Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Rawest: Kararsız Kürtler’in adresi AKP içerisinden çıkacak ‘Yeni Parti’ olacak

Rawest Araştırma, AKP içerisindeki ‘yeni parti’ arayışlarına ilişkin bölgede yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre AKP ve HDP arasında 7 Haziran’dan bugüne gidip gelen ve henüz bu iki partiden birine demirlememiş olan seçmenin ilk durağının yeni kurulacak bu siyasi parti olması mümkün.

Araştırmada, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski bakanlardan Ali Babacan ve eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun girişimleri “yeni parti” olarak yel aldı ve ‘yeni parti’ girişimleri soruldu. Araştırma 20 ilde gerçekleştirildi.

ARADA KALMIŞ SEÇMENİN İLK DURAĞI YENİ PARTİ OLUR

Araştırmaya göre AKP ile HDP arasında kalmış seçmenlerin il durağı yeni parti olacak; “Katılımcılara göre, yeni bir parti kurulduğu taktirde, özellikle AKP ve HDP arasında 7 Haziran’dan bugüne gidip gelen ve henüz bu iki partiden birine demirlememiş olan seçmenin ilk durağının yeni kurulacak bu siyasi parti olması mümkün. 7 Haziran 2015’ten 24 Haziran 2018’e gelen süreçte AKP’den HDP’ye geçiş yapmış seçmenin büyük çoğunluğundan yeni partiye geçiş olması ise oldukça zor görünüyor.”

HDP’Lİ KESİMİN DAVUTOĞLU’NA ÖN YARGISI VAR

Raporda, Ahmet Davutoğlu ismine özellikle HDP’li kesimlerin ciddi bir ön yargısı bulunduğu belirtiliyor. Öyle ki çatışma ve müzakere sürecinin başbakanı olmakla hatırlanmaktan çok hendek ve çatışmalar döneminin yürütücüsü olarak anılıyor. Davutoğlu’nun en büyük avantajı ise bölgede çalışan kadro ve fikir üreten neredeyse tüm İslami grup ve cemaatlerin üzerindeki olumlu etkisi. Davutoğlu’nun bir lider olarak, hele de Erdoğan karşısında başarılı olamayacağını düşünen görüşmeciler, onun Kürtlerden de -biraz önce sayılan gerekçelerle- beklediği ilgiyi görmeyeceğini zikrediyor.

GÜL’Ü EN ÇOK ARATANLAR KÜRT İLLERİ

Raporda, Abdullah Gül isminin gündeme geldiği 24 Haziran seçimleri öncesinde Kürt illerinden aşırı bir ilgi olduğunu gözlemlendiği vurgulandı. Örneğin Google’da bu ismi en çok aratan 10 şehirden 9’unun Kürt şehirleri olduğu vurgulandı. Raporda, “Ama dikkate değer biçimde, Gül isminin; içinde, arkasında veya önünde olmayacağı bir yeni partinin/hareketin toplumun geniş nezdinde yeterli güveni oluşturamayacağı da kabul ediliyor” denildi.

BABACAN İDEAL PROFİL ÇİZİYOR

Raporda Ali Babacan’ın hem AKP hem de HDP tabanında nötr yaklaşılan bir isim olarak öne çıktığı belirtiliyor. “İki tabanın da güçlü ekonomik dönemle hatırladığı bir isim olması ve Müslüman/dindar kimliğinin merkez politikacı kimliğinin bazen gerisinde kalması Babacan’ın daha geniş kesimlerle temasını kolaylaştırıyor. 17 yılı aşkın tecrübenin vardığı yer sebebiyle ülkenin genel havası İslamiliği baskın bir siyasete kısa vadede güvenecek gibi görünmüyor. Bu sebeple Babacan, bu kesim için ideal bir profil çiziyor, tabii Gül’ün de onu destekliyor olması kaydıyla” ifadeleri kullanıldı.

ÇIKMADILAR ARTIK ÇIKMAZLAR

Raporda yeni parti kurulacağına dair inancın azaldığı belirtiliyor. Raporda bu durum, “Son 2-3 seçimdir yeni parti beklentisinin hayata geçmemiş olması bu ihtimale olan inancı da zayıflatıyor. Görüşmecilerin yarıya yakınında inancın zayıflaması hali ‘Her seferinde bu sefer çıkarlar dedik ama çıkmadılar, çıkmadıkça da ‘artık çıkmazlar’ kanaati oluşuyor’ gibi ifadelerle açıklanıyor” denildi.

AKP HER İŞİNİ KAVGA İLE HALLEDER OLDU

Yeni parti beklentisini güçlendiren faktörlerin başında geçtiğimiz yaz ABD’yle yaşanan Rahip Brunson krizi geliyor. Rapor şöyle devam ediyor; “Ekonominin Batı ile kavganın bir sonucu olduğunu düşünenlerin çoğu, özellikle Rahip Brunson olayından sonra AK Parti’nin ‘kavgasız halledebileceği işleri de kavga ile halletmeyi seçtiğini’ görüyor. Aşırı merkezileşme, bütün yetkilerin tek adamda toplanmış olması, Avrupa ile atılan köprüler ‘normal’ bir hayat sürmek isteyen kesimi ‘sürekli bir olağanüstü durum’ içinde yaşattığı için yoruyor. AKP herhalde artık böyle yönetecek algısı güçleniyor ve bu algı güçlendikçe yeni bir parti ihtimaline daha çok kulak kabartılıyor.”

