Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Audi Q8, astronomik satış fiyatıyla Türkiye pazarına adım attı

Alman otomobil üreticisi Audi'nin Q serisindeki yeni aracı Q8, vergiler dahil 1 milyon 207 bin TL'lik fiyatla Türkiye'de satışa sunuldu.

Alman otomobil üreticisi Audi, Q serisindeki yeni aracı Q8’i piyasaya sürdü. Aracın Türkiye’de 50 TDI quattro 286 hp Tiptonic versiyonu satılacak. Fiyatı ise 1.2 milyon TL olacak.

Yeni Audi Q8’in tanımında, lüks bir coupe aracın pratikliğine ve çok yönlülüğüne sahip bir SUV olduğu belirtiliyor. Aracın dört tekerlek çekiş sistemi var ve böylece arazide kullanmak da mümkün.

Önemli ölçüde geniş olan Q8’in uzunluğu 4.99, genişliği 2 ve yüksekliği de 1.71 metre. Bu ölçüleriyle Q8’in Q7’den daha geniş, daha kısa ve daha yere yakın olduğu ortaya çıkıyor. Aracın bagaj kapasitesi, arka koltukların yatırılması durumunda 1.755 litreye kadar çıkıyor.

Aracın ön tarafında, keskin ve güçlü hatlara sahip, sekizgen yapıda bir ızgara göze çarpıyor. Öne doğru uzanan rüzgarlık ve yine sert hatlı hava kanalları ile araç, kendine has bir görünüme sahip ve diğer modeller arasından kolayca seçilebiliyor.

Aracın tekerlekleri ise 22 inç boyutunda. Standart farları LED olan araç, istenilirse HD Matrix LED teknolojisine sahip olarak da alınabiliyor.

Otomobilin orta diferansiyel motoru tamamen mekanik olarak tasarlanmış ve gücü, ön ve arka aksa %40/%60 oranında paylaştırıyor. Bu oran sabit değil ve ihtiyaç anında yol tutuşu daha büyük olan aksa aktarılıyor.

Aracın yerden yüksekliği 25.4 santimetre, haliyle asfalt bittiğinde ya da başladığında da aynı şekilde yoluna devam edebiliyor. Audi Q8’de konfor ve spor gibi çeşitli modlarda sürüş yapmak mümkün ve sürücü tercihlerine göre zemin yüksekliği 90 milimetreye kadar değişebiliyor. Arka tekerlekler de aracın ‘daha iyi kaçmasını’ sağlamak için 5 dereceye kadar yatıyor.

Audi Q8’in ön konsolunda 10.1 inçlik bir bilgi ekranı var. Bilgi ve eğlence sistemi için bu ekrandan faydalanılıyor. Sürücünün 8.6 inçlik daha küçük ekranı ise aracın ısıtma ve havalandırma sistemi, kalorifer fonksiyonları ve ihtiyaç halinde yazı yazılabilmesi için ayrılmış durumda.

Araçtan tek düğmeyle sesli ve titreşimli geri bildirim almak, akıllı sistemle konuşmak mümkün. Bu sistemde belli kalıplara bağlı kalmaya gerek yok. Örneğin “Bana yol üzerindeki restoranları bul” demek gerekmiyor. Sürücü “Acıktım” dediğinde sistem yemek yenebilecek yerleri otomatik olarak haritada gösteriyor.

Aracın göstergeleri ise tamamen dijital olarak tasarlanmış Audi sanal kokpitinde yer alıyor. 12.3 inçlik ekranı iki farklı görünümle kullanmak mümkün. Baş üstü göstergesi de önemli bilgileri ön cama yansıtıyor.

Audi Q8’in fiyatı, vergiler dahil edildiğinde 1 milyon 207 bin TL olarak belirlendi. Bu fiyat, anahtar teslim fiyatı olarak açıklandı.

Teknoloji

Bu otomobil hidrojenle çalışıyor

Hidrojenle çalışan otomobil I-TECH Fuarı’nın en dikkat çekici ürünlerinden oldu. 87 km hız yapan aracın Ankara’dan İstanbul’a yakıt masrafı ise yalnızca 5 TL.

BOLD – Ankara’nın ilk teknoloji fuarı I-TECH Teknoloji Kongre ve Fuarı, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde kapılarını açtı. 3 gün boyunca canlı teknolojik şovlara ev sahipliği yapacak olan I-TECH’te en dikkat çeken ürünlerden biri de hidrojenle çalışan otomobil oldu.

87 KM HIZ YAPIYOR

Hidroket Fizart’ın ‘Pars’ isimli ve hidrojenle çalışan aracı saatte 87 km’ye hız yapabiliyor. ‘Pars’, Ankara-İstanbul arası mesafeyi yaklaşık 5 liraya kat edebiliyor. Ankara Üniversitesi Hidromobil Takımı ve Ankara Üniversitesi bünyesindeki mühendislik dallarında okuyan öğrencilerden oluşan Hidroket-Fizart tarafından sergilenen ve hidrojenle çalışan araç, Ankara Üniversitesi öğrencileri tarafından yapıldı. Hidroket-Fizart ayrıca I-TECH’te Güneş ve Hybrid araçlar sergisi ile yer alıyor.

