arayışları hâlâ devam ediyor” ifadesini kullandı.

MÜLKİYE MÜFETTİŞLERİNİN RAPORU

Roboski Katliamı ile ilgili İçişleri Bakanlığı bünyesinde mülkiye müfettişlerinin olayı araştırmak üzere bir rapor hazırladığını kaydeden Gök, şunları söyledi: “O raporda ‘Tespit edilen grubun terör örgütü –yani vurulan kişilerin- mensubu olduğuna dair spesifik bilgi bulunmamaktadır’ diyor mülkiye müfettişlerinin raporunda. Yine, ‘grubun kaçakçı olarak değerlendirilmemesinin hatalı olduğunu’ ve ‘Top atışlarına rağmen, grubun sınıra doğru ilerlemesi bölücü terör örgütü tavrı değildir’ gibi çok önemli tespitleri içeren bir mülkiye müfettişleri raporu Bakanlığa sunuldu. Şimdi, bu rapor bir araştırma raporu, ön inceleme raporu. Bunun sonuç doğurması için sizin bu raporun bir soruşturma izni raporuna dönüşmesine onay vermeniz gerekiyor.”

TELEFONLA ARAYAN MİT YETKİLİSİ KİM?

Soylu’ya Roboski olayıyla ilgili soruşturma izni verip vermeyeceğini soran Gök, şu soruları yöneltti: “Sayın Bakan, gelinen bu aşamada vicdanınızla baş başa kalarak ön inceleme raporuna yani sonuç doğurmayan bu rapora karşı sonuç doğurması adına bir soruşturma izni vermeyi uygun bulur musunuz ve verecek misiniz? İkinci sorum da: O zamanki İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin –ki Millî Güvenlik Kurulu toplantısında vardı- bu olaydan üç yıl sonra bir açıklama yaptı. Sınırdan geçmekte olduğu farz edilen terör örgütü mensubu Bahoz Erdal’ın ya da Fehman Hüseyin’in vurulacağına dair inançla bu olay yapılmıştı. Sayın İdris Naim Şahin şunu ifade etti: ‘O anda üst düzey MİT görevlisi tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri telefonla aranarak Bahoz Erdal’ın hudut hattını geçmekte olduğu bildirilmiştir’ dedi ve bu olay oldu Sayın Bakan. Şimdi, İdris Naim Şahin’in, o günkü İçişleri Bakanı’nın söylediği bu sözden yola çıkarak söylüyorum: Bu üst düzey MİT yetkilisi kimdir? Bu MİT yetkilisi hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır?”

“Kürt düşmanı Erdoğan” rencide edici değil

Okumaya devam et

Popular