Ahmet Takan: ‘AKP’deki ayrılıkçılar planlarını erteledi’

Politika

Erdoğan’dan ABD’ye: Sen kiminle dans ettiğinin farkında değilsin

Rusya’dan alınan S 400 hava savunma sistemleri denemeleri sonrası kınama yayınlayan ABD’yi hedef alan Erdoğan, “Sen kiminle dans ettiğinin farkında değilsin” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan partisinin il kongrelerine katılmaya devam ediyor. Bugün de Malatya kongresinde partililere seslenen Erdoğan’ın hedefinde S 400 denemelerini kınayan ABD vardı. Rus hava savunma sistemini ABD’nin karşı çıkmasına karşı aldıklarını hatırlatan Erdoğan, ABD’nin Ermenistan ile çatışma halinde olan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i Türkiye ile tehdit ettiğini söyledi.

KABİLE DEVLETİ DEĞİLİZ

Erdoğan konuyla ilgili konuşmasında şunları söyledi: “Bazı Amerikalılar çıkıyor, İlham kardeşimi arıyor, diyor ki ‘Biz sizin yanınızda kimin yer aldığını biliyoruz, Erdoğan var, Türkiye var. Biz Türkiye’ye de yeri gelirse yaptırım uygularız.’ Sen kiminle dans ettiğinin farkında değilsin. F-35 için adım attık, bizi tehdit ettiniz. ‘S400’leri Rusya’ya geri gönderin’ dediniz. Biz kabile devleti değiliz, Türkiye’yiz.”

KUTLU YÜRÜYÜŞÜ DURDURAMAYACAKLAR

Uluslararası komplolarla karşı karşıya olduklarını söyleyen Erdoğan: “Güçleri yetse, ellerinden gelse ülkemizi bir kaşık suda boğmaya niyetli olanların heveslerini kursaklarında bıraktıkça yeni sinsiliklerle, yeni ahlaksızlıklarla karşımıza çıkıyorlar. Allah’ın izni ve milletimizin desteğiyle, ne yaparlarsa yapsınlar bu kutlu yürüyüşü durduramayacaklar” dedi.

Erdoğan’dan ‘Terörist Erdoğan’ karikatürüne tepki:

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’dan ‘Terörist Erdoğan’ karikatürüne tepki

Malatya İl Kongresine katılan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Terörist Erdoğan’ paylaşımı yapan Hollandalı Özgürlük Partisi Genel Başkanı Geert Wilders’a “milletvekili müsveddesi” dedi

BOLD – AKP’li cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün partisinin Malatya il kongresine katıldı. Burada yaptığı konuşmayla partililere seslenen Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a yönelik eleştirilerini sürdürdü. Erdoğan konuşmasının devamında Hollandalı Özgürlük Partisi Genel Başkanı Geert Wilders’ın kendisi ile ilgili ‘Terörist’ paylaşımını  da değerlendirdi.

MİLLETVEKİLİ MÜSVEDDESİ

Erdoğan’ın konuyla ilgili sözleri şöyle: “Fransa’nın başındaki zat şaşırmış, yatıyor kalkıyor Erdoğan’la uğraşıyor. Önce sen kendine bir bak. Dün Kayseri’de de söyledim bu bir vaka. Onun için bir kontrolden geçmesi lazım. Hollanda’da bir milletvekili müsveddesi var. Haddini bil. Faşizm bizim kitabımızda yok sizin kitabınızda var.”

SIK OLMAYA BAŞLADI

Wilders’ın ‘Terörist Erdoğan’ paylaşımı sosyal medya ve çevrimiçi sözlüklerde de gündem oldu. Sosyal medya kullanıcıları vatandaşlardan, Erdoğan’ın halk desteğini kaybetti dönemlerde bu tür yabancı siyasi aktörlerin sosyal medya çıkışlarının çok fazla yaşanmaya başladığı yorumları geldi.

Bu arada, AKP’li bir sosyal medya kullanıcısının Wilders’ın tweetine tepki için yaptığı ‘Largest Turkey, Largest Erdoğan (En geniş Erdoğan)’ paylaşımı sosyal medyada günün konusu oldu.

https://mobile.twitter.com/fatihcorus/status/1320087301284892673

Erdoğan: Macron’un zihinsel tedaviye ihtiyacı var

Okumaya devam et

Politika

AKP’de deprem: 22 ilçe başkanı görevden alındı

AKP İstanbul teşkilatında 22 ilçe başkanının görevden alındığı öne sürüldü. İddianın ardından AKP Esenyurt İlçe Başkanı Yasir Çelik’in kişisel Facebook hesabından yeni kongre döneminde aday olmayacağını duyurması dikkat çekti.

BOLD – AKP İstanbul İl Başkanlığı toplantısının ardından 22 ilçe başkanı görevden alındığı öne sürüldü. İl başkanının görevde kalıp kalmayacağı ise netlik kazanmadı.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı toplantısının ardından gelen haberler dikkat çekti. İktidara yakınlığıyla tanınan Türkiye gazetesi yazarı Süleyman Özışık sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “AK parti İstanbul’da 22 ilçe başkanını görevden aldı” diye duyurdu. Esenyurt, Avcılar ve Büyükçekmece değişim yaşanacağı netleşen ilçeler olduğu, İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak hakkındaki kararın ise henüz kesinlik kazanmadığı öğrenildi. İddianın ardından AKP Esenyurt İlçe Başkanı Yasir Çelik’in kişisel Facebook hesabından il başkanlığı ile yaptığı istişare sonrasında yeni kongre döneminde aday olmayacağını duyurması dikkat çekti.

 

Sokak röportajında Erdoğan’ı eleştiren vatandaşın evi basıldı: Doğruları söylemeye devam edeceğim

Okumaya devam et

Popular