Dijital dönüşüm, akıllı teknolojiler, blockchain, yatay gerçeklik ve dikey zeka, dijital dönüşüm ve dijital ekomomi, endüstri 4.0 gibi konuların konuşulduğu I-TECH’te Sanal ve Artırılmış Gerçeklik, Yapay Zeka, Robotik, Internet of Things, Drone, E-Spor, E-Müzik, Evde Eğlence, 3D Yazıcılar, Oyun Ekipmanları, Start-up, Melek Yatırımcılar, Mobil Aplikasyon Sistemleri’nin son ürünleri katılımcılarla buluşuyor.

Okumaya devam et

Teknoloji

Alarm çaldığında “ertele” tuşuna basmak beyni afallatıyor

Sabahları işe ya da planlanan herhangi bir etkinliğe geç kalmamak için kurulan alarm çaldığı zaman “ertele” tuşunu kullanmanın zararlı olabileceği ortaya çıktı.

İlk olarak neden ertele tuşunun kullanıldığına bakıldığında, bazıları için bunun eskiden beri başlayan bir alışkanlık, ancak diğerleri için uyku ile ilgili büyük bir sorunun göstergesi olduğu görülüyor.

Kötü uyku; yüksek tansiyon, hafıza problemleri ve dengesiz kilo kontrolü gibi birçok sağlık problemi ile ilişikli. Bir ağrı uzmanı, kronik acı çeken insanlarla uzun süren bir araştırmasının sonucunda bu insanların birçok uyku sorunu çektiğini söylüyor.

Alarm çaldığı zaman yorgun olarak kalkan biri ertele tuşunu kullandığında bunun ona yardımcı olduğu düşünülüyor ama işin aslı kuvvetle muhtemel zannedilenin tam tersi olduğu yönünde.

Vücudun doğal saati, günlük bir düzeni takip eden fiziksel, zihinsel ve davranışsal olayları 24 saatlik ritimler adı verilen olayla yönlendiriyor.

Çoğu yetişkin, yaklaşık olarak 7.5-8 saatlik iyi bir gece uykusuna ihtiyaç duyuyor. Bu süre, insanların Hızlı Göz Hareketi (REM) ve Hızlı Olmayan Göz Hareketi (NREM) adı verilen uyku evrelerinde yeterli zaman geçirmesini sağlıyor.

İnsanlar, her gece uyku esnasında REM ve NREM aşamaları arasında 4 ile 6 kez geçiş yapıyor. Uykunun büyük bir kısmı NREM aşamasından, son kısımları ise REM aşamasından oluşuyor.

Bu düzeni korumak sağlıklı bir uyku için önemli. Bu düzenin bozulması durumunda insanlar güne yorgun bir şekilde başlıyor.

Birçok şey bu düzeni etkileyebiliyor. Örneğin biri horlama ya da uyku apnesi nedeniyle uykusunda düzgün nefes alamıyor olabilir. Bu nedenle kişi yorgun bir şekilde uyanabilir.

Ayrıca uyku kalitesi; akşam alkol, elektronik cihaz ve sigara kullanımıyla azalabilir. Buna ek olarak yatmadan hemen önce yemek yemek de uyku düzeni için sıkıntı teşkil edebilen unsurlar arasında.

Sonuç olarak bir hipoteze göre ertele tuşunu kullanarak daha fazla uyumak, kaliteli bir uyku için hiçbir şey yapmıyor. Hatta tam tersi beynin 24 saatlik düzenini karıştırıyor ve uyku problemlerinin ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Okumaya devam et

Teknoloji

Türkiye akıllı siber saldırı tehdidi altında

Türkiye’ye yönelik yüksek boyutlu ve akıllı saldırılar arttı. Saldırılar geçen yıla oranla 4 kat arttı.

BOLD – Ankara’da yerli ve yabancı 200 üst düzey yöneticinin katıldığı Siber Güvenlik Zirvesi yapıldı.  Zirvede, dünyada siber tehditlerle mücadele yöntemleri ve global örnekler masaya yatırılarak, çözüm önerileri geliştirilmeye çalışıldı.

SALDIRILAR ARTMAYA DEVAM EDİYOR

Zirvede konuşan Türk Telekom Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, “10 yılı aşkın süredir Türkiye’nin ilk Siber Güvenlik Servis Sağlayıcısı Telekom Operatörü olarak Siber Güvenlik Merkezi’mizi 24 Aralık’ta açtık. Sistemlerimiz üzerinden genel bir analiz yapıldığında; 2019 yılının ilk dört ayında ise; 1023 atak gerçekleştiğini görüyoruz. 2019 yılının ilk dört ayı ile 2018 yılının aynı periyodu karşılaştırıldığında atak sayısının yaklaşık 3,77 kat arttığı görülmekte” dedi.

AKILLI SALDIRILAR YAPILIYOR

Siber tehditle sürekli mücadele halinde olunduğunu belirten Kıraç, “Yüksek boyutlu ama bir o kadar da akıllı saldırıların arttığı bu dönemde, DDoS servis teknik yapımızı da uçtan uca müşterilerimizi koruyacak şekilde ve kapasitede geliştirdik ve geliştirmeye devam ediyoruz. Her ay yaklaşık 15 bin civarında irili ufaklı atağı engelliyoruz.” dedi.

Okumaya devam et

Popular